TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кина треба да ја притисне Русија да ги повлече војниците од Украина, рече Кирби

Глас на Америка - 22.03.2023

Американските власти реагираат на заедничката изјава на Кина и Русија за руската војна против Украина. Изјавата беше објавена денес во Москва, каде што кинескиот претседател Шји Џјинпинг имаше дводневни разговори со неговиот домаќин, рускиот ...

Киев и Западот не се подготвени за мировни разговори, рече Путин

Глас на Америка

Кина е на вистинската страна на историјата во поглед на Украина, кажа Шји Џинпинг по средбата со Путин

Сакам да кажам

Кинескиот претседател го поканил Путин да ја посети Кина

Глас на Америка

(Видео) Путин на средбата со Шји се тресел и ја држел раката на столот, а со ногата удирал на подот

Макфакс

Шји Џинпинг за развојот на партнерството со Русија: „Ќе биде приоритет на новиот премиер на Државниот совет на Кина“

Еспресо

Путин и Шји денеска ќе потпишат два големи договори

Макфакс

Глас на Америка Глас на Америка Глас на Америка Сакам да кажам Макфакс Сакам да кажам MTM MTM

Бела куќа: Пекинг ја повторува руската пропаганда дека војната во Украина е резултат на западната агресија

Вечер Прес - 21.03.2023

Не можеме разумно да претпоставиме дека Кина е непристрасна кога станува збор за Украина, изјави денеска портпаролот на Белата куќа, во најдиректната критика на досегашниот предлог на Кина да посредува во тој конфликт.

Кирби: Кина треба да се заложи за ставање крај на инвазијата на Украина

Локално

Заврши посетата на Си Џинпинг на Кремљ, Путин го придружуваше до неговиот автомобил

Локално

Путин - Предлозите на Кина може да бидат основа за решавање на конфликтот во Украина

Р.С.Европа

Путин до Си Џинпинг: Русија сака Кинезите да ги заменат западните компании

А1 On

Русија ќе испорача 98 милијарди кубни метри гас во Кина до 2030 година

Фокус

Зошто Украина не го напушта својот крајно дипломатски пристап кон најголемиот сојузник на Путин

Телма

Во Центар Во Центар +инфо Р.С.Европа Локално Локално Тера Канал5

Путин и Кси ветија пријателство, но нема напредок за Украина

Нетпрес - 21.03.2023

Кинескиот претседател Кси Џинпинг и неговиот руски колега по должност и домаќин Владимир Путин во вторникот ги завршија дводневните разговори со топли зборови за пријателството меѓу Кина и Русија и заеднички критики на сметка Западот, но без знаци ...

Си Џинпинг: Кина е на вистинската страна на историјата кога станува збор за Украина

А1 On

На заедничката прес-конференција Путин и Си најавија продолжување на стратешкото партнерство до 2030 година

Либертас

Украина тврди дека во експлозија на Крим биле уништени руски ракети

Канал5

“ТОЈ Е МОЈОТ НАЈИНТИМЕН ПРИЈАТЕЛ“ – Романсата на Владимир Путин и Си Џинпинг трае веќе 10 години: Се започна во таа топла есенска ноќ кога на Бали се напија неколку чаши…

Во Центар

ВИДЕО | Андоновиќ: Кина се здружува со Русија и се наметнува како посредник за запирање на војната во Украина

Слободен Печат

Џинпинг, Путин и Студената војна 2.0

Frontline

360 степени Локално Телма Фактор Слободен Печат Канал5 Р.С.Европа Фокус

Столтенберг го предупреди Пекинг да не ја снабдува Москва со смртоносно оружје

Бриф - 21.03.2023

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска го предупреди Пекинг да не ја снабдува Москва со смртоносно оружје, додека лидерите на Русија и Кина разговараат во Москва. – Не видовме никакви докази дека Кина и доставува смртоносно оружје на ...

Столтенберг го предупреди Пекинг да не ја снабдува Москва со смртоносно оружје

Канал5

Столтенберг го предупреди Пекинг да не ја снабдува Москва со смртоносно оружје

ТВ21

Столтенберг го предупреди Пекинг да не ја снабдува Москва со смртоносно оружје

4NEWS

Столтенберг го предупреди Пекинг да не ја снабдува Москва со смртоносно оружје

365

Столтенберг го предупреди Пекинг да не ја снабдува Москва со смртоносно оружје

Опсервер

Столтенберг го предупреди Пекинг да не ја снабдува Москва со смртоносно оружје

MakPress

Посетата на Шји укажува дека Кина не мисли да бара одговорност од Путин, вели Блинкен

Глас на Америка - 21.03.2023

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен рече дека посетата на кинескиот претседател Шји Џјинпинг на Москва оваа недела укажува на тоа дека Кина не мисли дека Кремљ треба да се соочи со одговорност за „бројните воени злосторства и други ...

Блинкен остро го искритикува Си Џинпин поради „дипломатско прикритие“ на Путин при посетата на Москва

Бизнис Вести

Блинкен: Нема да не измами мировниот предлог на Џинпинг

Фокус

Блинкен: Претседателот Си не мисли дека Путин треба да одговара за злосторствата во Украина

Либертас

Блинкен за посетата на Си на Русија: Кина не верува дека Кремљ треба да одговара за злосторствата

Локално

Блинкен: Претседателот Си не мисли дека Путин треба да одговара за злосторствата во Украина

Опсервер

Блинкен: Претседателот Си не мисли дека Путин треба да одговара за злосторствата во Украина

Во Центар

Република MakPress Опсервер Курир Телма Канал5 Слободен Печат MakPress

Се чека потврда за средбата меѓу Си Џинпинг и Зеленски

Кумановски м. - 21.03.2023

Киев чека потврда за телефонскиот разговор меѓу кинескиот претседател Си Џинпинг и украинскиот претседател Володимир Зеленски, објави министерката за реинтеграција на неконтролираните територии на Украина Ирина Верешчук во интервју за италијанскиот ...

Киев чека Пекинг да го потврди телефонскиот разговор меѓу Зеленски и Си Џинпинг

Локално

Зеленски чека средба со Си Џинпинг

А1 On

Венбин: САД немаат надлежност да ја критикуваат посетата на Џинпинг на Русија

Бизнис Вести - 21.03.2023

Американскиот државен секретар Антони Блинкен не е надлежен да го критикува кинескиот претседател Си Џинпинг за неговата посета на Русија, изјави денеска портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Ванг Венбин.

Кинеското МНР: САД, а не Кина, го снабдуваат со оружје украинското бојно поле

Локално

Пекинг: Америка испорачува оружје на украинското бојно поле, улогата на Кина е конструктивна

Кумановски м.

Венбин: САД немаат надлежност да ја критикуваат посетата на Џинпинг на Русија

MakPress

Венбин: САД немаат надлежност да ја критикуваат посетата на Џинпинг на Русија

Опсервер

Пекинг смета дека Вашингтон нема надлежност да ја критикува посетата на Си на Москва

Слободен Печат

Венбин: САД немаат надлежност да ја критикуваат посетата на Џинпинг на Русија

Нова ТВ

Канал5 Република Кумановски м.

Песков откри за што разговарале Путин и Си

Локално - 21.03.2023

Претседателите на Русија и Кина, Владимир Путин и Си Џинпинг вчера неформално разговараа за кинескиот мировен план за Украина, изјави портпаролот на Кремљ, Димитриј Песков. „Имаше многу темелна размена на мислења, сериозен разговор во неформалниот ...

Песков откри за што ќе разговараат Путин и Си на состанокот

Локално

Песков: Путин и Си разговараа за мировниот план на Пекинг за Украина

Алсат-М

Песков: Путин и Си разговараа за мировниот план на Пекинг за Украина

Кумановски м.

Песков: Путин и Си разговараа за мировниот план на Пекинг за Украина

Република

Кинескиот претседател Си ја почна посетата на Москва, прва од почетокот на војната во Украина

Канал5 - 20.03.2023

Кинескиот претседател Си Џинпинг ја почна тридневната посета на Москва.. Според најавите на маса ќе се најде мировниот план на Пекинг од 12 точки за Украина. Со порака дека Кина е подготвена со Русија да го брани светскиот поредок заснован на ...

Си Џинпинг, ја почна три дневната посета на Москва

Канал5

Што мислат останатите геополитички играчи за посетата на Си во Русија?

Слободен Печат

(ВИДЕО) Си Ѓинпинг пристигна во Москва: Подготвени сме да работиме на заштита на меѓународниот поредок

360 степени

Кинескиот претседател Си Ѓинпинг од денеска е во посета на Русија

360 степени

Си Џинпинг оди кај Путин за да го „зајакне мирот“, аналитичарите од Западот не му веруваат

Вечер Прес

Си Џинпинг ја започнува посетата на Москва

Курир

Кумановски м. Локално Бизнис Вести Опсервер +инфо Н.Македонија Денешен Во Центар

Економските односи главна тема на разговорите меѓу Путин и Си, се очекува потпишување два големи договора

MakPress - 21.03.2023

Рускиот претседател Владимир Путин и кинескиот претседател Си Џинпинг се пред вториот ден од разговорите за економските односи и се очекува двете страни денеска да потпишат два големи договора за проширување на „сеопфатното партнерство“ и за ...

Економските односи главна тема на разговорите меѓу Путин и Си, се очекува потпишување два големи договора

Опсервер

Путин и Си денеска ќе потпишат два големи договори

Слободен Печат

Економските односи главна тема на разговорите меѓу Путин и Си, се очекува потпишување два големи договора

Бизнис Вести

Економските односи главна тема на разговорите меѓу Путин и Си, се очекува потпишување два големи договора

Во Центар

Економските односи главна тема на разговорите меѓу Путин и Си

Канал5

Економските односи главна тема на разговорите меѓу Путин и Си, се очекува потпишување два големи договора

Вечер Прес

Gostivarpress.mk

Путин и Си денеска официјално во Кремљ, ќе разговараат за Украина

Локално - 21.03.2023

Претседателите на Русија и Кина, Владимир Путин и Си Џинпинг, кој втор ден е во посета на Русија, денеска ќе имаат официјални разговори во Кремљ, а Москва очекува дека теми ќе бидат енергетиката, воената соработка, трговијата и ситуацијата во ...

Кинескиот претседател Џинпинг од денеска во тридневна посета на Русија

Телма

ВИДЕО | „Драг пријателе, добредојде во Русија“: Кинескиот лидер пристигна во Кремљ

Слободен Печат

Путин и Џинпинг ќе разговараат за предлогот на Пекинг за запирање на конфликтот во Украина

Опсервер

Кинескиот претседател Џинпинг во тридневна посета на Русија

24 Вести

Кинескиот претседател Џинпинг од денеска во тридневна посета на Русија

Алсат-М

Кинескиот претседател Џинпинг од денеска во тридневна посета на Русија

Република

Lider Zoom Канал5 Курир Lider Во Центар MakPress ТВ21

Белата куќа: Си и Путин се во „брак“ од интерес, а не од љубов

Канал5 - 20.03.2023

Белата куќа денеска го повика кинескиот претседател Си Џинпинг да ја искористи посетата на Москва за да му каже на рускиот претседател Владимир Путин да го почитува суверенитетот на Украина и да стави крај на војната.

Белата куќа го повика Џинпинг да му каже на Путин да стави крај на војната во Украина

А1 On

Белата куќа смета дека Си и Путин се во „брак“ од интерес, а не од љубов

Нетпрес

Белата куќа: Си и Путин се во „брак“ од интерес, а не од љубов

Република

Кинескиот претседател стигна во Москва: летот беше најследен во светот, сите погледи вперени кон „боингот 747“

Макфакс - 20.03.2023

Авионот на кинескиот претседател Си Џинпинг слета на меѓународниот аеродром Внуково во Москва, а самиот лет предизвика голем интерес. Летот на „боинг 747“ го следеа во живо повеќе од 81.000 луѓе на веб-страницата „Флајтрадар24“, што го направи ...

Летот на Си е најследениот лет во светот, дури 80 илјади го следеле во живо

Слободен Печат

Си Џинпинг пристигна во Москва, летот на кинескиот претседател беше најследен во светот

Независен

Кинескиот претседател стигна во Москва: летот беше најследен во светот, сите погледи вперени кон „боингот 747“

Centar

Кинескиот претседател стигна во Москва: летот беше најследен во светот, сите погледи вперени кон „боингот 747“

Точка

Кинескиот претседател стигна во Москва: летот беше најследен во светот, сите погледи вперени кон „боингот 747“

MTM

СИ ЏИПИНГ ПРИСТИГНА ВО МОСКВА: Летот на кинескиот претседател беше најследен во светот – Еве за што ќе разговара со Путин (ФОТО/ВИДЕО)

Во Центар

Николенко: Украина очекува Кина да го искорити влијанието врз Русија за завршување на војната

MakPress - 20.03.2023

Украина очекува Кина да го искористи своето влијание врз Русија за да заврши војната, изјави денеска портпаролот на украинското Министерство за надворешни работи, Олег Николенко. -Украина внимателно ја следи посетата на кинескиот претседател на ...

Николенко: Украина очекува Кина да го искорити влијанието врз Русија за завршување на војната

Бизнис Вести

Николенко: Украина очекува Кина да го искорити влијанието врз Русија за завршување на војната

Опсервер

Украина очекува Кина да го искористи своето влијание врз Русија за да стави крај на војната

Локално

Украина очекува Кина да го искористи своето влијание врз Русија за да стави крај на војната

А1 On

Николенко: Украина очекува Кина да го искорити влијанието врз Русија за завршување на војната

Frontline

НИКОЛЕНКО: Украина внимателно ја следи посетата на Си и очекува Кина со своето влијание врз Русија да стави крај на војната

Денешен