TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Што кажаа нашите репрезентативци, по средбата со Словенија…

РК Металург - 14.01.2018

Општо задоволство владееше меѓу нашите рептрезентативци, по историскиот триумф против селекцијата на Словенија. Во таа насока беа и нивните изјави: Кире Лазаров: “Уште на загревање, кога истрчавме на паркетот, ја почувствувавме поддршката на нашите ...

Како велешаните го искоментираа првото, а како второто полувреме на Манасков?

Курир - 14.01.2018

Дејан Манасков вечерва беше еден од најдобрите наши ракометари и со осум погодоци ја предводеше Македонија до голема победа во воведниот меч од Европското првенство во Хрватска против Словенија.

Талески: По полувремето сѐ беше поинаку!

Gol.mk - 14.01.2018

Филип Талески, младиот ракометар кој треба да прерасне во иден лидер на најдобрата селекција, е задоволен од тешкиот триумф над Словенија на ЕП во Загреб. Вели дека разликата се направила во вториот дел, пред се поради почитување на советите на Раул ...

Од грч до хепиенд: Македонија ја пречкрта Словенија на ракометното ЕП

Нова ТВ - 13.01.2018

Македонија ја забележа првата победа во премиерните настапи на Европските ракометни првенства. „Црвено-жолтите“ ја совладаа Словенија со 25:24 во воведното коло од групата Ц во Загреб и во голема мера го расчисти патот кон Вараждин во вториот круг ...

На ЕП во Хрватска, комплетирано е првото коло. Резултати

РК Металург - 14.01.2018

Денеска се одиграни и преостанатите четири средби од првото коло на ЕП во Хрватска. Играни се средбите во групите “Ц“ и “Д“. Во за нас најзначајната средба, Македонија ја победи Словенија и ги запиша првите бодови на првенството.

ВИДЕО: Сѐ е поинаку, кога Манасков ќе почне да „лета“ и да „решета“!

Gol.mk - 13.01.2018

Можеби започна лошо и разочарувачки за своите квалитети, но Дејан Манасков се издигна и одговори на предизвикот во вториот дел. Се очекуваше да биде лидер од сенка, а тоа денес го покажа со вкупно осум гола, вклучувајќи го и израмнувачкиот за 23-23, ...

Големата битка во Загреб заврши со слатка победа, Македонија ја урна Словенија (ВИДЕО)

МКД - 13.01.2018

Македонија со трумф против Словенија го стартуваше Европското првенство во Хрватска, нашите ракометари го совладаа силниот противник и сега можат да почнат да размислуваат за големи работи на овој турнир.

Голема победа на Македонија, Словенија на колена пред нашите ракометари!

МКД - 13.01.2018

Македонската репрезентација имаше фантастичен старт на Европското првенство во Хрватска, нашите ракометари ја победија третата селекција во светот, Словенија со 25:24 и најавија успешен турнир.

Македонија со триумф над Словенија го почна ЕП

24 Вести - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација со триумф над Словенија (25:24) ги почна настапите на Европското првенство што се одржува во Хрватска. По нерешените 11:11 на полувреме „црвено-жолтите“ имаа фуриозен почеток на вториот дел и серија од 4-0 за ...

Македонските ракометари ја победија Словенија на ЕП

Р.С.Европа - 13.01.2018

Ракометната репрезентација на Македонија ја забележа првата победа на Европското првенство во ракомет кое се одржува во Загреб, Хрватска. Со резултат 25-24 македонската репрезентација ја совлада репрезентацијата на Словенија.

Феноменален старт: Македонија ја совлада Словенија

РК Металург - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација со победа ги почна натпреварите во групната фаза на ЕП во Хрватска. Совладана е силната репрезентација на Словенија и обезбедени се првите два бода на првенството, кои веројатно ќе бидат клучни за пренесување на ...

Талевски: Советите на Раул на полувреме ни ја донесоа оваа голема победа!

24 Ракомет - 13.01.2018

Натпреварот против Словенија беше големо исуство и задача за младите ракометари како што е Филип Талевски. Македонскиот интернационалец кој одигра пожртвувано посебно во одбраната, видно задоволен по победата даде свое видување за одиграниот меч.

Македонија и Словенија со изедначен резултат во првото полувреме

Нова ТВ - 13.01.2018

Со голот на Филип Талевски, Македонија доби изедначен резултат на полувремето во натпреварот со Словенија. Првиот гол за нашата репрезентација го постигна капитенот Кире Лазаров. Македонските навивачи во „Арена Загреб“ се помалубројни од ...

Бајката почна – Македонија слави, кај сте Словенци

Екипа - 13.01.2018

Македонија со фантастична победа го стартуваше настапот на ЕП 2018, славејќи на дуелот против Словенија со 25-24 за неверојатен почеток на новата европска авантура. Во меч со бројни подеми и падови пресуди карактерот, но и срцето на пулените на Раул ...

Премиерот Заев им ја честиташе победата на македонските ракометари

AKO - 13.01.2018

По првата победа на македонската ракометна репрезентација на Европското првенство во Хрватаска, против репрезентацијата на Словенија, на ФБ профилот на премиерот Заев осамна порака со честитка : ,,Одличен почеток на нашата репрезентација на ...

„Победивме, а не го одигравме најдобриот натпревар - допрва има резерви во нас!“

Sport 1 - 13.01.2018

Македонија го почна Европското првенство на најдобар можен начин, со победа против Словенија (25-24) и покрај тоа што имаше кризни моменти и лоши периоди во играта. За Борко Ристовски тоа е позитивен момент, бидејќи штом Македонија успеа да слави во ...

Фуриозен финиш и неколку фантастични одбрани на Митревски за реми по првото полувреме

МКД - 13.01.2018

Со одлична игра и неколку фантастични интервенции на Никола Митревски во финишот од второто полувреме, Македонија има 11-11 по првото полувреме со селекцијата на Словенија. Македонија тешко го почна натпреварот, првиот гол од игра го постигнавме ...

ЕП - Хрватска 2018: Ристовски: Треба да уживаме во оваа победа

Сител - 13.01.2018

Тешка победа постигна македонската ракометна репрезентација на стартот од ЕП во Храватска. Совладана е Словенија со 25:24, а во микс зоната голманот Борко Ристовски изјави: - Стартуваме со победа и тоа против Словенија која порано ни правела многу ...

Мирна глава и храбро срце македонско (фотогалерија)

Екипа - 13.01.2018

ЕКИПА во Загреб, Билјана Б. Петрушева, Стеван Цаневски, Игор Паневски Македонските ракометари славеа голема победа против Словенија на стартот од ЕП во Хрватска. Концентрирано и со мирна глава успеаја да ја анулираат негативата и комплетно да го ...

(ВИДЕО) Словенците не можеа да се помират со поразот, па го нокаутираа Миркуловски

Спортклуб - 13.01.2018

Македонија дојде до голема победа против Словенија со 25:24, со што се прекина црната серија на нашата репрезентација и дојде до прв триумф на отворањето на едно ЕП. Во драматичен натпревар во загрепска „Арена“, Македонија ја осигура победата во ...

ЕП - Хрватска 2018:Прва победа на Македонија на старт на Европско првенство

Сител - 13.01.2018

За првпат на ЕП македонската репрезентација на отворањето почнува со победа. Совладана на стартот е Словенија со 25:24 по голема борба. Нашите ракометари лошо го почнаа натпреварот и противникот го искористи тоа за да поведе по 10 минути со 5:2.

Борко Ристовски: Победивме силен тим, и имаме уште многу резерви во нас

Екипа - 13.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Загреб, Стеван Цаневски, Билјана Б. Петрушева, Игор Паневски Одличен старт на Европското првенство за Македонија. Ја совладавме силната селекција на Словенија (25-24), а Борко Ристовски вели дека во нашите ракометари лежи уште многу ...

БРАВО МОМЦИ: Македонија со победа стартуваше на континенталниот собир

СуперСпорт - 13.01.2018

Репрезентацијата на Македонија одигра одличен натпревар на стартот на Европското првенство во Хрватска против репрезентацијата на Словенија. Избраниците на Раул Гонзалез со 25:24 славеа голема победа против фаворизираната селекција на Словенија.

Лазаров: Публиката не носеше до победата!

Екипа - 13.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Загреб, Стеван Цаневски, Билјана Б. Петрушева, Игор Паневски Македонија оствари голем триумф, ја совлада третата селекција во светот, Словенија (25-24) и на фантастичен начин го отвори настапот на Европското првенство во Хрватска.

ВИДЕО: „Црвено-жолта“ рапсодија - најдобрите моменти од победата над Словенија!

Gol.mk - 13.01.2018

Репрезентацијата на Македонија дојде до голема победа на стартот на Европското првенство (ЕП), над третата светска селекција, репрезентацијата над Словенија. Избраниците на Гонзалез одиграа меч по ноти и забележаа голема радост, која треба да биде ...

(Видео) Македонија со победа против Словенија го стартуваше Европското првенство

Макфакс - 13.01.2018

Македонија успеа со победа да го стартува своето петто Европско првенство, откако во драматична завршница стигнавме до импресивна 25:24 победа над третопласираните од минатото Светско првенство, Словенците.

ЕП - Хрватска 2018: Победа на Македонија на Европско првенство по скоро четири години

Сител - 13.01.2018

Македонските ракометари ја прекинаа серијата без победа на Европските првенства. По девет натпревари постигната е победа и тоа над Словенија. Последната победа беше над Австрија на шампионатот во Данска - 22:21на 16.јануари ...

Митревски: Ова е екипа, победуваме сите заедно

Екипа - 13.01.2018

ЕКИПА во Загреб, Стеван Цаневски, Билјана Б. Петрушева, Игор Паневски Никола Митревски беше херојот на Македонија при денешната победа над Словенија, враќајќи ја нашата селекција во живот кога беше најважно, а потоа нижејќи уште неколку интервенции ...

Ракометарите со драматична победа над Словенија на стартот на Европското првенство

Сакам да кажам - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација имаше победнички старт на Европското првенство во Хрватска, откако во Загреб ја совлада селекцијата на Словенија со 25:24, па иако ова е само прво коло, овие бодови би можеле да се покажат клучни за пласман во ...

Македонија со триумф над Словенија го почна ЕП

Сител - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација со триумф над Словенија (25:24) ги почна настапите на Европското првенство што се одржува во ...

Аирлија нека е: Прва победа на Македонија на отворањето на едно ЕП во историјата!

Спортклуб - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација славеше над Словенија во првиот натпревар на Европското првенство со 25:24. Македонија со триумф го отвори континенталниот шампионат, откако во загрепска „Арена“ беше совладана третата светска ракометна сила ...

Македонија ја победи Словенија со еден гол разлика

+инфо - 13.01.2018

Во текот на второто полувреме Македонија водеше со два гола разлика, потоа резултатот се изедначи и до крајот беше целосно неизвесен резултатот. Со голема напнатост заврши натпреварот меѓу Македонија и Словенија со резултат 25:24 со победа за ...

ВИДЕО: Голема победа на Македонија на стартот на ЕП во Хрватска

А1 On - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација ја победи репрезентацијата на Словенија на стартот од Европското првенство во Хрватска. На полувремето, македонските ракометари со серија од 3:0 дојдоа до реми 11:11, за на крајот да ја победат третата ...

Манасков: Поголемата борбеност и ефикасност во вториот дел донесоа победа...

Н.Македонија - 13.01.2018

Манасков: Поголемата борбеност и ефикасност во вториот дел ја донесоа победата Првиот стрелец во победата над Словенија, Дејан Манасков (осум гола), смета дека успехот е резултат на поголемата борбеност и ефикасност во второто полувреме.

Старт од соништата за Македонија на ЕП: „Лавовите“ ја „изедоа“ Словенија!

24 Ракомет - 13.01.2018

Македонската репрезентација со победа стартуваше на Европското првенство во Хрватска. Во минатите четири настапи, секогаш сме биле поразени во првото коло, но и таа традиција сега е срушена, па Македонија забележа херојска победа над Словенија со ...

Шпанија ја растури Чешка со 17 разлика

Sport 1 - 13.01.2018

Селекцијата на Шпанија, во чиј состав има еден вардарец Жоан Кањелас, кој даде три гола ја растури Чешка во првиот меч од Д-групата, победувајќи со 17 голови разлика (32-15) на Европското првенство во ракомет.

ВИДЕО: Митревски одбрани зицер, Талески за првпат „пукна“ на ова ЕП!

Gol.mk - 13.01.2018

Младиот репрезентативец Филип Талески го постигна првиот гол на Европското првенство (ЕП) во Хрватска и тоа пред финишот на првиот дел, кога погоди за реми (11-11). Никола Митревски одбрани зицер на Гаспер Маргуч, а потоа, македонските ...

Македонија триумфираше над Словенија

Алфа - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација на стартот од Европското првенство во Хрватска ја совлада Словенија со 25:24 и веќе по првото коло е на чекор до пласман во следната фаза. Според очекувањата одигравме тежок натпревар во кој на крајот успеавме ...

(ВИДЕО) Македонија го започна шампионатот со триумф над фаворизираната Словенија

Нетпрес - 13.01.2018

Македонските ракометари со успех против фаворизираната и одлична селекција на Словенија со 25:24 во саботата вечерта го започнаа Европското ракометно првенство во Хрватска, во дуелот од првото коло во Групата Ц која се игра во Загреб.

Манасков и Лазаров ја срушија фаворизираната Словенија...

Н.Македонија - 13.01.2018

Манасков и Лазаров ја срушија фаворизираната Словенија Ракометната репрезентација на Македонија славеше против фаворизираната Словенија со 25-24, во неизвесниот натпревар од групата Ц на Европското првенство во Хрватска, одигран вечерва во Загреб.

Македонија – Словенија нерешено на полувреме

ТВ21 - 13.01.2018

Првото полувреме од натпреварот меѓу Македонија и Словенија заврши нерешено, со резултат 11-11, во групата Ц, на Европското првенство 2018 во Загреб. Првиот гол за македонската ракометна репрезентација го постигна Столе Стоилов.

Акцијата на мечот е за Филип Талески и последниот гол од првото полувреме (ВИДЕО)

24 Ракомет - 13.01.2018

Филип Талески постигна еден гол на средбата против Словенија, но тој погодок беше со огромна вредност бидејќи со него Македонија дојде до нерешени 11:11 на крајот од првото полувреме. Талески со ова ја доби акцијата на натпреварот и секако овој гол ...

Шпанците ја демолираа Чешка

Екипа - 13.01.2018

Ракометната репрезентација на Шпанија на фантастичен начин го започна Европското првенство во Хрватска. „Црвената фурија“ ја демолираше Чешка со 32-15 и покажа дека атакува на висок пласман на овој шампионат.

Македонија - Словенија нерешено во првото полувреме

+инфо - 13.01.2018

Словенија водеше цело време со два разлика, а пред самиот крај на полувремето Македонија го изедначи резултатот. Првото полувреме меѓу Македонија и Словенија заврши со резултат од 11:11 во рамките на Ц-групата на Европското првенство што се одржува ...

Навистина ли имате проблем со загадувањето, го прашаа Шилегов во Загреб otkako Скопје се кандидираше за домаќин на ...

Сакам да кажам - 13.01.2018

Проблемот со загадувањето во Скопје, беше едно од прашањата кои му беа поставени на градоначалникот Петре Шилегов, во Загреб, при поднесувањето на заедничката кандидатура со Љубљана и Подгорица за организација на Европското првенство во ракомет за ...

Македонија ја победи Словенија во драматичен натпревар

Шеталиште - 13.01.2018

Во групата Ц вечерва, Македонија ја победи Словенија со 25-24 во крајно драматичен меч. Натпреварот се одигра во одлична атмосфера, а двата тима имаа имаа поддршка од најмалку 5.000 навивачи на трибините.

„Фуријата“ ја декласира Чешка со 17 разлика!

Gol.mk - 13.01.2018

Еден од фаворитите за висок пласман, Шпанија на Жорди Рибера, со лесна победа ги започна натпреварите во рамките на групата Д на Европското првенство во Вараждин. „Црвената фурија“ ја однесе Чешка и ја декласира со 32-15 (16-9).

Голема битка во Арена: Македонија има реми на одмор против Словенија

24 Ракомет - 13.01.2018

Македонија и Словенија одиграа борбено прво полувреме со многу прекршоци и малку голови, а после 30 минути нема предност за ниту еден од составите. Филип Талески беше играчот кој донесе нерешени 11:11 на полувремето, а карактерот којшто го покажа ...

Македонија со фантастична победа против Словенија на ЕП!

Скопје24 - 13.01.2018

Голема победа на Македонија, нашите херои одиграа одличен меч на стартот на Европското првенство и во еден драматичен и крајно неизвесен меч ја победија Словенија со 25:24 Ова беше натпревар со малку голови и исполнет со голем број на прекршоци.

ВИДЕО: Ракометарите со Македонските навивачи ја прославија победата

Sport M - 13.01.2018

Сите македонски играчи кои вечерва се бореа против Словенија, по завршувањето на официјалниот дел од натпреварот отидоа кај трибината на македонските навиначи каде што му се заблагодарија и заедно прославија за големата победа против Словенија.