TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лекарите тврдат: Чоколадото лечи подобро од сипур против кашлица

Вистина.мк - 03.12.2019

Научници докажале дека чоколадото подобро ја лечи кашлицата отколку сирупите кои се конзумираат, а тим од неколку доктори ја потврдил оваа теорија. Според докторите чоколадото има многу подобра функција за смалување на проблемите со дишењето и ...

Топчиња со кафе и бело чоколадо – Бомбици за празниците

Gotvi.mk - 02.12.2019

Направете вкусни бомбици со кафе и бело чоколадо. Состојки: 1 мала шолја сварено црно кафе 250 гр. мелени бисквити 250 гр. кокос 250 гр. шеќер 200 гр. бело чоколадо 100 гр. црно чоколадо 5 лажици масло Подготовка: Се ставаат во сад мелените бисквити ...

Млечна пита со готови кори и ванила

Gotvi.mk - 02.12.2019

Направете вкусна млечна пита со ванила. Состојки: 250 гр. готови кори за пита 150 гр. маргарин 7 јајца 300 гр. шеќер 1.2 л. млеко 2 кеси ванила Подготовка: Се става во четвртаст плех со маргарин, од корите, па се премачкува секоја со маргарин и се ...

Највкусна торта на светот: Чоколадна фантазија со рум

Курир - 02.12.2019

Оваа убава чоколадна торта многумина ја сметаат за највкусната торта на светот. Ако не сте ја пробале, овој рецепт може да биде добар повод за тоа. СОСТОЈКИ За кора: 8 јајца 200 грама шеќер 40 грама чоколадо 160 грама бадеми 80 грама брашно За фил : ...

Темната чоколада произведува исто чувство како марихуаната

Локално - 01.12.2019

Добро е познато дека темната чоколада има бројни предности, но научниците од Универзитетот во Лондон дошле до уште едно откритие. Имено, Men’s Journal пренесува дека, според зборовите на научниците, темната чоколада содржи психоактивна состојка која ...

Совршен зимски вкус: Пралине од чоколадо и портокал

Gotvi.mk - 01.12.2019

Спој од чоколадо и цитруси во десерт на кој нема да можете да му одолеете. Состојки: 150 гр темно чоколадо 50 гр млечно чоколадо 30 мл слатка павлака 1 лажица путер ликер од портокал 1/2 портокал Начин на подготовка: Чоколадото искршете го на ...

Колач ЧАР НА ДАР кој е готов за 5 минути, без печење, со чоколадни топчиња

NMD - 02.12.2019

Многу вкусен колач кој се приготвува навистина за многу кратко време. Може да прочитате три рецепти за овој колач. РЕЦЕПТ 1 Фото и рецепт: Наташа Николиќ 150 г шеќер 7 лажици мед 200 г маргарин/путер 100 г чоколадо за готвење 100 г пропржен сусам ...

Научниците со шокантни сознанија: Оваа секојдневна намирница прозиведува исто чувство како марихуаната

iPortal - 01.12.2019

Добро е познато дека темната чоколада има бројни предности, но научниците од Универзитетот во Лондон дошле до уште едно откритие. Имено, Men’s Journal пренесува дека, според зборовите на научниците, темната чоколада содржи психоактивна состојка која ...

Темното чоколадо помага во борбата со депресијата

Вечер Прес - 01.12.2019

Добро е познато дека темната чоколада има бројни предности, но научниците од Универзитетот во Лондон дошле до уште едно откритие. Магазинот Men’s Journal пренесува дека, темната чоколада содржи психоактивна состојка која создава исто чувство како ...