TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СЈО-реквием на поривот за правда

Призма - 30.06.2020

2016 година. 12 февруари. 11.30 часот. Улица Теодосиј Гологанов во Скопје. Ова се времето и местото кога новото обвинителство со долго официјално име, кое доби кратенка СЈО, ја закажа првата прес-конференција.

Јовески: Обвинителството ги следи состојбите

Deutsche Welle - 30.06.2020

Од денеска престанува важноста на Законот за СЈО, но тоа не значи дека пропаѓаат предметите кои ги водеше ова обвинителство. Се следи и состојбата со новите „бомби“. Битка против корупција и криминал, битка за вистинска правда, враќање на правдата...

Стартуваше амнестијата на Заев и функционери на СДСМ: Од денеска прислушувани разговори не можат да бидат основа за ...

Курир - 30.06.2020

Од денеска почнува она на што пред 5 месеци алармираа експертите – амнестијата на функционерите на власта, вклучително и лидерот на СДСМ Зоран Заев. Денеска на сила стапува новиот Закон за Јавно обвинителство , кој беше донесен во февруари годинава, ...

Денеска завршува стариот закон за СЈО, започнува да функционира новиот

Фактор - 30.06.2020

Од денеска престанува важноста на Законот за Специјалното јавно обвинителство и на сила стапува новиот Закон за Јавното обвинителство, кој беше донесен во февруари годинава, пред распуштањето на парламентот.

СЈО од денеска и официјално не постои, отсега снимките се само индиции, не и докази

МКД - 30.06.2020

Денеска завршува важноста на Законот за Специјалното јавно обвинителство. Од утре во сила е новиот Закон за Јавното обвинителство, кој беше донесен во февруари, пред распуштањето на парламентот.

Јовески: Обвинителството ги следи состојбите

Либертас - 30.06.2020

Од денеска престанува важноста на Законот за СЈО, но тоа не значи дека пропаѓаат предметите кои ги водеше ова обвинителство. Се следи и состојбата со новите „бомби“. Битка против корупција и криминал, битка за вистинска правда, враќање на правдата… ...