TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Гоце бил Бугарин, ама загинал за Македонија!!!!!

Слободен Печат - 17.06.2019

Затоа и задачата на заедничката меѓудржавна комисија не е да ги бара разликите и да ја докажува нашата вистина, туку да предлага и да утврдува датуми, настани и луѓе за кои постои „минимална“ толеранција и компромис. Да бара точка на допирање.

Падна официјална понуда од САД: Ова се бугарските авиони кои ќе го чуваат македонското небо (ВИДЕО)

365 - 17.06.2019

Секторот за воена соработка при Амбасадата на САД во Софија и официјално му го претстави на бугарското Министерство за одбрана предлогот за склучување на договор за набавка на осум американски ловци модел F-16 Block 70.

„Бугарски национален интерес е Меѓу Охрид и Црно море да нема граница. Таму живее еден ист народ – бугарски“

365 - 17.06.2019

„Нема сомнеж околу тоа што бил по потекло и самосвест Георги Николов Делчев. Не можеш да ја промениш историјата“, вели бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски во интервју во емисијата „Тази сутрин“ на бугарската bTV.

Единствена Македонија до Бугарија: Гоце Делчев да почива во мир, спремни сме да ви ги подариме Зоран Заев и Љубчо ...

А1 On - 17.06.2019

„Бугарски академици, историчари, политичари сегашни и поранешни, деновиве водат агресивна кампања за сквернавење на ликот и делото на апостолот на македонското револуционерно движење, Гоце Делчев.

Великобугарски ПМС

PressingTV - 17.06.2019

Не требаше да минат ни цели две години за да се види вистинската слика за тоа како официјална Софија го подразбира толку посакуваното и толку фаленото добрососедство со Република Македонија, без оглед што во меѓувреме државата го смени и своето име.

Македонизмот е составен дел на нашата заедничка историја, братја Блгари!

+инфо - 17.06.2019

Гоце Делчев и најголемиот дел од револуционерните дејци од крајот на 19 и почетокот на 20 век се декларирале како Бугари. Тоа е факт. Но, факт е и тоа дека никој од нив не се борел за соединување на Македонија кон Бугарија, туку за нејзина ...

Љубчо Георгиевски на социјалните мрежи им дели лекции по историја на владините партнери

AKO - 17.06.2019

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски, сега помал владин партнер преку коалицијата ,,ВМРО за Македонија“ со која настапи на последните парламентарни избори, секојдневно на социјалните мрежи ѝ дели лекции на Владата, во која ...

Џамбаски: Меѓу Охрид и Црно Море живее еден народ, бугарски народ (ВИДЕО)

PressingTV - 17.06.2019

Ќе разговараме колку што треба. Сто години не сме го завршиле националното обединување. Бугарски национален интерес е меѓу Охрид и Црно Море да нема граница, меѓу Охрид и Црно Море живее еден народ, бугарски народ.

Гоце дефинитвно загинал борејќи се за мајка Македонија

Магазин - 18.06.2019

Некако ме чуди идејата на нашите да предложат датум за заедничко славење кој нема иманентно значење за ликот и делото на Гоце Делчев. Последниве денови пред очите ми „одекнува“ еден ваков јавен дијалог: Гоце е наш, нели! Ама и Бугарите велат дека е ...

Прашањето за Гоце Делчев остана отворено; Котлар: Нема потреба од заедничко чествување со Бугарија

ТВ21 - 16.06.2019

Заедничката историско – образовна комисија со Бугарија заглави во усогласувањето на прашањето за Гоце Делчев. Министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева ги подгреа тензиите меѓу Софија и Скопје со нејзиното тврдењето дека ...

Продолжува историската дебата за македонско-бугарските односи

Сител - 16.06.2019

Бугарско-македонската експертска комисија формирана со цел да ги подобри соседските односи , стана тема околу која се препукуваат историчарите но и политичарите на двете земји. Бугарскиот историчар Чавдар Маринов во интервју за Слободна Европа ...

Георги Парванов: Бугарската борба за слобода ја создаде македонската држава, заедничката комисија е осудена на пропаст

Денешен - 16.06.2019

Поранешниот бугарски претседател Георги Парванов, во гостување на националната бугарска телевизија БНТ изјави дека за проблемите околу личноста на Гоце Делчев било алармирано уште пред неколку месеци.

Маринов – Апсурдно е да се разговара за Средниот век низ призмата на модерните нации

Р.С.Европа - 16.06.2019

Скоро истите прашања сè уште се дебатираат на едно високо, дури и политичко ниво. За мене тоа е навистина, на некаков начин, апсурдно, но ќе видиме по 30 години дали некој ќе се смее на сето тоа, вели бугарскиот историчар Чавдар Маринов во неделното ...

Маринов – Апсурдно е да се разговара за средниот век низ призмата на модерните нации

24 Вести - 16.06.2019

Скоро истите прашања се уште се дебатираат на едно високо, дури и политичко ниво. За мене тоа е навистина, на некаков начин, апсурдно, но ќе видиме по 30 години дали некој ќе се смее на сето тоа, вели бугарскиот историчар Чавдар Маринов, во ...

Дали Скопје и Софија ќе постигнат договор за Гоце Делчев?

Фактор - 16.06.2019

Несогласувања се појавија меѓу македонската и бугарската страна околу ликот на револуционерот Гоце Делчев. Ако бугарската страна инсистира да се напише дека Гоце Делчев е бугарски револуционер, тогаш нема да биде постигнат никаков резултат во поглед ...

Џамбаски: Ако речете дека Гоце Делчев е Македонец како да викате дека Земјата е рамна плоча

Република - 17.06.2019

Нема сомнеж за тоа што бил по потекло и самосвест Георги Николов Делчев. Не можеш да ја промениш историјата, вели бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски во интервју во емисијата „Тази сутрин“ на бугарската bTV.

Единствена Македонија до Бугарија: Гоце Делчев да почива во мир, спремни сме да ви ги подариме Зоран Заев и Љубчо ...

Скопје1 - 17.06.2019

Бугарски академици, историчари, политичари сегашни и поранешни, деновиве водат агресивна кампања за сквернавење на ликот и делото на апостолот на македонското револуционерно движење, Гоце Делчев.

Какви биле размислувањата на Гоце Делчев за Бугарија?

еМагазин - 16.06.2019

Во моменти кога Бугарија се обидува да ја фалсификува историјата и да го присвои делото на македонскиот револуционер Гоце Делчев добро е да знае какви биле неговите размислувања кон прашањето за присоединување на Македонија кон Бугарија.

Прванов: Заедничката историска комисија меѓу Бугарија и Македонија е осудена на пропаст

Expres - 16.06.2019

Поранешниот бугарски претседател (2002-2012) Георги Прванов, вели дека за проблемите околу личноста на Гоце Делчев било алармирано уште пред неколку месеци и оценува дека Заедничката историска комисија меѓу Бугарија и с.Македонија е осудена на ...

Не можел Гоце да биде Бугарин и да се бори за независна Македонија (ФОТО)

Expres - 16.06.2019

Во 1923 година Тодор Александров му пишува писмо на еден од македонските револуционери кои се грижеле за посмртните останки на Гоце Делчев. Само ова писмо е доволно да запре дебатата што бил Гоце Делчев и за што се борел.

За европратеник на ВМРО-БНД и Албанците во Тетово и Гостивар се Бугари

Expres - 17.06.2019

Близок соработник на бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов вели дека сите луѓе што живеат на потегот од Охридското езеро до Несебар и Варна се ништо друго освен Бугари. “Ќе разговараме колку што треба.

Маринов за дебатата за Гоце Делчев: Апсурдно е да се разговара за Средниот век низ призмата на модерните нации

Либертас - 16.06.2019

Скоро истите прашања сè уште се дебатираат на едно високо, дури и политичко ниво. За мене тоа е навистина, на некаков начин, апсурдно, но ќе видиме по 30 години дали некој ќе се смее на сето тоа, вели бугарскиот историчар Чавдар Маринов во неделното ...

Маринов: Апсурдно е да се разговара за средниот век низ призмата на модерните нации

Канал5 - 16.06.2019

Скоро истите прашања сè уште се дебатираат на едно високо, дури и политичко ниво. - За мене тоа е навистина, на некаков начин, апсурдно, но ќе видиме по 30 години дали некој ќе се смее на сето тоа, вели бугарскиот историчар Чавдар Маринов во ...

ЕМ: Гоце Делчев да почива во мир, спремни сме на Бугарија да и ги подариме Заев и Георгиевски

MakPress - 17.06.2019

Бугарски академици, историчари, политичари сегашни и поранешни, деновиве водат агресивна кампања за сквернавење на ликот и делото на апостолот на македонското револуционерно движење, Гоце Делчев.

Прванов: Бугарската борба за слобода ја создаде македонската држава, заедничката комисија е осудена на пропаст

МКД - 16.06.2019

Георги Прванов, поранешниот бугарски претседател, во гостувањето на националната бугарска телевизија БНТ изјави дека за проблемите околу личноста на Гоце Делчев било алармирано уште пред неколку месеци.

ЕВРОПРАТЕНИК ЏАМБАСКИ: Од Охридско Езеро па се до Црно Море живее само бугарски народ

Денешен - 17.06.2019

Бугарски национален интерес е меѓу Охрид и Црно Море да нема граница, меѓу Охрид и Црно Море живее еден народ, бугарски народ, изјави ма бугарската национална ТВ БТВ, бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски. – Ќе разговараме колку што треба.

Маринов: Делчев е и на Бугарија и на Македонија

МКД - 16.06.2019

Скоро истите прашања сè уште се дебатираат на едно високо, дури и политичко ниво. За мене тоа е навистина, на некаков начин, апсурдно, но ќе видиме по 30 години дали некој ќе се смее на сето тоа, вели бугарскиот историчар Чавдар Маринов во неделното ...

Прванов: Бугарската борба за слобода ја создаде македонската држава

Канал5 - 16.06.2019

Поранешниот бугарски претседател Георги Прванов, вели дека за проблемите околу личноста на Гоце Делчев било алармирано уште пред неколку месеци и оти заедничката историска комисија меѓу Бугарија и Македонија е осудена на пропаст.

Џамбаски: Од Охридско Езеро, па се до Црно Море живее само бугарски народ

Press24 - 17.06.2019

Бугарски национален интерес е меѓу Охрид и Црно Море да нема граница, меѓу Охрид и Црно Море живее еден народ, бугарски народ, изјави ма бугарската национална ТВ БТВ, бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски. – Ќе разговараме колку што треба.

Маринов: На некој начин Гоце Делчев е и на Бугарија и на Македонија

Фактор - 16.06.2019

Јас мислам дека на некој начин Гоце Делчев е и на Бугарија и на Македонија, но секако тоа се прашања коишто би требало на некаков објективен начин и без националистички каузи да се дискутира, да се дебатира меѓу историчарите, изјави бугарскиот ...