TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тргнува исплатата на пензиите – од следниот месец пензиите појачани и до 3.000 денари месечно!

Centar - 01.12.2023

Од денеска тргнува исплатата на пензиите во Македонија. Ноемвриските пензии се ислпаќаат од први декември. Пензиите беа покачени во септември за околу 5 отсто, а следната година следуваат веќе две покачувања едното ќе се случи во март, другото во ...

Тргнува исплатата на пензиите – од следниот месец пензиите појачани и до 3.000 денари месечно!

Вести плус

Тренчевска: Мерките не се предизборен поткуп, туку реална помош

Сител - 30.11.2023

Антикризните мерки не се предизборен поткуп, туку реална помош за оние на кои им е најпотребна. Ова е ставот на министерката за труд откако вчера дел од пензионерите изјавија дека мерките се маргетиншки трик за да се добие глас повеќе.

Пензионерите ќе ја добијат финансиската помош во втората половина на декември

Канал5

ВМРО-ДПМНЕ: Предизборен пакет за мито – Тренчевска: Ова се мерки поради енергетската и ценовната криза

ТВ21

Тренчевска: Пакетот антикризни мерки се носи во период кога им е најпотребен на граѓаните

Сител

Тренчевска: Голем дел од пензионерите се задоволни од новиот пакет антикризни мерки

Локално

Тренчевска: Системските решенија продолжуваат да го подобруваат квалитетот на живот на граѓаните

Press24

Антикризните мерки опфаќаат над 187.000 пензионери

24Инфо

Press24 Вечер Прес Вечер Прес Вести плус 4NEWS Денешен Frontline Фокус

78 проценти покачување на функционерските плати, се многу повеќе од 1500 денари кои владата на СДСМ и Ковачевски ќе им ...

Курир - 30.11.2023

Деветтиот антикризен пакет кој го презентираше Ковачевски опфаќа помош за пензионерите, основците, средношколците, студентите како и лицата со попреченост. Реална помош или обид за изборен поткуп на само неколку месеци пред одржување на ...

УЧЕНИЦИТЕ И СТУДЕНТИТЕ ЌЕ АПЛИЦИРААТ ЗА ДРЖАВНАТА ПОМОШ – се чекаат насоки од МОН

Пари

МОН: Со новиот пакет антикризни мерки поддршка од 16,3 милиони евра за учениците и студентите

Макфакс

Новите антикризни мерки предвидуваат 16,3 милиони евра за учениците и студентите

Мета

МОН: Со новиот пакет антикризни мерки, поддршка од 16,3 милиони евра за учениците и студентите

Опсервер

МОН: Со новиот пакет антикризни мерки, поддршка од 16,3 милиони евра за учениците и студентите до крајот на учебната година

Бизнис Вести

МОН: Со пакетот антикризни мерки, поддршка од 16,3 милиони евра за учениците и студентите до крајот на учебната година

Сител

Локално Точка Скопје инфо Независен Frontline Zoom Скопје1 Centar

СДСМ: ДПМНЕ е против 662 милиони евра да завршат кај народот, тие се против пензионерите, студентите, учениците, ...

А1 On - 30.11.2023

Воопшто не е изненадување што ДПМНЕ е против новиот деветти пакет антикризни мерки со кој 662 милиони евра завршуваат кај граѓаните, пензионерите, учениците, студентите, ранливите, компаниите.

За СДСМ мерките се грижа, А за ВМРО-ДПМНЕ смешните 1.000 денари се класичен изборен поткуп

Република

120.000 млади опфатени со новиот пакет антикризни мерки, најави премиерот Ковачевски

Радио МОФ

Тренчевска: Популистичките ветувања од ВМРО со години го враќаат животниот стандард на граѓаните наназад

Бриф

Ковачевски: Државна помош ќе добијат околу 105.000 ученици и 15.000 студенти

Во Центар

Тренчевска: Популистичките ветувања од ВМРО со години го враќаат животниот стандард на граѓаните наназад

Frontline

Тренчевска: Популистичките ветувања од ВМРО со години го враќаат животниот стандард на граѓаните наназад

Centar

Вести плус Макфакс Опсервер Бриф Press24 Centar Вести плус Вечер Прес

Битиќи: Со новиот пакет на антикризни мерки, бизнисот ќе биде поддржан со над 492 милиони евра

Frontline - 30.11.2023

„Една од мерките е издавањето на зелена обврзница во износ од 10 милиони евра во денарска противвредност, односно зајакнување на кредитната линија за поддршка на малите и средни претпријатија (МСП) во делот на енергетската ефикасност и зелената ...

Битиќи: Со новиот пакет на антикризни мерки, бизнисот ќе биде поддржан со над 492 милиони евра

24Инфо

Битиќи: Со новиот пакет на антикризни мерки, бизнисот ќе биде поддржан со над 492 милиони евра

24 Вести

Битиќи: Со новиот пакет на антикризни мерки, бизнисот ќе биде поддржан со над 492 милиони евра

Lider

Битиќи: Со новиот пакет на антикризни мерки, бизнисот ќе биде поддржан со над 492 милиони евра

Локално

Битиќи: Со новиот пакет на антикризни мерки, бизнисот ќе биде поддржан со над 492 милиони евра

Бриф

Битиќи: Со новиот пакет на антикризни мерки, бизнисот ќе биде поддржан со над 492 милиони евра

Во Центар

CivilMedia Zoom Нова ТВ Пари Слободен Печат Независен Нетпрес Н.Македонија

Уставни измени!? Нив ги прекрија парите за пензионерите и учениците

Независен - 30.11.2023

Ветувањата за линеарно зголемување на пензиите и за намалување на даноците, од една страна и „отпакувањето“ на новиот, деветти пакет антикризни мерки од страна на Владата каде што во преден план беа парите наменети за пензионерите, учениците и ...

Предизборен “лов” на гласачи-на политичкиот послужавник многу ветувања за подобар живот!

Вечер Прес

Контраспин: Спин е „купувањето“ на гласовите на пензионерите од страна на ВМРО-ДПМНЕ со 5.000 денари линеарно зголемување

Мета

Уставни измени!? Нив ги прекрија парите за пензионерите и учениците

Рацин

Продолжува мерката за субвенции на СТРУЈАТА, со 90% субвенционирање на цената за 611.000 домаќинства и 68.000 мали ...

Бриф - 29.11.2023

Ученици, студенти, ранливи категории семејства, пензионери со ниски пензии, лица со посебни потреби, самохрани родители приматели на гарантирана минимална помош, земјоделци, како и компании, се опфатени со 26-те нови антикризни мерки што вчера ги ...

Ќе се аплицира за помошта за учениците и за студентите

Слободен Печат

Антикризни мерки за ученици, студенти, пензионери, приватниот сектор

Во Центар

Антикризни мерки за ученици, студенти, пензионери, приватниот сектор

Frontline

Антикризните мерки во вредност од 662 милиони евра ќе помогнат во надминување на потешкотиите, велат од СДСМ

Локално

Антикризни мерки за ученици, студенти, пензионери, приватниот сектор - ќе има и субвенционирање и на струјата

Скопје инфо

Антикризни мерки за ученици, студенти, пензионери, приватниот сектор

Либертас

Агротим Курир Zoom

Тренчевска: 662 милиони евра за антикризни мерки за студентите, пензионерите, земјоделците и самохраните родители

Бриф - 29.11.2023

„На вчерашната седница на Влада го донесовме деветиот пакет антикризни мерки кој ги опфаќа: студентите, пензионерите, земјоделците и самохраните родители. Секако тука се опфатени и јавниот и приватниот сектор.

Тренчевска: 8,1 милиони евра за земјделците, 36 милиони евра за пензионерите во деветиот пакет антикризни мерки

Рацин

Тренчевска: 8,1 милиони евра се обезбедени за земјделците, 36 милиони евра за пензионерите во деветиот пакет антикризни мерки се вклучени сите граѓани на државата

Frontline

Тренчевска: 8,1 милиони  евра се обезбедени за земјоделците, 36 милиони евра за пензионерите во деветиот пакет антикризни мерки се вклучени сите граѓани на државата

Бриф

Тренчевска:  8,1 милиони  евра се обезбедени за земјделците, 36 милиони евра за пензионерите во деветиот пакет антикризни мерки се вклучени сите граѓани на државата

Zoom

Тренчевска: 8,1 милиони евра се обезбедени за земјделците, 36 милиони евра за пензионерите во деветиот пакет антикризни мерки се вклучени сите граѓани на државата

Centar

Тренчевска: 662 милиони евра за антикризни мерки за студентите, пензионерите, земјоделците и самохраните родители

Centar

Вести плус Вести плус

Многу кредити и субвенции за придонеси на тие што ќе дадат поголеми плати нуди новиот антикризен пакет

Слободен Печат - 29.11.2023

Фирмите ќе се поддржуваат со 492 милиони евра, но 250 милиони евра се за разни форми на кредити. Има мерки за раст на плати и за поевтино сирење и млеко. Професорот Орце Симов вели дека антикризните мерки се привремени, а за раст на стопанството ...

Бесими: Поддршка на најранливите и стопанството е таргетот на новиот пакет антикризни мерки

Локално

Бесими: Поддршка на најранливите категории и стопанството е таргетот на новиот пакет антикризни мерки

Бизнис Вести

Бесими: Поддршка на најранливите и стопанството е таргетот на новиот пакет антикризни мерки

Вести плус

Бесими: Поддршка на најранливите категории и стопанството е таргетот на новиот пакет антикризни мерки

Zoom

Бесими: Поддршка на најранливите и стопанството е таргетот на новиот пакет антикризни мерки

Centar

Бесими: Таргетот на новиот пакет антикризни мерки е поддршка на најранливите  и стопанството

24Инфо

Frontline Пари

СДСМ: Нови мерки вредни 662 милиона евра за учениците, студентите, пензионерите, ранливите

Макфакс - 29.11.2023

„Владата предводена од СДСМ обезбедува таргетирана конкретна поддршка за ранливите категории граѓани, за учениците, студентите, за пензионерите, граѓаните- корисници на социјална помош, граѓаните со посебни потреби, самохраните родители, ...

СДСМ: Нови мерки вредни 662 милиони евра за учениците, студентите, пензионерите, ранливите

4NEWS

СДСМ: Нови мерки вредни 662 милиони евра за учениците, студентите, пензионерите, ранливите

Опсервер

СДСМ: Нови мерки вредни 662 милиони евра за учениците, студентите, пензионерите, ранливите

MTM

СДСМ: Нови мерки вредни 662 милиони евра за учениците, студентите, пензионерите, ранливите

Centar

СДСМ: Нови мерки вредни 662 милиони евра за учениците, студентите, пензионерите, ранливите

Вести плус

СДСМ: Нови мерки вредни 662 милиони евра за учениците, студентите, пензионерите, ранливите

Сител