TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

И Брисел ќе чека одлука од Берлин, Македонија ќе почека до октомври

Сител - 18.06.2019

Конкретен датум за преговори за Македонија нема, советот одлучи да се наврати на ова прашање најдоцна до октомври. Министрите за надворешни работи на седница на Советот попладнево не се договорија кога да отпочне процесот со Македонија и Албанија но ...

Во октомври ќе се одлучува за датум за преговори со ЕУ

Глас на Америка - 18.06.2019

Ваква одлука донесоа денес министрите за надворешни работи на Унијата ВАШИНГТОН — Mинистрите за надворешни работи на земјите - членки на Европската Унија се договорија да го разгледаат прашањето за отворање преговори со Северна Македонија во ...

За Северна Македонија и Албанија ЕУ ќе мисли во октомври

Р.С.Европа - 18.06.2019

Поради ограниченото време и важноста Советот ќе се врати на прашањето со јасна и суштинска одлука што е можно поскоро, но не подоцна од октомври 2019 година, гласи заклучок на Советот за општи работи на ЕУ кој се одржа денеска во Луксембург.

ЕУ ги усвои заклучоците за земјава – ќе се навратат на прашањето во октомври

Канал5 - 18.06.2019

Датум за преговори за земјава нема – тоа е епилогот од дводневниот состанок на министрите за надворешни работи на EУ во Луксембург.Во заклучоците стои дека земјите членки на прашањето за започнување преговори со Македонија ќе се навратат во октомври.

ЕУ ќе одреди датум во октомври

CivilMedia - 18.06.2019

На денешниот Совет за општи работи на Европската Унија што се одржа во Луксембург, земјите членки не успеаја да се договорат за датум за пристапни преговори за Северна Македонија и Албанија.

„И Годо дојде и таа ми се смири, ние датум не добивме…“: Твитер реакции

еМагазин - 18.06.2019

Земјите членки на ЕУ ќе се навратат најдоцна во октомври 2019 година на отворањето преговори со Македонија и Албанија, се договорија министрите за надворешни работи на ЕУ, денеска во Луксембург.

ЕУ: Одлука за преговори во октомври поради кратките рокови во јуни

Либертас - 18.06.2019

Македонија може да се надева на одлука за почеток на преговорите за членство во ЕУ во октомври оваа година. Ова е главната порака од заклучоците што денеска ги усвои Советот за општи работи на ЕУ, на состанокот во Луксембург.

Македонија не доби датум за преговори со ЕУ, одлуката пролонгирана за октомври

OhridNews - 18.06.2019

Советот за општи работи на ЕУ по долга дебата денеска во Брисел не донесе одлука за одредување датум за отпочнување преговори со Македонија и Албанија. ЕУ ќе се наврати на ова прашање во октомври, се наведува во заклучокот.

ЕУ не определи датум за почеток на преговори со Северна Македонија

Макфакс - 18.06.2019

Министрите за надворешни работи на Европската Унија на Советот за општи работи на Унијата во Луксембург не се согласија околу доделувањето датум за почеток на преговори за Северна Македонија, но и за Албанија.

Нема датум за преговори за земјава, Северна Македонија сега ќе го чека октомври

Скопје1 - 18.06.2019

Нема датум за преговори за земјава. Попладнево, министрите за надворешни работи го усвоија заклучокот – дека прашањето за датумот повторно ќе го отворат во октомври, и за Македонија и за Албанија, без воопшто да испратат јасен сигнал каков епилог би ...

Тешки преговори во ЕУ за одлагање на датумот за преговори со земјава

Телма - 18.06.2019

Месецот кој Советот за општи работи на ЕУ ќе го стави во заклучоците поврзан со носење одлука за датумот за старт на преговори со земјава најверојатно ќе биде октомври. Според нацрт-заклучоците од вчерашниот состанок на амбасадорите на ...

Усвоени заклучоците за Македонија – ЕУ ќе се наврати на прашањето за датум за преговори до октомври

еМагазин - 18.06.2019

Земјите членки на ЕУ ќе се навратат најдоцна во октомври 2019 година на отворањето преговори со Северна Македонија и Албанија, се договорија министрите за надворешни работи на ЕУ, попладнево во Луксембург.

Почна дебатата за преговорите со Северна Македонија и Албанија во Советот

Сител - 18.06.2019

Министрите за надворешни работи на ЕУ кои заседаваат на Советот за општи работи на Унијата во секој момент треба да отворат дебатираат за проширувањето и за датумот за преговори со Северна Македонија и Албанија.

Ќе се обврзе ли ЕУ со датум за преговори?

Р.С.Европа - 18.06.2019

Септември, октомври или без точен термин за одлучување за датумот за почеток на преговорите со ЕУ, се трите опции кои кружат како можни во европските кругови во пресрет на денешниот состанок во Луксембург.

Министерскиот совет на ЕУ дебатира за Македонија но исходот е извесен – датум најрано во октомври

Алфа - 18.06.2019

Министрите за надворешни работи на ЕУ ја започнаа дебатата за проширувањето на унијата и за преговорите со Македонија и Албанија, но речиси е извесно дека пред октомври нашата земја нема да го добие посакуваниот датум.

ЕУ не определи датум за почеток на преговори со Северна Македонија

Точка - 18.06.2019

Министрите за надворешни работи на Европската Унија на Советот за општи работи на Унијата во Луксембург не се согласија околу доделувањето датум за почеток на преговори за Северна Македонија, но и за Албанија.

ЕУ не определи датум за почеток на преговори со Македонија

Н.Македонија - 18.06.2019

Министрите за надворешни работи на Европската Унија на Советот за општи работи на Унијата во Луксембург не се согласија околу доделувањето датум за почеток на преговори за Македонија, но и за Албанија.

ЕУ ќе се наврати на прашањето за Македонија до октомври годинава

Канал5 - 18.06.2019

Земјите членки на ЕУ ќе се навратат најдоцна во октомври 2019 година на отворањето преговори со Северна Македонија и Албанија, се договорија министрите за надворешни работи на ЕУ, попладнево во Луксембург.

Дебатата за преговорите со Северна Македонија и Албанија во Советот треба да почне

ММС - 18.06.2019

Министрите за надворешни работи на ЕУ кои заседаваат на Советот за општи работи на Унијата во секој момент треба да отворат дебатираат за проширувањето и за датумот за преговори со Северна Македонија и Албанија.

Датум за преговори со ЕУ најрано во октомври?

Фокус - 18.06.2019

Министрите за надворешни работи на ЕУ ја започнаа дебатата за проширувањето на унијата и за преговорите со Македонија и Албанија, но речиси е извесно дека пред октомври нашата земја нема да го добие посакуваниот датум.

Усвоени заклучоците за Македонија – ЕУ ќе се наврати на прашањето до октомври годинава

Нова ТВ - 18.06.2019

Земјите членки на ЕУ ќе се навратат најдоцна во октомври 2019 година на отворањето преговори со Северна Македонија и Албанија, се договорија министрите за надворешни работи на ЕУ, попладнево во Луксембург.

Дебатата за преговорите со Северна Македонија и Албанија во Советот треба да почне

Независен - 18.06.2019

Министрите за надворешни работи на ЕУ кои заседаваат на Советот за општи работи на Унијата во секој момент треба да отворат дебатираат за проширувањето и за датумот за преговори со Северна Македонија и Албанија.

Усвоени заклучоците за Македонија – датум најрано во октомври, но и за тоа нема гаранции

Алфа - 18.06.2019

Македонија нема да добие датум за преговори летово и тоа е дефинитивна одлука. Министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на Унијата во рамки на министерскиот совет се договорија дека ќе се навратат на прашањето најдоцна до ...

Министрите се договорија: ЕУ ќе се наврати на прашањето за Македонија до октомври годинава

Слободен Печат - 18.06.2019

Сепак, земјите членки не успеваат да се договорат за датум за почеток на преговори, и повторно ветуваат да се навратат на ова прашање најдоцна во октомври годинава. Земјите членки на ЕУ ќе се навратат најдоцна во октомври 2019 година на отворањето ...

Дебатата за преговорите со Северна Македонија и Албанија во Советот треба да почне

Опсервер - 18.06.2019

Министрите за надворешни работи на ЕУ кои заседаваат на Советот за општи работи на Унијата во секој момент треба да отворат дебатираат за проширувањето и за датумот за преговори со Северна Македонија и Албанија.

Усвоени заклучоците за Македонија – ЕУ ќе се наврати на прашањето до октомври годинава

1tv - 18.06.2019

Земјите членки на ЕУ ќе се навратат најдоцна во октомври 2019 година на отворањето преговори со Северна Македонија и Албанија, се договорија министрите за надворешни работи на ЕУ, попладнево во Луксембург.

Почна дебатата: Каква ќе биде одлуката на ЕУ за Македонија и Албанија

PressingTV - 18.06.2019

Министрите за надворешни работи на ЕУ кои заседаваат на Советот за општи работи на Унијата во секој момент треба да отворат дебатираат за проширувањето и за датумот за преговори со Северна Македонија и Албанија.

ЕУ одлага за октомври отворање преговори со Северна Македонија и со Албанија

Локално - 18.06.2019

Земјите членки на ЕУ ќе се навратат најдоцна во октомври 2019 година на отворањето преговори со Северна Македонија и Албанија, се договорија министрите за надворешни работи на ЕУ, попладнево во Луксембург.

Почна дебатата за преговорите со Северна Македонија и Албанија во Советот

Либертас - 18.06.2019

Министрите за надворешни работи на ЕУ кои заседаваат на Советот за општи работи на Унијата ја почнаа дебатата за проширувањето и за датумот за преговори со Северна Македонија и Албанија. Последните нацрт-заклучоци усогласени синоќа на ниво на ...

Засега нема отварање на преговори за Македонија и Албанија, земјите членки на ЕУ ќе се навратат на прашањето до ...

Press24 - 18.06.2019

Земјите членки на ЕУ ќе се навратат најдоцна во октомври 2019 година на отворањето преговори со Северна Македонија и Албанија, се договорија министрите за надворешни работи на ЕУ, попладнево во Луксембург.

Дебатата за преговорите со Северна Македонија и Албанија во Советот треба да почне

Бриф - 18.06.2019

Министрите за надворешни работи на ЕУ кои заседаваат на Советот за општи работи на Унијата во секој момент треба да отворат дебатираат за проширувањето и за датумот за преговори со Северна Македонија и Албанија.

ЕУ до октомври ќе се наврати на прашањето за Македонија

Независен - 18.06.2019

Земјите членки на ЕУ ќе се навратат најдоцна во октомври 2019 година на отворањето преговори со Северна Македонија и Албанија, се договорија министрите за надворешни работи на ЕУ, попладнево во Луксембург.

Почна дебатата: Каква ќе биде одлуката на ЕУ за Македонија

Вечер - 18.06.2019

Министрите за надворешни работи на ЕУ кои заседаваат на Советот за општи работи на Унијата во секој момент треба да отворат дебатираат за проширувањето и за датумот за преговори со Северна Македонија и Албанија.

Усвоени заклучоците за Македонија – ЕУ ќе се наврати на прашањето до октомври годинава

А1 On - 18.06.2019

Земјите членки на ЕУ ќе се навратат најдоцна во октомври 2019 година на отворањето преговори со Северна Македонија и Албанија, се договорија министрите за надворешни работи на ЕУ, попладнево во Луксембург.

Почна дебатата во Советот за преговорите со Македонија и Албанија

МКД - 18.06.2019

Министрите за надворешни работи на ЕУ кои заседаваат на Советот за општи работи на Унијата во секој момент треба да отворат дебатираат за проширувањето и за датумот за преговори со Македонија и Албанија.

Усвоени заклучоците за Македонија – ЕУ ќе се наврати на прашањето до октомври годинава

24Инфо - 18.06.2019

Земјите членки на ЕУ ќе се навратат најдоцна во октомври 2019 година на отворањето преговори со Северна Македонија и Албанија, се договорија министрите за надворешни работи на ЕУ, попладнево во Луксембург.

Почна дебатата за преговорите со Северна Македонија и Албанија во Советот

ТВ21 - 18.06.2019

Министрите за надворешни работи на ЕУ кои заседаваат на Советот за општи работи на Унијата во секој момент треба да отворат дебатираат за проширувањето и за датумот за преговори со Северна Македонија и Албанија.

Советот на ЕУ донесе одлука: Датум во јуни нема, прашањето повторно ќе се отвори во октомври

Република - 18.06.2019

Земјите членки на ЕУ ќе се навратат најдоцна во октомври 2019 година на отворањето преговори со Македонија и Албанија, се договорија министрите за надворешни работи на ЕУ, попладнево во Луксембург.

Во секој момент треба да почне дебатата за преговорите со Македонија и Албанија во Советот на ЕУ

MakPress - 18.06.2019

Министрите за надворешни работи на ЕУ кои заседаваат на Советот за општи работи на Унијата во секој момент треба да отворат дебатираат за проширувањето и за датумот за преговори со Северна Македонија и Албанија.

Усвоени заклучоците за Македонија – ЕУ ќе се наврати на прашањето до октомври годинава

ММС - 18.06.2019

Земјите членки на ЕУ ќе се навратат најдоцна во октомври 2019 година на отворањето преговори со Северна Македонија и Албанија, се договорија министрите за надворешни работи на ЕУ, попладнево во Луксембург.

Усвоени заклучоците за Македонија – ЕУ ќе се наврати на прашањето до октомври годинава

Опсервер - 18.06.2019

Земјите членки на ЕУ ќе се навратат најдоцна во октомври 2019 година на отворањето преговори со Северна Македонија и Албанија, се договорија министрите за надворешни работи на ЕУ, попладнево во Луксембург.

ЕУ не одобри датум за преговори за Македонија, ќе се продолжи со дискусија во октомври

MakPress - 18.06.2019

Земјите членки на ЕУ ќе се навратат најдоцна во октомври 2019 година на отворањето преговори со Македонија и Албанија, се договорија министрите за надворешни работи на ЕУ, попладнево во Луксембург.

Нема договор во ЕУ за старт на преговорите со Македонија

PressingTV - 18.06.2019

Земјите членки на ЕУ не успеаја да се договорат за старт на преговорите за членство со Македонија и Албанија. На ова прашање ќе се навратат најдоцна во октомври. Ваква одлука попладнево во Луксембург донесоа министрите за надворешни работи.

Усвоени заклучоците за Македонија – ЕУ ќе се наврати на прашањето до октомври годинава

Либертас - 18.06.2019

Земјите членки на ЕУ ќе се навратат најдоцна во октомври 2019 година на отворањето преговори со Северна Македонија и Албанија, се договорија министрите за надворешни работи на ЕУ, попладнево во Луксембург.

ЕУ ќе се наврати на прашањето до октомври годинава, уште едно долго топло лето без датум

+инфо - 18.06.2019

Дипломатски извори за МИА велат дека овој заклучок е најдобриот можен компромис со оглед на длабоките несогласувања помеѓу земјите членки на Унијата околу проширувањето, но дека оваа формулација „не носи автоматизам“ за есенската одлука.

Усвоени заклучоците за Македонија – ЕУ ќе се наврати на прашањето до октомври годинава

iPortal - 18.06.2019

Земјите членки на ЕУ ќе се навратат најдоцна во октомври 2019 година на отворањето преговори со Северна Македонија и Албанија, се договорија министрите за надворешни работи на ЕУ, попладнево во Луксембург.

ЕУ не определи датум за преговори со Македонија, ќе се наврати на прашањето до октомври годинава

Вечер - 18.06.2019

Земјите членки на ЕУ ќе се навратат најдоцна во октомври 2019 година на отворањето преговори со Северна Македонија и Албанија, се договорија министрите за надворешни работи на ЕУ, попладнево во Луксембург.

ЕУ ќе се наврати на датумот за преговори со Македонија најдоцна до октомври

AKO - 18.06.2019

(МИА) Земјите членки на ЕУ ќе се навратат најдоцна во октомври 2019 година на отворањето преговори со Северна Македонија и Албанија, се договорија министрите за надворешни работи на ЕУ, попладнево во Луксембург.

Усвоени заклучоците за Македонија – ЕУ ќе се наврати на прашањето до октомври годинава

Сител - 18.06.2019

Земјите членки на ЕУ ќе се навратат најдоцна во октомври 2019 година на отворањето преговори со Северна Македонија и Албанија, се договорија министрите за надворешни работи на ЕУ, попладнево во Луксембург.

За датумот, ЕУ ќе се наврати во – октомври

Expres - 18.06.2019

Најдоцна во октомври членките на ЕУ е се наврателе на отворањето преговори со Северна Македонија и Албанија, се договорија министрите за надворешни работи на ЕУ, попладнево во Луксембург.„Потврдувајќи ги заклучоците од 26 јуни 2018 година, Советот ...