TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почина јапонскиот моден дизајнер и креатор на познатите ролки на Стив Џобс

Нетпрес - 10.08.2022

Револуционерниот јапонски моден дизајнер Иси Мијаке, почина на 84-годишна возраст по долгата борба со рак на црниот дроб. Познат по тоа што имаше иновативен стил, смели идеи, создаде најпродавани парфеми, Мијаке е запаметен и како дизајнер на ...

Почина еден од најзначајните јапонски креатори, Исеј Мијаке познат и по дизајнот на црните ролки на Стив Џобс

Fashionel - 10.08.2022

Во 84-та година од животот на 5-ти август почина еден од најзначајните јапонски дизајнери, Исеј Мијаке, од рак на црниот дроб. Важеше за еден од најиновативните креатори кој благодарение на своите експерименти со материјалите и силуетите и спојот на ...

Почина дизајнерот кој преживеал хорор во Хирошима: Неговата мајка починала од радијација, а без неговите ролки Стив ...

Точка - 09.08.2022

Јапонскиот моден дизајнер Исеј Мијаке кој ја основаше истоимената модна куќа, почина на 5-ти август на 84-годишна возраст, пишува „BBC“. Веста ја соопшти неговата модна куќа во Токио. Славниот креатор почина од рак на црниот дроб, а бил погребан во ...

ПОЧИНА ИСЕЈ МИЈАКЕ Славниот јапонски моден дизајнер

+инфо - 09.08.2022

Мијаке почина од рак на црниот дроб во петокот, а погребот се одржа меѓу неговото семејство, јавуваат јапонските медиуми. Револуционерниот моден дизајнер почина од рак на црниот дроб во Токио на 84-годишна возраст, се вели во соопштението на ...

Почина јапонскиот моден дизајнер Исеј Мијаке

Сакам да кажам - 09.08.2022

На 84 години почина револуционерниот јапонски моден дизајнер Исеј Мијаке. Познат по неговите иновативни стилови и парфеми, Мијаки изгради светски познат моден бренд, кој го вклучи и дизајнирањетo на легендарните ролки на Стив Џобс.

Почина јапонскиот моден дизајнер Исеј Мијаке

Слободен Печат - 09.08.2022

Јапонскиот моден дизајнер Исеј Мијаке , основач на истоимената модна куќа, почина на 84-годишна возраст, пренесуваат странските медиуми. Кариерата на Иси Мијаке траеше повеќе од половина век, а тој е познат по своите креации инспирирани од ...

Почина познатиот јапонски дизајнер

Курир - 09.08.2022

Јапонскиот моден дизајнер Исеј Мијаки, познат по храбар стил и мириси, почина на 84-годишна возраст. Мијаки е роден на 22 април 1938 година во Хирошима, Јапонија, каде што бил сведок на атомското бомбардирање во август 1945 година.

Исеј Мијаке, славниот јапонски дизајнер, почина од рак на 84 години

Независен - 09.08.2022

Јапонија – Почина јапонскиот дизајнер Исеј Мијаке, познат по својот плисиран стил на облека и кој го создаде препознатливиот имиџ со црна ролка на пријателот и основач на Apple Inc, Стив Џобс, објавија медиумите во вторникот. Тој имаше 84 години.

Почина славниот јапонски дизајнер Исеј Мијаке

Репортер - 09.08.2022

Славниот јапонски дизајнер Исеј Мијаке почина на 84 години, пренесоа светските медиуми. Мијаке почина на 5 август од рак на црниот дроб, објави агенцијата Kyodo. Веста ја потврдија и од неговата канцеларија во Токио.

Почина познатиот јапонски дизајнер Исеј Мијаки, „кројачот на ветрот“

Еспресо - 09.08.2022

Познатиот јапонски дизајнер почина на 84-годишна возраст, во петокот на 5 август, веста денеска беше објавена во јавноста од неговиот кабинет. Мијаки почина во болница во Токио на 84-годишна возраст во петокот на 5 август, а веста е соопштена дури ...

ПОЧИНАЛ ИСЕИ МИЈАКИ: Почнал како чирак, стана еден од најценетите дизајнери во светот!

Екран - 09.08.2022

Исеј Мијаки, јапонски моден дизајнер познат по својот ексцентричен стил и мириси, почина на 84-годишна возраст. View this post on Instagram A post shared by lifestyle asia hong kong (@lifestyleasiahk) Роден е на 22. април 1938.

Почина легендарниот јапонски дизајнер Исеи Мијаке

Канал5 - 09.08.2022

Јапонскиот моден дизајнер Исеи Мијаке, основач на истоимената модна куќа, почина на 84-годишна возраст, објавија медиумите. „Тој почина вечерта на 5 август“, соопшти неговата канцеларија во Токио, без да даде повеќе детали.