TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макрон: Нема да поднесам оставка без разлика на резултатот од француските избори

Слободен Печат - 11.06.2024

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека нема да поднесе оставка без разлика на исходот од претстојните парламентарни избори во Франција. Макрон, кој најави распишување парламентарни избори по тешкиот пораз на неговата партија ...

Радио Европа 1: Макрон размислува за оставка

А1 On

Анкетите предвидуваат победа на крајната десница на предвремените избори во Франција

Нетпрес

Макрон се коцка на предвремени избори за да се бори против бранот на екстремната десница

CivilMedia

Макрон се коцка на предвремени избори за да се бори против бранот на екстремната десница

Zoom

Макрон размислува за оставка, јавува радио Европа 1

Нетпрес

Макрон размислува за оставка, јавува радио Европа 1

Lider

Курир Независен Либертас Рацин MakPress Нетпрес Република Во Центар

Левичарските партии во Франција заедно излегуваат на избори против Макрон и Ле Пен

А1 On - 11.06.2024

Француските левичарски опозициски партии најавија дека заеднички ќе номинираат кандидати на предвремените парламентарни избори подоцна овој месец за да се спротивстават на владата на претседателот Емануел Макрон и екстремно десничарското движење на ...

Левичарските партии во Франција заедно на избори против Макрон и Ле Пен

Независен

Левичарските партии во Франција заедно излегуваат на избори против Макрон и Ле Пен

24 Вести

Левичарските партии во Франција заедно излегуваат на избори против Макрон и Ле Пен

Н.Македонија

Левичарските партии во Франција заедно излегуваат на избори против Макрон и Ле Пен

Бриф

НА АНКЕТИТЕ ВОДИ ЛЕ ПЕН: Левичарските партии во Франција заедно излегуваат на избори со заеднички кандидат против Макрон и Ле Пен

Денешен

Левичарските партии во Франција заедно излегуваат на избори против Макрон и Ле Пен

24Инфо

Слободен Печат Рацин Канал5 MakPress Фактор

РИЗИЧНИОТ ПОТЕГ НА МАКРОН: Колку беше добро распишувањето на изборите и дали ќе има контраефект?

Фактор - 11.06.2024

Французите повторно ќе гласаат за три недели, на избори кои би можеле да се претворат во референдум за Емануел Макрон, а свој коментар за десницата на ЕУ даде новинарот Јакша Шќекиќ. Францускиот претседател Емануел Макрон ја имаше првата силна ...

Европа исплива надесно, политиките на Макрон потонаа

Н.Македонија

Кој е 28-годишниот Бардела кој го победи Макрон и го натера да распише предвремени парламентарни избори

еМагазин

Макрон оди на сè или ништо

МКД

Франција се подготвува за парламентарните избори

Нетпрес

Имам доверба во францускиот народ дека ќе го направи најправедниот избор, вели Макрон

360 степени

Избори за Европскиот парламент: Ризичната одлука на Емануел Макрон за предвремени избори

Скопје1

Фактор Локално еМагазин Р.С.Европа 360 степени Фокус Нетпрес ТВ21

Макрон на сè или ништо

Слободен Печат - 11.06.2024

Францускиот претседател Емануел Макрон одлучи да се коцка по катастрофалниот резултат на неговата партија на изборите за Европскиот парламент, распуштајќи го Националното собрание и свикувајќи предвремени парламентарни избори.

Берзите ги тресе нестабилноста во ЕУ

Кумановски м.

Ле Пен: Подготвени сме да ја преземеме власта доколку Французите ни дадат доверба

Кумановски м.

Медиуми: Макрон предизвика „политички земјотрес“ со одлуката да распише предвремени избори во Франција по поразот на гласањето за ЕП

Бизнис Вести

Медиуми: Макрон предизвика „политички земјотрес“ со одлуката да распише предвремени избори во Франција по поразот на гласањето за ЕП

Независен

Медиуми: Макрон предизвика „политички земјотрес“ со одлуката да распише предвремени избори во Франција по поразот на гласањето за ЕП

Слободен Печат

Макрон предизвика „политички земјотрес“ со одлуката да распише предвремени избори во Франција по поразот на гласањето за ЕП

Либертас

Бриф 24Инфо Во Центар Денешен Пулс24 365 MakPress

И ВНУКАТА НА МАРИН ЛЕ ПЕН ЌЕ ГО РУШИ МАКРОН Францускиот лидер размислува за оставка додека му се спрема опозициски ...

+инфо - 11.06.2024

Додека Марин Ле Пен и нејзината братучетка се обидуваат да направат голема десничарска коалиција, францускиот претседател Макрон, наводно, разговара со својата придружба за можноста да поднесе оставка додека распишува избори за Националното собрание.

Предвремени избори во Франција: Ле Пен им подава рака на конзервативците

Слободен Печат

Тежок пораз на Макрон на ЕУ изборите, убедливо го победи ултра десничарката Ле Пен

Канал5

Тежок пораз на Макрон на европските избори, Ле Пен ја запечати победата

А1 On

Ле Пен: Подготвени сме да ја преземеме власта

ТВ21

Ле Пен го порази Макрон, екстремната десница победи на изборите во Франција

Телма

Ле Пен го порази Макрон, екстремната десница победи на изборите во Франција

Либертас

Zoom ТВ21 Курир Денешен Во Центар Рацин Фокус Нова ТВ

ИЗЛЕЗЕ ОД СЕНКАТА НА НЕЈЗИНИОТ ТАТКО И ГО ИЗВАДИ ОД ИГРА: Која е Марин Ле Пен која му ја зема фотелјата на Макрон?

Фактор - 11.06.2024

Партијата Национално собрание доби 31,5 отсто од поддршката во Франција, со што стана првата француска партија која доби повеќе од 30 отсто од гласовите на европските избори од 1984 година.

Макрон го распушти Францускиот парламент и свика предвремени избори по тешкиот пораз од Ле Пен на европските избори

Сакам да кажам

Макрон го распушти Парламентот и закажа предвремени избори на 30 јуни

Либертас

Макрон го распушти Парламентот и закажа предвремени избори на 30 јуни

Рацин

Макрон го распушти Парламентот и закажа предвремени избори на 30 јуни

Курир

ВИДЕО | По големиот пораз Макрон го распушти парламентот, распиша избори

Во Центар

Макрон го распушти парламентот и закажа предвремени избори на 30 јуни

Денешен

Бриф Н.Македонија CivilMedia Нова ТВ Република 24Инфо Пулс24 Zoom

Русија со прва реакција по ЕУ изборите и шокантниот потег на Макрон

Канал5 - 10.06.2024

Ден по многу интересните избори за Европскиот парламент, пристигна првата реакција на Кремљ, еден од најважните актери на европскиот континент. Според Политико , Русија дефинитивно внимателно ги следи резултатите од изборите во ЕУ.

РУСИЈА ЛИКУВА! Еве што му порача Москва на Макрон по поразителните европски избори

+инфо

Макрон по тешкиот пораз на изборите на ЕП го распушта собранието и бара предвремени избори

ТВ21

Франција: По земјотресот со распуштање на парламентот започнува брза изборна кампања

Кумановски м.

Макрон по поразот на десницата: Мојата единствена амбиција е да бидам корисен за нашата земја

Кумановски м.

Макрон го распушта собранието и бара вонредни парламентарни избори

Centar

Макрон по дебаклот на ЕУ изборите, го распушти парламентот и закажа избори (ВИДЕО)

Канал5

Слободен Печат Вечер Прес Фактор Пулс24

Макрон повлече опасен потег! Ширак го направи истото – па му се одби од глава: На народот му постави опасно прашање ...

Во Центар - 10.06.2024

Двајца од француските лидери го направија она што го направи Емануел Макрон оваа недела вечер, за да ги соберат граѓаните на своја страна. Францускиот претседател одигра опасна игра објавувајќи по европскиот триумф на екстремно десничарскиот ...

„Екстремно коцкање“ на Емануел Макрон: Ризичен потег на францускиот претседател по колапсот на неговата партија на изборите за ЕП

Локално

Кој е Џордан Бардела? Човекот кој предизвика хаос на европските избори!

Кумановски м.

ЧОВЕКОТ КОЈ ПРЕДИЗВИКА ПОТРЕС ВО ЕВРОПА: Кој е Џордан Бардела кого новата генерација би можела да го донесе на власт?

Локално

Макрон го распушти собранието и распиша избори за 30 јуни

А1 On

НИ ДВА НИ ТРИ МАКРОН ПАРЛАМЕНТОТ ГО РАСПУШТИ Франција оди на избори по победата на Ле Пен на европските избори

+инфо

Политичарот од TikTok: Кој е Џордан Бардела? 28-годишниот лидер на екстремната десница во Франција

ТВ21

Макфакс Опсервер 24 Вести Локално MTM Пулс24 Точка

Макрон вели дека Французите „ќе го направат вистинскиот избор“

Либертас - 10.06.2024

Претседателот Емануел Макрон денеска нагласи дека е убеден дека Французите ќе го направат вистинскиот избор на предвремените избори што ги свика откако неговиот центристички сојуз беше поразен од екстремната десница на изборите за ЕУ.

Макрон вели дека Французите „ќе го направат вистинскиот избор“

Бизнис Вести

Макрон верува дека Французите „ќе го направат вистинскиот избор“

Слободен Печат

Макрон им се додворува на гласачите: Мојата единствена амбиција е да бидам корисен за нашата земја која толку многу ја сакам

Република

Макрон смета дека Французите „ќе го направат вистинскиот избор“

CivilMedia

Макрон вели дека Французите „ќе го направат вистинскиот избор“

Канал5

МАКРОН: Единствена амбиција ми е да бидам корисен за нашата земја која толку многу ја сакам

Денешен

Zoom MakPress