TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Продолжува реализацијата на Планот за чист воздух, обезбедени средства за еколошко греење во домаќинствата и нови ...

24Инфо - 12.09.2019

Владата предводена од СДСМ продолжува во континуитет да работи на изнаоѓање на ефикасни решенија кои имаат за цел подобро справување со проблемот со аерозагадувањето. Во таа насока е и одлуката за пренамена на средствата од Планот за чист воздух со ...

Макрадули најави санкции за оние кои ќе земат субвенции, а ќе продолжат да се греат на дрва

Магазин - 12.09.2019

Министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули на денешната прес-конференција истакна дека во општините во Градот Скопје, во Тетово, Битола и во Кичево, Владата согласно Планот за чист воздух ќе започне со доделување на средства ...

Надлежните прават напори за да се намали аерозагадувањето во Скопје, ќе има ли резултат?!

Алфа - 11.09.2019

Исти проблеми, стари маки. Во пресрет на грејната сезона, скопјани повторно на голема врата ја ставија на маса болната тема за аерозагадувањето. Преку социјалните мрежи се пожалија дека и за време на летниот период чувствувале мирис на чад во ...

Политичарите ги нагласуваат мерките против загадувањето, а активистите ги критикуваат дека не вложиле доволно

Телма - 11.09.2019

Државата ги троши парите одвоени за борба со загадениот воздух. Два милиони евра – за активистите премалку, а властите тврдат доволно – за да се замени начинот на греење во градинките, училиштата и болниците.

Наскоро закон за целосни субвенции за инвертор клими во Скопје, Тетово, Битола и Кичево

Канал5 - 11.09.2019

На самиот праг од новата грејна сезона власта им објави војна на нееколошките печки на дрва и нафтените деривати. Владата целосно ќе ги покрива средствата за купување инвертор клими во Скопје, Тетово, Битола и Кичево.

Инвертор клими за Скопје,Тетово, Битола и Кичево

Сител - 11.09.2019

Субвенции за клима уреди ќе добијат граѓаните кои живеат во најзагадените општини Скопје, Тетото, Кичево и Битола. Нема да важи правилото прв дојден, прв услужен, туку приоритет ќе имаат семејствата од социјален ризик, информираше на ...

Кој добие инвертер, не смее повеќе да го пали ќумбето!

Алсат-М - 11.09.2019

Ранливите социјални категории домаќинства кој живеат во најзагадените населени места во Скопје, Тетово, Битола и Кичево ќе бидат приоритет за бесплатна замена на нивните шпорети на дрва со инвертер-клима.

Владата ќе субвенционира замена на печки на дрва со инвертери во Скопје, Тетово, Битола и Кичево за намалување на ...

Сакам да кажам - 11.09.2019

Жителите на Скопје, Тетово, Битола и Кичево кои ќе ги заменат печките на дрва со инвертер клими ќе добијат субвенции од Владата. Висината на субвенцијата ќе биде целата сума за која е купен инвертерот.

Макрадули: Помалку пари за клима отколку за дрва - Ќе се бориме со загадувањето

Press24 - 11.09.2019

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули денеска на прес-конференција информираше за Планот за чист воздух. - „Во согласност со еден од своите врвни програмски приоритети „Планот за борба против аерозагадувањето“, ...

ЕСМ ќе ја плаќа замената на печките на дрва со инвертер-клими

Н.Македонија - 11.09.2019

Граѓаните на Скопје, Тетово и на Битола, кои ќе ги заменат печките на дрва со инвертер-клими што чинат до 60.000 денари, ќе ја добијат целата сума од ЕСМ, поранешно АД ЕЛЕМ. Информацијата ја потврди директорот на ЕСМ Васко Ковачевски, притоа ...

Макрадули: Ќе има санкции за оние кои ќе земат субвенции, а ќе продолжат да се греат на дрва

Слободен Печат - 11.09.2019

Заменик министерот за екологија ги презентираше досегашните превземени мерки за намалување на аерозагадувањето. Во согласност со еден од своите врвни програмски приоритети, програмата за намалување на аерозагаденоста, Владата на неколку од своите ...

Субвенции за инвертор клими во Скопје, Тетово, Битола и Кичево

Независен - 11.09.2019

Во општините во Градот Скопје, во Тетово, Битола и во Кичево, Владата согласно Планот за чист воздух ќе започне со доделување на средства за целосна замена на печките на дрва со високо ефикасни инвертор клими, соопшти денеска на прес-конференција ...

ЕСМ: Субвенциите за инвертери се владин проект

Фактор - 11.09.2019

Субвенционирањето инвертери за греење како замена за греењето на дрва е мерка на Владата, која уште на 24 август 2019 година ја објави премиерот Зоран Заев при посетата на Битола. Се работи за владина мерка која почива на претходно направени стручни ...

Компанијата што произведува струја ќе стимулира трошење на струја преку субвенционирање на клими

Фактор - 11.09.2019

Во стил на дружината „ТНТ“ и познатиот стрип јунак Алан Форд, директорот на ЕСМ „ничим изазван“ кажа дека ќе субвенционирале 3-4 милиони евра за купување инвертер – клима уреди. Замислете компанијата што произведува струја ќе стимулира трошење на ...

СДСМ: Обезбедени средства за еколошко греење во домаќинствата и нови зелени површини

Канал5 - 12.09.2019

Владата предводена од СДСМ продолжува во континуитет да работи на изнаоѓање на ефикасни решенија кои имаат за цел подобро справување со проблемот со аерозагадувањето. Во таа насока е и одлуката за пренамена на средствата од Планот за чист воздух со ...

Субвенции за инвертер клими наместо печки на дрва

Тера - 10.09.2019

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска оствари работен состанок со генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски. Главна тема на работниот состанок беа проектите кои се во фаза на реализација, како и идните планови и инвестиции во ...

Државата дели пари за инвертер клима уреди – Досега околу 1.600 домаќинства аплицирале за субвенции за набавка на ...

Centar - 10.09.2019

Исцрпени се средствата предвидени за субвенции за набавка на инвертери за 2019 година, односно до денеска до 15 часот се пристигнати околу 1. 600 барања, соопшти Град Скопје. Со ова, условот за завршување на јавниот повик на градот е исполнет, а ...

АД ЕСМ ќе субвенционира замена на огревно дрво со инвертор

Иновативност - 10.09.2019

Целосната сума или до 60 илјади денари субвенции ќе добијат домаќинствата кои ќе ја заменат печката на дрва со инвертер клима За оваа мерка ЕСМ ќе може да одвои од 3 до 4 милиони евра, вели директорот на компанијата Васко Ковачевски.

Субвенции од Владата: 1000 евра за купување на нова инвертер клима – еве како ќе функционира

Centar - 10.09.2019

Владата ќе го субвенционира целиот износ до 60.000 денари за купување на нова клима инвертер за замена на печките на цврсто гориво. Субвенциите ќе се покријат од буџетот на ЕСМ. Информацијата ја потврди директорот Васко Ковачевски иако и самиот рече ...

Инвертор клими за Скопје,Тетово, Битола и Кичево

4NEWS - 11.09.2019

Субвенции за клима уреди ќе добијат граѓаните кои живеат во најзагадените општини Скопје, Тетото, Кичево и Битола. Нема да важи правилото прв дојден, прв услужен, туку приоритет ќе имаат семејствата од социјален ризик, информираше на ...

За чист воздух во Скопје, Тетово, Битола и Кичево – субвенции за инвертор клими

Либертас - 11.09.2019

Ранливите социјални категории домаќинства кој живеат во најзагадените населени места во Скопје, Тетово, Битола и Кичево ќе бидат приоритет за бесплатна замена на нивните шпорети на дрва со инвертер-клима.

Субвенции за инвертор клими во Скопје, Тетово, Битола и Кичево

Нова ТВ - 11.09.2019

Жителите на Скопје, Тетово, Битола и Кичево кои ќе ги заменат печките на дрва со инвертер клими ќе добијат субвенции од Владата. Граѓаните во зоните каде загадувањето е енормно, ќе ја добијат целата сума за која е купен инвертерот.

Макрадули: Планот за чист воздух се имплементира, обезбедивме средства за еколошки ефикасно и штедливо греење на ...

24Инфо - 11.09.2019

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули денеска на прес-конференција информираше за Планот за чист воздух. Обраќањето на заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули ви го ...

Субвенции за инвертор клими во Скопје, Тетово, Битола и Кичево

Канал5 - 11.09.2019

Во општините во Градот Скопје, во Тетово, Битола и во Кичево, Владата согласно Планот за чист воздух ќе започне со доделување на средства за целосна замена на печките на дрва со високо ефикасни инвертор клими.

СДСМ: Реализираме мерки за чист воздух и квалитетен живот на граѓаните Facebook6TwitterViberMessenger

Centar - 12.09.2019

Владата предводена од СДСМ продолжува во континуитет да работи на изнаоѓање на ефикасни решенија кои имаат за цел подобро справување со проблемот со аерозагадувањето. Ова го велат денеска од владејачката партија.

Околу 1.600 домаќинства аплицирале во Град Скопје за субвенции за набавка на инвертери

Канал5 - 10.09.2019

Исцрпени се средствата предвидени за субвенции за набавка на инвертери за 2019 година, односно до денеска до 15 часот се пристигнати околу 1.600 барања, информираат од Град Скопје. -Со ова, условот за завршување на јавниот повик на Град Скопје е ...

За чист воздух во Скопје, Тетово, Битола и Кичево, субвенции за инвертор клими – Ова се условите

Скопје24 - 11.09.2019

Ранливите социјални категории домаќинства кој живеат во најзагадените населени места во Скопје, Тетово, Битола и Кичево ќе бидат приоритет за бесплатна замена на нивните шпорети на дрва со инвертер-клима.

(Видео) Макрадули: Обезбедивме средства за еколошки ефикасно и штедливо греење на домаќинствата

Макфакс - 11.09.2019

Владата донесе одлука за пренамена на средствата од Планот за чист воздух со цел да се замени системот на затоплување во болницата во Струмица од нафта на гас. Како што истакна заменикот министер за животна средина, Јани Макрадули, со одлуката се ...

ЕСМ ќе го плати инвертерот, а државата ќе ве казни ако се греете на дрва

+инфо - 11.09.2019

Граѓанинот ќе склучи договор со кој се обврзува дека нема да ја користи печката за огрвено дрво. Доколку се установи дека користи огревно дрво, ќе следат санкции, соопшти заменик министерот за животна средина Јани Макрадули.

СДСМ: Обезбедени средства за еколошко греење во домаќинствата и нови зелени површини

А1 On - 12.09.2019

„Владата предводена од СДСМ продолжува во континуитет да работи на изнаоѓање на ефикасни решенија кои имаат за цел подобро справување со проблемот со аерозагадувањето. Во таа насока е и одлуката за пренамена на средствата од Планот за чист воздух со ...

Заврши пријавувањето: 1600 домаќинства аплицирале во Град Скопје за субвенции за инвертери

Вечер - 10.09.2019

Исцрпени се средствата предвидени за субвенции за набавка на инвертери за 2019 година, односно до денеска до 15 часот се пристигнати околу 1.600 барања, информираат од Град Скопје. -Со ова, условот за завршување на јавниот повик на Град Скопје е ...

Макрадули: Планот за чист воздух се имплементира, обезбедивме средства за еколошки ефикасно и штедливо греење на ...

Радио МОФ - 11.09.2019

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули денеска на прес-конференција рече дека со Планот за чист воздух, како еден од врвните приоритети, Владата на неколку од последните седници донела низа мерки и дополнувања за ...

Макрадули: За чист воздух во Скопје, Тетово, Битола и Кичево – субвенции за инвертор клими

Денешен - 11.09.2019

Во општините во Градот Скопје, во Тетово, Битола и во Кичево, Владата согласно Планот за чист воздух ќе започне со доделување на средства за целосна замена на печките на дрва со високо ефикасни инвертор клими, соопшти денеска на прес-конференција ...

СДСМ: Продолжува реализацијата на Планот за чист воздух, обезбедени средства за еколошко греење во домаќинствата и нови ...

iPortal - 12.09.2019

Владата предводена од СДСМ продолжува во континуитет да работи на изнаоѓање на ефикасни решенија кои имаат за цел подобро справување со проблемот со аерозагадувањето. – велат од СДСМ. Во таа насока е и одлуката за пренамена на средствата од Планот ...

Околу 1.600 домаќинства аплицирале во Град Скопје за субвенции за набавка на инвертери

Опсервер - 10.09.2019

Исцрпени се средствата предвидени за субвенции за набавка на инвертери за 2019 година, односно до денеска до 15 часот се пристигнати околу 1.600 барања, информираат од Град Скопје. -Со ова, условот за завршување на јавниот повик на Град Скопје е ...

Макрадули: Обезбедивме средства за еколошки ефикасно и штедливо греење на домаќинствата

Точка - 11.09.2019

Владата донесе одлука за пренамена на средствата од Планот за чист воздух со цел да се замени системот на затоплување во болницата во Струмица од нафта на гас. Како што истакна заменикот министер за животна средина, Јани Макрадули, со одлуката се ...

Субвенции за инвертор клими во Скопје, Тетово, Битола и Кичево

Сител - 11.09.2019

Во општините во Градот Скопје, во Тетово, Битола и во Кичево, Владата согласно Планот за чист воздух ќе започне со доделување на средства за целосна замена на печките на дрва со високо ефикасни инвертор клими, соопшти денеска на прес-конференција ...

СДСМ: Продолжува реализацијата на Планот за чист воздух

MakPress - 12.09.2019

Владата предводена од СДСМ продолжува во континуитет да работи на изнаоѓање на ефикасни решенија кои имаат за цел подобро справување со проблемот со аерозагадувањето. Во таа насока е и одлуката за пренамена на средствата од Планот за чист воздух со ...

1.600 домаќинства од Скопје побарале субвенции за инвертери

+инфо - 10.09.2019

Исцрпени се средствата предвидени за субвенции за набавка на инвертери за 2019 година, односно до денеска до 15 часот се пристигнати околу 1.600 барања, информираат од Град Скопје. – Со ова, условот за завршување на јавниот повик на Град Скопје е ...

Макрадули: Обезбедивме средства за еколошки ефикасно и штедливо греење на домаќинствата

iPortal - 11.09.2019

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули денеска на прес-конференција информираше за Планот за чист воздух. Обраќањето на заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули ви го ...

Субвенции за инвертор клими во Скопје, Тетово, Битола и Кичево

Опсервер - 11.09.2019

Во општините во Градот Скопје, во Тетово, Битола и во Кичево, Владата согласно Планот за чист воздух ќе започне со доделување на средства за целосна замена на печките на дрва со високо ефикасни инвертор клими, соопшти денеска на прес-конференција ...

Околу 1.600 домаќинства аплицирале во Град Скопје за субвенции за набавка на инвертери

Нетпрес - 10.09.2019

Исцрпени се средствата предвидени за субвенции за набавка на инвертери за 2019 година, односно до денеска до 15 часот се пристигнати околу 1.600 барања, информираат од Град Скопје. -Со ова, условот за завршување на јавниот повик на Град Скопје е ...

Макрадули: Субвенции за инвертер клими во Тетово, Скопје, Битола и Кичево

360 степени - 11.09.2019

Заменик – министерот за животна средина, Јани Макрадули денеска најави дека во Градот Скопје, као и во општините Тетово, Битола и Кичево, ќе се доделат субвенции за целосна замена на печките на дрва со високо ефикасни инвертер клими.

Макрадули: Планот за чист воздух се имплементира, обезбедивме средства за еколошки ефикасно и штедливо греење на ...

Тера - 11.09.2019

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули денеска на прес-конференција информираше за Планот за чист воздух. Обраќањето на заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули ви го ...

Субвенции за инвертор клими во Скопје, Тетово, Битола и Кичево

4NEWS - 11.09.2019

Во општините во Градот Скопје, во Тетово, Битола и во Кичево, Владата согласно Планот за чист воздух ќе започне со доделување на средства за целосна замена на печките на дрва со високо ефикасни инвертор клими, соопшти денеска на прес-конференција ...

Околу 1.600 домаќинства аплицирале во Град Скопје за субвенции за набавка на инвертери

Либертас - 10.09.2019

Исцрпени се средствата предвидени за субвенции за набавка на инвертери за 2019 година, односно до денеска до 15 часот се пристигнати околу 1.600 барања, информираат од Град Скопје. -Со ова, условот за завршување на јавниот повик на Град Скопје е ...

Макрадули: Планот за чист воздух се имплементира, обезбедивме средства за еколошки ефикасно и штедливо греење на ...

Скопје1 - 11.09.2019

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули денеска на прес-конференција информираше за Планот за чист воздух. Обраќањето на заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули ви го ...

Владата го одврзува ќесето: Субвенции за инвертор-клими за најзагадените делови во Скопје, Тетово, Битола и Кичево

Вечер - 11.09.2019

Во четирите градови каде што загадувањето е енормно, државата им дава можност на граѓаните бесплатно да си ги заменат печките со огревно дрво со инвертор клими како поевтина варијанта за затоплување, но и за намалување на загадувањето.

Околу 1.600 домаќинства аплицирале во Град Скопје за субвенции за набавка на инвертери

Сител - 10.09.2019

Исцрпени се средствата предвидени за субвенции за набавка на инвертери за 2019 година, односно до денеска до 15 часот се пристигнати околу 1.600 барања, информираат од Град Скопје. -Со ова, условот за завршување на јавниот повик на Град Скопје е ...

Макрадули: Планот за чист воздух се имплементира, обезбедивме средства за еколошки ефикасно и штедливо греење на ...

Локално - 11.09.2019

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули денеска на прес-конференција информираше за Планот за чист воздух. „Во согласност со еден од своите врвни програмски приоритети „Планот за борба против аерозагадувањето“, ...