TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Не е наше да се мешаме во нашата работа

Окно - 16.02.2018

Политиката на немешање во својата сопствена работа продолжува речиси на сите нивоа. Чекањето некој друг да го направи тоа што се очекува од нас, да ја заврши нашата обврска наместо нас, е краткорочна тактика од која нема отстапување, ако сакаме да ...

Шест години не се мешам во политиката, вели старо-новиот директор на МРТ, Цветковски

Либертас - 15.02.2018

Марјан Цветковски, кој во вторникот беше избран за уште еден мандат за директор на Македонска радио телевизија (МРТ), за „Мета“ вели дека не сака да ја коментира изјавата на владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Јанеска – Саркањац: Програмскиот совет на МРТ не коментира политички изјави

Либертас - 15.02.2018

Претседателот на Програмскиот совет на МРТ, Смилка Јанеска – Саркањац, не сакаше да ја коментира вчерашната изјава на портпаролот на Владата на РМ, Миле Бошњаковски, кој рече дека новиот избор на старо-новиот директор на МРТ, Марјан Цветковски е ...

СЛОБОДЕН УДАР Не е наше да се мешаме во нашата работа

+инфо - 15.02.2018

Не треба да се брза со, евентуалната, осуда на ваквото однесување. Тешко може да се процени дали штетите ќе бидат помали. Политиката на немешање во својата сопствена работа продолжува речиси на сите нивоа.

Шест години не се мешам во политиката, вели старо-новиот директор на МРТ, Цветковски

Локално - 15.02.2018

Марјан Цветковски, кој во вторникот беше избран за уште еден мандат за директор на Македонска радио телевизија (МРТ), за „Мета “ вели дека не сака да ја коментира изјавата на владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Шест години не се мешам во политиката, вели старо-новиот директор на МРТ, Цветковски

Мета - 15.02.2018

Марјан Цветковски, кој во вторникот беше избран за уште еден мандат за директор на Македонска радио телевизија (МРТ), за „Мета“ вели дека не сака да ја коментира изјавата на владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Јанеска – Саркањац: Програмскиот совет на МРТ не коментира политички изјави

Локално - 15.02.2018

Претседателот на Програмскиот совет на МРТ, Смилка Јанеска – Саркањац, не сакаше да ја коментира вчерашната изјава на портпаролот на Владата на РМ, Миле Бошњаковски, кој рече дека новиот избор на старо-новиот директор на МРТ, Марјан Цветковски е ...

Јанеска – Саркањац: Програмскиот совет на МРТ не коментира политички изјави

Мета - 15.02.2018

Претседателот на Програмскиот совет на МРТ, Смилка Јанеска – Саркањац, не сакаше да ја коментира вчерашната изјава на портпаролот на Владата на РМ, Миле Бошњаковски, кој рече дека новиот избор на старо-новиот директор на МРТ, Марјан Цветковски е ...

Не е наше да се мешаме во нашата работа

Слободен Печат - 15.02.2018

Не треба да се брза со, евентуалната, осуда на ваквото однесување. Тешко може да се процени дали штетите ќе бидат помали, ако еден ден решат навистина да се замешаат во работата за која се надлежни.

Бошњаковски: Владата нема поврзаност со изборот на директорот на МРТ

Р.С.Европа - 14.02.2018

Владата нема никаква поврзаност со изборот на директорот на Македонската радио телевизија, изборот е одлука на Програмскиот совет на МРТ кој се уште функционира во стариот состав, изјави владиниот портпарол Миле Бошњаковски на денешна ...

Марјан Цветковски директор на МТВ до носење на законот

Телма - 14.02.2018

Реизборот на Марјан Цветковски за директор на МТВ е одлука на Програмскиот совет на МТВ кој сеуште функционира во стариот состав и владата со тоа нема никаква поврзаност.Според портпаролот Миле БОшњаковски јавноста добро знае кој членува во тој ...

Цветковски ќе директорува со МРТ додека Владата не го промени законот

Фокус - 14.02.2018

Директорот на МРТ, Марјан Цветковски, кому Програмскиот совет на МРТ му додели уште еден мандат, ќе биде на чело на јавниот сервис се додека Владата не го промени законот. Владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, денеска изјави дека Владата нема ...

Иако „натоварен“ со критики, Цветковски по трет пат на чело на МРТ

Нова ТВ - 14.02.2018

Изборот на Марјан Цветковски за директор на МРТ наиде на разочарување во медиумската сфера. Тој доби нов мандат откако десет членови на Програмскиот совет на МРТВ гласаа за него. Ова е трет мандат за Цветковски, кој својата кариера на директорување ...

Бошњаковски: Цветковски ќе биде директор на МРТ до усвојувањето на новиот закон

24 Вести - 14.02.2018

Старо - новиот директор на јавниот радиодифузен сервис-МРТВ ќе остане во директорската фотеља додека Владата не го усвои новиот закон за медиуми. Владиниот портпарол Миле Бошњаковски најави дека до крајот на неделата на посебна седница Владата ќе го ...

Бошњаковски: Цветковски ќе биде директор на МРТ до усвојувањето на новиот закон

МКД - 14.02.2018

Веднаш по усвојување на новиот закон за аудио и аудиовизуелни услуги ќе се овозможи овие раководни позиции во МРТ да ги водат професионалци, непартиски личности. Истото ќе ваќи и за Агенцијата за аудио и аудиовизуелни услуги (АВМУ).

Бошњаковски: Неделава Законот за аудиовизуелни уметности пред Владата

Нова ТВ - 14.02.2018

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски на денешната прес конференција најави можност до крајот на неделата да се одржи посебна седница Владата на кој ќе се усвои Предлог-законот за измени и дополнување на Законот за аудио и аудио-визуелни уметности со ...

Се чекаат законски измени за да го сменат Цветковски од директор на МРТ

Призма - 14.02.2018

Иако Владата крева раце од одговорност за резиборот на директорот на МРТ, Марјан Цветковски, долгиот период од речиси една година при носењето на измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги и неможноста за договор меѓу ...

Владата се дистанцира од реизборот на Марјан Цветковски за директор на МРТ

24 Вести - 14.02.2018

Директорот на МТВ кој беше остро критикуван за неемитувањето на таканаречените бомби, но и за непрофесионалното известување за упадот во Собранието, избран да раководи со јавниот сервис и во наредните три години.

Бошњаковски: Ќе се овозможи професионално и непартиско раководење на МРТ и АВМУ

Сител - 14.02.2018

Владата на Република Македонија нема никаква поврзаност со изборот на директорот на Македонската радио телевизија. Овој избор е одлука на Програмскиот совет на МРТ кој се уште функционира во стариот состав, а граѓаните на Република Македонија добро ...

Владата вели дека раководството на МРТ ќе трае додека да се промени законот

+инфо - 14.02.2018

Портпаролот на Владата вели дека ќе се овозможи професионално и непартиско раководење на МРТ и АВМУ. Владата нема никаква поврзаност со изборот на директорот на Македонската радио телевизија.

Бошњаковски: Ќе се овозможи професионално и непартиско раководење на МРТ и АВМУ

А1 On - 14.02.2018

Владата на Република Македонија нема никаква поврзаност со изборот на директорот на Македонската радио телевизија. Овој избор е одлука на Програмскиот совет на МРТ кој се уште функционира во стариот состав, а граѓаните на Република Македонија добро ...

Цветковски ќе директорува со МРТ додека Владата не го промени законот

Либертас - 14.02.2018

Директорот на МРТ, Марјан Цветковски, кому Програмскиот совет на МРТ му додели уште еден мандат, ќе биде на чело на јавниот сервис се додека Владата не го промени законот. Владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, денеска изјави дека Владата нема ...

Бошњаковски: Ќе се овозможи професионално и непартиско раководење на МРТ и АВМУ

Канал5 - 14.02.2018

Владата на Република Македонија нема никаква поврзаност со изборот на директорот на Македонската радио телевизија. Овој избор е одлука на Програмскиот совет на МРТ кој се уште функционира во стариот состав, а граѓаните на Република Македонија добро ...

Бошњаковски: Ќе се овозможи професионално и непартиско раководење на МРТ и АВМУ

ТВ21 - 14.02.2018

Владата на Република Македонија нема никаква поврзаност со изборот на директорот на Македонската радио телевизија. Овој избор е одлука на Програмскиот совет на МРТ кој се уште функционира во стариот состав, а граѓаните на Република Македонија добро ...

Бошњаковски: Новиот директор на МРТ ќе биде на оваа функција сè до усвојувањето на законот за медиумски услуги

Макфакс - 14.02.2018

Изборот на новиот директор на МРТ, Марјан Цветковски , има важност сè додека не го усвоиме новиот закон за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, а тоа се очекува да се случи до крајот на оваа недела, изјави портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски.

И покрај реизборот, Цветковски ќе остане директор на МРТВ до донесувањето на новиот Закон, најави Владата

Сакам да кажам - 14.02.2018

Владата се огради од повторниот избор на Марјан Цветковски за директор на Македонската радио телевизија (МРТ), додавајќи дека тоа е одлука на нејзиниот Програмски совет. „Владата нема никаква врска со овој избор, туку тоа е одлука на Програмскиот ...

Бошњаковски: Ќе се овозможи професионално и непартиско раководење на МРТ и АВМУ...

Н.Македонија - 14.02.2018

Бошњаковски: Ќе се овозможи професионално и непартиско раководење на МРТ и АВМУ Владата на Република Македонија нема никаква поврзаност со изборот на директорот на Македонската радио телевизија.

Составот во МРТ ќе се смени по усвојување на новиот закон

Фактор - 14.02.2018

Ќе се овозможи професионално и непартиско раководење на МРТ и АВМУ. Oва денес го кажа владиниот портпарол Миле Бошњаковски кој вели дека Владата на Република Македонија нема никаква поврзаност со изборот на директорот на Македонската радио ...

Бошњаковски: Ќе се овозможи професионално и непартиско раководење на МРТ и АВМУ

МК News - 14.02.2018

Владата на Република Македонија нема никаква поврзаност со изборот на директорот на Македонската радио телевизија. Овој избор е одлука на Програмскиот совет на МРТ кој се уште функционира во стариот состав, а граѓаните на Република Македонија добро ...

Бошњаковски: Новото раководство на МРТ ќе трае до новиот закон

Локално - 14.02.2018

Владата на Република Македонија нема никаква поврзаност со изборот на директорот на Македонската радио телевизија. Овој избор е одлука на Програмскиот совет на МРТ кој се уште функционира во стариот состав, а граѓаните на Република Македонија „добро ...

Бошњаковски ветува професионално и непартиско раководење на МРТ и АВМУ

Стандард - 14.02.2018

Владата на Република Македонија нема никаква поврзаност со изборот на директорот на Македонската радио телевизија. Овој избор е одлука на Програмскиот совет на МРТ кој се уште функционира во стариот состав, а граѓаните на Република Македонија добро ...

Бошњаковски: Новиот директор на МРТ ќе биде на функција сè до усвојување на законот за медиумски услуги

Точка - 14.02.2018

Изборот на новиот директор на МРТ, Марјан Цветковски, има важност сè додека не го усвоиме новиот закон за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, а тоа се очекува да се случи до крајот на оваа недела, изјави портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски.

Бошњаковски: Новиот директор на МРТ ќе биде на функција сè до усвојување на Законот за медиумски услуги

Вечер - 14.02.2018

Изборот на новиот директор на МРТ, Марјан Цветковски е на важност сè додека не го усвоиме новиот Закон за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, а тоа се очекува да се случи до крајот на оваа недела, изјави портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски.

Бошњаковски: Изборот на раководството на МРТ ќе важи додека да се промени Законот

Слободен Печат - 14.02.2018

Владата на РМ нема никаква п оврзаност со изборот на директор на МРТ, изборот е одлука на Програмскиот совет на МРТ кој фунционира во стариот состав, граѓаните знаат кој членува таму под чие влијание тој работи, вели Миле Бошњаковски портпарол на ...

Бејкова: Изборот на Цветковски е исмеjување и мајтапење со процедурата

Слободен Печат - 14.02.2018

Владата доцни со реформите во јавниот сервис, а изборот на Марјан Цветковски за старо-нов директор на МРТ е мајтапење и исмејување со законската процедура, вели Бијлана Бејкова од НВО Инфоцентар.

Марјан Цветковски реизбран за директор на МРТ од 13 пријавени кандидати

Мета - 14.02.2018

Актуелниот директор на Македонската радио телевизија (МРТ), Марјан Цветковски, во конкуренција од 12 пријави вчера е реизбран на чело на јавниот сервис, потврди за „Мета“ Смилка Јанеска – Саркањац, претседател на Програмскиот совет на МРТ.

Бошњаковски: Новото раководство на МРТ ќе трае до новиот закон

Мета - 14.02.2018

Владата на Република Македонија нема никаква поврзаност со изборот на директорот на Македонската радио телевизија. Овој избор е одлука на Програмскиот совет на МРТ кој се уште функционира во стариот состав, а граѓаните на Република Македонија „добро ...

Со новиот Закон за медиуми ќе се смени раководството на МРТ

еМагазин - 14.02.2018

Откако ќе биде донесен новиот Закон за аудио и аудиовизуелни услуги ќе бидат назначени нови раководни позиции во Македоската радио телевизија, изјави портпаролот на Владата Миле Бошњаковски по информацијата дека досегашниот директор Марјан ...

Бошњаковски: Новиот директор на МРТ ќе биде на оваа функција сè до усвојувањето на законот за медиумски услуги

Sky - 14.02.2018

Изборот на новиот директор на МРТ, Марјан Цветковски, има важност сè додека не го усвоиме новиот закон за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, а тоа се очекува да се случи до крајот на оваа недела, изјави портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски.

МРТ доби опомена за недоволно емитување сопствена програма, а НОВА зашто не пуштала македонска музика

А1 On - 13.02.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги при редовен програмски надзор врз програмските сервиси на Македонска Радиотелевизија МРТ 1 и МРТ 2, и ТВ Нова, констатираше непочитување на законските одредби коишто се однесуваат на обврските за ...

МРТ доби опомена за недоволно емитување сопствена програма, а „Нова“ зашто не пуштала македонска музика

Макфакс - 13.02.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги при редовен програмски надзор врз програмските сервиси на Македонска Радиотелевизија МРТ 1 и МРТ 2, и ТВ Нова, констатираше непочитување на законските одредби коишто се однесуваат на обврските за ...

Опомена за МРТ за недоволно емитување сопствена програма, НОВА не пуштала македонска музика

Слободен Печат - 13.02.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги при редовен програмски надзор врз програмските сервиси на Македонска Радиотелевизија МРТ 1 и МРТ 2, и ТВ Нова, констатираше непочитување на законските одредби коишто се однесуваат на обврските за ...

МРТ доби опомена за недоволно емитување сопствена програма, а „Нова“ зошто не пуштала македонска музика

Точка - 13.02.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги при редовен програмски надзор врз програмските сервиси на Македонската радио-телевизија, МРТ 1 и МРТ 2, и ТВ „Нова“, констатира непочитување на законските одредби што се однесуваат на обврските за ...

МРТ доби опомена за недоволно емитување сопствена програма, а НОВА зашто не пуштала македонска музика

Вечер - 13.02.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги при редовен програмски надзор врз програмските сервиси на Македонска Радиотелевизија МРТ 1 и МРТ 2, и ТВ Нова, констатираше непочитување на законските одредби коишто се однесуваат на обврските за ...

МРТ доби опомена за недоволно емитување сопствена програма, а „Нова“ зашто не пуштала македонска музика

Sky - 13.02.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги при редовен програмски надзор врз програмските сервиси на Македонската радио-телевизија, МРТ 1 и МРТ 2, и ТВ „Нова“, констатира непочитување на законските одредби што се однесуваат на обврските за ...