TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лукаревска: Даночни реформи ќе има, треба да го одбереме најдоброто, но да не биде избрзано

360 степени - 05.12.2022

Лукаревска нагласи дека од крајот на август стартуваше само предлог даночна реформа и додаде дека неколку пати напоменале дека можеби ништо од тоа нема да влезе во имплементација Прогресивното оданочување ќе биде воведено, но тоа не треба да биде ...

Лукаревска: Не треба да носиме проблематични решенија

Телма

Лукаревска: Даночни реформи ќе има, но не треба да се носат проблематични решенија

Фокус

ДАНОЧНА РЕФОРМА ЌЕ ИМА, НО ТРЕБА ВРЕМЕ Лукаревска е против проблематични решенија

+инфо

Лукаревска: Даночни реформи ќе има, но не треба да се носат проблематични решенија

Либертас

ЛУКАРЕВСКА: Ги слушаме и ќе ги слушаме пораките од сите, прогресивен данок ќе биде воведен, но не треба да биде избрзано

Денешен

Лукаревска: Даночни реформи ќе има, но не треба да се носат проблематични решенија

Опсервер

МКД Во Центар Бизнис Вести Н.Македонија Нетпрес Независен Слободен Печат

Лукаревска: Викенд без ДДВ е на барање на опозициската ВМРО-ДПМНЕ

Курир - 05.12.2022

Сања Лукаревска, директорка на Управата за јавни приходи и заменик претседател на СДСМ рече дека во предлог Буџетот за 2023 година е прифатено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за викенд без ДДВ.

Лукаревска: Со „Викенд без ДДВ“ се олеснува куповната моќ на потрошувачите

Centar

Со „Викенд без ДДВ“ се олеснува куповната моќ на потрошувачите, вели директорката на УЈП

Локално

Лукаревска: Со „Викенд без ДДВ“ се олеснува куповната моќ на потрошувачите

Бриф

Лукаревска во „Топ тема“: Со „Викенд без ДДВ“ се олеснува куповната моќ на потрошувачите

Zoom

Лукаревска: Со „Викенд без ДДВ“ се олеснува куповната моќ на потрошувачите

Press24

Лукаревска: Со „Викенд без ДДВ“ се олеснува куповната моќ на потрошувачите

Frontline

Република Lider Денешен Слободен Печат

Лукаревска: Екстра профитот треба да се даночи, ќе зборуваме со коморите

Бриф - 05.12.2022

Даночната реформа е за намалување на сивата економија, вели директорката на УЈП, Сања Лукаревска во гостувањето во „Топ тема“. На прашањето како даночната реформа ќе влијае на полнењето на буџетот, односно на приходната страна, таа одговори: -Не ...

Лукаревска: Прогресивното оданочување не се случи бидејќи не сакаме проблематични решенија без дебата

Локално

Од пофалби за непроменетите даноци до критики за нечепнатите богаташи

Слободен Печат

Лукаревска: Прогресивното оданочување не се случи бидејќи не сакаме проблематични решенија без дебата

Бриф

Лукаревска: Прогресивното оданочување не се случи бидејќи не сакаме проблематични решенија без дебата

Centar

Лукаревска: Екстра профитот треба да се даночи, ќе зборуваме со коморите

Centar

Лукаревска: Прогресивното оданочување не се случи бидејќи не сакаме проблематични решенија без дебата

Press24

CivilMedia Zoom Фактор Нова ТВ 24Инфо Локално

Бесими: Данок на екстра добивка како иницијатива од јавната дебата на дополнителна дискусија со стопанските комори

Локално - 04.12.2022

Вонредните даноци се пракса во повеќе земји во светот кои во услови на вонредни состојби воведуваат даноци од привремен карактер за да ги коригираат дисторзиите на пазарот. Во економската теорија и политика, логиката на ваквите даноци се базира на ...

Бесими: Дополнителни 70 милиони евра во буџетот и поголема праведност се придобивките од даночната реформа

А1 On

Бесими: Дополнителни 70 милиони евра во буџетот

Сител

Дополнителни 70 милиони евра во буџетот и поголема праведност се придобивките од даночната реформа

Слободен Печат

Бесими: Дополнителни 70 милиони евра во буџетот

ТВ21

Бесими: Дополнителни 70 милиони евра во буџетот и поголема праведност се придобивките од даночната реформа

Во Центар

Бесими: Дополнителни 70 милиони евра во буџетот и поголема праведност се придобивките од даночната реформа

Пулс24