TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Утре Русковска ќе поднесе обвинение до судот за случајот „Рекет“

МКД - 09.10.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал утре до судот ќе го поднесе обвинителниот акт за случајот „Рекет“, потврдуваат од таму за МКД.мк. Вчера пред обвинителката Вилма Русковска исказ треба да даде првоосомничениот Боки 13, но поради ...

Обвинителство отвори случај за Mеѓународниот сојуз на Боки 13

Сител - 09.10.2019

Државниот обвинител Љубомир Јовески откри дека обвинителството отвори нов случај поврзан со Меѓународниот сојуз на Боки 13. Осомничени се пет лица, а постапка се води и против едно правно лице.

Фросина Ременски во проширената истрага за „Рекет“

Телма - 09.10.2019

Според инфомрации на Телма од обвинителството првоосомничен во проширената истрага за измама и перење пари е претседателот на Меѓународниот сојуз Бојан Јовановски, Јасна Мандиќ директорка на Меѓународниот сојуз и асистентката на Јовановски Кристина ...

(Видео) Нова истрага за „Рекет” за четири лица од Меѓународниот сојуз

Макфакс - 09.10.2019

Јавнот обвинител Љубомир Јовески најави дека се отвора нова истрага за „Рекет” за четири лица за Меѓународниот сојуз. Јовески за утре најави обвинение за првиот случај „Рекет” каде се обвинети поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, Боки ...

ВИДЕО: Уште четворица осомничени, нова истрага за „Рекет“

А1 On - 09.10.2019

Јавниот обвинител Љубомир Јовески рече дека се отвора нова истрага за „Рекет“ за четири лица од Меѓународниот сојуз. Во новата истрага осомничените се товарат за перење пари, помагање и измама.

Русковска утре ќе поднесе обвинение за „Рекет“

Фокус - 09.10.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција утре ќе поднесе обвинение за случајот „Рекет“, потврди обвинителката Вилма Русковска за Радио Слободна Европа. Првоосомничен во случајот е Бојан Јовановски, кој не успеа вчера да даде ...

Јанева одлучи да не дава исказ за „Рекет“, утре обвинение за случајот

ТВ21 - 09.10.2019

Третоосомничената во случајот „Рекет“, поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, одлучила да не дава исказ кај Вилма Рускоска. По увидот на доказите, осомничените имаа право да даваат искази, но Боки 13 не го стори тоа поради тоа што ...

Боки 13 нема посериозни нарушувања на здравјето

еМагазин - 09.10.2019

Првоосомничениот во случајот “Рекет“, Бојан Јовановски – Боки 13, вчера по вторпат не даде исказ во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција. Откако му се слоши на носилка беше изваден од Обвнителството и беше префрлен во болницата ...

Бојан Јовановски e вратен во Шутка по укажаната лекарска помош во ГОБ „8 септември“

Канал5 - 08.10.2019

Првоосомничениот во Рекет ,Бојан Јовановски од Обвинителството каде требаше да даде исказ поради влошена состојба беше пренесен во болницата Осми септмеври..Дали и кога ќе даде исказ засега нема информации.

По лекарската интервенција, Боки 13 се врати во затворот во Шутка

МКД - 08.10.2019

Здравјето не е нарушено. По лекарската интервенција Бојан Јовановски со затворско комбе е вратен во притвор во затворот во Шуто Оризари во Скопје, велат од болницата „8 Септември". Денеска во 12 часот Боки 13 како првоосомничен во случајот „Рекет“ ...

Боки 13 од болница вратен во Шутка, не му е констатирано посериозно нарушување на здравјето

Сакам да кажам - 08.10.2019

Првоосмничениот во „Рекет“ Бојан Јовановски-Боки 13 е вратен назад во притвор во затворот во Шутка, по 4 часа минати во болницата „8 Септември“ откако му се слоши пред да даде исказ кај обвинителката Вилма Русковска.

Наместо пред Русковска, Боки 13 итно пренесен во болница

Сител - 08.10.2019

Боки 13 не даде исказ во обвинителството. Точно напладен беше донесен со полициска придружба од истражниот затвор, но кратко по предвиденото време за неговиот говор, пристигна возило на итната медицинска помош.

Боки 13 наместо на исказ, заврши во болница

24 Вести - 08.10.2019

Бојан Јовановски колабираше пред обвинителката. Донесен да даде своја верзија за случајот Рекет, но не го ни почнал неговиот исказ. Со болничка носилка беше пренесен во Градската болница „8ми септември“.

Боки 13 колабираше уште пред да даде исказ, обвинителството му подготвува обвинение

Телма - 08.10.2019

Првоосомничениот во случајот Рекет Бојан Јовановски наместо да даде исказ пред обвинителката Вилма Русковска, заврши во болница. На пладне од Шутка беше донесен во обвинителството за организиран криминал за да ја даде својата одбрана.

Бојан Јовановски – „Боки 13“ колабираше на распит во Обвинителството

Глас на Америка - 08.10.2019

Јовановски е пренесен во болница со возило на Итна Помош. Катица Јанева нема да зборува пред Рускоска и ќе се брани со молчење. Својот исказ и одбрана ќе ги даде во текот на судскиот процес.

(ВИДЕО) „Рекет“: Боки 13 го однесе брза помош, полицаец со непристоен гест кон новинарите

Алсат-М - 08.10.2019

Точно на пладне затворската полиција го донесе Боки 13 од притвор за да даде исказ пред Вилма Рускоска. Затворското комбе го спроведе преку задниот влез. Со лисици и шише вода се качи во обвинителството за организиран криминал.

Костов: Боки 13 нема сериозно нарушување на здравјето

Фактор - 08.10.2019

Директорот на Градската општа болница „8 Септември“, Христијан Костов, вели дека Бојан Јовановски нема сериозни нарушувања на здравсхето, откако првоосмничениот во „Рекет“ беше вратен назад во притвор во затворот во Шутка.

До четврток обвинение за „Рекет“

Канал5 - 08.10.2019

Шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Русковска до четврток ќе поднесе обвиненија за “Рекет”. Со ова ќе заврши истрагата која се водеше три месеци, а во која има тројца осомничени.

Бојан Јовановски од обвинителство пренесен во „8 септември“

Канал5 - 08.10.2019

Првоосомничениот во „Рекет“ Бојан Јовановски од Обвинителството каде даваше исказ поради влошена состојба беше пренесен во болницата Осми септември. Таму е нашиот репортер Михајло Видимлиски.

По укажаната лекарска помош, Боки 13 вратен во Шутка

Скопје1 - 08.10.2019

Првоосомничениот во Рекет ,Бојан Јовановски од Обвинителството каде требаше да даде исказ поради влошена состојба беше пренесен во болницата Осми септмеври..Дали и кога ќе даде исказ засега нема информации.

Боки 13 колабирал во ЈО поради што не даде исказ за Рекет

Р.С.Европа - 08.10.2019

Бојан Јовановски, познат како Боки 13, денеска итно беше однесен во болница, откако му се слошило кога требаше да дада исказ во Обвинителството за случајот Рекет, каде што е првоосомничен.

Јанева ќе се брани со молчење, нема да дава исказ пред Русковска

Алсат-М - 08.10.2019

Одбраната на Катица Јанева за Алсат потврди дека поранешната специјална јавна обвинителка нема да дава исказ пред обвинителката Вилма Русковска, односно ќе го користи правото да се брани со молчење.

Јанева сè уште се мисли за спогодба за вина, обвинението ќе се пишува без нејзин исказ оти одлучила сега да не кажува ...

Сакам да кажам - 08.10.2019

Поранешната Специјална обвинителка Катица Јанева, обвинета во „Рекет“, се мисли дали да понуди спогодба со Обвинителството за организиран криминал, со која би ја признала вината дека за паричен и материјален надомест се обидела да го спаси ...

Јанева нема да даде исказ во истрага, ќе го чека обвинението на Русковска

МКД - 08.10.2019

Поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева нема да даде исказ во текот на истражаната постапка за случајот „Рекет“, потврдува нејзиниот адвокат Дељо Кадиев. Тој во изјава за МКД.мк вели дека неговата штитеничка Јанева нема намера ниту да се спогодува ...

Јанева нема да даде исказ пред Русковска, ќе се брани со молчење

Фокус - 08.10.2019

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева нема да дава исказ пред обвинителката Вилма Русковска за истрагата „Рекет“, односно одлучила да се брани со молчење. -Јанева ќе го искористи правото да не дава исказ во оваа фаза на постапката, ...

Јанева нема да дава исказ за „Рекет“

Нова ТВ - 08.10.2019

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева нема да дава исказ за случајот „Рекет“, односно одлучила да се брани со молчење. -Јанева ќе го искористи правото да не дава исказ во оваа фаза на постапката, изјави адвокатката Ирена Фрчкоска.

Катица Јанева ќе се брани со молчење

Н.Македонија - 08.10.2019

Поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, одлучила да не даде исказ пред обвинителката Вилма Русковска, туку ќе се брани со молчење. Според нејзината адвокатка Ирена Фрчковска, во оваа фаза од постапката Јанева одлучила да не ја дава ...

Катица Јанева нема да дава исказ во обвинителството

Сител - 08.10.2019

Екс шефицата на СЈО, Катица Јанева нема да оди да дава исказ во обвинителството. Ваквата одлука таа им ја соопштила на своите бранители кои денеска во истражниот затвор се сретнале со Јанева.

Јанева одлучи засега да молчи за „Рекет“

+инфо - 08.10.2019

Порашената специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, во оваа фаза од постапката нема да дава исказ пред обвинител во случајот „Рекет“ каде е осомничена за злоупотреба на службената положба и овластување.

На Боки 13 му се слоши уште пред да даде исказ, со Брза помош однесен од Обвинителството

МКД - 08.10.2019

На Бојан Јовановски, познат како Боки 13, денеска му беше укажана Прва помош откако му се слоши додека беше изведен да даде исказ пред Обвинителството за организиран криминал. Јовановски беше изнесен на носилкаи со возило на брза помош и полициска ...

Боки 13 добил инфузија и повторно е во Шутка

Република - 08.10.2019

Првоосомничениот во случајот Рекет, Бојан Јовановски добил инфузија во болница и повторно е во затворот во Шутка. Тој денеска наместо да даде исказ пред обвинителката Вилма Русковска, заврши во болница.

Јанева нема да дава исказ за „Рекет“

еМагазин - 08.10.2019

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е третоосоминчена во случајот „Рекет“, во оваа фаза нема да дава исказ во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

Бојан Јовановски со брза помош од Обвинителството однесен во болница

Р.С.Европа - 08.10.2019

По половина час откако беше донесен да даде исказ во Обвинителството, првоосомничениот Бојан Јовановски - Боки 13, беше повикана екипа на брза помош, по што Јовановски на насилки беше изнесен и итно, под полициска придружба, префрлен во болница.

Боки 13 на носилки со амбулантно возило изнесен од обвинителството

Сител - 08.10.2019

Бојан Јовановски не ја даде својата одбрана. По 15 мин откако влегол кај oбвинителката Русковска, Боки 13 почнал да повраќа а кратко потоа изгубил и свест, вели неговиот адвокат. Заради ова беше повикана итната помош која на носилки го изнесе од ...

Боки 13 на количка изнесен од Обвинителството

365 - 08.10.2019

Во придружба на затворската полиција од Истражниот затвор во Шутка, Бојан Јовановски денеска, неколку минути по 12 часот, беше донесен во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција за да даде исказ за случајот „Рекет“, во кој тој ...

(видео) Боки 13 од Обвинителството изнесен со количка на Брза помош

Телма - 08.10.2019

Дваесттина минути по доаѓањето на Бојан Јовановски во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција каде што треба да даде исказ за „Рекет“, во зградата на Обвинителството пристигна возило и екипа на Брза помош.

Катица Јанева одлучила да не дава исказ за „Рекет“

Независен - 08.10.2019

Поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева одлучила да не дава исказ во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, пред обвинителката Вилма Русковска. Нејзиниот адвокат, Дељо Кадиев вели дека заедно со Јанева ...

Боки 13 колабираше во Обвинителството, итно е пренесен на Клиника

Нова ТВ - 08.10.2019

Дваесет минути откако Бојан Јовановски дојде во Обвинителството за гонење организиран криминал да даде исказ за „Рекет“, беше повикана Брза помош. Крако потоа тој беше изнесен со возилото и пренесен во болница.

Боки не успеа да даде исказ, веднаш почнал да повраќа кај Русковска

Независен - 08.10.2019

Првоосомничениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски – Боки 13 не успеа да даде исказ пред обвинителката која го води случајот, Вилма Русковска. Точно на пладне со полиција беше донесен во Обвинителството од затворот во Шутка, но само што влезе, ...

Боки 13 со возило на брза помош изнесен од Обвинителството

Канал5 - 08.10.2019

Бојан Јовановски попладнево на носилка беше изнесен и со возило на брза помош и полициска придружба замина од Обвинителството за гонење организран криминал и корупција. Медицинската екипа пристигна во Обвинителството дваестина минути по доаѓањето на ...

Боки 13 итно пренесен в болница откако му се слоши пред да даде исказ кај Русковска за „Рекет“

Сакам да кажам - 08.10.2019

Првоосмничениот во „Рекет“ Бојан Јовановски-Боки 13, по получасовната интервенција на лекарската екипа од Брзата помош која дојде во Обвинителството за организиран криминал, на носилки беше изесен и ставен во амбулантното возило.

Боки 13 од Обвинителство итно пренесен во болница

360 степени - 08.10.2019

Требаше за првпат денеска да даде исказ пред обвинителката Вилма Русковска, но на Боки 13, непосредно по влегувањето во Обвинителството му се слошило и со брза помош е пренесен на клиника.

Јанева утре нема да дава исказ во Обвинителство

Слободен Печат - 08.10.2019

Својата одлука таа денеска им ја соопштила на своите двајца ...

Ексклузивно видео на ТВ21: Бојан Јовановски на носилки изнесен од обвинителството

Centar - 08.10.2019

Бојан Јовановски – Боки 13 со носилки е изнесен од обвинителството за организиран криминал и висока корупција, јавува репортерот на ТВ21 од ...

ВИДЕО: Му се слоши на Боки 13, го изнесоа со Брза помош од Обвинителството

А1 On - 08.10.2019

Осомничениот Бојан Јовановски во истрагата „Рекет“ кој требаше да даде исказ кај обвинителката Вилма Русковска го изнесоа од гаражата на Обвинителството и го внесоа во возило на брзата помош.

Боки 13 на носилки изнесен од обвинителството

Centar - 08.10.2019

Како што претходно објави Centar.mk, на Бојан Јовановски му се слошило во обвинителството, само десетина минути откако дојде да даде исказ кај обвинителката Вилма Русковска за случајот Рекет.

ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО: Бојан Јовановски на носилки изнесен од обвинителството

ТВ21 - 08.10.2019

Бојан Јовановски – Боки 13 со носилки е изнесен од обвинителството за организиран криминал и висока корупција, јавува репортерот на ТВ21 од терен. Боки 13 на пладне пристигна во Обвинителството да даде исказ за случајот „Рекет“, но поради влошената ...

Боки 13 дојде кај русковска да даде исказ за „Рекет“, по 10 минути дојде брза помош

Сакам да кажам - 08.10.2019

Првоосомничениот за „Рекет“ Бојан Јовановски- Боки 13 дојде во Обвинителството за организиран криминал и корупција да даде исказ пред обвинителката Вилма Рускоска. По само 10 минути, пред Обвинителството се паркираше возило на Итна помош.