TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВИДЕО | ВО ЖИВО: Има ли правда за Ѓоковиќ? После сослушувањето Новак оди во притвор!

Слободен Печат - 14.01.2022

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ повторно е во ситуација да се бори пред суд за да остане во Австралија и да учествува на грен слем турнирот „ Австралија Опен “. Српскиот тениски ас се очекува да има ново сослушување со имиграционите ...

Ѓоковиќ за развој на тенисери во Австралија донирал – милион долари!

СуперСпорт

Сеир на векот: Ѓоковиќ ќе игра на Австралија опен, ама ќе оди на суд после секој - гем!

Sport 1

Српските таблоиди остро ја нападнаа Ана Ивановиќ зошто јавно не му дала поддршка на Ѓоковиќ

Независен

„Останатите тенисери се плашат да го поддржат Ѓоковиќ“

Спортски

Една одлука на судијата го вознемири тимот на Ѓоковиќ, дали на Ноле му се подготвува најлошото сценарио?

Во Центар

Aвстралиски суд одлучи: Ѓоковиќ после секој „гем“ да оди на судење

Бриф

Sport M Вечер Прес СуперСпорт Sport 1 Слободен Печат Локално Канал5 Слободен Печат

Вучиќ со поддршка за Ѓоковиќ и распали по австралискиот премиер: Ќе ги добиете ли изборите?

Канал5 - 14.01.2022

Српскиот претседател Александар Вучиќ испрати видео порака за поддршка на Новак Ѓоковиќ и му одговори на австралискиот премиер Скот Морисон. Да потсетиме, Австралија повторно му ја одби визата на најдобриот тенисер на светот и планира да го протера ...

Вучиќ со порака до премиерот на Австралија: „Зошто го малтретирате?“ (ВИДЕО)

МКД

Вучиќ застана во одбрана на Ѓоковиќ и му се обрати на австралискиот премиер: „Ова изживување треба да престане!“

Во Центар

Гојковиќ: Ѓоковиќ беше позитивен на ковид-19, не може да биде казнет

Слободен Печат

ВИДЕО | Вучиќ до Морисон: Зошто го малтретирате Новак?

Слободен Печат

(Видео) Вучиќ со порака до австралиските власти: Зошто се изживувате врз Ѓоковиќ и врз целата нација?

Макфакс

Шоу на Александар Вучиќ за Новак Ѓоковиќ и порака до Австралија: „Србија ќе знае да ви одговори“ (ВИДЕО)

Sport M

А1 On Локално Press24 Точка 24Инфо Скопје1 Н.Македонија Вечер Прес

Морбидни карикатури: „Шарли Ебдо“ „го погреба“ Ѓоковиќ – „Дајте му ја земјата што ја заслужува“/ФОТО

Вечер Прес - 14.01.2022

Францускиот весник „Шарли Ебдо“ објави брутални карикатури со првиот светски тенисер Новак Ѓоковиќ. Под ироничен наслов „Остави го Ѓоко на мира, тој го заслужува само најдоброто“, објавија неколку брутални карикатури.

Морбидно!Шарли Ебдо „го погреба“ Ѓоковиќ: Го нацртаа до мртовечки сандак и му порачаа – Дајте му ја земјата што ја заслужува

Во Центар

Charlie Hebdo објави карикатури на Ѓоковиќ со ковчег и неколку грозоморни пораки

Кајгана

„Шарли Ебдо“ му испрати брутални пораки на Ѓоковиќ со цртеж на гробишта: „Тука ќе ја најдеш својата среќа“ (ФОТО)

Sport M

„Шарли Ебдо“ удри по Ѓоковиќ, го нацртаа како гробар на невакцинирани

А1 On

„Шарли Ебдо“ со подбива со Ѓоковиќ: Направија комичен стрип за неговата ситуација

Спортклуб

Ѓоковиќ нема да биде депортиран до окончување на жалбата

Сител - 14.01.2022

Австралиската Влада по вторпат му ја откажа визата на Новак Ѓоковиќ, велејќи дека светскиот тенсиер број 1, кој е невакциниран за Ковид-19, може да претставува ризик за заедницата. Српскиот тенисер нема да биде депортиран од Мелбурн додека сојузниот ...

Ѓоковиќ вечерва дава исказ, па повторно во притвор

Спортски

Во Белград молк и исчекување: „Ноле ни е поважен од претседателот“

Мета

Австралиска адвокатка тврди: Мали се шансите овојпат Ѓоковиќ да победи!

Sport 1

Ѓоковиќ засега нема да биде депортиран од Австралија, закажани нови сослушувања

Сакам да кажам

Ѓоковиќ во „невозможна мисија“: Нема да има депортација додека не заврши постапката!

Слободен Печат

Ѓоковиќ нема да биде депортиран до окончување на жалбата

Р.С.Европа

Макфакс Sport 1 Sport M Екипа Сакам да кажам Дриблинг Нова ТВ MTM

Жастин Енан: Австралијците не сакаат да го гледаат Новак Ѓоковиќ

Спортклуб - 14.01.2022

Неизвесноста околу судбината на Новак Ѓоковиќ во Австралија трае и понатаму. И ќе продолжи барем до недела, бидејќи судијата Ентони Кели го предаде случајот на Федералниот суд во Австралија, а сето тоа поради фактот што министерот за имиграција ...

Случајот Ѓоковиќ префрлен кај друг судија, AO не го промени распоредот во негова корист

Дерби

Aдвокатот на австралиската Влада побара притвор за Ѓоковиќ

Спортски

Ѓоковиќ пред граничните власти во 22 часот, повторно притвор за српскиот тенисер

А1 On

Адвокатот на австралиската Влада побара притвор за Ѓоковиќ!

Sport 1

ВО ЖИВО: Сослушувањето е во тек, адвокатот на Хок бара притвор за Ѓоковиќ

Слободен Печат

Австралија му ја поништи визата на Ѓоковиќ, можно е да го депортира

Макфакс

Макфакс Оff.net Спортски Sport 1 Sport 1 Фактор Дерби Курир

Кои се трите можни сценарија: Ѓоковиќ од притвор или на терен или на аеродром!

Слободен Печат - 14.01.2022

Судијата Ентони Кели на сослушувањето со адвокатскиот тим на Новак Ѓоковиќ одлучи да ја пренесе одлуката на Федералниот суд со цел да се стави крај на случајот. Ѓоковиќ најдоцна во недела дефинитивно ќе знае дали ќе остане или ќе ја напушти ...

Австралија по втор пат му ја одзема визата на Ѓоковиќ – но нема да го притвори вечерва

Телма

ОВА НЕ ГО ОЧЕКУВАШЕ: Експерт за имиграција остро ја осуди депортацијата на Ѓоковиќ

Слободен Печат

Австралискиот премиер за Ѓоковиќ: Мора да се заштити резултатот од нашето жртвување

Макфакс

Морисон: Австралијците жртвуваа многу за време на пандемијата, со право очекуваат дека ќе бидат заштитени

А1 On

Ѓоковиќ не е во притвор, во сабота е повикан на разговор министерството

Макфакс

Ѓоковиќ нема да оди во нов притвор, закажан му е разговор со службеници за имиграција!

Gol.mk

Дерби Gol.mk +инфо Спортски Курир СуперСпорт А1 On Спортклуб

Австралија ја поништи визата на Ѓоковиќ

Deutsche Welle - 14.01.2022

Австралискиот министер за имиграција Алекс Хоук го искористи своето дискреционо право и му ја анулираше визата на тенисерот Новак Ѓоковиќ. За прогласување на визата на Новак Ѓоковиќ за неважечка има добри причини и тоа е „во јавен интерес“, соопшти ...

Што ќе преземе Ѓоковиќ и може ли повторно да победи пред Федералниот суд?

Макфакс

Морисон: Оваа пандемија беше неверојатно тешка за секој Австралиец, одлуката за Ѓоковиќ е од јавен интерес

МКД

Новинар ја нападна австралиската власт: Ѓоковиќ го загуби мечот поради политика!

Sport 1

Министерот за имиграција на Австралија му ја укина визата на Ѓоковиќ

Р.С.Европа

Што повеќе можеше да направи Ѓоковиќ?

Кајгана

Австралија му ја укина визата на Ѓоковиќ, српскиот тенисер ќе биде депортиран

МКД

Gol.mk Спортманија Вечер Прес Н.Македонија Н.Македонија Независен Точка Независен

ВИДЕО: Судијата Кели предложи кратка забрана за депортација, се обрати и адвокатот на Ѓоковиќ

А1 On - 14.01.2022

Според новинарите кои известуваат за ситуацијата околу Новак Ѓоковиќ во Мелбурн, судијата Кели на ова обраќање ќе треба да ги објави инструкции за претстојното судење. Во своето обраќање, судијата Кели напомена дека би можел да го упати случајот до ...

Премиерот на Австралија објасни зошто сака да го депортира Ѓоковиќ

Sport 1

(ВО ЖИВО) Уште едно сослушување за Ѓоковиќ, депортацијата засега одложна

Бриф

„ШУТ КАРТА“ ЗА ЃОКОВИЌ Австралија одлучи да ја поништи визата, Новак ќе биде депортиран!

+инфо

Ѓоковиќ избришан од листата за тренинг, дали е ова знак дека следува депортација?

Спортманија

Австралија одлучи да ја поништи визата - Новак Ѓоковиќ ќе биде депортиран

Press24

Шок вести од Австралија, Ѓоковиќ ќе биде депортиран од земјата!

Денар

Нетпрес Порта Курир Zoom Sport 1 СуперСпорт Локално Спортманија

Адвокатот на Ѓоковиќ: Исплашени се од противниците на вакцинацијата, поради тоа му ја поништија визата

Макфакс - 14.01.2022

Новак Ѓоковиќ ќе се појави пред Сојузниот суд, во сабота 15 минути по полноќ по средно-европско време. Сослушувањето и судењето во недела, ќе го води судијата Џон О’Калахан. Пред да се појави во Сојузниот суд, најдобриот светски тенисер, со своите ...

Визата на Ѓоковиќ му е укината поради антиваксерите?

Спортски

Ноле останал без австралиската виза поради антиваксерите!

Gol.mk

Адвокатот на Новак: Визата е одбиена поради антиваксерите, а ќе има ново сослушување

Спортманија

Адвокатот на Ѓоковиќ ја пронајде главната грешка на министерот кој му ја укина визата: „Работата е очигледна...“

Точка

Адвокатите се борат против тврдењата дека присуството на Ѓоковиќ поттикнува антиваксерство

Н.Македонија

Адвокатите на Новак до министерот: Ја укинавте визата затоа што се плашите од антиваксерска еуфорија

Локално

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Независен - 14.01.2022

Австралија – Австралиската Влада денеска втор пат му ја поништи визата на Новак Ѓоковиќ, образложувајќи дека најдобриот светски тенисер, кој не е вакциниран против коронавирусот, може да претставува ризик за општеството во контекст на неговата ...

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Lider

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Бриф

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Слободен Печат

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Опсервер

Хронологија на настаните поврзани со укинувањето на визата на Новак Ѓоковиќ

Денешен

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ"

Press24

24Инфо Либертас MakPress ТВ21 Вечер Прес

Ѓоковиќ нема да оди во притвор

Макфакс - 14.01.2022

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ засега нема повторно да се најде во притвор во Австралија, пренесувааат агенциите. Според написите, од него било побарано да се појави на интервју со службениците за имиграција.

Ѓоковиќ, сепак, нема да биде приведен

А1 On

Ѓоковиќ нема да оди во притвор

MTM

Ѓоковиќ нема да оди во притвор

Точка

Австралиските власти побараа нов притвор за Новак Ѓоковиќ

МКД - 14.01.2022

Српскиот тенисер, Новак Ѓоковиќ се чини дека ќе мора да се врати во притвор додека трае постапката во судот по жалбата која ја поднесоа неговите адвокати. Министерот за имиграции, Алекс Хоук реши да му ја укине визата на Новак Ѓоковиќ и тој да биде ...

Ѓоковиќ го прекина тренингот откако ја виде пораката на мобилниот телефон

Вечер Прес

Шпанско МВР: Нема истрага против Ѓоковиќ, тие вести се лажни

Канал5

Новак прочита текст од својот тренер, па го прекина тренингот по само половина час!

Gol.mk

Се случи нешто сериозно? Ѓоковиќ го прекинал тренингот по само пола час!

СуперСпорт

Некогашната тенисерка: Најдобро е Ѓоковиќ да си оди дома!

Спортклуб

Се огласи и СЗО: Aвстралиската влада непотребно го малтретира Ѓоковиќ

Република

ММС Спортклуб Екипа Спортклуб Спортклуб Кајгана Курир

Ако не биде депортиран, Ѓоковиќ во 1 коло на Австралија опен ќе игра против Кецмановиќ

Канал5 - 13.01.2022

Додека се чека одлуката на владата на Австралија, околу евентуалната депортација на Новак Ѓоковиќ, во Мелбурн се одржа ждрепката за првиот Гренд-слем во сезоната, Австралија опен. Светскиот рекент број 1, Ѓоковиќ, турнирот ќе го отвори против ...

Ѓоковиќ доби српски тенисер за противник во првото коло од Австралија опен

МКД

Доколку не биде депортиран, Ѓоковиќ во првото коло на Австралија Опен ќе игра против Кецмановиќ

Слободен Печат

Ѓоковиќ против Србин во првото коло на АО, со Надал или Зверев дури во полуфинале

Gol.mk

Ѓоковиќ против Србин на отварањето на Австралија Опен, можен меч со Надал во полуфиналето

Екипа

Ѓоковиќ го дозна првиот противник во Австралија, можен дуел со Надал дури во полуфиналето

Дерби

Ѓоковиќ вметнат во ждрепката, ќе игра против Кецмановиќ во првото коло

SportMedia