TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Реакции на социјалните мрежи откако Трамп го призна Ерусалим: Арапите немоќни и безнадежни

Сител - 07.12.2017

Корисниците на социјалните мрежи велат дека Арапите го наведоа Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главниот град на Израел. Откако претседателот на САД одлучи да ги игнорира предупредувањата на меѓународната заедница и официјално да го признае ...

Лидерот на Хезболах повика на голем протест в понеделник против одлуката на Трамп за Ерусалим

Алфа - 07.12.2017

Лидерот на Хезболах, шеикот Хасан Насрала повика денеска на голем протест в понеделник против одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Палестинскиот претседател не сака да се сретне со американскиот потпретседател Мајк Пенс

Алфа - 07.12.2017

Палестинскиот претседател Махмуд Абас нема да се сретне со заменик- претседателот на САД, Мајк Пенс, подоцна овој месец. Палестинскиот претседател Махмуд Абас нема да се сретне со заменик- претседателот на САД, Мајк Пенс, подоцна овој месец.

ВИДЕО: Што се случуваше со Трамп за време на неговиот говор за Ерусалим?

А1 On - 07.12.2017

Говорот на американскиот претседател Доналд Трамп за Ерусалим го следеше целиот свет, а внимание предизвика и тоа што претседателот тешко изговараше некои зборови. Тоа беше причина за да се појават шпекулации дека Трамп има здравствени проблеми, па ...

Истрелани ракети од Појасот Газа кон Израел

Алсат-М - 07.12.2017

Израелска телефонска апликација која предупреди за ракетни напади објави дека неколку проектили од Појасот Газа биле истрелани врз неколку локации во Израел. Сигналите за известување за ракетен оган беа активирани денеска на две места во Израел, ...

Тензии и судири со полицијата на Блискиот Исток

Алсат-М - 07.12.2017

Тензии и судири со полицијата на Блискиот Исток. На Западниот Брег илјадници Палестинци се судрија со израелската полиција, а се поголеми се стравувањата за ново крвополевање во регионот. Тензијата уследи по промената на децениската политика на ...

(Видео) Судири по одлуката на Трамп за Ерусалим

Макфакс - 07.12.2017

Две ракети попладнево биле испалени во правец кон Израел од појасот Газа, соопштија израелските власти. Сирените за ракетен напад се огласиле во градот Ашкелон на југот на Израел. Ракетите се испалени додека траат нередите на Западниот брег, во ...

Поради Ерусалим испалени ракети во Газа, гумени куршуми во Витлеем, повредени 43 лица

Локално - 07.12.2017

Две ракети се испалени во појасот Газа од Израел, јавија израелските медиуми. Сирените за ракетен напад се огласија во градот Ашкелон на југот на Израел и во израелските заедници северно од појасот Газа.

САД го крена на нозе светот со признавањето на Ерусалим за главен град на Израел

24 Вести - 07.12.2017

Жестоки реакции на арапските земји по одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Eрусалим за главен град на Израел. Илјадници Палестинци во pојасот Газа од синоќа палат американски знамиња и слики од Трамп.

Ал Каеда ја осуди одлуката на Трамп и ги повика своите борци да се подготват

А1 On - 07.12.2017

Американската одлука за признавање на Ерусалим за главен град на Израел беше осудена и од исламистичката милитантна група Ал Каеда, која што ги повика своите борци да ги збијат редовите во знак на поддршка за Палестинците.

Истрелани проектили од Појасот Газа кон Израел

А1 On - 07.12.2017

Неколку проектили од Појасот Газа биле истрелани на неколку локации во Израел, соопшти израелската телефонска агенција. Сигналите за известување за ракетен оган биле активирани на две места во Израел, соопштуваат од израелската армија.

Газа неуспешно истрела ракети кон Израел

Слободен Печат - 07.12.2017

Израелска мобилна апликација за следење на ракетни напади предупредила дека неколку проектили биле истрелани кон Израел од страна на појасот Газа. Станува збор за јужните реони Хоф Ашкелон и Шаар ха Негев.

Трудо: Амбасадата на Канада во Израел останува во Тел Авив

А1 On - 07.12.2017

Амбасдата на Канада во Израел ќе остане во Тел Авив, изјави денеска канадскиот премиер Џастин Трудо. Со тоа тој изрази несогласување со одлуката на Доналд Трамп кој вчера објави дека американската амбасада ќе се сели во Ерусалим.

Хамас повика на нова интифада

Deutsche Welle - 07.12.2017

Лутиот палестински протест против одлуката на американскиот претседател за Ерусалим го достигна својот прв зенит: лидерот на Хамас, Ханија, бара ништо помалку од трето арапско востание против Израел.

Протести во Палестина: Најмалку 38 повредени, еден во критична состојба...

Н.Македонија - 07.12.2017

Протести во Палестина: Најмалку 38 повредени, еден во критична состојба Најмалку 38 лица се повредени кога израелските војници пукаа денеска во демонстранти во Појасот Газа и на Западниот Брег, кои се собраа по одлуката на САД да го признае Ерусалим ...

Москва загрижена поради одлуката на Трамп за преместување на амбасадата

А1 On - 07.12.2017

Москва е сериозно загрижена поради одлуката на САД да го премести седиштето на амбасадата од Тел Авив во Ерусалим, соопштија од руското Министерство за надворешни работи. Тие наведуваат дека чесно и трајно решавање на стариот палестинско-израелски ...

И Чешка го призна Ерусалим, гори Западниот брег - Хамас повика на Интифада!

Канал5 - 07.12.2017

Трамп ја отвори пандорината кутија на Блискиот Исток. Расте гневот во Арапскиот свет. Радикалното движење Хамас повика на мобилизација и покренување нова трета Интифада, света војна против Еврејската држава.

Витлеем гори, во тек е хаос на улиците: Дивее судир меѓу Палестинците и израелската полиција по големата одлука, има и ...

Скопје24 - 07.12.2017

Меѓу Палестинците и израелската војска дошло до судири и во центарот на Хеброн. Судирот избил меѓу демонстрантите и полицијата во Витлеем, по одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за престолнина на Израел.

Чешка го призна западен Ерусалим како престолнина на Израел

+инфо - 07.12.2017

Чешка, заедно со други држави членки на ЕУ, смета дека Ерусалим во иднина ќе биде град на две држави... Чешка Република соопшти дека го признава западен Ерусалим за главен град на Израел, но ќе го разгледа прашањето за преместување на Амбасадата од ...

Витлеем гори, во тек е хаос на улиците: Дивее судир меѓу Палестинците и израелската полиција по големата одлука, има и ...

Точка - 07.12.2017

Меѓу Палестинците и израелската војска дошло до судири и во центарот на Хеброн. Судирот избил меѓу демонстрантите и полицијата во Витлеем, по одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за престолнина на Израел.

Хамас повика на интифада - палестинско востание како одговор на планот на Трамп за Ерусалим

МКД - 07.12.2017

Исламистичката група Хамас во четвртокот ги повика Палестинците да ги напуштат мировните напори и да започнат ново востание против Израел, како одговор на признавањето на Доналд Трамп на Ерусалим како главен град.

Израел очекува и други држави да го признаат Ерусалим по примерот на САД

Глас на Америка - 07.12.2017

Палестинскиот претседател Махмуд Абас рече дека планот на Трамп е еднаков на откажување на САД од нивната улога како мировен медијатор Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека не се сомнева оти други држави ќе го следат примерот на САД, во ...

Зошто е проблематичен Ерусалим?...

Н.Македонија - 07.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп се очекуваше вчера да го признае Ерусалим за израелска престолнина. Трамп, според најавите, исто така ќе му нареди на Стејт департментот да подготви преместување на американската амбасада во Израел од Тел Авив ...

Русија загрижена, ЕУ бара Ерусалим да биде главен град и на Палестинците

Нетпрес - 07.12.2017

Русија во четвртокот изрази „голема загриженост“ по одликата на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел, повикувајќи ги сите страни во израелско-палестинскиот конфликт на „воздржаност и дијалог“, а ...

Могерини: Ерусалим е главен град и на Израел, и на Палестина

Стандард - 07.12.2017

Високиот претставник на ЕУ за прашањата за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини потсети на ставот на Унијата за блискоисточното прашање, откако претседателот на САД, Доналд Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел, ...

Нереди во Витлеем поради признавањето на Ерусалим како главен град на Израел

Локално - 07.12.2017

Улиците на Витлеем се претворени во бојни полиња меѓу окупационата војска на Израел и Палестинците откако американскиот претседател Доналд Трамп, најави изградба на американска амбасада во Ерусалим.

Трамп долева масло на огнот

Deutsche Welle - 07.12.2017

Со одлуката на Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел, се ризикува опасна ескалација на насилство на Блискиот Исток. Подеднакво ќе трпат и Израелците и Палестинците, проценува Рајнер Золих.

Главното бугарско муфтиство: Блискиот исток е буре барут, а фитилот е Ерусалим!

Локално - 07.12.2017

Средниот Исток е буре барут, а фитилот е Ерусалим. Ова беше предупредено од страна на Канцеларијата на главниот муфтија на муслиманската деноминација во Бугарија. Институцијата го изрази својот став во врска со одлуката на американскиот претседател ...

Драма во Амстердам: Маж со палестинско знаме извикувал "Бог е голем", па ги скршил прозорите од еврејски ресторан

Точка - 07.12.2017

Ден откако американскиот претседател Доналд Трамп го признал Ерусалим како главен град на Израел, поголем дел од муслиманскиот свет бил бесен, а во Амстердам се случил и еден инцидент. Холандската полиција во четвртокот уапсила маж со палестинско ...

Хамас повика на востание откако Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Сакам да кажам - 07.12.2017

Лидерот на Хамас, Исмаил Ханија, изјави дека одлуката на САД да го признае Ерусалим за нов главен град на Израел е објава на војна против Палестинците и повика на нова Интифада, односно востание.

Американците не губат време: Веднаш започнува процесот за преместување на амбасадата во Ерусалим

Точка - 07.12.2017

Откако американскиот претседател Доналд Трамп и официјално го призна Ерусалим за главен град на Израел, пристигнаа и најавите за преместување на американската амбасада од Тел Авив во Ерусалим.

Закажана вонредна седница на ОН поради одлуката на Трамп

Макфакс - 07.12.2017

Советот за безбедност на Обеднинетите Нации за утре закажа вонредна седница, по повод одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како пресртолнина на Израел.

Загриженост по одлуката ан Трамп за Ерусалим

Телма - 07.12.2017

Контроверзната одлука на американскиот да го признае Ерусалим како главен град на Израел и да ја премести Амбасадата од Тел Авив предизвика загриженост во светот. Одлуката е во спротивност со долгогодишната политика на САД дека статусот на овој град ...

Прогласувањето на Ерусалим за главен град на Израел е црвената линија за муслиманите

Репортер - 07.12.2017

Турција се заканува дека ќе ги прекине дипломатските односи со Израел доколку САД го признаат Ерусалим како нејзин главен град. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави во вторникот дека американското признание Ерусалим да биде прогласен како ...

Макрон: Не ја одобрувам одлуката на Трамп за Ерусалим

Стандард - 07.12.2017

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека не ја одобрува одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел, дефинирајќи го како едностран потег, пренесе Асошиејтед прес.

Вонредна седница на Советот за безбедност на ОН поради одлуката на Трамп за Ерусалим

Мета - 07.12.2017

Советот за безбедност на Обединетите нации утре ќе одржи вонредна седница поради одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Како што пренесува „Си-би-ес њуз“, итна седница побарале осум од ...

Улична војна во Витлеем, протести во Газа, штрајк во Ерусалим! Палестинците ги напаѓаат силите за ред, летаат камења и ...

Точка - 07.12.2017

На повик на терористичката организација Хамас, Палестинците излегле на улиците на градовите и со насилство одговориле на одлуката на претседател на САД, Доналд Трамп, да го признае Ерусалим за престолнина на Израел.

Контроверзната одлука на Трамп и очекуваниот сеизмички потрес во муслиманскиот свет

Алфа - 07.12.2017

Исламистичката група Хамас повика на нова Интифада против Израел. Лидерот на Хамас Исмаил Ханија изјави дека одлуката на Трамп е објава на војна кон палестинскиот народ Шок, неверување а потоа бес.

Хамас повика на „интифада“, Израел испраќа војска на Западниот Брег

Мета - 07.12.2017

Палестинското движење Хамас денеска ги повика своите приврзаници на интифада, востание на Плаестинците, откако американскиот претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел.

Арапите бесни на Трамп, а Палестинците палат негови слики и американски знамиња

Мета - 07.12.2017

Телевизиската мрежа „Си-ен-ен“ на својот профил на „Твитер“ објави дека илјадници Палестинци во Појасот Газа од синоќа палат американски знамиња и слики од претседателот Доналд Трамп. Арапскиот свет негодува.

Хамас повика на нова Интифада против Израел

Курир - 07.12.2017

Палестинската исламистичка група Хамас повика на ново востание – Интифада против Израел, откако американскиот претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим за израелски главен град. – Треба да упатиме повик и да работиме на започнување Унтифада против ...

Нетанјаху очекува многу други држави да го следат примерот на САД

Алфа - 07.12.2017

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека очекува многу држави да го следат американскиот пример и да ги преместат своите дипломатски претставништва во „израелскиот главен град Ерусалим“.

Ердоган: Трамп го претвора Ерусалим во „огнен прстен“

Стандард - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја осуди одлуката на американскиот колега Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел, велејќи дека тоа ќе го претвори реонот во „огнен прстен“.

Вонредна седница на Советот за безбедност по одлуката на Трамп за Еурсалим

МРТ - 07.12.2017

Осуда и жестоки реакции на муслиманските земји од Блискиот исток по одлуката на американскиот претседател Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Според палестинскиот претседател Махмуд Абас, тоа ги поништува сите права САД да бидат ...

И Чешка го призна Ерусалим за главен град на Израел

Мета - 07.12.2017

Чешка синоќа соопшти дека го прознава западен Ерусалим за главен град на Израел, но оти нема да ја премести својата амбасада од Тел Авив. Соопштението следеше откако претседателот на САД, Доналнд Трамп, соопшти дека неговата администрација го ...

Лидертот на Хамас ги повика Палестинците на востание

Макфакс - 07.12.2017

Палестинското движење Хамас ги повика своите поддржувачи на интифада, востание на Палестинците, по одлуката на американскиот претседател да го признае Ерусалим за главен град на Израел. „Треба да работиме на започнување на интифада против ...

Загрозена мировната улога на САД на Блискиот Исток

Р.С.Европа - 07.12.2017

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел би можела да ја загрози улогата на Соединетите Држави како медијатор во регионот, сметаат аналитичарите.

Божикната елка во Витлеем во темница

Нетпрес - 07.12.2017

Палестинците ги изгаснаа божикните светилки во местото на Исусовото раѓање во Витлеем во средата навечер во знак на протест поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го призне Ерусалим како главен град на Израел.

Амбасадите на САД на Блискиот Исток и во Европа со предупредување до американските граѓани

Р.С.Европа - 07.12.2017

Амбасадите на САД на Блискиот Исток и во Европа ги предупредија своите граѓани кои патуваат или живеат на тие простори на можност од насилни протести откако американскиот претседател Доналд Трамп објави дека го признава Ерусалим како главен град на ...

Тилерсон: Работата за преместување на амбасадата од Тел Авив во Ерусалим почнува веднаш

+инфо - 07.12.2017

Ние цврсто сметаме дека имаме шанса за траен мир, изјави Тилерсон за време на неговата посета на американската воена база Рамштајн во Германија. Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека Стејт департментот веднаш ќе почне со ...