TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Расте критиката на Северен поток 2

Deutsche Welle - 12.01.2019

Повеќе гасоводи пренесуваат гас од Русија во Европа. Ниту еден не е толку спорен како Северен поток 2. Гасоводот ќе биде готов во оваа 2019-та. ДВ ги одговара најважните прашања околу проектот.

Германците со порака до Америка: “Не се мешајте во Северен тек 2”

Вечер - 11.01.2019

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас ги повика Соединетите Американски Држави (САД) да не се мешаат во прашања поврзани со европската енергетска политика, пишува „Капитал„. Проектот Северен тек 2 подразбира изградба на два крака од ...

Германија се противи на американски санкции против „Северен тек 2“

Р.С.Европа - 11.01.2019

Американски санкции против рускиот проект за гасоводот „Северен тек 2“ би биле погрешен начин за решавање на спорот околу снабдување со енергија, вели германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас.