TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Тетово и во Гостивар веќе една година нема вакцини против хепатит

Алсат-М - 25.03.2019

Речиси една година, Центарот за јавно здравје во Тетово и Гостивар нема вакцини за хепатит А и Б. Пациентите во Тетово и Гостивар патуваат до Скопје за да ја примат вакцината. Лекарите велат дека пред една година е објавен тендер и дека очекуваат ...

Дваесет и четири заболени од морбили во Струга

Сител - 25.03.2019

Во епидемиолошката служба при подрачната единца на Центарот за јавно здравје во Струга се регистрирани 24 лица заболени од морбили. Раководителот на епидемилошката служба Добриевое Кузманоски информира дека меѓу заболените има тримесечни бебиња и ...

Можно прогласување епидемија на морбили во Струга?

Алсат-М - 25.03.2019

Седум медицински лица од Струга се заразија од морбили. Заболени се медицински сестри и хигиеничарка од интерното одделение, докторка од детското одделение и медицинска сестра и докторка во брзата помош. Упатени се на инфективното одделение во Охрид.

Седум медицински лица во Струга заболени од морбили

Алсат-М - 25.03.2019

Вкупно 5 медицински лица од струшката градска болница деновиве се заразиле со морбили, а уште четворица се сомнителни на оваа болест, дознава Алсат. Морбили биле утврдени и кај уште една медицинска сестра и една докторка од брзата помош.

Ќе има ли пречки при уписот во прво одделение за невакцинираните деца?

Независен - 25.03.2019

Сè уште е неизвесно како ќе се спроведуваат уписите на првачињата во основните училишта кои ги немаат примено задолжителните вакцини за нивната возраст според календарот за имунизација, иако уписите за учебната 2019/2020 година почнуваат за еден ...

Дваесет и четири заболени од морбили во Струга

Н.Македонија - 25.03.2019

Во епидемиолошката служба при подрачната единца на Центарот за јавно здравје во Струга се регистрирани 24 лица заболени од морбили. Раководителот на епидемилошката служба Добриевое Кузманоски информира дека меѓу заболените има тримесечни бебиња и ...

Забрана за посета на болницата во Струга: Седум медицински лица се заразија со морбили

Република - 25.03.2019

Седум медицински лица од Струга се заразија од морбили. Поради ова има забрана за посета на болните во општата болница во овој град. Како што објавува „Алсат-М“ со морбили се заразени медицински сестри и хигиеничарка од интерното одделение, докторка ...

Министерството за здравство распиша тендер за вакцини вреден 1,5 милиони евра

еМагазин - 24.03.2019

Министерството за здравство распиша тендер за вакцини за континуирана имунизација и вакцини по епидемиолошки индикации на населението за периодот јуни 2018-јуни 2020 година. Проценетата вредност на набавката без ДДВ е 98.355.135 денари или околу 1,5 ...

Медицинска сестра од Струга се зарази од морбили од невакцинирани деца

AKO - 23.03.2019

Елена Главинческа е медицинска сестра во интерното одделение во општата болница во Струга. Таа десет дена се бори со морбилите, откако се заразила на своето работно место. Вели дека е тоа нејзина работа, да му пружи соодветна нега и помош на ској ...

Продолжува заканата од морбили: Седум новозаболени, деца и возрасни во сериозна состојба

еМагазин - 23.03.2019

Тринаесет пациенти со морбили се прегледани во текот на вчерашниот ден од кои седум се задржани за болничко лекување. Од вкупно 34 пациенти хоспитализирани на Клиниката (16 деца и 18 возрасни), две деца и двајца возрасни се со потешка клиничка ...

24 заболени од морбили во Струга, меѓу нив 6 се бебиња

Курир - 25.03.2019

Во епидемиолошката служба при подрачната единца на Центарот за јавно здравје во Струга се регистрирани 24 лица заболени од морбили. Раководителот на епидемилошката служба Добриевое Кузманоски информира дека меѓу заболените има тримесечни бебиња и ...

Се огласи здравстениот работник во Скопје кој доби морбили: ве сметам за лично одговорни за сите кои се заболени

Бизнис Вести - 24.03.2019

Не плашете се ова сум јас со МОРБИЛИ И ДА не пишувам јас постови и не објавувам слики, но морам да им се заблагодарам на сите оние родители кои не ги вакцинираат своите деца што јас на мои 47 години во 21век добив морбили.

Медицинска сестра од Струга се зарази од морбили од невакцинирани деца

Република - 23.03.2019

Елена Главинческа е медицинска сестра во интерното одделение во општата болница во Струга. Таа десет дена се бори со морбилите, откако се заразила на своето работно место. Не плашете се, ова сум јас со морбили.

Седум новозаболени од морбили, на Инфективна клиника две деца и двајца возрасни со потешка клиничка слика

Локално - 23.03.2019

Тринаесет пациенти со морбили се прегледани во текот на вчерашниот ден од кои седум се задржани за болничко лекување. Од вкупно 34 пациенти хоспитализирани на Клиниката (16 деца и 18 возрасни), две деца и двајца возрасни се со потешка клиничка ...

Дваесет и четири заболени од морбили во Струга

Канал5 - 25.03.2019

Во епидемиолошката служба при подрачната единца на Центарот за јавно здравје во Струга се регистрирани 24 лица заболени од морбили. Раководителот на епидемилошката служба Добриевое Кузманоски информира дека меѓу заболените има тримесечни бебиња и ...

Морбилите не стивнуваат: Седум новозаболени, две деца и двајца возрасни се во тешка состојба

Република - 23.03.2019

Тринаесет пациенти со морбили се прегледани во текот на вчерашниот ден од кои седум се задржани за болничко лекување. Од вкупно 34 пациенти хоспитализирани на Клиниката (16 деца и 18 возрасни), две деца и двајца возрасни се со потешка клиничка ...

Дваесет и четири заболени од морбили во Струга

ММС - 25.03.2019

Во епидемиолошката служба при подрачната единца на Центарот за јавно здравје во Струга се регистрирани 24 лица заболени од морбили. Раководителот на епидемилошката служба Добриевое Кузманоски информира дека меѓу заболените има тримесечни бебиња и ...

Седум новозаболени од морбили, на Инфективна клиника две деца и двајца возрасни со потешка клиничка слика

Опсервер - 23.03.2019

Тринаесет пациенти со морбили се прегледани во текот на вчерашниот ден од кои седум се задржани за болничко лекување. Од вкупно 34 пациенти хоспитализирани на Клиниката (16 деца и 18 возрасни), две деца и двајца возрасни се со потешка клиничка ...

24 заболени од морбили во Струга, меѓу нив 6 се бебиња

Пулс24 - 25.03.2019

Во епидемиолошката служба при подрачната единца на Центарот за јавно здравје во Струга се регистрирани 24 лица заболени од морбили. Раководителот на епидемилошката служба Добриевое Кузманоски информира дека меѓу заболените има тримесечни бебиња и ...

Седум новозаболени од морбили, на Инфективна клиника две деца и двајца возрасни со потешка клиничка слика

Денар - 23.03.2019

Тринаесет пациенти со морбили се прегледани во текот на вчерашниот ден од кои седум се задржани за болничко лекување. Од вкупно 34 пациенти хоспитализирани на Клиниката (16 деца и 18 возрасни), две деца и двајца возрасни се со потешка клиничка ...

24 заболени од морбили во Струга, меѓу нив 6 се бебиња

Нетпрес - 25.03.2019

Во епидемиолошката служба при подрачната единца на Центарот за јавно здравје во Струга се регистрирани 24 лица заболени од морбили. Раководителот на епидемилошката служба Добриевое Кузманоски информира дека меѓу заболените има тримесечни бебиња и ...

На Инфективна 34 пациенти со морбили, двајца во критична состојба

Пулс24 - 24.03.2019

Во петокот тринаесет пациенти со морбили се прегледани од кои седум се задржани за болничко лекување. Од вкупно 34 пациенти хоспитализирани на Клиниката (16 деца и 18 возрасни), две деца и двајца возрасни се со потешка клиничка слика, информираа ...

Дваесет и четири заболени од морбили во Струга

Телма - 25.03.2019

Во епидемиолошката служба при подрачната единца на Центарот за јавно здравје во Струга се регистрирани 24 лица заболени од морбили. Раководителот на епидемилошката служба Добриевое Кузманоски информира дека меѓу заболените има тримесечни бебиња и ...

Дваесет и четири заболени од морбили во Струга

Независен - 25.03.2019

Во епидемиолошката служба при подрачната единца на Центарот за јавно здравје во Струга се регистрирани 24 лица заболени од морбили. Раководителот на епидемилошката служба Добриевое Кузманоски информира дека меѓу заболените има тримесечни бебиња и ...

Тримесечни бебиња заболени од морбили во Струга

Press24 - 25.03.2019

Во епидемиолошката служба при подрачната единца на Центарот за јавно здравје во Струга се регистрирани 24 лица заболени од морбили. Раководителот на епидемилошката служба Добриевое Кузманоски информира дека меѓу заболените има тримесечни бебиња и ...

Дваесет и четири заболени од морбили во Струга

Либертас - 25.03.2019

Во епидемиолошката служба при подрачната единца на Центарот за јавно здравје во Струга се регистрирани 24 лица заболени од морбили. Раководителот на епидемилошката служба Добриевое Кузманоски информира дека меѓу заболените има тримесечни бебиња и ...

Дваесет и четворица заболени од морбили во Струга

MakPress - 25.03.2019

Во епидемиолошката служба при подрачната единца на Центарот за јавно здравје во Струга се регистрирани 24 лица заболени од морбили. Раководителот на епидемилошката служба Добриевое Кузманоски информира дека меѓу заболените има тримесечни бебиња и ...