TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Teнзии во Собранието, Груевски се качи на говорницата

Алсат-М - 14.03.2018

Претседателот на Собранието на РМ Талат Џафери во продолжението на 32. седница ја отвори 8-та точка, за Законот за употреба на јазиците, но по реакција од претениците од опозицијата прогласи пауза од 15 минути.

Расправија на Димовски и Џафери, седницата за јазиците не ни започна

Нова ТВ - 14.03.2018

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, пред почетокот на денешната собраниска седница, од говорницата му порача на претседателот на Собранието, Талат Џафери дека Законот за јазиците се носел противуставно.

Жестока атмосфера за Законот за јазици

24 Вести - 14.03.2018

Жестока атмосфера на стартот на собраниската седница на која на дневен ред е законот за употреба на јазиците. Опозицијата бара комисијата за деловничко мандатни и имунитетни прашања да одлучува дали пратениците имаат право да поднесуваат амандмани ...

Димовски: Собранието е свесно дека носи неуставен закон, пратениците знаат дека кршат Деловник

Курир - 14.03.2018

Јас жалам што господинот Џафери го избра токму 14 март денот кога УЧК почна да пука на Тетово, како ден на кој што треба да се изгласа законот. Затоа имам еден процедурален предлог, Собранието е свесно дека носи неуставен закон, пратениците сите до ...

ВИДЕО Џафери ја прескокна точката за Законот за јазиците

Фокус - 14.03.2018

Претседателот на Собранието,Талат Џафери на денешната седница го прескокна Законот за јазици и продолжи со другите точки на дневниот ред. Додека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, бараа пауза од половина час, парламентарното мнозинство го изгласа законот за ...

Димовски: Жал ми е што Џафери го избра денот кога УЧК пукаше над Тетово, баш како ден кога треба да се гласа Законот за ...

Фокус - 14.03.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски побара процедурално да се изјасни за прашањето за Законот за употреба на јазиците. „Жал ми е што господинот Џафери го избра денот кога УЧК пукаше над Тетово, баш како ден кога треба да се гласа Законот за ...

Али Ахмети пристигна на седницата за Законот за употреба на јазиците

Фокус - 14.03.2018

Започна седницата на која на дневен ред треба да се најде точката за Законот за употреба на јазиците. Повеќето од пратениците веќе се во собраниската сала, а меѓу нив е и лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Едночасовна пауза во Собранието, Џафери го прескокна законот за јазиците

Макфакс - 14.03.2018

По барање на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието, Талат Џафери, даде еден час пауза на седницата која траеше околу половина час, а на која на дневен ред е законот за јазиците.

Собранието е свесно дека носи неуставен закон, пратениците знаат дека кршат Деловник

Република - 14.03.2018

Ова го истакна пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски. – рече ...

Џафери даде пауза во Собранието откако Димовски побара комисиска расправа за Законот за јазици

Сакам да кажам - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза од еден час на седницата на која што на дневен ред е и точката за Законот за употреба на јазиците. Претходно, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски побара Комисијата за мандатно-имунитетни и ...

Џафери ја прескокна точката за законот за јазиците

Курир - 14.03.2018

Димовски посочи дека нивните амандмани се однесуваат само на 19-те членови за кои претседателот на државата укажал дека се неуставни. Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прескокна точката за законот за употреба на јазиците со која требаше да ...

Димовски: Џaфери под итно да ја стопира седницата, законот не смее да биде изгласан

А1 On - 14.03.2018

На самиот почеток на 32 седница, координаторот на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски на собраниската говорница ги повтори сите според него сторени прекшоци при процедурата за носење на законот за употреба на јазици.

Еден час пауза пред расправата за Законот за јазиците

А1 On - 14.03.2018

По барање на координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, претседателот на Собранието, Талат Џафери даде пауза од 1 час на 32 седница на чиј дневен ред е спортниот закон за употреба на јазиците.

Ова е документот со кој Талат ги известил пратениците дека може да поднесат амандмани

Press24 - 14.03.2018

Ова е документот кој пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ го покажа на говорница, за тоа дека Талат Џафери лично потпишал дека може да се поднесуваат амандмани за Законот за ...

Пратениците на пауза - Талат ја скокна точката за јазиците

Press24 - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија е на пауза која ќе трае еден час. На самиот почеток збор побара Илија Димовски и побара да се расправа дали постои можност за поднесување амандмани. Нагласи дека Џафри лично потпишал дека треба да се поднесуваат ...

Димовски: Џафери го одбра датумот кога УЧК почна да пука

Press24 - 14.03.2018

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ денеска од говорницата на Собранието на 32. седница на која ќе се гласа за Законот за јазиците, се осврна на денешниот датум кој бил одбран за седницата. - Џафери го избра датумот кога пред години УЧК почна да пука во ...

Димовски: Жал ми е што Џафери го избра денот кога УЧК пукаше над Тетово, за ден кога треба да се гласа Законот за ...

Слободен Печат - 14.03.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, на самиот почеток од седницата, побара процедурално да се изјасни за прашањето за Законот за употреба на јазиците. – Жал ми е што господинот Џафери го избра денот кога УЧК пукаше над Тетово, баш како ден кога ...

Димовски: Џафери со свој потпис потврди дека може да се поднесуваат амандмани

Press24 - 14.03.2018

Илија Димовски излезе на говорницата на 32. седница на која треба да се гласа Законот за јазиците и прикажа документ од 22. јануаири 2018. потпишан од Талат Џафери. - Ве известуваме дека амандмани за законот за јазиците може да поднесувате до два ...

Закон за јазици: Димовски побара прекин на седницата, Џафери даде пауза

Мета - 14.03.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, на денешната Собраниска седница на која на дневен ред е ставен законот за употреба на јазиците во трето читање побара да се прекине седницата и да заседава Комисијата за деловнички и мандатно имунитетни ...

Седница за Законот за употреба на јазиците - Опозицијата одбиена

Фактор - 14.03.2018

Собранискиот спикер Талат Џафери одби на почетокот на денешната пленарна седница да бидат разгледани предлозите за поднесените амандмани од опозициската ВМРО-ДПМНЕ и го остави предлог Законот за употреба на јазиците за понатамошниот тек на денот, а ...

Талат Џафери го исклучи Илија Димовски

Локално - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери го исклучи микрофонот на говорницата од која говореше Илија Димовски пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, кој укажуваше на неуставноста на предложениот закон за употреба на јазиците поради европското знаменце и побара ...

ИЗГЛАСАН Законот за употреба на јазици - Опозицијата одбиена

Фактор - 14.03.2018

Собранискиот спикер Талат Џафери одби на денешната пленарна седница да бидат разгледани поднесените амандмани од опозициската ВМРО-ДПМНЕ и го постави предлог Законот за употреба на јазиците.

Груевски се скара со Џафери, седницата прекината

+инфо - 14.03.2018

Претседателот на Собранието на Талат Џафери во продолжението на 32. седница ја отвори 8-та точка, за Законот за употреба на јазиците, но по реакција од претениците од опозицијата прогласи пауза од 15 минути.

Џафери ја скокна точката за јазиците. Пратениците на пауза

Либертас - 14.03.2018

Жестока атмосфера на стартот на собраниската седница на која на дневен ред е законот за употреба на јазиците. Опозицијата бара комисијата за деловничко мандатни и имунитетни прашања да одлучува дали пратениците имаат право да поднесуваат амандмани ...

Димовски: Собранието е свесно дека носи неуставен закон, пратениците знаат дека кршат Деловник

Сител - 14.03.2018

Јас жалам што господинот Џафери го избра токму 14 март денот кога УЧК почна да пука на Тетово, како ден на кој што треба да се изгласа законот. Затоа имам еден процедурален предлог, Собранието е свесно дека носи неуставен закон, пратениците сите до ...

Едночасовна пауза во Собранието, Џафери го прескокна законот за јазиците

Вечер - 14.03.2018

По барање на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието, Талат Џафери, даде еден час пауза на седницата која траеше околу половина час, а на која на дневен ред е законот за јазиците.

Џафери ја прескокна точката за законот за јазиците

Бриф - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прескокна точката за законот за употреба на јазиците со која требаше да продолжи денешната 32. седница. Наместо тоа, седницата продолжи со гласање по други точки од дневниот ред.

Димовски: Џaфери под итно да ја стопира седницата, законот не смее да биде изгласан

Република - 14.03.2018

На самиот почеток на 32 седница, координаторот на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ Димовски на собраниската говорница ги повтори сите според него сторени прекшоци при носење на законот за употреба на јазици.

Ова е документот со кој Талат ги известил пратениците дека може да поднесат амандмани

Сител - 14.03.2018

Ова е документот кој пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ го покажа на говорница, за тоа дека Талат Џафери лично потпишал дека може да се поднесуваат амандмани за Законот за ...

Продолжува самоволието на Талат Џафери – седницата започна тензично, пратениците на пауза

Република - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија е на пауза која ќе трае еден час. На самиот почеток збор побара Илија Димовски и побара да се расправа дали постои можност за поднесување амандмани. Нагласи дека претседателотна Собранието, Талат Џафри, лично ...

Димовски: Џафери го одбра датумот кога УЧК почна да пука

Сител - 14.03.2018

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ денеска од говорницата на Собранието на 32. седница на која ќе се гласа за Законот за јазиците, се осврна на денешниот датум кој бил одбран за седницата. - Џафери го избра датумот кога пред години УЧК почна да пука во ...

Димовски: Џафери со свој потпис потврди дека може да се поднесуваат амандмани

Сител - 14.03.2018

Илија Димовски излезе на говорницата на 32. седница на која треба да се гласа Законот за јазиците и прикажа документ од 22. јануаири 2018. потпишан од Талат Џафери. - Ве известуваме дека амандмани за законот за јазиците може да поднесувате до два ...

Џафери: Илија, бев прекоректен, 12 минути си на говорница, зошто зборуваш кога си исклучен?

МКД - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прескокна точката за законот за употреба на јазиците со која требаше да продолжи денешната 32.седница и наместо тоа, седницата продлжи со гласање по други точки од дневниот ред.

Почна седницата на која на дневен ред е и третото читање на Законот за албанскиот јазик

Сител - 14.03.2018

Претседателот на Собранието на РМ Талат Џафери во продолжението на 32. седница ја отвори 8-та точка, за Законот за употреба на јазиците, но по реакција од претениците од опозицијата прогласи пауза од 15 минути.

Димовски: Сите пратеници се свесни дека го кршат Деловникот

AKO - 14.03.2018

,,Јас жалам што господинот Џафери го избра токму 14 март денот кога УЧК почна да пука на Тетово, како ден на кој што треба да се изгласа законот. Затоа имам еден процедурален предлог, Собранието е свесно дека носи неуставен закон, пратениците сите ...

Едночасовна пауза во Собранието, Џафери го прескокна законот за јазиците

Кајгана - 14.03.2018

По барање на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието, Талат Џафери, даде еден час пауза на седницата која траеше околу половина час, а на која на дневен ред е законот за јазиците.

Џафери ја прескокна точката за Законот за јазиците

ТВ21 - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прескокна точката за законот за употреба на јазиците со која требаше да продолжи денешната 32. седница. Наместо тоа, седницата продлжи со гласање по други точки од дневниот ред.

Ова е документот со кој Талат ги известил пратениците дека може да поднесат амандмани

Република - 14.03.2018

Ова е документот кој пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ го покажа на говорница, за тоа дека Талат Џафери лично потпишал дека може да се поднесуваат амандмани за Законот за ...

Димовски: Џафери го одбра датумот кога УЧК почна да пука

Маркукуле - 14.03.2018

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ денеска од говорницата на Собранието на 32. седница на која ќе се гласа за Законот за јазиците, се осврна на денешниот датум кој бил одбран за седницата. – Џафери го избра датумот кога пред години УЧК почна да пука во ...

Димовски: Џафери со свој потпис потврди дека може да се поднесуваат амандмани

Вечер - 14.03.2018

Илија Димовски излезе на говорницата на 32. седница на која треба да се гласа Законот за јазиците и прикажа документ од 22. јануаири 2018. потпишан од Талат Џафери. - Ве известуваме дека амандмани за законот за јазиците може да поднесувате до два ...

Избегната тепачка во Собрание: Груевски агресивен – го потурил Џафери со вода (видео)

Таратур - 14.03.2018

Претседателот на Собранието на РМ Талат Џафери во продолжението на 32. седница ја отвори 8-та точка, за Законот за употреба на јазиците, но по реакција од претениците од опозицијата прогласи пауза од 15 минути.

Димовски: Собранието е свесно дека носи неуставен закон, пратениците знаат дека кршат Деловник

Поглед - 14.03.2018

Јас жалам што господинот Џафери го избра токму 14 март денот кога УЧК почна да пука на Тетово, како ден на кој што треба да се изгласа законот. Затоа имам еден процедурален предлог, Собранието е свесно дека носи неуставен закон, пратениците сите до ...

Едночасовна пауза во Собранието, Џафери го прескокна законот за јазиците

Точка - 14.03.2018

По барање на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието, Талат Џафери, даде еден час пауза на седницата која траеше околу половина час, а на која на дневен ред е законот за јазиците.

Џафери ја прескокна точката за законот за јазиците...

Н.Македонија - 14.03.2018

Џафери ја прескокна точката за законот за јазиците Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прескокна точката за законот за употреба на јазиците со која требаше да продолжи денешната 32. седница.

Ова е документот со кој Талат ги известил пратениците дека може да поднесат амандмани

Вечер - 14.03.2018

Ова е документот кој пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ го покажа на говорница, за тоа дека Талат Џафери лично потпишал дека може да се поднесуваат амандмани за Законот за ...

Димовски: Џафери го одбра датумот кога УЧК почна да пука

Вечер - 14.03.2018

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ денеска од говорницата на Собранието на 32. седница на која ќе се гласа за Законот за јазиците, се осврна на денешниот датум кој бил одбран за седницата. - Џафери го избра датумот кога пред години УЧК почна да пука во ...

Груевски се скара со Џафери, седницата прекината...

Н.Македонија - 14.03.2018

Груевски се скара со Џафери, седницата прекината Претседателот на Собранието на РМ Талат Џафери во продолжението на 32. седница ја отвори 8-та точка, за Законот за употреба на јазиците, но по реакција од претениците од опозицијата прогласи пауза од ...

Едночасовна пауза во Собранието, Џафери го прескокна законот за јазиците

Sky - 14.03.2018

По барање на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието, Талат Џафери, даде еден час пауза на седницата која траеше околу половина час, а на која на дневен ред е законот за јазиците.

Џафери ја прескокна точката за законот за јазиците

Алсат-М - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прескокна точката за законот за употреба на јазиците со која требаше да продолжи денешната 32. седница. Наместо тоа, седницата продлжи со гласање по други точки од дневниот ред.

Димовски: Законот за јазици на ист ден кога УЧК почна да пука во Тетово

Нетпрес - 14.03.2018

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ денеска од говорницата на Собранието на 32. седница на која ќе се гласа за Законот за јазиците, се осврна на денешниот датум кој бил одбран за седницата. – Џафери го избра датумот кога пред години УЧК почна да пука во ...