TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Не стивнуваат реакциите од нелогичностите во екстерните тестови

24 Вести - 04.06.2015

На четвртиот ден од екстерното тестирање не стивнуваат реакциите на учениците, родителите и професорите. Ова велат е најлошо спроведеното екстерно бидејќи грешките од година во година се поголеми и нелогични.

Екстерното тестирање: Отворената воспитно-образовна рана

Нова ТВ - 04.06.2015

Авторски текст на професорката Елизабета Секирарска во врска со екстерното тестирање и низата реформи пред кои се соочени како учениците, така и професорите Како модел за надворешна евалуација на работата на наставниците и мерењето на знаењата на ...

МОН: Немаме пријави за технички проблеми на екстерното тестирање

Радио МОФ - 04.06.2015

Министерството за образование и наука и Државниот испитен центар информираа дека процесот на екстерно оценување се реализира непречено и согласно акцискиот план и дефинираната динамика, при што, заклучно со 12:00 часот истиот е целосно заокружен во ...

Родители за Нова: Децата со пречки во развојот да се изземат од екстерното тестирање

Либертас - 04.06.2015

Екстерното тестирање не е прилагодено за децата со пречки во развојот, кои тестовите ги полагаат заедно со другите ученици, реагираат родители на деца кои следат настава преку инклузивното образование.

Учениците добија чудни, нелогични и погрешни прашања на екстерното тестирање (ФОТО)

МКД - 04.06.2015

Веќе трае третиот ден од екстерното тестирање, a досега од учениците и родителите стигнуваат огромен број забелешки и нелогичности во однос на прашањата. Учениците наоѓаат технички, печатни и граматички грешки, некои прашања воопшто немаат логика, ...

Либерална партија: Итно прекинување на екстерното тестирање

Репортер - 04.06.2015

По седницата на Комисијата за образование, спорт и информатика, од Либералната партија соопштуваат дека -Во услови на тековната политичка криза, Либералната партија не сака да дозволи стресот за учениците и родителите наречен „екстерно тестирање“ да ...

Екстерното тестирање се реализира без проблеми

МРТ - 04.06.2015

Од ресорното министерство ги демантираат дел од натписи во медумите посветени на прашањата за екстерното тестирање... Над 43.000 основци и средношколци денеска беа екстерно тестирани. Од Министерството за образование информираат дека оценувањето се ...

Екстерно изживување - прашања со неточни одговори, но и одговори без прашања

+инфо - 04.06.2015

Тече и третиот ден од екстерното тестирање на учениците во основните и средните училишта. Учениците и родителите се жалат дека дел од прашањата поместени во тестовите се со нелогична содржина, тешко решливи поради двосмисленоста, но и со даден ...

[Фото] Голем број содржински и технички грешки во екстерното

Радио МОФ - 04.06.2015

Екстерното тестирање, кое веќе трет ден се спроведува во основните и средните училишта, изобилува со голем број содржински и технички грешки, се жалат наставниците и учениците. На неколку од фотографиите кои до нас ги испратија наставници, а дел се ...

Средношколците ќе објавуваат нерегуларности од екстерното

Репортер - 04.06.2015

Средношколскиот пленум утре ќе одржи прес конференција со почеток во 11 часот во Паркот на новинари спроти зградата на Министерството за образование и наука. На прес конференцијата ќе се зборува за екстерното тестирање и ќе бидат обелоденети некои ...

Твитер: Падна Владата (на екстерно)

А1 On - 04.06.2015

Без логика, комплетно погрешни, нерешливи, прашањата за екстерното тестирање се уште се топ-тема. Составувачите на прашања веднаш паднаа на испитиот,не знаат колку букви има кирилицата. На прашањето: Колку букви има кирилицата која настанала со ...

Екстерно или екстремно глупави прашања?

Факултети - 04.06.2015

Во тек е и четвртиот ден од екстерното тестирање, а наставниците и учениците од основните и средните училишта се збунети и зачудени затоа што голем дел од прашањата и одговорите не само што се глупави, туку немаат никаква логика.

Двојазично екстерно

Panika.be - 04.06.2015

На социјалните мрежи се шири следнава фотка од екстерното ...

МОН: Екстерно оценување се реализира непречено

Репортер - 04.06.2015

Министерството за образование и наука и Државниот испитен центар информираа дека процесот на екстерно оценување се реализира непречено и согласно акцискиот план и дефинираната динамика, при што, заклучно со 12:00 часот истиот е целосно заокружен во ...

ЛП: Екстерното единствено прави хаос и ја правда власта

+инфо - 04.06.2015

И во услови на тековната политичка криза, Либералната партија (ЛП) да дозволи стресот за учениците и родителите наречен „екстерно тестирање“ да помине незабележано и уште еднаш бараме екстерното тестирање веднаш да биде прекинато, се вели во ...

Мируше Ахмети: Прашањата од екстерното погрешно толкувани

Алсат-М - 03.06.2015

Министерот за образование и наука, Абдулаќим Адеми не го коментира скандалот со прашањата со расистичка содржина во екстерното тестирање. Од кабинетот на Адеми топката ја префрлаат кај Центарот за државни испити.

Јазични и технички грешки во есктерното

Телма - 05.06.2015

Се подготвуваат голем број приговори за екстерното тестирање. Учениците регираат на технички грешки, лоши преводи, непрецизно формулирани задачи, но и како што велат, чудни, нелогични прашања.

Спорот со името со Грција се најде во прашањата за екстерно

Фактор - 03.06.2015

Екстерното тестирање официјално започна вчера. Но уште од старт ги збуни и наставниците и учениците, а богами и родителите. Спорот со името дел од прашањата за екстерно тестирање. Едно од прашањата вели вака: „Спорот за името со Грција со вклучување ...

На екстерното имало и непознати прашања велат учениците, тестирањето се спроведува втор ден

Алфа - 03.06.2015

Екстерното тестирање кое се реализира веќе втор ден за учениците од четврто одделение до трета година средно се одвива без проблеми велат директори на училишта кои ги контактираше Алфа. Освен вчера кога во некои училишта имало доцнење поради техничк ...

Прво видете дали ќе има струја, па одете на екстерно!

+инфо - 03.06.2015

Екстерното тестирање и годинава не минува без проблеми. На првиот ден од неговото реализирање учениците мораа да чекаат еден час да се вклучи електрична енергија или да се отстранат дефектите во мрежното поврзување.

(ВИДЕО) СДСМ Прилеп: Продолжува хаосот со екстерното тестирање

А1 On - 03.06.2015

„Продолжува хаосот со екстерното тестирање во Прилеп, но и во цела Македонија. И покрај огромното незадоволство во јавноста, стресот кај децата и родителите, револтот кај наставниците, нелегитимната Влада на Никола Груевски упорно го турка ...

ВМРО-ДПМНЕ: Со изјавите за екстерно, опозицијата сака да собере ситни политички поени

Репортер - 03.06.2015

По изјавата на СДСМ од Прилеп за екстерното тестирање, ВМРО-ДПМНЕ излегоа со контра соопштение. „Деструктивното однесување на СДСМ продолжува во сите области на нашето живеење. Во обид да соберат ситни политички поени повторно излегуваат ...

Отворено писмо на Наставнички пленум до Мартин Ромер

Радио МОФ - 03.06.2015

Наставнички пленум упати отворено писмо до претседателот на Европскиот синдикат за образование Мартин Ромер , со цел да го запознаe со актуелните проблеми во македонскиот образовен систем, улогата на Самостојниот синдикат за образование на ...

Раководствата на училиштата да се информираат за прекини на струја

Н.Македонија - 03.06.2015

Тестирањето вчера започнало навреме, со некои исклучоци во некои училишта каде што имало проблеми од техничка природа Освен мали технички проблеми во неколку училишта, тестирањето тече во најдобар ред ПОЧНА ЕКСТЕРНОТО ТЕСТИРАЊЕ Од вчера околу 200 ...

Дебата за образованието: Екстерното е квиз тест со заокружување

+инфо - 03.06.2015

Многу избрзани реформи, донесени без дебата, а лош квалитет на образованието во Македонија, е еден од заклучоците од вчерашната дискусија на тема „Дали е возможно квалитетно образование преку лоши законски решенија?“, во која учество зедоа ...

Како се одвива екстерното тестирање во општина Гевгелија?

Press24 - 03.06.2015

Од вчера па до 10 јуни се спроведува екстерното тестирање за учебната 2014/2015 година, кое ќе опфати вкупно 183.280 ученици и 17.803 наставници. Екстерно тестирање полагаат сите ученици од четврто до деветто одделение во основните училишта во ...

Одговорите од екстерното по социјалните мрежи не значи дека се точни

Тера - 02.06.2015

Со читање на испечатените прашања со одговори на лист хартија во рака средношколците од Гимназијата Јосип Броз Тито во Битола се подготвуваа за да влезат во училница на екстерно тестирање.

Екстерно тестирање: Платите на наставниците ќе се намалуваат или зголемуваат за 15 отсто

еМагазин - 03.06.2015

Со Законот за изменување и дополнување на Законот за средното образование, кој е во фаза на подготовка и кој наскоро ќе се најде пред пратениците се врши изменување согласно договорените одредби од Спогодбата помеѓу Министерството за образование и ...

Со мало задоцнување започна екстерното тестирање

Kumanovo News - 02.06.2015

Започна екстерното тестирање во кумановските основни и средни училишта, при што во некои од нив поради немање интернет тестирањето доцнеше. Денеска се тестираат учениците почнувајќи од четврто одделение, па се до трета година средно образование.

Екстерното тестирање во Куманово без проблеми

Репортер - 02.06.2015

Во сите училишта на територијата на општина Куманово, според надлежните, екстерната проверка се одвива без проблеми. Екстерното почна со мало задоцнување во три основни училишта и во гимназијата.

Екстерен бисер

Panika.be - 02.06.2015

Во очекување на нови бисери од прашањата за екстерно, ви го објавуваме денешниот ...

Екстерната баба Рада

Panika.be - 31.05.2015

Повторно дојде период на екстерните испитувања. Ако лани имавме зачудувачко прашање ( клик тука ), оваа година се подобриле со помалку збунувачки прашања. Се што треба да направиш е да гледаш телевизија.

ЛП: Екстерното единствено прави хаос и ја правда власта

А1 On - 04.06.2015

И во услови на тековната политичка криза, Либералната партија (ЛП) да дозволи стресот за учениците и родителите наречен „екстерно тестирање“ да помине незабележано и уште еднаш бараме екстерното тестирање веднаш да биде прекинато, се вели во ...

Екстерното врие од грешки, учениците и наставниците вријат од нервоза!

Кирилица - 03.06.2015

На вториот ден од екстерното тестирање вознемирени се и ученици и професорите. Сликата е иста во сите основни и средни училишта. Учениците збунети од поголем дел од прашањата ги прашуваат наставниците, а тие пак ги отвараат учебниците и им покажуват ...

Омаловажувачко и националистичко екстерно – Томче е најдобар ученик, а Агим чува крави во планина?!

Либертас - 04.06.2015

На прашањето по предметот Граѓанско образование се забележува омаловажување на учениците Албанци каде тие се споредуваат со земјоделци или ученици кои живеат во планина чувајќи стока, а во меѓувреме учениците со македонски имиња се третираат како ...

И спорот за името како прашање на екстерно

Либертас - 03.06.2015

Ова е едно од прашањата од екстерното тестирање. Го добија деветооделенците кои вчера полагаа граѓанско образование .Сите одговориле различно, на среќа, а вистински одговор подоцна не можеле да добијат ни од нивните родители, кои исто така биле ...

Прекини на екстерното – во неколку училишта снемало струја

Репортер - 03.06.2015

Екстерното тестирање и годинава не минува без проблеми. Вчера учениците мораале да чекаат еден час да се вклучи електрична енергија или да се отстранат дефектите во мрежното поврзување. Во средното училиште ГУЦ „Здравко Цветковски“ во Скопје, вчера ...

(Видео) Ташкоска: Хаос, притисоци и страв од екстерното

Репортер - 03.06.2015

„Наставниците се под притисок и закана од казни со што целосно се дефокусирани од основната образовна и просветна дејност којашто треба да ја извршуваат. Дали може знаењето на еден ученик да биде оценето со 30 прашања кои ги одговара во времетраење ...

Наставнички пленум проблемите во домашниот систем ги упати до Европскиот синдикат за образование

МКД - 03.06.2015

Наставнички пленум упати отворено писмо до претседателот на Конфедерацијата на синдикати на Европа, Мартин Ромер, со цел да го запознаe со актуелните проблеми во македонскиот образовен систем, улогата на Самостојниот синдикат за образование на ...

Дебата за образованието: Многу измени, лош квалитет на образование во Македонија

А1 On - 03.06.2015

Многу избрзани реформи, донесени без дебата, а лош квалитет на образованието во Македонија, е еден од заклучоците од вчерашната дискусија на тема „Дали е возможно квалитетно образование преку лоши законски решенија?“, во која учество зедоа ...

Успешно се одвива екстерното тестирање во општина Гевгелија

Курир - 03.06.2015

Од вчера па до 10 јуни се спроведува екстерното тестирање за учебната 2014/2015 година, кое ќе опфати вкупно 183.280 ученици и 17.803 наставници. Екстерно тестирање полагаат сите ученици од четврто до деветто одделение во основните училишта во ...

Екстерно тестирање: Платите на наставниците за 15 проценти поголеми или помали плати

Репортер - 03.06.2015

Со Законот за изменување и дополнување на Законот за средното образование, кој е во фаза на подготовка и кој наскоро ќе се најде пред пратениците се врши изменување согласно договорените одредби од Спогодбата помеѓу Министерството за образование и ...

ЛП: Екстерното тестирање веднаш да биде прекинато

Кирилица - 04.06.2015

И во услови на тековната политичка криза, Либералната партија (ЛП) да дозволи стресот за учениците и родителите наречен „екстерно тестирање“ да помине незабележано и уште еднаш бараме екстерното тестирање веднаш да биде прекинато, се вели во ...