TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Законот за пазари ќе заврши пред Уставен

+инфо - 11.02.2019

Пазарџиите најавија дека ќе поднесат иницијатива до Уставниот суд за укинување на Законот за пазари. Тие и натаму сметаат дека законот мора да се повлече. Пазарџиите во среда ќе објават и дали ќе стапат во генерален штрајк.

Најава за генерален штрајк на пазарџиите – законот ќе го дадат на Уставен суд

24 Вести - 11.02.2019

Тезгаџиите ќе поднесат иницијатива до Уставниот суд за укинување на Законот за пазари. Тие се закануваат со генерален штрајк, ако целосно не се укине Законот за трговија на зелените пазари.

За законот за пазари ќе одлучува Уставен суд - Пазарџиите пред одлука за генерален штрајк

Сител - 11.02.2019

Тезгаџиите ќе поднесат иницијатива до Уставниот суд за укинување на Законот за пазари. Се уште стојат на ставот дека тој мора целосно да се повлече. В среда ќе објават дали ќе стапат во генерален штрајк.

Укинување на Законот за трговија на зелените пазари или генерален штрајк

Р.С.Европа - 11.02.2019

Пазарџиите од зелените пазари се закануваат со генерален штрајк ако целосно не се укине Законот за трговија на зелените пазари. Тие не се задоволни соедногодишното одложување на примената на Законот за трговија на зелените пазари, туку бараат негово ...

Пазарџиите лути, во среда ќе се знае дали ќе има штрајк, законот ќе оди пред Уставен суд

Телма - 11.02.2019

Незадоволството на пазарџиите може да кулминира со нов генерален штрајк на ниво на цела држава. По меѓусебните разговори закупците во среда ќе соопштат дали и кога ќе повикаат на масовни протести и клуч на тезгите, во знак на револт што Владата само ...

Пазарџиите при крај со трпението, спорниот закон ќе го изнесат пред Уставен

Алсат-М - 11.02.2019

Попушта трпението на пазарџиите. Најавуваат генерален штрајк, напуштање на тезгите и протестирање по улици. По еден месец од кога се пролонгира законот, ниту се формираа работни групи, ниту се најде некое брзо решени за проблемите на пазарџиите, ...

Во среда ќе се знае дали пазарџиите излегуваат на генерален штрајк

Канал5 - 11.02.2019

В среда ќе се знае дали пазарџиите ќе започнат генерален штрајк на ниво на целата држава. Се уште преговараат, но остануваат на ставовите дека законот за зелени пазари кој е одложен во рок од една година - е штетен и дискриминирачки.

Стопанска комора нуди решение: Закупците да одлучат дали им треба комора

Вечер - 11.02.2019

Пазарџиите не се задоволни со едногодишното одложување на примената на Законот за трговија на зелените пазари туку бараат негово целосно укинување. Ако властите не им го одоброволат нивното ултимативно барање, се закануваат со генерален штрајк во ...

Бектеши: Преку преговори со пазарџиите ќе стигнеме до соодветен закон за пазари

Локално - 11.02.2019

Преку разговори со сите засегнати страни ќе се обидеме да најдеме соодветно решение за Законот за тргување на зелените пазари, порача денеска министерот за економија Крешник Бектеши. -Како министер за економија надлежен за Законот за тргување на ...

Пазарџиите бараат целосно укинување на законот за пазари

Нетпрес - 11.02.2019

Пазарџиите не се задоволни со едногодишното одложување на примената на Законот за трговија на зелените пазари, туку бараат негово целосно укинување. Ако властите не им го одоброволат нивното ултимативно барање, се закануваат со генерален штрајк во ...

Пазарџиите бараат целосно укинување на законот или ќе организираат генерален штрајк

Вечер - 11.02.2019

Пазарџиите не се задоволни со едногодишното одложување на примената на Законот за трговија на зелените пазари, туку бараат негово целосно укинување. Ако властите не им го одоброволат нивното ултимативно барање, се закануваат со генерален штрајк во ...

Власта и пазарџиите во клинч: Или целосно укинување на законот или генерален штрајк

Фактор - 11.02.2019

Нови протести кај пазарџиите на повидок. Или целосно ќе се укине законското решение, или оваа категорија граѓани ќе излезат на генерални штрајкови. Ова станува јасно од последните предупредувања од страна на пазарџиите кои и покрај тоа што ...

Пазарџиите најавуваат генерален штрајк низ државата, не сакаат законско решение

Сител - 10.02.2019

Пазарџиите најавуваат генерален штрајк. Иако примената на новиот Закон се одложи за една година, тие не отстапуваат од своето барање за негово целосно укинување и ја искажаа можноста да ја блокираат работата на зелените пазари низ целата држава.

Пазарџиите се подготвуваат за нови протести

Телма - 10.02.2019

Пазарџиите се подготвуваат за нови протести, дознава Телма. Вечерва и утре треба да се одржат состаноци меѓу поголем број закупци на тезги, по што не е исклучено да се организира и генерален протест на пазарџиите на ниво на цела држава.

Стопанска комора: Пазарџиите да кажат дали им треба комора

+инфо - 11.02.2019

Од Стопанската комора велат дека се потребни сериозни измени во Законот за трговија на зелени пазари што би подразбирало регулирање на тоа кој се може да продава на пазарите. Формирањето комора на тезгаџии да не се регулира со Законот за трговија на ...

Бектеши: Преку преговори со пазарџиите ќе стигнеме до соодветен закон за пазари

24Инфо - 11.02.2019

Преку разговори со сите засегнати страни ќе се обидеме да најдеме соодветно решение за Законот за тргување на зелените пазари, порача денеска министерот за економија Крешник Бектеши. -Како министер за економија надлежен за Законот за тргување на ...

Пазарџиите бараат целосно укинување на Законот за трговија на зелените пазари

ТВ21 - 11.02.2019

Пазарџиите се закануваат со генерален штрајк во сите зелени пазари низ државата ако власта не ги одобри нивните барања за целосно укинување на Законот за трговија на зелените пазари. Тие не се задоволни со едногодишното одложување на примената на ...

Пазарџиите со најава за генерален штрајк

Нетпрес - 10.02.2019

Пазарџиите најавуваат генерален штрајк, јавува Сител . Иако примената на новиот Закон се одложи за една година, тие не отстапуваат од своето барање за негово целосно укинување и ја искажаа можноста да ја блокираат работата на зелените пазари низ ...

Бектеши: Преку преговори со пазарџиите ќе стигнеме до соодветен закон за пазари

А1 On - 11.02.2019

Преку разговори со сите засегнати страни ќе се обидеме да најдеме соодветно решение за Законот за тргување на зелените пазари, порача денеска министерот за економија Крешник Бектеши. -Како министер за економија надлежен за Законот за тргување на ...

Пазарџиите ќе стават клуч на зелените пазари, најавуваат генерален штрајк?

Скопје1 - 10.02.2019

Пазарџиите најавуваат генерален штрајк, објави ТВ Сител. Иако примената на новиот Закон се одложи за една година, тие не отстапуваат од своето барање за негово целосно укинување и ја искажаа можноста да ја блокираат работата на зелените пазари низ ...

Бектеши: Преку преговори со пазарџиите ќе стигнеме до соодветен закон за пазари

1tv - 11.02.2019

Преку разговори со сите засегнати страни ќе се обидеме да најдеме соодветно решение за Законот за тргување на зелените пазари, порача денеска министерот за економија Крешник Бектеши. -Како министер за економија надлежен за Законот за тргување на ...

Пазарџиите најавуваат генерален штрајк низ државата, не сакаат законско решение

Република - 10.02.2019

Пазарџиите најавуваат генерален штрајк. Иако примената на новиот Закон се одложи за една година, тие не отстапуваат од своето барање за негово целосно укинување и ја искажаа можноста да ја блокираат работата на зелените пазари низ целата држава.

Бектеши: Преку преговори со пазарџиите ќе стигнеме до соодветен закон за пазари

Сител - 11.02.2019

Преку разговори со сите засегнати страни ќе се обидеме да најдеме соодветно решение за Законот за тргување на зелените пазари, порача денеска министерот за економија Крешник Бектеши. -Како министер за економија надлежен за Законот за тргување на ...

Стопанска комора: Формирањето комора на тезгаџии да не се регулира со Законот за трговија на зелени пазари

Локално - 11.02.2019

Формирањето комора на тезгаџии да не се регулира со Законот за трговија на зелени пазари, а трговците поединци, пензионерите, лицата со договор на дело и вработените да се вратат во законското решение, да им се дозволи да продаваат на пазар, смета ...

Пазарџиите најавуваат генерален штрајк низ целата држава

Вечер - 11.02.2019

Иако се одложи примената на новиот Закон за една година пазарџиите не отстапуваат од своето барање за целосно укунување на законот. Тие најавуваат генерален штрајк и блокада на работата на зелените пазари низ целата држава.

Бектеши: Преку преговори со пазарџиите ќе стигнеме до соодветен закон за пазари

Независен - 11.02.2019

Преку разговори со сите засегнати страни ќе се обидеме да најдеме соодветно решение за Законот за тргување на зелените пазари, порача денеска министерот за економија Крешник Бектеши. -Како министер за економија надлежен за Законот за тргување на ...

Стопанска комора: Формирањето комора на тезгаџии да не се регулира со Законот за трговија на зелени пазари

А1 On - 11.02.2019

Формирањето комора на тезгаџии да не се регулира со Законот за трговија на зелени пазари, а трговците поединци, пензионерите, лицата со договор на дело и вработените да се вратат во законското решение, да им се дозволи да продаваат на пазар, смета ...

Пазарџиите најавуваат генерален штрајк

Скопје инфо - 11.02.2019

Пазарџиите најавуваат генерален штрајк. Иако примената на новиот Закон се одложи за една година, тие не отстапуваат од своето барање за негово целосно укинување и ја искажаа можноста да ја блокираат работата на зелените пазари низ целата држава.

Бектеши: Преку преговори со пазарџиите ќе стигнеме до соодветен закон за пазари

Опсервер - 11.02.2019

Преку разговори со сите засегнати страни ќе се обидеме да најдеме соодветно решение за Законот за тргување на зелените пазари, порача денеска министерот за економија Крешник Бектеши. -Како министер за економија надлежен за Законот за тргување на ...

Стопанска комора: Формирањето комора на тезгаџии да не се регулира со Законот за трговија на зелени пазари

Вечер - 11.02.2019

Формирањето комора на тезгаџии да не се регулира со Законот за трговија на зелени пазари, а трговците поединци, пензионерите, лицата со договор на дело и вработените да се вратат во законското решение, да им се дозволи да продаваат на пазар, смета ...

Бектеши: Преку преговори со пазарџиите ќе стигнеме до соодветен закон за пазари

Press24 - 11.02.2019

Преку разговори со сите засегнати страни ќе се обидеме да најдеме соодветно решение за Законот за тргување на зелените пазари, порача денеска министерот за економија Крешник Бектеши. -Како министер за економија надлежен за Законот за тргување на ...

Стопанска комора: Формирањето комора на тезгаџии да не се регулира со Законот за трговија на зелени пазари

Н.Македонија - 11.02.2019

Формирањето комора на тезгаџии да не се регулира со Законот за трговија на зелени пазари, а трговците поединци, пензионерите, лицата со договор на дело и вработените да се вратат во законското решение, да им се дозволи да продаваат на пазар, смета ...

Бектеши: Преку преговори со пазарџиите ќе стигнеме до соодветен закон за пазари

MTM - 11.02.2019

Преку разговори со сите засегнати страни ќе се обидеме да најдеме соодветно решение за Законот за тргување на зелените пазари, порача денеска министерот за економија Крешник Бектеши. -Како министер за економија надлежен за Законот за тргување на ...

Бектеши: Преку преговори со пазарџиите ќе стигнеме до соодветен закон за пазари

+инфо - 11.02.2019

Преку разговори со сите засегнати страни ќе се обидеме да најдеме соодветно решение за Законот за тргување на зелените пазари, порача денеска министерот за економија Крешник Бектеши. – Како министер за економија надлежен за Законот за тргување на ...

Бектеши: Преку преговори со пазарџиите ќе стигнеме до соодветен закон за пазари

Либертас - 11.02.2019

Преку разговори со сите засегнати страни ќе се обидеме да најдеме соодветно решение за Законот за тргување на зелените пазари, порача денеска министерот за економија Крешник Бектеши. -Како министер за економија надлежен за Законот за тргување на ...