TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од следниот четврток угостителските објекти ќе работат до 21 часот

Канал5 - 14.01.2021

И вакцината на „Фајзер“ и другата, преку ковакс-механизмот, чии производител останува непознат, во Македонија ќе стигнат наредниот месец, уверуваат здравствените власти. Според министерот Филипче, план за имунизација има, па први вакцина ќе примат ...

Вакцините се на пат кон земјава, тврди СЗО – дозите од „Фајзер“ ќе стигнат во февруари, вели Филипче

360 степени

Вучиќ: За помалку од два часа по телефон, за вакцинација се пријавиле над 17 000 луѓе

А1 On

Ковид-19: Повеќе вакцини за ЕУ – на пролет

Deutsche Welle

Филипче: Резервирани се сите 800.000 вакцини од Фајзер

Фактор

Кои земји во Европа „водат“ во вакцинацијата против коронавирусот

А1 On

Москва ги отвора училиштата, но ги продолжува рестриктивните мерки против ковид-19 за уште една недела

МКД

МКД Независен Фактор А1 On Н.Македонија Оff.net Локално Кумановски м.

Директор на бугарска болница одобрувал вакцини против Ковид-19 за административци, наместо за граѓани со приоритет

Фактор - 14.01.2021

Градоначалниците на Сандански, Петрич, Кресна и Струмјани ќе разговараат дали да се преземе постапката за смена на управителот на „Југозападната болница“ д-р Илија Тонев по веста дека одобрил вакцинирање против коронавирус за општински советници и ...

Србите повеќе ја преферираат руската од фајзеровата вакцина, премиерката се вакцинираше со фајзеровата

ММС

Седум битни факти за вакцината на „Фајзер“: Во која рака се става, кога сте имуни на вирусот…

Независен

Фото: Српската премиерка Брнабиќ ја прими и втората доза од Фајзер вакцината

Канал5

Брнабиќ ја прими втората доза од Фајзеровата вакцина, отворен кол центар за вакцинација

Опсервер

Ана Бранбиќ ја прими втората доза од вакцината на „Фајзер“

А1 On

Седум важни факти за вакцината на Фајзер: Во која рака се става, што се потпишува пред вакцинацијата и кога сте имуни на вирусот

А1 On

Локално Локално Иновативност МКД ММС Press24 Денешен CivilMedia

Турција ја почна имунизацијата со вакцината на кинеската компанија „Синовак“

360 степени - 14.01.2021

Турските здравствени власти денеска ја почнаа вакцинацијата против ковид-19. Вакцината која ја се користи е „КоронаВак“, развиена од кинеската компанија „Синовак“ за која турската Агенција за лекови вчера и официјално издаде дозвола за употреба.

Во Турција започна имунизацијата со кинеска вакцина

Макфакс

Прв ден на вакцинација во Турција: 100.000 здравствени работници ја примија „Синовак“

Локално

Во Турција почна имунизација со кинеската вакцина Синовак

Независен

Турција и Кина си подадоа рака ! Ердоган ја одобри кинеската вакцина

Во Центар

Турција одобри употреба на кинеската вакцина против коронавирус

Бизнис Вести

Производството на кинеската вакцина КоронаВак ќе достигне до една милијарда дози годишно

+инфо

Курир Нетпрес А1 On MakPress Либертас Опсервер Слободен Печат 24Инфо

ВМРО-ДПМНЕ: Нова лага на Филипче, немале соседите доволно вакцини па немало и за Македонија

24Инфо - 14.01.2021

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ, реакција на изјавата на Венко Филипче „Нов ден и нова лага на Филипче. Додека сите без исклучок се вакцинираат, во некои држави и бираат со каква вакцина против корона, Филипче спие.

Филипче: Сите вакцини што ќе ги донесеме во земјава ќе бидат соодветно сертифицирани и безбедни

24 Вести

Филипче најави пристигнување на вакцини во февруари, кажа и зошто некои земји не ни испратија дел од нивните количини

Алсат-М

Вакцините на Фајзер и преку КОВАКС механизмот ќе пристигнат во февруари

ММС

Филипче: Првите дози од вакцината на „Фајзер“ ќе ристигнат во февруари

24Инфо

Министерот за здравство Филипче најави вакцини во февруари

Акцент

Филипче најави пристигнување на вакцини во февруари

Скопје24

Канал5 ТВ21 Кајгана +инфо Слободен Печат Press24 Република Фокус

За вакцинирање се пријавиле 51 пратеник во хрватскиот парламент

Макфакс - 14.01.2021

Една третина односно 51 пратеник во хрватскиот Сабор се пријавиле за вакцинирање против Ковид-19. Пратениците ќе бидат вакцинирани во понеделник во 13 часот, објави „Индекс.хр“. Според официјални податоци од парламентот, 36 од вкупно 151 пратеник ...

Заразувањето со коронавирусот дава еднаков имунитет како и вакцината, заклучија британски научници

МКД

Британски научници: Заразата со коронавирус обезбедува ист имунитет како и вакцините

Макфакс

Нова студија докажува: Луѓето кои прележале коронавирус имаат подобра заштита од реинфекција од луѓето кои се вакцинирани

Press24

Во Србија започнува ковид вакцинацијата за доборволно пријавените граѓани

Акцент

Србија од утре почнува вакцинација на доброволци

Press24

Вакцинацијата на доброволно пријавените граѓани во Србија почнува утре

Макфакс

Опсервер 24Инфо Слободен Печат А1 On 24Инфо Вечер MakPress Н.Македонија

ЗАРАЗАТА СО КОРОНАВИРУС МОЖЕ ДА ОБЕЗБЕДИ НЕКОЛКУ МЕСЕЦИ ИМУНИТЕТ, НО И ТИЕ СО АНТИТЕЛА МОЖЕ ДА ГО ШИРАТ ВИРУСОТ, ПОКАЖА ...

Сакам да кажам - 14.01.2021

Повеќето луѓе кои го прележале коронавирусот се заштитени од повторна зараза најмалку пет месеци, вели истражување спроведено од англиски здравствени работници. Тие утврдиле дека оние кои веќе се заразиле со коронавирус имаат 83% помали шанси ...

Имунитетот на Ковид 19 трае најмалку 5 месеци, а луѓето со антитела можат да бидат потенцијални „преносители“

ММС

Сите што прележале ковид-19 имаат имунитет најмалку пет месеци, покажува истражување во Британија

360 степени

КОВИД-19 инфекцијата обезбедува имунитет најмалку 5 месеци, но сепак може да сте преносители

Акцент

Британско истражување: Внимавајте, луѓето кои прележале ковид-19, можат повторно да заразат други

+инфо

Истражување: Имунитетот на Ковид-19 трае најмалку 5 месеци, а потоа...

Точка

Истражување во Велика Британија: Внимавајте, луѓето кои прележале Ковид-19, можат повторно да заразат други

Нетпрес

Алсат-М Фокус

Повеќето српски граѓани аплицирале за руската вакцина Спутник V

А1 On - 14.01.2021

Меѓу граѓаните на Србија кои доброволно се пријавија за вакцината против Ковид-19, повеќето ја избраа руската вакцина Спутник V, објави „Блиц“. Изворот на „Блиц“ вели дека, кога станува збор за одлуката на граѓаните на Србија за вакцини, разликата ...

Русите ќе развијат „лајт“ верзија на вакцината за Ковид-19

USB

Путин нареди испитување на новите мутации на коронавирусот: Знам дека нашата вакцина е најдобра, но...

Точка

Првата фаза на добивањето дозвола за употреба на вакцината „Спутник V“ во ЕУ почнува на 19 јануари

Руска реч

Во Русија вакцинирани 1,5 милион луѓе

Макфакс

Бразил ќе започне со производство на руската вакцина „Спутник V“

Локално

Путин: Мислам дека руската вакцина е најдобрата во светот

Вечер

24Инфо iPortal Кајгана Опсервер +инфо Слободен Печат Нетпрес Курир

СЗО: Досега се дадени 28 милиони вакцини во 46 земји во светот

Макфакс - 14.01.2021

За 36 дена се дадени околу 28 милиони дози вакцина против коронавирус во 46, претежно богати земји во светот, изјави претставникот на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан. И покрај фактот дека вакцинацијата против Ковид-19 започна во ...

Богатите земји добро се снабдија: Во 46 држави поделени 28 милиони вакцини

Република

СЗО: Во 46 богати земји од светот досега поделени 28 милиони вакцини

Бизнис Вести

Во 46 земји во светот досега се примени 28 милиони дози вакцини против ковид-19

Канал5

СЗО: Во 46 богати земји од светот досега поделени 28 милиони вакцини

24Инфо

СЗО: Во 46 богати земји од светот досега поделени 28 милиони вакцини

Курир

СЗО: Во 46 богати земји од светот досега поделени 28 милиони вакцини

Независен

Опсервер +инфо Фокус Либертас А1 On Слободен Печат Нетпрес Сител

Пладневен преглед: „Тргнете ги партиските валкани прстиња од Вевчанскиот карневал“, Попис ќе има, не прифаќаме уцени од ...

Frontline - 14.01.2021

Попис оваа година ќе има , тоа е патриотски чин важен за развој на државата. СДСМ и парламентарното мнозинство не прифаќаат никакви уцени од страна на деструктивецот и докажан губитник Христијан Мицкоски и неговата ВМРО-ДПМНЕ, велат од СДСМ.

Истражување: Вакцината нуди подобра заштита за лицата кои прележале Ковид-19

Frontline

НОВА СТУДИЈА: Луѓето кои биле заразени со КОРОНА имаат подобра заштита од повторна инфекција отколку луѓето кои биле вакцинирани

Локално

Истражување: Вакцината нуди подобра заштита за лицата кои прележале Ковид-19

Независен

Истражување: Вакцината нуди подобра заштита за лицата кои прележале Ковид-19

24Инфо

Тие кои прележале ковид-19 имаат поголема заштита од реинфекција од вакцинираните

+инфо

Истражување: Вакцината нуди подобра заштита за лицата кои прележале Ковид-19

Сител

Слободен Печат Курир Опсервер iPortal MakPress

Лоша е грчката идеја за потврда за вакцинација при патувања, вели романскиот претседател Јоханис

Независен - 13.01.2021

Романскиот претседател Клаус Јоханис синоќа изјави дека не е добра идејата за сертификат за вакцинација од Кoвид-19 да се користи за олеснување на патувањата на европските граѓани, посочувајќи на можноста за дискриминација.

Јоханис: Лоша е грчката идеја за потврдата за вакцинација при патувања

24Инфо

Јоханис: Лоша е грчката идеја за потврдата за вакцинација при патувања

Либертас

За Романија лошо е ако се воведе сертификат за вакцинација при патувања

+инфо

Јоханис: Лоша е грчката идеја за потврдата за вакцинација при патувања

Сител

Грчката идеја за потврда на вакцинацијата при патувањата е лоша, смета романскиот претседател

Фактор

Јоханис: Лоша е грчката идеја за потврдата за вакцинација при патувања

А1 On

Алсат-М Слободен Печат Фокус Н.Македонија Вечер Точка Скопје1 Република

ЕК ги предупредува земјите-членки да не се обидуваат сами да ја набавуваат вакцината

Опсервер - 13.01.2021

Европската комесарка за здравство, Стела Киријакидес денеска ги предупреди земјите-членки на ЕУ да не се обидуваат да склучат одделни договори за набавка на вакцини, бидејќи тие со заеднички договор го пренеле тоа право на Комисијата.

ЕК ги предупреди земјите-членки да не се обидуваат сами да набавуваат вакцина

24Инфо

ЕК ги предупреди земјите-членки да не се обидуваат сами да набавуваат вакцина

Точка

ЕК ги предупреди земјите-членки да не се обидуваат сами да набавуваат вакцина

Вечер

ЕК ги предупреди земјите-членки да не се обидуваат сами да набавуваат вакцина

Н.Македонија

ЕК ги предупредува земјите-членки да не се обидуваат сами да ја набавуваат вакцината

Независен

ЕК ги предупредува земјите-членки да не се обидуваат сами да ја набавуваат вакцината

Слободен Печат

24Инфо Либертас Вечер Прес А1 On Иновативност MakPress Макфакс +инфо

Мицотакис: До март ќе бидат вакцинирани околу два милиона граѓани

Фокус - 13.01.2021

Во првиот квартал, до крајот на март ќе имаме околу четири милиони дози, па така ќе можеме да имаме вакцинирано околу два милиона наши сограѓани, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервјуто за телевизијата „Антена“, јави дописничката на ...

Мицотакис: До март ќе бидат вакцинирани околу два милиона граѓани

Опсервер

Мицотакис: До март ќе бидат вакцинирани два милиона Грци

Денешен

Мицотакис: До крајот на март ќе бидат вакцинирани околу два милиони Грци

Слободен Печат

Мицотакис: До март ќе бидат вакцинирани околу два милиона граѓани

Сител

Мицотакис: До март ќе бидат вакцинирани околу два милиона граѓани

24Инфо

До март ќе бидат вакцинирани околу два милиона Грци

Република

А1 On Либертас Нетпрес MakPress Тера Курир Expres Локално

Африка обезбедува речиси 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

Опсервер - 13.01.2021

Африканската унија обезбеди речиси 300 милиони вакцини против Ковид-19 во најголемиот досега договор за Африка, изјави денеска Никс Ндеми, Виш научен советник на Африканскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), во интервју за ...

Африка обезбедува речиси 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

24Инфо

Африка обезбеди речиси 300 милиони вакцини против ковид-19

Слободен Печат

Африка обезбедува речиси 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

А1 On

Африка обезбеди 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

+инфо

Африка обезбедува речиси 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

Либертас

Африка обезбедува речиси 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

Нетпрес

Република Денешен MakPress МКД Курир

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не се ефикасни против новиот вид на ковид-19

+инфо - 13.01.2021

Не е потврдено дека постоечките вакцини не се ефикасни против новиот вид на ковид-19, што беше откриен во Велика Британија. Светска здравствена организација продолжува со испитувањата, изјави денеска претставничката на СЗО во Русија, Мелита Вујнович.

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не се ефикасни против новиот вид на Ковид-19

Република

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не се ефикасни против новиот вид на Ковид-19

А1 On

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не се ефикасни против новиот вид на Ковид-19

Либертас

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не се ефикасни против новиот вид на Ковид-19

24Инфо

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не делуваат на новиот вид на ковид-19

Вечер Прес

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не се ефикасни против новиот вид на Ковид-19

MakPress

Локално Опсервер