TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кога треба да јадете ладна, а кога топла храна ако сакате да имате рамен стомак како на балерина

НМД - 08.03.2021

Кога се обидуваме да формулираме правилна диета за да се ослободиме од вишокот килограми, пред сè размислуваме за тоа, што и во кои количини треба да јадеме, а притоа, не придаваме голема важност за температурата на храната, иако за правилно варење ...

Диета 21 ден: Принцип на исхрана со кој не гладувате, а килограмите се топат како од шега

Женски магазин - 08.03.2021

Диета кое трае 21 ден функционира според принципот на исхрана што е ограничена во однос на калориите. Ригорозните диети „горат“ само краткорочно, а по престанокот на строгата диета, тежината се враќа со молскавична брзина.

Кој појадок е најздрав и најдолго ги држи децата сити?

Pedijatar.mk - 08.03.2021

Најнова студија на Универзитетот во Пенсилванија вели дека децата треба да јадат јајца за појадок за подолго да бидат сити. П ојадокот што вклучува храна богата со протеини како што се јајцата е добар појадок за раст и развој на децата.

Јадете посвесно: 3 ајурведски практики што ги прават оброците по здрави!

Попара - 07.03.2021

Многу луѓе јадат на овој начин со години и сведочат за многу придобивки од ваквиот став кон храната. Ако генерално јадете јадењето како свето дело, полесно ќе спречите несовесно консумирање храна, прекумерна диета, па дури и губење храна.

Како да ослабете без да држите диета? Лекарот откри: Оваа храна е најголемиот проблем

Попара - 07.03.2021

Постојат многу диети кои доведуваат до брзо губење на тежината за кратко време. Сепак, овие диети обично имаат јо-јо ефект и тежината се враќа по некое време. Исто така, брзото и ненадејното слабеење не е добро за здравјето и може да доведе до ...

Диетата со ориз стана СВЕТСКИ ХИТ: Ослободете се од КИЛОГРАМИ и лошиот холестерол

Попара - 07.03.2021

Ако барате „идеална“ диета за вишок тежина и висок крвен притисок, решението е ефикасна диета со ориз. Оваа необична диета со високо ниво на сложени јаглехидрати, ниско ниво на маснотии и натриум ќе ви помогне да изгубите тежина, но и да го доведе ...