TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Резолуција за праведна распределба на вакцините

Deutsche Welle - 26.02.2021

Советот за безбедност на ОН едногласно донесе резолуција за правилна распределба на вакцините против коронавирус. Резолуцијата која ја предложи Велика Британија доби поддршка од сите 15 членови на Советот за безбедност на Обединетите нации.

Која вакцина за колку време создава штит од антитела против ковид?

360 степени

Шпанија на помладите од 55 години, ќе им дава една доза вакцина ако прележале корона

Канал5

Мексико: Сиромашните граѓани се приоритетни за вакцинација

Опсервер

Нова студија: Вакцината „Фајзер“ значително го намалува преносот на вирусот

Локално

Кралицата Елизабета со апел: Вакцинирајте се, мислете на другите

Канал5

ОМД: Ситуацијата со коронавирусот во Македонија е длабоко разочарувачка

Курир

Телма SportMedia Алсат-М Глас на Америка Локално Опсервер Независен МКД

Една година од првиот случај со коронавирус, од тогаш 90.685 позитивни пациенти, 3.111 починале

ТВ21 - 26.02.2021

Помина една година од првиот регистриран случај со Ковид 19 во Северна Македонија. Првата заразена пациентка беше 50 годишна жена од Дебар, која се вратила од Италија каде била на престој еден месец.

Пристигнувањето на кинеските вакцини ќе доцни

24 Вести

Кинеските вакцини ќе доцнат неколку дена, течат разговорите за „Спутник В“

360 степени

Филипче се поплука самиот: Во декември не му одговараше руската вакцина како донација, за вчера да рече ќе ја набавува истата

Курир

Филипче: Пристигнувањето на кинеските вакцини може да се пролонгира- во преговори сме и за руската

Press24

Кинеските вакцини ќе доцнат – потпишан договор за набавка на руска вакцина

Алфа

Филипче: Пристигнувањето на кинеските вакцини можеби ќе се прологнира

Фокус

Мета Фактор Frontline Курир 24Инфо Сител Канал5 MakPress

СЗО: Договорите на богатите земји го загрозуваат Ковакс

Frontline - 26.02.2021

Земјите кои се обидуваат да набават свои дози на вакцина потпишуваат договори со компании за лекови кои го загрозуваат снабдувањето на глобалната програма Ковакс за сиромашните и земјите со среден приход, соопшти денеска Светската здравствена ...

Доставени првите вакцини од програмата Ковакс

Deutsche Welle

Додик: Ќе го тужиме Ковакс, се мајтапат со нашите платени вакцини

Локално

Ковакс ја обвини БиХ дека не обезбедила соодветно чување на вакцините и затоа нема да ги добие ни во март

Вечер Прес

Ковакс ја обвини БиХ дека не обезбедила соодветно чување на вакцините и затоа нема да ги добие ни во март

24Инфо

БиХ нема да ги добие првите вакцини од Ковакс во март зашто не обезбедила услови за чување

360 степени

Ковакс ја обвини БиХ дека не обезбедила соодветно чување на вакцините и затоа нема да ги добие ни во март

Независен

Фокус MakPress Курир 24Инфо Опсервер Либертас Република Нетпрес

Советот за безбедност на ОН донесе резолуција за правична дистрибуција на вакцините

Независен - 26.02.2021

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно усвои резолуција изготвена од Велика Британија, со која се повикува на фер дистрибуција на вакцините против Ковид-19, соопштија дипломатски извори.

Советот за безбедност на ОН донесе резолуција за правична дистрибуција на вакцините

24Инфо

Советот за безбедност на ОН донесе резолуција за правична дистрибуција на вакцините

Опсервер

Советот за безбедност на ОН донесе резолуција за правична дистрибуција на вакцините

Frontline

Советот за безбедност на ОН донесе резолуција за правична дистрибуција на вакцините

Република

Советот за безбедност на ОН донесе резолуција за правична дистрибуција на вакцините

Либертас

Советот за безбедност на ОН донесе резолуција за правична дистрибуција на вакцините

Слободен Печат

Вечер Прес

Една година виртуелен живот – што сѐ се промени откако ковид-19 влезе во земјава

360 степени - 26.02.2021

Дезинфекциските средства, задолжителното физичко растојание и заштитните маски станаа наше секојдневие Вкупната бројка на лица дијагностицирани со ковид-19 во земјава изнесува 101 214 Коронавирусот или невидливиот непријател на 26 февруари 2020 ...

Една година од почетокот на пандемијата со КОВИД-19 во нашата земја

CivilMedia

Една година по првиот случај, пандемијата со Ковид-19 не стивнува

Бизнис Вести

ЕДНА ГОДИНА КОРОНАВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА: „Состојбата е под контрола“ на Филипче резултираше со над 100.00 заболени и 3.111 смртни случаи

Курир

Една година по првиот случај на Ковид-19 кај нас – починаа 3.111 лица, над 100 илјади заразени

Независен

Една година по првиот случај на Ковид-19 во Македонија: 101.214 заразени, 3.111 починати

ММС

Една година по првиот случај на Ковид-19 кај нас – починаа 3.111 лица, над 100 илјади заразени

Нова ТВ

Опсервер Press24 Кајгана МКД еМагазин +инфо Скопје инфо iPortal

Руската вакцина Спутник V може да пристигне во Австрија

Локално - 26.02.2021

Борбата против коронавирусот и потенцијалното доставување на руската вакцина „Спутник V“ во Австрија биле дел од прашањата за кои разговарале рускиот претседател Владимир Путин и австрискиот канцелар Себастијан Курц, соопшти прес-службата на Кремљ.

Телефонски разговор на Путин и Курц за руската вакцина

Опсервер

Во Црна Гора пристигнаа 5.000 дози од Спутник вакцината

24Инфо

Во Црна Гора пристигнаа 5.000 дози од Спутник вакцината

Либертас

Во Црна Гора пристигнаа 5.000 дози од Спутник вакцината- во наредните неколку дена се очекува и кинеската вакцина

Press24

Во Црна Гора пристигнаа 5.000 дози од Спутник вакцината

Независен

5.000 дози од руската вакцина пристигнаа во Црна Гора

Сител

Вечер Прес MakPress Независен Слободен Печат MakPress 24Инфо Либертас Р.С.Европа

Моравјецки: Компаниите потпомогнати од државата треба да го поделат патентот за вакцина

24Инфо - 26.02.2021

Фармацевтските компании кои добија државна поддршка за развој на вакцина против Ковид-19 треба да ги поделат правата на интелектуална сопственост со другите за да се зголеми производството, изјави денеска полскиот премиер Матеуш Моравјецки.

Моравјецки: Компаниите потпомогнати од државата треба да го поделат патентот за вакцина

Опсервер

Полскиот премиер: Здравјето и животот на граѓаните се премногу важни, компаниите потпомогнати од државата треба да го поделат патентот за вакцина

Слободен Печат

Полскиот премиер: Компаниите потпомогнати од државата треба да го поделат патентот за вакцина

Независен

Моравјецки: Компаниите потпомогнати од државата треба да го поделат патентот за вакцина

Либертас

Моравјецки: Компаниите потпомогнати од државата треба да го поделат патентот за вакцина

Вечер Прес

Макрон: Европа треба да биде солидарна со Балканот и Африка во борбата против пандемијата

Независен - 26.02.2021

Францускиот претседател Емануел Макрон на прес конференцијата во Елисејската палата по самитот на ЕУ, синоќа истакна дека Европа треба да го преземе својот дел во меѓународната солидарност во борбата против светската пандемија, јави дописникот на ...

Макрон: Европа треба да биде солидарна со Балканот и Африка во борбата против пандемијата

24Инфо

Макрон: Европа треба да биде солидарна со Балканот и Африка во борбата против корона вируусот

Курир

Макрон: Европа треба да биде солидарна со Балканот и Африка во борбата против пандемијата

Нова ТВ

Макрон: Европа треба да биде солидарна со Балканот и Африка во борбата против пандемијата

Опсервер

Макрон: На Балканот и Африка им е потребна помош од ЕУ во битката со ковид-19

+инфо

Макрон: Европа треба да биде солидарна со Балканот и Африка во борбата против пандемијата

Сител

Фокус 24 Вести MakPress Р.С.Европа

Opбaн дeцидeн: He вepyвaме вo „пocтxpистиjaнска и пocтaнциoнaлнa“ Евpoпа

Република - 26.02.2021

Европската унија, како што разбира Унгарија, е составена од суверени нации, но некои земји-членки се обидуваат да пренесат повеќе овластувања на Брисел и да ги зајакнат институциите на ЕУ, рече премиерот Виктор Орбан во интервју објавено во ...

БОЛНИЦИТЕ ЌЕ БИДАТ ПРЕПЛАВЕНИ: Орбан најави дека следат две најтешки недели

Денешен

Орбан: Имам само лоши вести, следуваат двете најтешки недели

Локално

Балтов: До крајот на јуни е можно во Бугарија да има два милиона ревакцинирани граѓани

24Инфо - 26.02.2021

Директорот на софиската болница за итна помош „Пирогов”, проф.д-р Асен Балтов, изјави дека од јуни ќе може да се живее малку помирно, бидејќи дотогаш два милиона бугарски граѓани ќе можат да бидат ревакцинирани.

До крајот на јуни е можно во Бугарија да има два милиона ревакцинирани граѓани

Независен

Балтов: До крајот на јуни е можно во Бугарија да има два милиона ревакцинирани граѓани

Сител

Балтов: До крајот на јуни е можно во Бугарија да има два милиона ревакцинирани граѓани

Опсервер

Бугарија очекува до јуни да има два милиони ревакцинирани граѓани

+инфо

Балтов: До крајот на јуни е можно во Бугарија да има два милиона ревакцинирани граѓани

Либертас

Балтов: До крајот на јуни е можно во Бугарија да има два милиона ревакцинирани граѓани

Вечер Прес

Денешен MakPress

Борисов е за електронски пасош за вакцинирани и луѓе што прележале Ковид-19 за слободно патувањe

24Инфо - 25.02.2021

За оние кои се вакцинирани во Европа, да се направат електронски пасош или зелен електронски коридор за оние кои прележале и со антитела или документ дека биле вакцинирани, да не им се наложува да прават ПЦР, да се ставаат во карантин и да не им се ...

МЕРКЕЛ УШТЕ НЕ ДОКАЖАЛА, БОЈКО Е „ЗА“: И бугарскиот премиер е за електронски ковид пасош

Денешен

Борисов е за електронски пасош за нормален живот на вакцинираните и луѓето што прележале ковид

+инфо

Борисов е за електронски пасош за вакцинирани и луѓе што прележале Ковид-19 за слободно патувањe

Независен

И Бојко Борисов е за ковид пасош за слободно патувањe

Слободен Печат

Борисов е за електронски пасош за вакцинирани и луѓе што прележале Ковид-19 за слободно патувањe

Frontline

Борисов е за електронски пасош за вакцинирани и луѓе што прележале Ковид-19 за слободно патувањe

Опсервер

Press24 Сител Вечер Прес MakPress Република Либертас

Дневен раст од 40 отсто на новозаразени со коронавирус во Украина, од вчера почна имунизацијата

Република - 25.02.2021

Украинскиот министер за здравство Максим Степанов денеска соопшти дека земјата регистрирала скок од речиси 40 отсто на нови случаи на коронавирус во текот на изминатите 24 часа, токму на денот кога владата ја почнува кампања за имунизација против ...

Дневен раст од 40 отсто на новозаразени со коронавирус во Украина, од вчера почна имунизацијата

24Инфо

Дневен раст од 40 отсто на новозаразени со коронавирус во Украина, од вчера почна имунизацијата

Опсервер

Дневен раст од 40 отсто на новозаразени со коронавирус во Украина, од вчера почна имунизацијата

Либертас

Дневен раст од 40 отсто на новозаразени со коронавирус во Украина, од вчера почна имунизацијата

MakPress

Бројот на новозаразени со корона вирус во оваа европска земја вртоглаво расте, до сега починале над 25 илјади лица

Курир

Макрон: Европа да биде солидарна со Балканот и Африка против ковид-19

Алсат-М - 26.02.2021

Францускиот претседател, Емануел Макрон, на прес конференцијата во Елисејската палата по самитот на Европската унија (ЕУ), синоќа истакна дека Европа треба да го преземе својот дел во меѓународната солидарност во борбата против светската пандемија, ...

Чолакова Дервишова за тв 24: Примарното здравство го понесе најголемиот товар

24 Вести - 25.02.2021

Доктор Лидија Чолакова Дервишова претседател на здружението на приватните лекари во емисијата 24 анализа рече дека не сака да се шири паника меѓу луѓето и дека луѓето различно реагираат кога им се кажува дека се позитивни.

Орбан: Имам само лоши вести, доаѓа огромен притисок врз здравствениот систем

Точка - 25.02.2021

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска предупреди дека во следните две седмици унгарскиот здравствен систем ќе биде под притисок под каков што не бил од почетокот на пандемијата. „Имам само лоши вести.

Дервишова: Пациентка ослепе на едното око откако ѝ соопштивме дека е позитивна на Ковид-19

Локално - 25.02.2021

Д-р. Лилија Чолакова Дервишова, претседателка на Здружението на приватни лекари изјави дека моментално немаат гужви во чекалните. „Сепак мораме да внимаваме. Стравот многу полошо влијае кај нашите пациенти. Мораме да делуваме смирувачки.