TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Снегот продолжува и следната недела

ТВ21 - 12.01.2019

Најмногу снег има во Маврово, каде висината на снежната покривка изнесува 87 сантиметри, по што следат Пожаране со 49, Лазароиполе со 48, Попова Шапка со 47 Повеќе од 200 автомобили повеќе од 4 часа останаа заглавени на патниот правец Дебар -Маврово ...

Шапка има 2.000 скијачи дневно, а може да има и до 30.000

Независен - 12.01.2019

Ски-центарот „Попова Шапка“, во условите во кои работи, во изминативе години во просек има по 2.000 посетители на ден, а има капацитет да прими и до 30.000. Проблемите со нереализираните ветувања и планови се одразуваат негативно не само на ...

Во Маврово 87 сантиметри снег, најстудено на Попова Шапка

Локално - 12.01.2019

Најниска температура во Македонија изутрина во седум часот е измерена на Попова Шапка, каде се регистрирани -15 степени. Минис 13 степени се измерени во Берово, -10 Штип и Крушево, -9 Маврово, Лазарополе и Струмица, -8 Крива Паланка Паланка, -7 ...

Најавени блокади од здружението „Да ја спасиме Попова Шапка“

Алсат-М - 11.01.2019

По одбивањето на премиерот Зоран Заев да се сретне со претставниците на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“, тие најавија дека ќе продолжат со протестите. Првиот човек на ова иницијатива, Хамди Сулејмани, рече дека се уште не добиле никаков ...

Снегот во Европа и понатаму прави проблеми, во Македонија е стабилно

MTM - 11.01.2019

Снегот што во изминативе денови интензивно паѓаше во Македонија направи снежна покривка од 95 сантиметри во Маврово, 50 сантиметри на Попова Шапка, 44 во Крушево и 12 сантиметри во Скопје.

Протест во сабота поради уништувањето на Попова Шапка

Радио МОФ - 11.01.2019

Утре, 12 јануари 2019, во 11 часот, активисти и граѓани кои сакаат да се зачува Попова Шапка ќе излезат на протест кај Жичарата во овој туристички центар. „ Туризмот што го имаат Струга и Охрид за три месеци, Тетово требаше да го има за дванаесет ...

Во Маврово 95, на Попова Шапка 50 сантиметри снег

Макфакс - 11.01.2019

До седум часот изутринава највисока снежна покривка е измерена во Маврово, Пожаране и на Попова Шапка. Како што посочија од УХМР утринава во Маврово се измерени 95 сантиметри снег, 57 сантиметри се измерени во Пожаране, а 50 сантиметри на Попова ...

Поради магла намалена видливоста на Стража

Макфакс - 11.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, наместа со остатоци од снег на коловозот. Врнежи од снег со променлив интензитет и натаму се бележат во Тетово, Попова Шапка, Маврово и Дебар, а поради појава на магла ...

Снегот продолжува и следната недела

4NEWS - 12.01.2019

Најмногу снег има во Маврово, каде висината на снежната покривка изнесува 87 сантиметри, по што следат Пожаране со 49, Лазароиполе со 48, Попова Шапка со 47 Повеќе од 200 автомобили повеќе од 4 часа останаа заглавени на патниот правец Дебар -Маврово ...

Во Маврово еден метар снег

Курир - 11.01.2019

Без снег, со сончеви периоди и температури од -4 до 4 степени, најавува за денешниот ден Управата за хидрометеоролошки работи. Снеготот што во изминатите денови интензивно паѓаше, во Маврово формира покривка од 95 см, на Попова Шапка 50, во Крушево ...

Магла на Стража, забрана за камиони на овие патни правци

Скопје1 - 10.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови по влажни коловози, со остатоци од кашест снег на коловозот. Врнежи од снег со променлив интензитет се бележат во Тетово, Попова Шапка, Маврово и Дебар.

Во Маврово 87 сантиметри снег, најстудено на Попова Шапка

МКД - 12.01.2019

Најниска температура во Македонија изутрина во седум часот е измерена на Попова Шапка, каде се регистрирани -15 степени. Минис 13 степени се измерени во Берово, -10 Штип и Крушево, -9 Маврово, Лазарополе и Струмица, -8 Крива Паланка Паланка, -7 ...

Стоп за уништувањето на Попова Шапка – се најавува протест за в сабота

Макфакс - 10.01.2019

Стоп за уништувањето на Попова Шапка, повикуваат граѓанските здруженија кои за в сабота најавуваат протест. ,,В сабота (12 jануари 2019), со почеток во 11 ве покануваме да протестираме сите заедно кај жичницата Тетово – Попова Шапка против ...

ГАЛЕРИЈА: Снежна идила на Попова Шапка

Press24 - 10.01.2019

На Фејсбук страната на Конак-Попова Шапка се појавија фотографии од снежната идила на Попова ...

Иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ повикува на протест в сабота

Мета - 10.01.2019

Граѓанската иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ повикува на протест, за како што велат, да се стопира уништувањето на овој туристички центар. „Во сабота, 12 јануари со почеток во 11 часот, ве покануваме да протестираме сите заедно кај ...

ЕЛЕМ ќе чека Владата да каже што да се прави со Попова Шапка

Фактор - 10.01.2019

АД ЕЛЕМ ќе чека одговор од македонската Влада што да се прави со зимскиот туристички центар Попова Шапка, откако јавноста реагираше дури и со протести против нефункционалната инфраструктура и честите прекини на струја кои го отежнуваат скијањето и ...

Во Маврово 73, на Шапка 40 сантиметри снег

Centar - 10.01.2019

Во Маврови Анови снежната покривка достигна 73 сантиметри, додека во Попова Шапка паднаа 40 сантиметри снег. Во Крушево има 39 сантиметри, 33 во Битола и Охрид, 32 во Претор и Пожаране, 30 во Лазарополе, 27 во Тополчани, 24 во Дебар, 21 во Ѓуриште, ...

Во Маврово 95, на Попова Шапка 50 сантиметри снег

Точка - 11.01.2019

До седум часот изутринава највисока снежна покривка е измерена во Маврово, Пожаране и на Попова Шапка. Како што посочија од УХМР утринава во Маврово се измерени 95 сантиметри снег, 57 сантиметри се измерени во Пожаране, а 50 сантиметри на Попова ...

Во Маврово еден метар снег

А1 On - 11.01.2019

Без снег, со сончеви периоди и температури од -4 до 4 степени, најавува за денешниот ден Управата за хидрометеоролошки работи. Снеготот што во изминатите денови интензивно паѓаше, во Маврово формира покривка од 95 см, на Попова Шапка 50, во Крушево ...

Сообраќајот по влажни коловози, магла кај Стража

Курир - 11.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, наместа со остатоци од снег на коловозот. Врнежи од снег со променлив интензитет се бележат во Тетово, Попова Шапка, Маврово и Дебар.

Во Маврово 87 сантиметри снег, најстудено на Попова Шапка

Курир - 12.01.2019

Најниска температура во Македонија изутрина во седум часот е измерена на Попова Шапка, каде се регистрирани -15 степени. Минис 13 степени се измерени во Берово, -10 Штип и Крушево, -9 Маврово, Лазарополе и Струмица, -8 Крива Паланка Паланка, -7 ...

Стоп за уништувањето на Попова Шапка – во сабота се најавува протест

24Инфо - 10.01.2019

Стоп за уништувањето на Попова Шапка, повикуваат граѓанските здруженија кои за во сабота најавуваат протест. ,,Во сабота (12 jануари 2019) со почеток во 11, ве покануваме да протестираме сите заедно кај Жичарата Тетово – Попова Шапка против ...

Најмногу снег во Маврово, најмалку во Гевгелија

Скопје1 - 11.01.2019

До седум часот изутринава највисока снежна покривка има во Маврово каде се измерени 95 сантиметри снег. Како што посочија од УХМР утринава 57 сантиметри се измерени во Пожаране, а 50 сантиметри на Попова Шапка.

Во Маврово еден метар снег

24Инфо - 11.01.2019

Во Маврово еден метар снег Без снег, со сончеви периоди и температури од -4 до 4 степени, најавува за денешниот ден Управата за хидрометеоролошки работи. Снеготот што во изминатите денови интензивно паѓаше, во Маврово формира покривка од 95 см, на ...

Сообраќајот по влажни коловози, магла кај Стража

А1 On - 11.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, наместа со остатоци од снег на коловозот. Врнежи од снег со променлив интензитет се бележат во Тетово, Попова Шапка, Маврово и Дебар.

Во Маврово 87 сантиметри снег, најстудено на Попова Шапка

Канал5 - 12.01.2019

Најниска температура во Македонија изутрина во седум часот е измерена на Попова Шапка, каде се регистрирани -15 степени. Минис 13 степени се измерени во Берово, -10 Штип и Крушево, -9 Маврово, Лазарополе и Струмица, -8 Крива Паланка Паланка, -7 ...

Протест во сабота – Стоп за уништување на Попова Шапка

Курир - 10.01.2019

Граѓанската иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ повикува на протест, за како што велат, да се стопира уништувањето на овој туристички центар. -Во сабота, 12 јануари со почеток во 11 часот, ве покануваме да протестираме сите заедно кај ...

Во Маврово 95, на Попова Шапка 50 сантиметри снег

24Инфо - 11.01.2019

До седум часот изутринава највисока снежна покривка е измерена во Маврово, Пожаране и на Попова Шапка. Како што посочија од УХМР утринава во Маврово се измерени 95 сантиметри снег, 57 сантиметри се измерени во Пожаране, а 50 сантиметри на Попова ...

Натрупа еден метар снег - денеска промена во Македонија

Press24 - 11.01.2019

Без снег, со сончеви периоди и температури од -4 до 4 степени, најавува за денешниот ден Управата за хидрометеоролошки работи. Снеготот што во изминатите денови интензивно паѓаше, во Маврово формира покривка од 95 см, на Попова Шапка 50, во Крушево ...

Внимателно, сообраќајот по влажни коловози, магла кај Стража

+инфо - 11.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, наместа со остатоци од снег на коловозот. Врнежи од снег со променлив интензитет се бележат во Тетово, Попова Шапка, Маврово и Дебар.

Во Маврово 87 сантиметри снег, најстудено на Попова Шапка

Скопје инфо - 12.01.2019

Најниска температура во Македонија изутрина во седум часот е измерена на Попова Шапка, каде се регистрирани -15 степени. Минис 13 степени се измерени во Берово, -10 Штип и Крушево, -9 Маврово, Лазарополе и Струмица, -8 Крива Паланка Паланка, -7 ...

„Да ја спасиме Попова Шапка“ повикува на протест против уништување на туристичкиот центар

МКД - 10.01.2019

Стоп за уништувањето на Попова Шапка, повикуваат граѓанските здруженија кои за во сабота најавуваат протест. Во повикот за протест се вели дека ги покнуваат сите на протест кој се однесува на иницијативата против уништување на овој туристички центар.

Во Маврово 95, на Попова Шапка 50 сантиметри снег

Centar - 11.01.2019

До седум часот изутринава највисока снежна покривка е измерена во Маврово, Пожаране и на Попова Шапка. Како што посочија од УХМР, утринава во Маврово се измерени 95 сантиметри снег, 57 сантиметри се измерени во Пожаране, а 50 сантиметри на Попова ...

Во Маврово еден метар снег

Пулс24 - 11.01.2019

Без снег, со сончеви периоди и температури од -4 до 4 степени, најавува за денешниот ден Управата за хидрометеоролошки работи. Снеготот што во изминатите денови интензивно паѓаше, во Маврово формира покривка од 95 см, на Попова Шапка 50, во Крушево ...

Во Маврово 87 сантиметри снег, најстудено на Попова Шапка

А1 On - 12.01.2019

Најниска температура во Македонија изутрина во седум часот е измерена на Попова Шапка, каде се регистрирани -15 степени. Минис 13 степени се измерени во Берово, -10 Штип и Крушево, -9 Маврово, Лазарополе и Струмица, -8 Крива Паланка Паланка, -7 ...

Протест во сабота – Стоп за уништување на Попова Шапка

Нетпрес - 10.01.2019

Граѓанската иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ повикува на протест, за како што велат, да се стопира уништувањето на овој туристички центар. Во сабота, 12 јануари со почеток во 11 часот, ве покануваме да протестираме сите заедно кај Жичарата ...

Во Маврово еден метар снег

Опсервер - 11.01.2019

Без снег, со сончеви периоди и температури од -4 до 4 степени, најавува за денешниот ден Управата за хидрометеоролошки работи. Снеготот што во изминатите денови интензивно паѓаше, во Маврово формира покривка од 95 см, на Попова Шапка 50, во Крушево ...

Во Маврово 87 сантиметри снег, најстудено на Шапка

Нетпрес - 12.01.2019

Најниска температура во Македонија изутрина во седум часот е измерена на Попова Шапка, каде се регистрирани -15 степени. Минис 13 степени се измерени во Берово, -10 Штип и Крушево, -9 Маврово, Лазарополе и Струмица, -8 Крива Паланка Паланка, -7 ...

Стоп за уништувањето на Попова Шапка – в сабота протест

Република - 10.01.2019

Стоп за уништувањето на Попова Шапка, повикуваат граѓанските здруженија кои за во сабота најавуваат протест. Во сабота (12 jануари 2019) со почеток во 11, ве покануваме да протестираме сите заедно кај жичарата Тетово – Попова Шапка против ...

Во Маврово еден метар снег

+инфо - 11.01.2019

Без снег, со сончеви периоди и температури од -4 до 4 степени, најавува за денешниот ден Управата за хидрометеоролошки работи. Снеготот што во изминатите денови интензивно паѓаше, во Маврово формира покривка од 95 см, на Попова Шапка 50, во Крушево ...

Утринава најстудено на Попова Шапка и Берово, во Маврово највисока снежна покривка

Макфакс - 12.01.2019

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, по одделни котлини претпладне со слаба магла, информираат синоптичарите. ОД УХМР велат ќе дува и слаб до умерен северозападен ветер, особено долж Повардарието.

Протест во сабота – Стоп за уништување на Попова Шапка

Сител - 10.01.2019

Граѓанската иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ повикува на протест, за како што велат, да се стопира уништувањето на овој туристички центар. -Во сабота, 12 јануари со почеток во 11 часот, ве покануваме да протестираме сите заедно кај ...

Во Маврово еден метар снег

Канал5 - 11.01.2019

Без снег, со сончеви периоди и температури од -4 до 4 степени, најавува за денешниот ден Управата за хидрометеоролошки работи. Снеготот што во изминатите денови интензивно паѓаше, во Маврово формира покривка од 95 см, на Попова Шапка 50, во Крушево ...

Во Маврово 87 сантиметри снег, најстудено на Попова Шапка

Сител - 12.01.2019

Најниска температура во Македонија изутрина во седум часот е измерена на Попова Шапка, каде се регистрирани -15 степени. Минис 13 степени се измерени во Берово, -10 Штип и Крушево, -9 Маврово, Лазарополе и Струмица, -8 Крива Паланка Паланка, -7 ...

Стоп за уништувањето на Попова Шапка – се најавува протест за в сабота

Точка - 10.01.2019

Стоп за уништувањето на Попова Шапка, повикуваат граѓанските здруженија кои за в сабота најавуваат протест. „В сабота (12 jануари 2019), со почеток во 11 ве покануваме да протестираме сите заедно кај жичницата Тетово – Попова Шапка против ...

Стоп за уништувањето на Попова Шапка

CivilMedia - 10.01.2019

Граѓанската иницијатива „Да ја спасиме Попова Шапка“ по барањето средба со премиерот Зоран Заев, во сабота во 11 часот на Попова Шапка, денеска повикаа и на протест, за како што велат, да се стопира уништувањето на овој туристички центар.

Во Маврово еден метар снег

Нетпрес - 11.01.2019

Без снег, со сончеви периоди и температури од -4 до 4 степени, најавува за денешниот ден Управата за хидрометеоролошки работи. Снеготот што во изминатите денови интензивно паѓаше, во Маврово формира покривка од 95 см, на Попова Шапка 50, во Крушево ...

Во Маврово 87 сантиметри снег, најстудено на Попова Шапка

Вечер - 12.01.2019

Најниска температура во Македонија изутрина во седум часот е измерена на Попова Шапка, каде се регистрирани -15 степени. Минис 13 степени се измерени во Берово, -10 Штип и Крушево, -9 Маврово, Лазарополе и Струмица, -8 Крива Паланка Паланка, -7 ...

В сабота протест за спас на Попова Шапка

+инфо - 10.01.2019

Граѓански здруженија кои за в сабота најавуваат протест повикуваат да престане уништувањето на Попова Шапка ,,В сабота (12 jануари 2019), со почеток во 11 ве покануваме да протестираме сите заедно кај жичницата Тетово – Попова Шапка против ...

Суво и студено време: На Маврово еден метар снег

Нова ТВ - 11.01.2019

Управата за хидрометеоролошки работи за денеска прогнозира студено време, со повремени сончеви периоди, без снег и со температури од -4 до 4 степени. Снегот што во изминатите денови интензивно паѓаше, во Маврово формира покривка од 95 см, на Попова ...