TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Први случаи на коронавирус во Швајцарија, Австрија и Хрватска

Deutsche Welle - 25.02.2020

Уште три европски земји пријавија први случаи на болеста КОВИД-19 и велат дека сите заболени неодамна пристигнале од регионот Ломбардија во Италија каде со денови се шири епидемијата. Италијанските власти денеска информираа за на коронавирус во ...

Австриски хотел во карантин поради коронавирусот

МКД - 25.02.2020

Австралиските власти ставија во карантин хотел во австрискиот туристички центар Инсбрук, главниот град на покраината Тирол, во центарот на Алпите, каде работела италијанска рецепционерка заразена со коронавирусот, јавуваат медиумите.

Сари до Французите: Ако и вие направевте 3.500 тестирања ќе имавте проблем со коронавирусот

Спортски - 25.02.2020

Маурицио Сари на прес-конференцијата пред осминафиналето во Лигата на шампионите против Лион зборуваше и за ситуацијата со коронавирусот. Стратегот на Јувентус потенцираше дека проблемиот не е италијански, туку европски и глобален.

Коронавирусот ја крена државата на нозе – епидеолозите апелираат: Нема место за паника

ТВ21 - 25.02.2020

Досега нема ниту еден потврден случај со Ковит 19 или коронавирус. Резултатите на лицето кој дојде во земјата од Дубаи се негативни. Зголемените мерки на граничните премини и аеродромите, ќе останат на сила поради зголемената бројка на заразени од ...

Нови датуми или враќање на парите – агенциите ги откажуваат патувањата во Италија

ТВ21 - 25.02.2020

Враќање на парите или нов датум за патување. Дел од туристичките агенции почнаа да ги откажуваат планираните патувања во Италија. ТВ21 контактираш некои од нив, но не сакаат да зборуваат пред камерите.

Коронавирус, двајцата пациенти биле негативни

Алсат-М - 25.02.2020

Последниот пациент тестиран на Инфективната клиника во Скопје не е заболен од вирусот Корона. Тој пристигна од Дубаи во Скопје неколку дена порано и ги помина сите проверки, но потоа се пожали на симптоми слични на оние на Корона.

Романско Министерство за здравство: Нема потврден случај на коронавирус

ТВ21 - 25.02.2020

Ниту еден случај со сомнеж за заразеност со коронавирус досега не е регистриран позитивно во Романија, изјави романскиот заменик министер за здравство Андерј Бачу. – Нема случај со позитивен тест за коронавирус во Романија.

Експерт: Светот едноставно не е подготвен да се соочи со епидемија на коронавирусот

Press24 - 25.02.2020

Светот „едноставно не е подготвен“ да се соочи со епидемија на коронавирусот, истакна денеска експерт кој води заедничка мисија на Светската здравствена организација и Кина. -Треба да бидете подготвени да владеето со тоа на поголемео ниво, и тоа ...

Во Црна Гора под надзор 184 лица поради коронавирусот

А1 On - 25.02.2020

Во Црна Гора во моментов 184 лица се под здравствено-санитарен надзор поради актуелниот коронавирус, изјави денеска епидемиологот Божидарка Ракочевиќ од црногорскиот Институт за јавно здравје.

Се врати од Милано и се покаја: Бугарка за искуството со коронавирусот

Женски магазин - 25.02.2020

Бугарка, која се вратила од Милано, решила да направи истражувања за тоа дали случајно добила коронавирус и станала пишман. Бугарката раскажа за нејзините потешкотии на социјалната мрежа, Фејсбук.

Уште четворица мртви од коронавирусот во Италија, Европа во паника

МКД - 25.02.2020

Бројот на пациентите со коронавирусот што починаа во Италија денеска достигна 11, откако регионалните власти во Ломбардија потврдија уште четири смртни случаи. Сите 11 луѓе починале од петокот, кога бројот на заразени почна да расте.

Четири нови жртви на коронавирусот во Италија

Телма - 25.02.2020

Четири нови жртви од коронавирусот во Италија, јавија попладнево тамошните здравствени власти. Со ова бројката на починати од КОВИД-19 изнесува 11 луѓе. Тројца се од Ломбардија, а четвртата жртва е од Венето.

Во Хрватска еден заразен, во Италија 7 починати – околу 90 илјади заразени и околу 3 илјади починати од коронавирус

ТВ21 - 25.02.2020

Корона вирусот за среќа се уште не е во наше блиско опкружување. На Балканот , во Хрватска е регистриран првиот случај, а во Италија досега седум лица се починати, а повеќе од илјада заразени.

Заменикот министер за здравство на Иран позитивен на Ковид-19

24 Вести - 25.02.2020

Иранскиот заменик министер за здравство Ираџ Харирчи е позитивен на новиот коронавирус, јави Би Би Си. Заболениот заменик-министер вчера негираше дека властите го прикриваат обемот на епидемија.

Уште две лица заразени со коронавирус во Франција

Макфакс - 25.02.2020

Уште две лица биле заразени со коронавирус во Франција. Станува збор за Французинка која се враќала од патување од Ломбардија во Италија и млада Кинезинка која се вратила во Франција од патувањето во Кина, соопштија властите.

ИОК во дилема: ЛОИ има шанси да се преселат или одложат поради коронавирусот!?

Sport 1 - 25.02.2020

Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) смета дека е премногу опасно да се одржат Летните Олимписки игри во Токио, поради епидемијата со коронавирус, па организаторите размислуваат дали да го одложат или преместат натпреварувањето.

САД ги критикува Кина и Иран за справувањето со коронавирусот

Р.С.Европа - 25.02.2020

Американскиот државен секретар Мајк Помпео ги критикуваше Кина и Иран поради нивниот одговор на епидемијата од коронавирусот, обвинувајќи ги двете влади за цензура и за обид за прикривање на сериозноста од ширењето на заразата.

Прв случај на коронавирус во копнениот дел на Шпанија

Макфакс - 25.02.2020

Шпанската влада соопшти дека една жена од Барселона е позитивна на коронавирус по неодамнешното патување во северна Италија, пренесе Ројтерс. Претходно, околу илјада туристи во хотел на шпанскиот остров Тенерифе, на Канарските Острови, беа ставени ...

МАПА Коронавирусот се шири во Европа, следете во живо

+инфо - 25.02.2020

Полека но сигурно, коронавирусот се шири во Европа. Најкритично е во Италија, но има случаи на заразени и во други европски земји. Апдејтирајте се за ширењето на вирусот на мапата што може да ја следите на овој ...

Трамп побара 2,5 милијарди долари од Конгресот за борба против коронавирусот

Глас на Америка - 25.02.2020

Демократите не се согласуваат со планот, велејќи дека Белата куќа не прави доволно Кина и Јужна Кореја во вторник известија за нови случаи на коронавирус, додека берзите во Јапонија имаа втор последователен ден на пад, по големите вчерашни глобални ...

Бројот на заразени во Италија се зголеми на 322, починаа 10 лица

Макфакс - 25.02.2020

Бројот на пациенти со коронавирус во Италија се искачи на 322, додека бројот на починати се искачи на 10 лица. Ова го соопшти шефот на италијанскиот кризен штаб, Анџело Борели, пренесува „Анса“.

Нема коронавирус во Македонија

Телма - 25.02.2020

Нема регистриран случај на корона вирус во Македонија. И вториот сомнителен случај од синоќа, лицето кое престојувало во Дубаи, се покажа негативен на тестовите за корона вирусот. Во меѓувреме владата ги засили превентивните мерки за заштита од ...

Важна информација за коронавирусот која се споделува на социјалните мрежи низ целиот свет

NMD - 25.02.2020

Циркуларна порака која се споделува по мејлови и сите социјални мрежи. Не е познат изворот на оваа порака, а за читателите на НМД го испрати редовна читателка од Америка. Професорот кој работи во болницата Шензен беше префрлен да го проучува Вухан- ...

Курц: Одлично сме подготвени за коронавирусот, нема место за паника

+инфо - 25.02.2020

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, откако се потврдени првите случаи на коронавирус во Австрија, изјави денеска дека властите одлично се подготвени. – Ги презедовме сите мерки за колку е можно подобро спречување на ширењето на вирусот – истакна ...

Коронавирус и во Романија: Потврден првиот случај кај маж кој се вратил од Италија

Локално - 25.02.2020

Во Романија е потврден првиот случај на инфекција со коронавирус. Романските власти соопштија дека е потврден првиот случај на инфекција во земјата со Ковид-19, кој е предизвикан семејството на коронавируси, објави романската телевизија.

Во Хрватска потврден првиот случај на заразен со корона вирус

24 Вести - 25.02.2020

Регионот ја засилува борбата против епидемијата на коронавирусот откако Хрватска го пријави првиот случај на заболен со Ковид – 19...Едно лице кое дошло од Италија веќе се наоѓа во изолација во Загреб а деветмина други лица се хоспитализирани во ...

Јувентус ќе игра пред празни трибини и нема да им ги врати парите на навивачите

Спортски - 25.02.2020

Како што е веќе познато, пет натпреари од италијанската Серија А кои се играат викендов ќе се играат без публика поради опасноста од дополнително ширење на коронавирусот. Помеѓу откажаните натпревари е и дербито помеѓу Јувентус и Интер.

Паника во Загреб: Еден фудбалер на Динамо во болница, друг во карантин поради коронавирусот

Локално - 25.02.2020

Фудбалер на Динамо Загреб и неговата сопруга биле испратени во болницата „Фран Михаљевиќ“ поради сомнение за коронавирус. Неофицијално, „24 часа“ дознава дека станува збор за играчпт на репрезентацијата на БиХ, Изет Хајровиќ, чија сопруга Лејла ...

Прв случај на Ковид-19 потврден во Швајцарија и на копното на Шпанија

ТВ21 - 25.02.2020

Швајцарското Министерство за здравство денеска потврди прв случај на новиот коронавирус во таа земја. Не се соопштени информации за пациентот, ниту за начинот на кој е заразен, но швајцарските медиуми јавуваат дека се работи за личност во областа ...

Раководителот на Кризниот штаб објави дека вкупно 16 примероци во моментов се тестираат за коронавирус во Хрватска

ТВ21 - 25.02.2020

Премиерот Андреј Пленковиќ потврди дека првиот случај на инфекција со коронавирус е регистриран во Хрватска. Лицето кое е заразено со коронавирус е млад човек кој престојувал во Милано од 19 до 21 февруари.

Јувентус не сака да им ги врати парите за билети на навивачите, иако со Интер ќе играат на празен стадион!?

SportMedia - 25.02.2020

Раководството на италијанскиот шампион Јувентус нема намера да им ги врати парите на тифозите за купените билети за мечот од викенд колото со Интер во Серија А. Големата пресметка и уште пет натпревари ќе се одиграат без навивачи заради ...

Сомнителен случај во Унгарија, прв потврден случај на коронавирус на копнениот дел на Шпанија

Press24 - 25.02.2020

На уште еден унгарски државјанин за кој се сомнева дека е заразен од новиот коронавирус му е одреден карантин, соопштија локалните власти. Станува збор за возач на камион кој неодамна се вратил од италијанската покраија Ломбардија.

НОВИ ЖРТВИ ВО ИТАЛИЈА: Уште четири луѓе починаа од корона

Фактор - 25.02.2020

Бројот на жртви во Италија денеска се искачи на 11, откако во Ломбардија се потврдени уште четири смртни случаи од коронавирусот. Анџело Борели, шеф на регионалната агенција за цивилна заштита, изјави дека сите тројца што починале денеска се постари ...

Ќе направи ли коронавирусот проблем на Европското првенство?

Спортски - 25.02.2020

Во овие моменти коронавирусот прави големи проблеми ширум Европа, пет натпревари од Серија А ќе бидат играни без публика, иста одлука беше донесена и за натпреварот помеѓу Интер и Лудогорец.

Коронавирусот го прекина Снимањето на „Невозможна мисија 7“

Сакам да кажам - 25.02.2020

Снимањето на најновиот дел од серијалот „Невозможна мисија“ во Италија е прекинато поради загриженоста од ширењето на коронавирусот. Снимањето на седмиот дел требаше да се одвива во Венеција во наредните недели, но „Парамаунт“ донесе одлука за ...

Прв случај на коронавирус во Романија, нови жртви во Италија

MTM - 25.02.2020

Романија денеска го потврди првиот случај во земјата на коронавирус кај маж кој се вратил пред 3 недели од Италија, локалните медиуми ја цитираат изјавата на Ројтерс. Мажот е ставен во карантин во заразен оддел во Букурешт.

Се поти и кашла: Снимката од иранскиот политичар кој заболе од коронавирус го обиколи светот

Точка - 25.02.2020

Иранскиот заменик министер за здравје, Ираџ Харирчи, заболел од коронавирус и сега се наоѓа во карантин, а она што привлече најголемо внимание е снимката на која се гледа колку му било лошо.

Во Италија 11-та жртва, коронавирусот се прошири во 30 држави!

Expres - 25.02.2020

Бројот на пациенти со коронавирус во Италија се искачи на 322, а бројот на починати се искачи на 11 лица, откако регионалните власти во Ломбардија потврдија уште четири смртни случаи. Ова го соопшти шефот на италијанскиот кризен штаб, Анџело Борели, ...

Навивачи заразени од коронавирусот

Курир - 25.02.2020

Во Италија веќе се регистрирани 7 смртни случаи, а епидемијата на коронавирисот затвори цели градови и одложи повеќе спортски и културни манифестации. Главниот епицентар на коронавирусот во Италија е во Ломбардија, вклучувајќи ги и Милано и Бергамо.

Трамп: Коронавирусот е под контрола во САД

Макфакс - 25.02.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска се обиде да ги смири стравувањата од ширење на коронавирусот во САД, велејќи дека ситуацијата е под контрола. Истовремено, администрацијата на Трамп вчера побара од Конгресот дополнителни две и пол ...

Прв случај на коронавирус во Романија

Курир - 25.02.2020

Во Романија е потврден првиот случај на коронавирус кај едно лице кое пред три недели се вратило од Италија, објави денеска локалната телевизија Реалитатеа плус, јави БГНЕС. Телевизијата, повикувајќи се на медицински извори, објави дека заразеното ...

УЕФА ја следи ситуацијата со коронавирусот, ќе се одложи ли Европското првенство 2020!?

Слободен Печат - 25.02.2020

Членот на Извршниот одбор на УЕФА, Микеле Ува, за „Раи“ вели дека се од европската куќа на фудбалот се во фаза на чекање… – Сè уште не е познато до кој степен епидемијата на коронавирус што ја погоди Италија, една од 12-те земји домаќини на ...

Италија е безбедна за туризам- се огласи премиерот за коронавирусот

Магазин - 25.02.2020

Денеска италијанскиот премиер, Џузепе Конте рече дека мерките за спречување на епидемијата на коронавирус во Италија наскоро ќе дадат резултати. Тој во своето обраќање упати пофалби за работата на здравствената служба во земјата.

Прв случај на коронавирус и во Швајцарија

Слободен Печат - 25.02.2020

И официјално е потврден првиот случај на коронавирус во Швајцарија. Изјавата беше дадена попладнево од Федералната канцеларија за здравство. Во текот на вчерашниот ден, федералниот советник Ален Берст, изјави дека ќе се преземат соодветни мерки за ...

Коронавирусот се шири низ Европа, стигна и на Балканот

Р.С.Европа - 25.02.2020

Хрватска и Австрија денеска соопштија дека ги имаат првите потврдени случаи на коронавирус на нивна територија. Бројот на заболени во Италија расте, а во Иран коронавирус доби и заменик-министерот за здравство.

Паника во Валенсија: Четири навивачи се заразиле со коронавирус на гостувањето кај Аталанта?

Sport 1 - 25.02.2020

Коронавирусот брзо се шири низ светот, па предизвика голема паника, а ниту светот на спортот не остана имун на него, па поради тоа многу натпревари ќе се играат без публика, додека од Шпанија пристигнуваат неочекувани вести.

ПОСЛЕДНИ СТАТИСТИКИ: Кој има најмногу шанси да се зарази од коронавирусот? (ИНФОГРАФИК)

Слободен Печат - 25.02.2020

Растат стравувањата дека епидемијата на коронавирусот ќе прерасне во пандемија поради сѐ повеќето заразени во светот, објави вчера Би-Би-Си . Од Светската здравствена организација (СЗО) велат дека е рано за прогласување на пандемија, но земјите би ...

Курц: Одлично сме подготвени, нема простор за паника

Макфакс - 25.02.2020

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, откако беа потврдени првите инфекции со коронавирус на австриско тло, изјави дека властите се добро подготвени. „Ги презедовме сите мерки за спречување на ширењето“, рече Курц, кој е во посета на Лондон.

Паника во Валенсија, четворица навивачи на „лилјаците“ кои биле во Милано имаат симптоми на коронавирус!

24Фудбал - 25.02.2020

Најмалку четворица навивачи на Валенсија кои минатата недела биле во Милано за да го следат дуелот на нивниот тим против Аталанта во Лигата на шампионите се јавиле на доктор за да пријават симптоми на коронавирус.

Страв и трепет: Заболен од коронавирус гледал ЛШ на стадион во Милано

Екипа - 25.02.2020

Сериозна е опасноста за забрзано ширење на коронавирусот во различни земји ширум Европа откако беше обелоденето дека првиот пациент со оваа болест во Хрватска неколку дена претходно бил на стадионот „Сан Сиро“ во Милано, следејќи го дуелот од Лигата ...