TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хрватските угостители бараат помало ДДВ, по примерот на некои земји од ЕУ

Независен - 18.10.2020

Владата во Загреб се соочува со барања од угостителите и фризерите за намалување на ДДВ-то, угостителите бараат намалување на стапката од 13 на 10 отсто, или дополнително намалување и одложување на наплатата до почетокот на март следната година, а ...

Даночниот експерт Павле Гацов објаснува како функционира повратот на ДДВ за „Викендот без ДДВ“

еМагазин - 17.10.2020

Даночниот експерт Павле Гацов на неговиот фејсбук-профил објави, како функционира повратот на ДДВ за „Викендот без ДДВ“.„Директно. Ја плаќаш фискалната сметка. Во неа има ДДВ. Твоето ДДВ оди на твоја сметка и од таму ти се враќа ДДВто што си го ...

Стојаноски: Заев призна дека „Викенд без ДДВ“ беше неуспешна мерка

Нетпрес - 16.10.2020

Самиот Зоран Заев призна дека мерката Викенд без ДДВ е неуспешна, истакна денес пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Бојан Стојаноски. „Човекот кажа дека мерката е неуспешна, народот е сиромашен, купува само работи кои му се најважни.

Викенд без ДДВ без очекуваните ефекти: Наместо 17 милиони, кај граѓаните ќе се вратат само 1 милион евра

MakPress - 16.10.2020

Управата за јавни приходи го заокружи првиот Викенд без ДДВ преку кој граѓаните можеа да остварат враќање на целосниот износ на ДДВ за купените македонски производи и услуги и компјутерска опрема.

„Сиромаштија е, луѓето штедат пари“ – Дали викенд без ДДВ ги даде посакуваните резултати?!

4NEWS - 17.10.2020

Околу 10 милиони евра потрошиле граѓаните изминатиот Викенд без ДДВ. За купените домашни производи, и IT опрема од нивните скенирани сметки ќе им бидат вратени над еден и пол милион евра .

„Сиромаштија е, луѓето штедат пари“ – Дали викенд без ДДВ ги даде посакуваните резултати?!

ТВ21 - 16.10.2020

Околу 10 милиони евра потрошиле граѓаните изминатиот Викенд без ДДВ. За купените домашни производи, и IT опрема од нивните скенирани сметки ќе им бидат вратени над еден и пол милион евра .

Мицковски: Сиромаштија е, се штедат пари, секој сака да купи само тоа што му треба!

Република - 16.10.2020

Сиромаштија е, се штедат пари, секој сака да купи само тоа што му треба, рече премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање, зошто мерката викенд без ДДВ не беше успешна. *Fucking genius, напиша на Фејсбук, Ивор Мицковски.

Петрушевски: Имаме катастрофално сиромашен народ, кој нема пари да купува ниту без ДДВ

Курир - 16.10.2020

Поразителни бројки на вратени пари кај граѓаните во Викенд без ДДВ, затоа што имаме катастрофално сиромашен народ, кој нема пари да купува ниту без ДДВ, обвинува пратеникот Бране Петрушевски.

Владината мерка „Викенд без ДДВ“ не ги даде очекуваните резултати

Алфа - 16.10.2020

Владината мерка „Викенд без ДДВ“ не ги даде очекуваните резултати. Иако Владата првично очекуваше промет од 170 милиони евра за викендов, сепак тоа не се случи. Во викендот без ДДВ остварен е промет од речиси 9 милиони евра.

Над милион евра ќе им бидат вратени на граѓаните од викендот без ддв

24 Вести - 16.10.2020

1,1 милион евра ќе бидат вратени кај граѓаните од мерката „Викенд без ддв“. како што соопштија од управата за јавни приходи минатиот продолжен викенд од купени македонски производи и компјутерска опрема бил остварен промет од 9 милиони евра.

Стојаноски: Самиот Заев призна дека „Викенд без ДДВ“ беше неуспешна мерка

Курир - 16.10.2020

Самиот Зоран Заев призна дека мерката Викенд без ДДВ е неуспешна, истакна денес пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Бојан Стојаноски. -Човекот кажа дека мерката е неуспешна, народот е сиромашен, купува само работи кои му се најважни.

Владата предвиде 170 милиони евра промет, но граѓаните потрошија само 9 милиони евра за викендот без ДДВ

Мета - 16.10.2020

Во деновите 10, 11 и 12 октомври 2020 година, вкупно 204.088 граѓани купиле македонски производи и услуги како и компјутерска опрема и издадените фискални сметки ги скенирале преку апликацијата МојДДВ, информираат од Управата за јавни проходи (УЈП).

Сиромаштија е, луѓето не купуваат, затоа викендот без ДДВ не беше успешен

Република - 16.10.2020

Сиромаштија е, се штедат пари, секој сака да купи само тоа што му треба, рече премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање, зошто мерката викенд без ДДВ не беше успешен. Како што рече тој, ќе се врати многу помала сума од планираната на ...

За УЈП викендот без ДДВ бил и повеќе од успешен, за Заев е „сиромаштија и граѓаните штедат“

365 - 16.10.2020

Резултатите од „Викенд без ДДВ“ се и повеќе од успешни, бидејќи значат повеќе пари назад кај граѓаните, зајакнување на домашниот буџет и истовремено зголемена потрошувачка на македонски производи и услуги, оценува Управата за јавни приходи.

УЈП: Викендот без ДДВ успешен, зголемен прометот на македонски производи, скенирани повеќе сметки

4NEWS - 16.10.2020

Управата за јавни приходи го заокружи првиот Викенд без ДДВ преку кој граѓаните можеа да остварат враќање на целосниот износ на ДДВ за купените македонски производи и услуги и компјутерска опрема.

Иако прогнозите беа за 17 пати промашени, Заев вели дека Викендот без ДДВ бил успешен

MakPress - 16.10.2020

Ситуацијата е комплексна и затоа граѓаните штедат и го купуваат она смо што им е неопходно дури и ако им се дозволи 18 проценти поврат на ДДВ, велат дека ќе си го купат она што им треба, рече денеска премиерот Зоран Заев прашан зошто само мал дел од ...

[Видео] Заев: Сиромаштија е, луѓето не купуваат, затоа викендот без ДДВ не беше успешен

Мак. Весник - 16.10.2020

Како што рече тој, ќе се врати многу помала сума од планираната на сметките кај граѓаните, затоа што во ек на оваа криза граѓаните штедат пари. – За оваа мерка ќе се вратат некаде околу 1,5 милион евра.