TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Туршија со карфиол и морков

Gotvi.mk - 24.09.2020

Едноставен рецепт за зимница… Состојки: 1 помала главица карфиол 2 средни моркови 1 лажица сол 1 лажица шеќер 6 лажици оцет 3 струка целер Начин на подготовка: Измијте го зеленчукот, карфиолот искинете го на цветови, морковите излупете ги и ...

Здрави плескавици од зеленчук

Gotvi.mk - 24.09.2020

Вкусни и здрави плескавици од зеленчук. Состојки: 300 гр компири 150 гр моркови 3 црвени пиперки 150 гр сирење 1 јајце 2 лажици сечкан магдонос 1 лажица сол бибер зачин Начин на подготовка: Компирите и морковите згответе ги и пропасирајте ги.

3 едноставни, вкусни и здрави сосови кои ќе го надополнат секој оброк

Убавина и Здравје - 24.09.2020

Есента е време да се повлечеме во домовите. Додека поголемиот дел од летото го поминавме надвор, есента ја дочекуваме меѓу најблиските. Дружењето во куќи и станови не може да помине без добра храна.

Рецепт за сос од 5 состојки што се јаде со сите видови месо: Подобар од ајвар, а се прави 100 пати полесно!

Убавина и Здравје - 24.09.2020

Сте го пробале сосот Ромеско? Ромеско е име на сос направен од печени пиперки и јаткасти плодови, како бадеми, ореви или лешници. Први го приготвиле каталонските рибари како прилог за морски плодови, но денес се служи речиси со сите видови храна.

Необична комбинација – палачинки со тиквички

Вечер Прес - 24.09.2020

Тиквичките ги има во сите сезони, но сега им е топ сезона. Рецепти со нив има многу, како пржени во масло, похувани во јајца и презла, тиквички на скара, чипс од тиквички… Ова е сосема една поинаква верзија, едно нова идеја за палачинки со тиквички, ...

Балкански специјалитети: Ајвар од варени пиперки

Gotvi.mk - 24.09.2020

Еве како да подготвите вкусен ајвар… Состојки: 5 л вода 15 кг пипреки 5 кг модри патлиџани 250-300 гр сол 4 лажици есенција 1/2 л масло бибер во зрно ловоров лист Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина ...

Мирисот на есента во 3 рецепти со печени пиперки

ММС - 24.09.2020

Во овие есенски денови кога печената пиперка е синоним за ова годишно време ви ги носиме трите рецепти за јадење врз основа на печени пиперки. Салата од печени пиперки Состојки: 4 црвени печени пиперки маслиново масло, оцет, сол и лук Подготовка: ...

Препорачливо е да се јаде свеж или малку варен: Салата од спанаќ и пржени лукчиња

Lady - 24.09.2020

Спанаќот многу нутриционисти го ставаат во категоријата на супер храни. Особено е препорачливо да се јаде свеж или малку варен. Токму во оваа рецепта ќе го одбегнете класичното подготвување спанаќ кое бара многу печење.

Најдобриот рецепт за солени палачинки со тиквичка

Кајгана - 24.09.2020

Предлог што да зготвите за денешниот ручек. Потребни состојки: 3 јајца 350 мл млеко 100 мл газирана вода 1 тиквичка 50 гр путер 250 гр брашно Сол и бибер Начин на подготовка: Излупете ја тиквичката и изрендајте ја.

Ролат од ајвар

Репортер - 24.09.2020

Потребни состојки: 4 лажици ајвар 4 јајца 3 лажици масло 6 лажици брашно 1 прашок за пециво Фил: сол црн пипер 1 пакување крем-сирење 1 кисела павлака 2 кисели краставици по желба 200 грама шунка Начин на подготовка Изматете ги јајцата, додадете ги ...

Последниот септемвриски пазарен ден со пониски цени за зимницата во Тетово

Опсервер - 24.09.2020

– Последниот четврток овој септември како пазарен ден во Тетово овозможи продажба за 28 денари по килограм на црвените пиперки за подготвување на традиционалниот ајвар. Цената од 28 денари, е една од најниските кои можеше да се најде денеска кај ...

(Рецепт) Полнети домати со пармезан и лук: Уживање за целото семејство

Женски магазин - 24.09.2020

Брзо, едноставно и здраво! Состојки: 8 домати, сол и бибер, 1 чаша испечен и ситно исецкан леб, 2 чешњиња лук (исецкан), 2 лажици исецкан магдонос, 1 лажици исецкан босилек, 1 лажица мајчина душичка, 50 грама пармезан.

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Овошно-зеленчукова кашичка

Pedijatar.mk - 24.09.2020

Вашето бебе ќе обожава да јаде карфиол во оваа необична комбинација. Потребно: Подготовка: Убаво измијте го карфиолот под млаз вода. Исечкантото јаболко, тиквицата и карфиолот ставете ги во вода и обарете ги.

Ролат од ајвар (а, може и од спанаќ), готов е за 10 минути!

МакМода - 24.09.2020

Рецептот се подготвува само за 10-на до 15 минути, превкусен е и е одлично мезе или предјадење. Намирници за кора од ајвар – 4 лажици ајвар, 4 јајца, 3 лажици масло, 6 лажици брашно, 1 прашок за пециво.

10 големи грешки поради кои ајварот може да не испадне добро!

Кумановски м. - 24.09.2020

Ајварот е незаменлив дел од зимницата и зимата и омилен во многу домови. Зошто ајварот не излегол добро? Десет големи грешки што многумина ги прават! Погледнете за што станува збор! На некои им одговара лут, на други благ, некои со модри патлиџани, ...

Цар на зимата – Зеленчук кој е диетален и помага

Gotvi.mk - 24.09.2020

Карфиолот е здрав зеленчук кој е цар на зимата. Се користи кисел, варен, печен и похован во исхраната, има малку калории или 26 во 100 грама карфиол. Богат е со витамини Ц, Б, минерали и делува поволно со тоа што го чисти телото пред се од лошата ...

Ручек за 30 минути: Ражничи од компири и сланина

Курир - 23.09.2020

За денешниот ручек ви препорачуваме да подготвите ражничи од компири и сланина. Потребни состојки: 8 компири 12 парчиња сланина Сол 8 стапчиња за ражничи Начин на подготовка: Исечете ја сланината на три дела.

Есен во еден вкусен залак: 3 рецепти за јадења од печени пиперки

Скопје24 - 23.09.2020

Кога во октомври ќе замириса на печена пиперка, тоа е јасен знак дека есента пристигнала. Денеска ви претставуваме 3 вкусни рецепти за јадења од печени пиперки во кои ќе ужива целото семејство.

Есен во еден вкусен залак: 3 рецепти за јадења од печени пиперки

Пулс24 - 24.09.2020

Кога во септември ќе замириса на печена пиперка, тоа е јасен знак дека есента пристигнала… Денеска ви претставуваме 3 вкусни рецепти за јадења од печени пиперки во кои ќе ужива целото семејство.

Најдобриот рецепт за солени палачинки со тиквичка

Курир - 24.09.2020

Предлог што да зготвите за денешниот ручек. Потребни состојки: 3 јајца 350 мл млеко 100 мл газирана вода 1 тиквичка 50 гр путер 250 гр брашно Сол и бибер Начин на подготовка: Излупете ја тиквичката и изрендајте ја.

Последниот септемвриски пазарен ден со пониски цени за зимницата во Тетово

MakPress - 24.09.2020

Последниот четврток овој септември како пазарен ден во Тетово овозможи продажба за 28 денари по килограм на црвените пиперки за подготвување на традиционалниот ајвар. Цената од 28 денари, е една од најниските кои можеше да се најде денеска кај ...

Најдобриот рецепт за солени палачинки со тиквичка

Пулс24 - 24.09.2020

Предлог што да зготвите за денешниот ручек. Потребни состојки: 3 јајца 350 мл млеко 100 мл газирана вода 1 тиквичка 50 гр путер 250 гр брашно Сол и бибер Начин на подготовка: Излупете ја тиквичката и изрендајте ја.

Најдобриот рецепт за солени палачинки со тиквичка

Скопје24 - 24.09.2020

Предлог што да зготвите денес за вечера или пак како ужина која може да ја јадете преку целиот ден. Потребни состојки: 3 јајца, 350 мл млеко, 100 мл газирана вода, 1 тиквичка, 50 гр путер, 250 гр брашно, сол и бибер.

Печени пиперки со фета сирење, многу се вкусни, брзо се прават и не треба да ги пржите во масло

NMD - 24.09.2020

Фото и рецепт: Катарина Савиќ – печени пиперки со фета сирење Доколку веќе имате претходно испечени пиперки, излупени и исчистени од семки, спремни за зимница, ова јадење ќе го приготвите многу брзо.

Ароматична супа со печени пиперки „ајварки“

Вечер Прес - 23.09.2020

Есента не може да помине без неодоливиот мирис на печени пиперки ајварки во воздухот, макар да не е и од кај вас дома. Ако одамна сте се откажале од приготвување домашен ајвар и зимница со печени пиперки ајварки, што од практичност, што од ...

Пикантна пица со кулен и ајвар

Пулс24 - 23.09.2020

Состојки За тесто 600 гр брашно 1 сув квасец 3 лажици масло 1 лажичка сол 2 лажички шеќер 400 мл млака вода За фил неколку лажици ајвар 100-200 гр кулен 100-200 гр шунка 1-2 црвени пиперки 1 лута пиперка 100-200 гр свежи печурки шампињони 300 гр ...

Пита со мелено месо и пиперки

Пулс24 - 23.09.2020

За тесто 100 мл јогурт 1 пециво 50 гр маргарин 1 лажиче сол 1 јајце 400 гр брашно За фил 300гр мелено месо 2 пиперки црвени благи 1 кромид За прелив 3 јајца 200 гр кисела павлака За тесто Во брашното додајте маргарин, јајце, јогурт, сол и замесете ...

Ручек за 30 минути: Ражничи од компири и сланина

Кајгана - 23.09.2020

За денешниот ручек ви препорачуваме да подготвите ражничи од компири и сланина. Потребни состојки: 8 компири 12 парчиња сланина Сол 8 стапчиња за ражничи Начин на подготовка: Исечете ја сланината на три дела.

Чајот од кромид е моќен природен лек: Еве кои болести може да ги излечи овој напиток

Точка - 23.09.2020

Кромидот во себе содржи многу корисни супстанци, а покрај тоа што се користи во исхраната, може да се користи и како лек. Една главица кромид исецкајте ја на четири делови и прелијте ја со три шолји вода.

Есен во еден вкусен залак: 3 рецепти за јадења од печени пиперки

Точка - 23.09.2020

Кога во септември ќе замириса на печена пиперка, тоа е јасен знак дека есента пристигнала... Денеска ви претставуваме 3 вкусни рецепти за јадења од печени пиперки во кои ќе ужива целото семејство.

Зимница: Тиквички со карфиол

Kumanovo News - 23.09.2020

Подготовка: 30 минути, варење: 4 минути * Состојки за 2 тегли по 750 мл. - 650 гр. карфиол; - 300 гр. тиквички; - 3 лажици шеќер; - 500 мл. оцет; - 1/2 лажичка бибер во зрно; - 4 зрнца коријндер; - 1 лажица сол.