TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пелоси за најавените санкции на Кина поради Тајван: Кому му е гајле

Канал5 - 10.08.2022

Спикерот на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси денеска изјави дека САД не можат да дозволат Кина да го нормализира новото ниво на притисок врз Тајван што го потврди со неколкудневните воени вежби по нејзината посета на островот.

Кинеската армија соопшти дека ги завршила задачите околу Тајван, но и оти продолжува со патроли

А1 On

Пентагон не може да ја добие Кина на телефон

Оff.net

WSWS: „Бајден се обидува да влезе во војна со Кина“

Во Центар

Кина најави нулта толеранција за сепаратистичките активности на Тајван

Макфакс

Скриениот Змеј и Тигарот од хартија

Република

Пристигнувањето на iPhone 14 би можело да биде одложено поради тензиите меѓу Кина и Тајван

Во Центар

Точка Макфакс Кумановски м. Во Центар Локално Press24 24Инфо Вечер Прес

Воена игра предвидува дека Тајван би се одбранил од кинеска инвазија

360 степени - 10.08.2022

Според сценариото на играта, Тајван би се одбранил од евентуална кинеска инвазија, но во потенцијалната војна би се вклучиле и САД кои би имале големи воени загуби Во тинк-тенкот „Центар за стратегиски и меѓународни студии“ оваа недела била ...

Американците направија воена симулација на нападот на Кина на Тајван: Еве кој ќе победи

Локално

Кинеската амбасада ја осуди неодговорната реторика на Британија

Скопје1

Кина не се откажува од употреба на сила за заштита од сепаратистички активности

360 степени

ИНФОГРАФИК | Може ли Тајван воено да се одбрани ако Кина нападне

Слободен Печат

Продолжуваат маневрите на кинеската морнарица во Тајванскиот теснец

Курир

За три години испорачана воена опрема за 17 милијарди долари

Н.Македонија

Во Центар Нетпрес А1 On Точка +инфо Локално Нетпрес Кумановски м.

Успешна мисија околу Тајван: Кина ги соопштила резултатите, но објавила и заканувачки документ

Точка - 10.08.2022

Кина најавила прекин на воените вежби во близина на Тајван. Кина најавила прекин на воените вежби кај Тајван кои започнале поради посетата на Ненси Пелоси. Министерството за одбрана на Кина издало соопштение по тој повод.

ПЕКИНГ ПОДГОТВЕН ЗА НАПАД: Кинеските воени авиони и бродови подготвени за напад, се стега обрачот околу Тајван

Во Центар

Кина ги заврши воените вежби околу Тајван

4NEWS

Кина ги заврши вежбите во морињата околу Тајван

Кумановски м.

Кина: Успешно ги завршивме воените вежби околу Тајван

Локално

Тајван тврди дека кинеските воени вежби се подготовка за инвазија

МКД

Тајван: Кина спроведе генерална проба за инвазија

Слободен Печат

Сител Телма +инфо Р.С.Европа Во Центар Еспресо Во Центар Слободен Печат

Продолжуваат маневрите на кинеската морнарица во Тајванскиот теснец

Кумановски м. - 10.08.2022

Околу 20 бродови на кинеска и тајванска морнарица и денес се распоредени во близина на неофицијалната централна линија на Тајванскиот теснец, изјави за Ројтерс извор запознаен со ова прашање.

Кина: Вежбите околу Тајван се предупредување за САД и лекција за тајванските сепаратисти

Курир

Кина: Вежбите околу Тајван се предупредување за САД и лекција за тајванските сепаратисти

MakPress

Кина: Вежбите околу Тајван се предупредување за САД и лекција за тајванските сепаратисти

Слободен Печат

ВОЕНИТЕ ВЕЖБИ СЕ ЛЕКЦИЈА ЗА ТАЈВАНСКИТЕ СЕПАРАТИСТИ Кинеските маневри се предупредување за САД

+инфо

ВЕНБИН: Постои само една Кина а Тајван е во нејзин состав, воените вежби беа опомена за САД и лекција за тајванските сепаратисти

Денешен

Кина: Вежбите околу Тајван се предупредување за САД и лекција за тајванските сепаратисти

Република

Опсервер Сител Н.Македонија Либертас 24Инфо 360 степени Нетпрес Канал5