TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Членови на СПД се против нова голема коалиција со ЦДУ/ЦСУ

Стандард - 13.01.2018

Некои од членовите на Германската социјалдемократска партија повикаа во саботата формацијата да не влегува во нова коалиција со канцеларката Ангела Меркел, пренесува Ројтерс. Според дел од противниците на нова голема коалиција, воведувањето на ...

Меркел се подготвува за четврти и последен мандат?

Канал5 - 13.01.2018

„Коалиција на губитници“ е името со кое во Германија веќе се нарекува владата која Ангела Меркел се подготвува да ја води во својот очигледно последен мандат. Конзервативците на канцеларката и социјалдемократите по маратонски преговори вчера ...

Германија: Мора да се постигне согласност за влада

Deutsche Welle - 13.01.2018

Се разбира дека Унијата и СПД можат заедно. Но, тие всушност не го сакаат тоа. Затоа работите одат толку тешко. Клучна улога игра Сојузниот претседател, оценува Кристоф Штрак. Требаше само да се усогласат. И, се усогласија.

Меркел се подготвува за мачен и неизвесен четврти мандат

Нова ТВ - 13.01.2018

„Коалиција на губитници“ е името со кое во Германија веќе се нарекува владата која Ангела Меркел се подготвува да ја води во својот очигледно последен мандат. Конзервативците на канцеларката од ЦДУ/ЦСУ и социјалдемократите (СПД) по маратонски ...

Меркел се подготвува за четвртиот тежок мандат

Нетпрес - 13.01.2018

„Коалицијата на губитниците“ е називот кој во Германија веќе ја следи владата која се подготвува да ја води ослабената Ангела Меркел во својот несомнено последен мандат. Конзервативците на канцлекарката CDU/CSU и социјалдемократи од SPD постигнаа во ...

Меркел се надева дека Германија ќе има нова влада до април

Локално - 13.01.2018

– Германската канцеларка Ангела Меркел синоќа изрази надеж дека новата влада ќе биде формирана до Велигден, јави ДПА. Во својот изборен округ во Тринвилерсхаген, во североисточната провинција Мекленбург-Западна Померанија, синоќа, маратонските ...

Шулц: Ќе има европски министер за финансии

А1 On - 12.01.2018

Лидерот на германските социјалдемократи, Мартин Шулц најави дека ЕУ наскоро ќе воспостави функција министер за финансии. Ова Шулц го најави откако беше објавено дека е постигнат начелен договор за нова широка коалиција во Германија.

Шулц вели дека со Меркел договориле формирање на европско Министерство за финансии

Сител - 12.01.2018

Мартин Шулц, лидерот на германската Социјалдемократска партија (СПД) денеска изјави дека очекува Европската унија да воспостави функција министер за финансии. Шулц ја даде изјавата откако беше најавено дека е постигнат начелен договор со ...

Германија на чекор до нова влада

Deutsche Welle - 12.01.2018

Двете најголеми политички партии во Германија, ЦДУ на канцеларката Ангела Меркел и СПД на Мартин Шулц се согласија да започнат преговори за формирање на коалициска влада, нивна втора едноподруго. „Нов почеток за Европа, и нов почеток за Германија“.

Одборот на СПД одобри учество во нова широка коалиција со Меркел

А1 On - 12.01.2018

Главниот одбор на Социјалдемократската партија на Германија (СПД) денеска, со големо мнозинство гласови, го одобри учеството на партијата во нова широка коалиција со конзервативнииот блок на Христијанско демократската унија (ЦДУ) и Христијанско ...

Меркел и Шулц оптимисти дека ќе постигнат договор за коалиција

Нова ТВ - 12.01.2018

Германските политичари направија чекор напред во разговорите околу формирање на нова коалициска влада, при што разговорите траеја повеќе од 24 часа и се разработи документација од 28 страни.

Ќе направат ли Меркел и Шулц конечно влада?

Сител - 12.01.2018

Конзерватиците на германската канцеларка Меркел и социјалдемократите на Шулц се договорија да почнат официјални преговори за состав на коалициска влада. Договорот падна по 24 часа преговори и според аналитичарите ги зголемува шансите за ставање крај ...

Конзервативците на Ангела Меркел и социјалдемократите постигнаа начелен договор за формирање влада

МКД - 12.01.2018

Конзервативците на германската канцеларка Ангела Меркел и социјалдемократите утрово постигнаа начелен договор за формирање на нова германска влада. Како што се наведува од извори блиски на АФП, постигнат е компромис по преговорите што траеа подолго ...

Бессона ноќ за Меркел – ја договори ли коалицијата ?

Канал5 - 12.01.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел најверојатно ја договори коалицијата со старо – новите партнери , Социјалдемократите на Мартин Шулц. По 24 часовни преговори , цела ноќ политичарите го усвојувале текстот на документот на 28 страници .

Постигнат договор за почеток на коалициските преговори

МРТ - 12.01.2018

Конзервативците и Социјалдемократите во Германија ги надминаа разликите и постигнаа договор да почнат формални коалициски разговори. Голема коалиција управуваше со Германија и во периодот од 2013- та до 2017-та година...

Меркел и Шулц постигнаа прелиминарен договор за широка коалиција во Германија

Стандард - 12.01.2018

Неделата на интензивни прелиминарни преговори беше успешно завршена за Ангела Меркел и Мартин Шулц. Според извори цитирани во неколку германски медиуми, лидерите успеале да се ракуваат за документ од 28 страници во кој се опишуваат приоритетите на ...

ПО МАРАТОНСКИ РАЗГОВОРИ: Ќе направат ли Меркел и Шулц конечно влада?

Фактор - 12.01.2018

Во пробните преговори на конзервативката Ангела Меркел и социјалдемократите денес дојде до пробив, бидејќи двете страни се согласиле околу планот за отпочнување на формирање преговори за „голема коалиција“.

Меркел и социјалдемократите постигнале начелен договор за формирање влада

Слободен Печат - 12.01.2018

Конзервативните сопартијци на Ангела Меркел и социјалдемократите постигнале начелен договор за формирање на новата германска влада. Како што наведуваат германските медиуми, договорот е постигнат по преговорите коишто траеја подолго од 24 часа.

Постигнат договор во Берлин, почнуваат официјални преговори за влада

Макфакс - 12.01.2018

Во пробните преговори меѓу конзервативците на Ангела Меркел и социјалдемократите дошло до пробив, бидејќи двете страни се согласиле околу планот за отпочнување на формални преговори за формирање на голема коалиција.

Германија ќе го ограничи влезот на мигранти на 200.000 годишно...

Н.Македонија - 12.01.2018

Германија ќе го ограничи влезот на мигранти на 200.000 годишно Германија ќе го ограничи влезот на нови мигранти во земјата на околу 200.000 годишно, се предвидува со договорот што е постигнат утрово за почеток на официјални преговори за состав на ...

Германските конзервативци и социјалдемократи се договорија за коалициски преговори

Нетпрес - 12.01.2018

Конзервативците на германската канцеларка Ангела Меркел, Унијата (CDU/CSU) и социјалдемократите (SPD) постигнаа во петокот по маратонските преговори договор за почеток на формалните коалициски преговоди, со што се зголемија шансите за составување ...

Постигнат договор за почеток на официјални преговори за формирање влада во Германија...

Н.Македонија - 12.01.2018

Постигнат договор за почеток на официјални преговори за формирање влада во Германија Германските конзервативци и социјалдемократите утрово постигнаа договор за почеток на официјални преговори за состав на коалициска влада.

Меркел и Шулц начелно се договорија за нова влада

Мета - 12.01.2018

Конзервативците на германската канцеларка Ангела Меркел и социјалдемократите на Мартин Шулц утрово постигнале начелен договор за формирање на новата влада на Германија, јавуваат светските агенции, повикувајќи се на свои извори.

Во Германија се преговара за влада повеќе од 18 часа

Локално - 12.01.2018

Повеќе од 18 часа конзервативците на германската канцеларка Ангела Меркел и социјалдемократите преговараат за постигнување договор за официјално започнување на коалициски разговори , соопшти ДПА.

Меркел се надева дека Германија ќе има нова влада до април

+инфо - 13.01.2018

Според неа, повеќе проблеми ќе треба да се решат на европско ниво. Германската канцеларка Ангела Меркел синоќа изрази надеж дека новата влада ќе биде формирана до Велигден, јави ДПА. Во својот изборен округ во Тринвилерсхаген, во североисточната ...

Земјите на ЕУ ќе добијат заеднички министер за финансии

+инфо - 12.01.2018

Мартин Шулц, лидерот на германската Социјалдемократска партија,изјави дека очекува Европската унија да воспостави функција министер за финансии. Мартин Шулц, лидерот на германската Социјалдемократска партија (СПД), денеска изјави дека очекува ...

Германија на чекор до нова влада

Либертас - 12.01.2018

„Нов почеток за Европа, и нов почеток за Германија“. Така германската канцеларка Ангела Меркел ги оцени успешните сондирачки разговори на нејзината Христијанско-демократска унија со социјалдемократите околу формирањето на новата влада во Берлин.

Шулц и Меркел договориле формирање на европско Министерство за финансии

24 Вести - 12.01.2018

Откако беше објавено дека е постигнат начелен договор за нова широка коалиција во Германија - лидерот на германските Социјалдемократи, Мартин Шулц најави дека Евроспката унија наскоро ќе воспостави функција министер за финансии.

Главниот одбор на германските социјалдемократи одобри формирање нова коалиција со Меркел

Локално - 12.01.2018

– Главниот одбор на Социјалдемократската партија на Германија (СПД) денеска, со големо мнозинство гласови, го одобри учеството на партијата во нова широка коалиција со конзервативнииот блок на Христијанско демократската унија (ЦДУ) и Христијанско ...

Меркел и Шулц оптимисти дека ќе постигнат договор за коалиција

Алфа - 12.01.2018

Германските политичари направија чекор напред во разговорите околу формирање на нова коалициска влада. Германските политичари направија чекор напред во разговорите околу формирање на нова коалициска влада.

Постигнат договор во Берлин, почнуваат официјални преговори за влада

Вечер - 12.01.2018

Во пробните преговори меѓу конзервативците на Ангела Меркел и социјалдемократите дошло до пробив, бидејќи двете страни се согласиле околу планот за отпочнување на формални преговори за формирање на голема коалиција.

Коалициски преговори: Германија ќе го ограничи влезот на мигранти на 200.000 годишно

Алсат-М - 12.01.2018

Германија ќе го ограничи влезот на нови мигранти во земјата на околу 200.000 годишно, се предвидува со договорот кој е постигнат утрово за почеток на официјални преговори за состав на коалициска влада меѓу конзервативците и социјалдемократите.

Меркел и Шулц начелно се договорија за нова влада

Локално - 12.01.2018

Конзервативците на германската канцеларка Ангела Меркел и социјалдемократите на Мартин Шулц утрово постигнале начелен договор за формирање на новата влада на Германија, јавуваат светските агенции, повикувајќи се на свои извори.

Меркел се надева дека ќе има нова влада до април

А1 On - 13.01.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази надеж дека новата влада ќе биде формирана до Велигден, јави ДПА. Во својот изборен округ во Тринвилерсхаген, во североисточната провинција Мекленбург-Западна Померанија, синоќа, маратонските разговори меѓу ...

Земјите на ЕУ ќе добијат заеднички министер за финансии

Алфа - 13.01.2018

Мартин Шулц, лидерот на германската Социјалдемократска партија (СПД), денеска изјави дека очекува Европската унија да воспостави функција министер за финансии. Мартин Шулц, лидерот на германската Социјалдемократска партија (СПД), денеска изјави дека ...

Постигнат договор во Берлин, почнуваат официјални преговори за влада

Точка - 12.01.2018

Во пробните преговори меѓу конзервативците на Ангела Меркел и социјалдемократите дошло до пробив, бидејќи двете страни се согласиле околу планот за отпочнување на формални преговори за формирање на голема коалиција.

Коалициски преговори: Германија ќе го ограничи влезот на мигранти на 200.000 годишно

+инфо - 12.01.2018

Со денешниот договор, како што наведуваат западните медиуми, се зголемуваат шансите за прекин на повеќемесечната политичка неизвесност во Германија. Германија ќе го ограничи влезот на нови мигранти во земјата на околу 200.000 годишно, се предвидува ...

Меркел и Шулц начелно се договорија за нова Влада

24 Вести - 12.01.2018

Конзервативците на германската канцеларка Ангела Меркел и социјалдемократите на Мартин Шулц утрово постигнале начелен договор за формирање на новата влада на Германија. Компромисот бил постигнат по преговорите кои траеле повеќе од 24 часа.

Меркел се надева на нова влада на пролет

Фактор - 13.01.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека се надева оти новата влада ќе може да биде составена до Велигден, пишуваат светските медиуми. Во својот изборен округ во Тринвилерсхаген, во североисточната провинција Мекленбург-Западна Померанија ...

Меркел: Се надевам дека ќе формираме влада од Велигден

Стандард - 13.01.2018

Германската канцеларка, Ангела Меркел рече дека се надева оти новата влада ќе биде подготвена за Велигден, објави ДПА. Во нејзината изборна единица во Тринвилершаген, во североисточната провинција Мекленбург-Западна Померанија вчера по маратонските ...

Постигнат договор во Берлин, почнуваат официјални преговори за влада

А1 On - 12.01.2018

Во пробните преговори меѓу конзервативците на Ангела Меркел и социјалдемократите дошло до пробив, бидејќи двете страни се согласиле околу планот за отпочнување на формални преговори за формирање на голема коалиција.

Меркел се надева дека ќе има нова влада до април

Сител - 13.01.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази надеж дека новата влада ќе биде формирана до Велигден, јави ДПА. Во својот изборен округ во Тринвилерсхаген, во североисточната провинција Мекленбург-Западна Померанија, синоќа, маратонските разговори меѓу ...

Меркел се надева дека новата влада ќе биде формирана во наредните неколку месеци

Макфакс - 13.01.2018

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изрази надеж дека новата влада ќе биде формирана до Велигден. Во својот изборен округ во Тринвилерсхаген, во североисточната провинција Мекленбург, синоќа, маратонските разговори меѓу нејзиниот блок ЦДУ/ЦСУ и ...

Меркел се надева дека новата влада ќе биде формирана во наредните неколку месеци

Точка - 13.01.2018

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изрази надеж дека новата влада ќе биде формирана до Велигден. Во својот изборен округ во Тринвилерсхаген, во североисточната провинција Мекленбург, синоќа, маратонските разговори меѓу нејзиниот блок ЦДУ/ЦСУ и ...

Меркел се надева дека ќе има нова влада до април

Мета - 13.01.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази надеж дека новата влада ќе биде формирана до Велигден, јави ДПА. Во својот изборен округ во Тринвилерсхаген, во североисточната провинција Мекленбург-Западна Померанија, синоќа маратонските разговори меѓу ...

Меркел се надева дека Германија ќе има нова влада до април

Алфа - 13.01.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел синоќа изрази надеж дека новата влада ќе биде формирана до Велигден, јави ДПА. Германската канцеларка Ангела Меркел синоќа изрази надеж дека новата влада ќе биде формирана до Велигден, јави ДПА.

Меркел се надева дека ќе има нова влада до април

Република - 13.01.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази надеж дека новата влада ќе биде формирана до Велигден, јави ДПА. Во својот изборен округ во Тринвилерсхаген, во североисточната провинција Мекленбург-Западна Померанија, синоќа, маратонските разговори меѓу ...

Меркел се надева дека новата влада ќе биде формирана во наредните неколку месеци

Sky - 13.01.2018

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изрази надеж дека новата влада ќе биде формирана до Велигден. Во својот изборен округ во Тринвилерсхаген, во североисточната провинција Мекленбург, синоќа, маратонските разговори меѓу нејзиниот блок ЦДУ/ЦСУ и ...