TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Илиевски: Случајот со синот на Џафери е криминал, а документот е фалсификат

Алфа - 26.11.2022

Повеќе од очигледно е дека положениот правосуден испит на синот на спикерот Талат Џафери, Барлет Џафери е фалсификат. Невозможно е да ги нема документите со кои помладиот Џафери се стекнал со звање од траен карактер, коментира за Алфа, поранешниот ...

Дали синот на Талат Џафери положил правосуден пред да дипломира?

Сител

ДКСК: Синот на Талат Џафери положил правосуден пред да дипломира

24 Вести - 25.11.2022

ДКСК ја запре постапката во врска со случајот на Барлет Џафери син на собранискиот спикер Талат Џафери иако според документите кои ги имаат времето на положениот правосуден испит не соодејствува со времето кое е потребно за најпрвин да се стекнат ...

ДКСК: Синот на Талат Џафери положил правосуден пред да дипломира, но немаме како да докажеме, Правда не ја чува документацијата

360 степени

ПРАВДА СЕ ЈАВИ ЗА БАРЛЕТ ЏАФЕРИ - има положено правосуден испит на 5 февруари 2015 година, тоа стои во евиденционата тетратка

Фактор

Министерство за правда: Барлет Џафери има положено правосуден испит во 2015 година

Независен

ДКСК: Синот на Џафери положил правосуден пред да дипломира, но не можеме да докажеме оти Правда не ја чува документацијата

Локално

СИНОТ НА ТАЛАТ ИМА ПРАВОСУДЕН ИСПИТ, А ЗА ФАКУЛТЕТ НЕ СЕ ЗНАЕ Убаво си пишува во тетратка, но документацијата не се чува?!

+инфо

Синот на Џафери има положено правосуден во 2015, документацијата се чува една година, потврдуваат од Правда

Локално

ТВ21 еМагазин

Министерство за правда за МКД.мк: Документите за синот на Џафери се поништени

МКД - 25.11.2022

Потпис за да полага правосуден испит ставил тогашниот министер за правда, велат за МКД.мк од министерството за правда откако Комисијата за спречување на корупцијата (ДКСК) на вчерашната седница соопшти дека не може да отвори предмет за синот на ...

МЕДИУМИ: Синот на Талат Џафери положил правосуден испит пред да дипломира: Правда не ги чува документите, не може да се ...

Пулс24 - 25.11.2022

ДКСК утврди дека Барлет Џафери се здобил со право да полага правосуден испит, иако не бил дипломиран на Универзитетот, меѓутоа дека немаат услови за да го докажат тоа. -Од документацијата со која располагаме можеме да заклучиме дека кандидатот ...

АНТИКОРУПЦИСКА: Барлет, синот на Талат Џафери положил правосуден испит пред да дипломира, но не може да се отвори предмет

Денешен

Барлет, синот на Талат Џафери положил правосуден испит пред да дипломира, утврдила Антикорупциска

Скопје1

ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ: Синот на Талат Џафери положил правосуден испит пред да дипломира, еве што утврдила Антикорупциска комисија

Курир

Барлет, синот на Талат Џафери положил правосуден испит пред да дипломира, утврдила Антикорупциска

Скопје24

Антикорупциска комисија: Синот на Талат Џафери положил правосуден испит пред да дипломира

Press24

Синот на Талат Џафери положил правосуден испит пред да дипломира, утврдила Антикорупциска комисија

Нетпрес

Министерство за правда: Барлет Џафери има положено правосуден

4NEWS - 25.11.2022

Во врска со случајот со Барлет Џафери кој го водеше Државната комисија за спречување на корупција Ве информираме дека согласно евиденционата тетратка за положени кандидати што се води во Министерството за правда и е од трајна вредност, лицето Барлет ...

Министер за правда од Владата во 2015 ставил потпис за положениот правосуден испит на Барлет Џафери

Centar

Министерството за правда се огласи во врска со случајот за синот на Талат Џафери

Курир

МП: Барлет Џафери има положено правосуден испит на 05.02.2015 година, потпис ставил министерот Јашари

Press24

Министерство за правда: Барлет Џафери има положено правосуден испит

Нова ТВ

Правда потврди дека не ги чува документите за синот на Џафери, велат положил правосуден во време кога Министер беше Јашари од ДУИ

MakPress

Министерство за правда: Барлет Џафери има положено правосуден испит во 2015 година

Опсервер

24Инфо Frontline Zoom Слободен Печат Канал5 Нетпрес Скопје инфо Сител

Повлечи ја одма статијата и извини се, побара Јашари од новинарка на „Фокус“ за веста за синот на Талат Џафери

Фокус - 26.11.2022

Поранешниот министер за правда, Аднан Јашари вчера побара од новинарката на „Фокус“ Фросина Факова-Серафиновиќ да го повлече текстот „Синот на Талат Џафери положил правосуден во време на министерот Јашари од ДУИ – документите ги нема“.

Повлечи ја одма статијата и извини се, побара Јашари од новинарка на „Фокус“ за веста за синот на Талат Џафери

еМагазин