TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Над 1.400 нови случаи во Русија за еден ден

Кумановски м. - 09.04.2020

Во Русија, во изминатите 24 часа се пријавени 1.459 нови случаи на коронавирус, додека 13 пациенти починале, а 118 се излечиле, соопшти рускиот оперативен центар. Досега, на територијата на Русија се регистрирани 10.131 случаи на инфекцијата во 81 ...

Во Битола корисници во домот за стари лица „Сју рајдер“ се тестираaт на Ковид-19, откако еден 86 годишен пациент е ...

Канал5 - 09.04.2020

Во старскиот дом во Битола има вкупно 154 корисници и 34 вработени, од кои 8 се во домашна изолација Од министеството за здравство за Канал 5 велат дека –пациентот бил примен на 18.март во старскиот дом, а една недела подоцна е примен во ...

Се тестираат пациенти  од Домот за стари лица во Битола

Телма - 08.04.2020

Повеќе корисници во Домот за стари лица „Сју Рајдер“ во Битола се тестираaт на КОВИД-19, откако еден 86 годишен пациент е позитивен на вирусот. Заразениот пациент е хосптализиран во Инфективното одделение во болницата на 4 април, поради зголемена ...

Критични бројките на заболени и починати од ковид19 во Струшко, Мерко бара масовни тестирања

24 Вести - 08.04.2020

Секојдневно расте бројот на заболени но и починати позитивни на Ковид 19 во Струга.Бројките на граѓани кои ја изгубија битката со вирусот од овој регион се критични. Градоначалникот Мерко бара масовни тестирања на населението и карантин но ...

Потресна исповед на медицинска сестра: „Кога некој ќе умре од корона, најлош е звукот...“

Точка - 08.04.2020

Откако изби пандемијата на коронавирусот, на социјалните мрежи секојдневно се споделуваат потресни сведоштва од медицинските работници. Сестрата Александра Мациас во подолга објава на Фејсбук ги опишала тешкотиите со кои се соочува секојдневно, ...

Петгодишно дете од Битола позитивно на коронавирус

Н.Македонија - 08.04.2020

Во Битола има вкупно 8 граѓани позитивни на коронавирусот. Од нив 7 лица се со послаба клиничка слика, а само едно лице се наоѓа со посеризона клиничка состојба. Дали оваа бројка ќе остане иста останува да се знае по добивањето на резултатите од ...

Пациентка што прележа Ковид 19 за Алфа: 12 дена имав температура, роднини и соседи ми носеа храна

Алфа - 08.04.2020

47-годишна пациентка која живее и работи во Скопје за Алфа раскажува како се избори со Корона вирусот. 12 дена имав температура, роднините и соседите ми носеа храна вели таа за Алфа. за неа Ковид 19 е минато или барем додека не покаже тестот дека е ...

Починаа двајца пациенти позитивни на Ковид-19, утврдени 18 нови случаи

Алсат-М - 08.04.2020

Двајца пациенти позитивни на коронавирусот починаа во последниве 24 часа, дознава Алсат. Едниод од починатите, како што и претходно информиравме, е од Куманово, а другиот, чии информации дополнително беа доставени, е од Кавадарци.

Руски лекари помагаат во лекување на заразените

Н.Македонија - 08.04.2020

Два тима руски воени лекари се вклучени во активностите на српското министерство за здравство во справување со заразените од коронавирусот. Руските лекари ќе бидат ангажирани во медицинскиот клинички центар „Д-р Драгиша Мишовиќ“, во главниот град на ...

Тања Кармзова Костиглиола: Вакцина против Ковид-19 оптимистички може да чекаме наесен

Слободен Печат - 08.04.2020

Не сум убедена дека масовното тестирање е најдобра опција, како што е случај во неколку други земји. Тоа чини, а не е веродостојно. Сметам дека Франција е во право кога предвидува масовно серолошко тестирање, вели Кармзова Костиглиола за „Слободен ...

Двајца починати и нови 18 заразени денеска во земјава

+инфо - 08.04.2020

Двајца пациенти позитивни на коронавирусот починаа во последниве 24 часа, дознава Алсат . Едниот од починатите е од Куманово, а другиот од Кавадарци, со што вкупниот број на починати досега изнесува 28 лица.

Почина пациент од Куманово заразен со коронавирус

Press24 - 08.04.2020

Пациент од Куманово заразен со коронаивурс почина во текот на изминатото деноноќие, дознава Алсат . Со тоа вкупниот број на починати лица, кај кои бил дијагностициран вирусот Ковид-19, во земјава достигна 27.

Почина пациент од Куманово позитивен на Ковид-19

24Инфо - 08.04.2020

Пациент од Куманово со Ковид-19 почина во текот на изминатото деноноќие, дознава Алсат-М . Со тоа вкупниот број на починати лица, кај кои бил дијагностициран вирусот Ковид-19, во земјава достигна 27.

Почина пациент позитивен на Ковид-19

Алсат-М - 08.04.2020

Еден пациент со Ковид-19 почина во текот на изминатото деноноќие, дознава Алсат. Според нашите сознанија, станува збор за лице од Куманово. Со тоа вкупниот број на починати лица, кај кои бил дијагностициран вирусот Ковид-19, во земјава достигна 27.

Почина пациент позитивен на коронавирус

Локално - 08.04.2020

Според информациите на Алсат , еден пациент од Куманово позитивен на Ковид-19 починал во текот на изминатото деноноќие. Со тоа вкупниот број на починати лица, кај кои бил дијагностициран вирусот Ковид-19, во земјава достигна ...

Лутаат ли пациенти со ковид-19 низ здравствениот систем? Млади завршуваат фатално

Слободен Печат - 08.04.2020

Пациентот од Кочани на 40-годишни кој почина на 06.04.2020 година бил целосно здрав, а според кажувањето на матичниот лекар антибиотик не пиел од 2017 година. Веста дека од коронавирус починал 40-годишен пациент кој нема никакви други заболувања, па ...

ДАЛИ КОНЕЧНО Е ПРОНАЈДЕН ЛЕК ЗА КОРОНАВИРУСОТ? На ваква метода човештвото се осмелува за прв пат!

Машки магазин - 08.04.2020

Започнува клиничко испитување во Франција, во кое крвната плазма на пациенти со коронавирус ќе се инјектира со пациенти во акутната фаза на болеста. - Клиничкото испитување се состои во трансфузија на плазма на пациенти со Covid-19 со антитела на ...

(Архива) Крвна плазма- нова надеж во битката со коронавирусот

Deutsche Welle - 07.04.2020

Лекувањето со крвна плазма е познато уште од пандемијата на шпанскиот грип. Научниците и лекарите велат дека се уште нема докази дека тоа ќе помогне против коронавирусот, но подготвени се да се обидат.

Лекарите од Ломбардија со критика до локалните власти: Грешките на сите да им бидат пример

Нова ТВ - 07.04.2020

Лекарите во Ломбардија, италијанскиот регион најпогоден од пандемијата на коронавирус, ги критикуваа локалните власти за управување со кризата и предупредуваат дека грешките што ги направиле треба да послужат како пример за сите, пренесува Ројтерс.

Коронавирус и кај нас ќе се лекува со крвна плазма од закрепнати пациенти, изготвен протоколот

А1 On - 07.04.2020

Изготвен е протоколот за лекување заболени од коронавирус со крвна плазма од излекувани пациенти, извести денес министерот за здравство Венко Филипче. Кон лекувањето на овој начин министерот вели дека пристапуваат многу внимателно.

Надеж од Јужна Кореја: Оздравеле двајцата заразени по третманот со плазма

Канал5 - 07.04.2020

Двајца Јужнокорејци на постара возраст,болни од коронавирус се опоравиле од тешката пневмонија откако биле третирани со плазма од пациенти кои оздравеле од вирусот, велат научниците. Научниците откриле дека пациентите со Ковид-19 можат да се ...

Нови 29 заболени од коронавирусот и пет починати

Канал5 - 07.04.2020

Нови пет лица заболени од коронавирусот починаа во изминатото деноноќие, а 29 нови лица се позитивни на ковид – 19, соопшти Министерството за здравство. На Клиниката за инфективни болести во Скопје починале четворица – 52-годишен Кумановец, ...

Расте бројот на смртни случаи од коронавирус во државата

Сител - 07.04.2020

Нови 5 смртни случаи поради компликации од коронавирусот се регистрирани во Македонија последното деноноќие. Министерството за здравство соопшти дека двајца од починатите се од Куманово на 52 и 53-годишна возраст, едниот починал дома, а другиот на ...

Пет нови смртни случаи за 24 часа и 29 нови заболени – вкупно 599 лица со ковид-19

Нова ТВ - 07.04.2020

Пет нови смртни случаи како последица на вирусот ковид-19 во изминатите 24 часа, информираа Министерството за здравство (МЗ). Четири од нив се случија на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје – пациент од Куманово (52 ...

Пациентот од Кратово кој синоќа почина во Ковид центарот во ГОБ 8-ми септември не бил позитивен на корона вирусот

Сител - 07.04.2020

Негативен бил тестот за корона вирус кај пациентот од Кратово кој синоќа почина во ГОБ 8-ми септември. Иако вчеравечер од болницата неофицијално го водеа како починат од Ковид-19, денеска официјално информираа дека тестот кај овој пациент бил ...

Изготвен е протокол за користење на крвната плазма во лекувањето на пациентите со ковид-19

360 степени - 07.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција одговарајќи на прашање дали ќе се користи крвната плазма за лекување на пациенти заразени со ковид-19 посочи дека е е изготвен протокол, но станува збор за третман за кој нема ...

Интервју со докторката Весела Христовска: Корисни совети до граѓаните во битката против коронавирусот

Курир - 07.04.2020

Докторката Весела Христовска во интервју за КУРИР испраќа важни совети до граѓаните. Со неа разговаравме за начинот на заштита од коронавирусот, за тоа што граѓаните треба, а што не смеат да прават.

Хероите од Службата за брза помош кои први им помагаат на пациентите со коронавирус

24 Вести - 07.04.2020

Службата за итна медицинска помош е првото место каде што граѓаните се обраќаат за помош. Од појавата на корона вирусот во земјава, лекарите, медицинските сестри, шоферите и целиот персонал на оваа служба се првите кои што доаѓаат во контакт со ...

Нови 4 смртни случаи од коронавирус во Македонија

Press24 - 07.04.2020

Починаа четири нови пациенти заболени од коронавирусот, дознава Алсат. Според информациите на телевизијата станува збор за пациенти од Куманово, Лабуништа (струшко), Челопек (тетовско) и еден од Штип.

Руските воени лекари во Белград почнаа да примаат пациенти заразени со коронавирус

Руска реч - 07.04.2020

По дезинфекцијата на медицинскиот центар „Драгиша Мишовиќ“ руските воени лекари почнаа да примаат пациенти кај кои постои сомневање дека се заболени од корона, соопшти Министерството за одбрана на Русија.

Пет починати од коронавирус и 29 нови случаи

24Инфо - 07.04.2020

На Инфективната клиника починаа четворица пациенти заболени од коронавирус: 52-годишен од Куманово, 65-годишна пациентка од Лабуништа-Струга, жена на 62 години од тетовско Челопек и една 81-годишна од Штип.

Протоколот за користење на крвната плазма во лекувањето на пациентите со ковид-19 е изготвен

Република - 07.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција одговарајќи на прашање дали ќе се користи крвната плазма за лекување на пациенти заразени со ковид-19 посочи дека е е изготвен протокол, но станува збор за третман за кој нема ...

Во изминатите 24 часа регистрирани 29 новозаразени со коронавирус

Факултети - 07.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 29 лица позитивни на коронавирусот, соопштија од Министерството за здравство. По градови, најмногу новозаразени има во Скопје – 15, а потоа следуваат Куманово со 7, Прилеп со 1, Струга со 3 и Кочани исто така 3.

7 април, вонредна состојба, ден 20: Дозволи за движење во полициски час, нови случаи на КОВИД-19, онлајн настава и ...

CivilMedia - 07.04.2020

Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) досега на претставници на институции или други категорија граѓани им издало вкупно 27 илјади дозволи за движење за време на полициски час, кој е на сила поради вонредната состојба со ...

Турција почна да ги лекува заболените од Ковид-19 со крвна плазма

Нетпрес - 07.04.2020

Универзитетот во Источна Турција започна со користење на крвна плазма за пасивно да ги имунизира пациентите заразени со новиот коронавирус, јави агенцијата Анадолија. Третманот се изведува со земање плазма од пациент кој се опоравува од Ковид-19, и ...

Погледнете како се радуваат Италијанците кога сфаќаат дека ја победиле короната

+инфо - 07.04.2020

Италија продолжува лавовски да се бори со коронавирусот, иако токму оваа држава бележи најмногу жртви од сите земји во светот. Вкупниот број починати од почетокот на пандемијата во оваа земја изнесува нешто повеќе од 16.000 пациенти.

Шешељ го победил ракот со крвна плазма, со овој метод ќе се лечат и заразените од корона во Србија

Нетпрес - 07.04.2020

Србија започнува со лечење на заболените од корона со терапија на крвна плазма. Оваа терапија предвидува вбризгување на крв од излечени пациенти кои содржат антитела Со оваа терапија пред неколку години се излечи и Воислав Шешељ.Тој вели дека ...

Алсат: Починаа четири нови пациенти заболени од коронавирусот

24Инфо - 07.04.2020

Починаа четири нови пациенти заболени од коронавирусот, дознава Алсат . Станува збор за пациенти од Куманово, Лабуништа (струшко), Челопек (тетовско) и еден од Штип. Со ова вкупниот број на починати во земјава достигна 25.

15: Говорот на омраза се негува во Белата палата, вработените да внимаваат што потпишуваат, Заев вели никој нема да ...

Frontline - 07.04.2020

Преглед на вести во 15 часот ИНТЕРВЈУ за Фронтлајн со писхотерапевтката, доцент Ана Блажева – Колективната состојба полесно ќе ја надминеме ако ги сочуваме и зајакнеме меѓусебните врски. ЛАЖНИТЕ вести можат да чинат животи, индустријата на ...

Британските лекари барале од постарите да се откажат од реанимацијата: Еве што пишува во срамното писмо кое ги згрозило ...

Точка - 07.04.2020

Додека во Велика Британија забрзано расте бројот на заразени, но и починати од коронавирусот, лекарите упатиле извесен број на постари пациенти, заболени од тешки болести, да стават потпис на документ со кој се откажуваат од правата на реанимација ...

Трите најсмртоносни болести и короната

Локално - 07.04.2020

Откако завладеа пандемијата на коронавирусот, сè помалку луѓе се обраќаатт на службите за итна помош – дури и оние со симптоми на срцев или мозочен удар. Пациентите од карцином го одложуваат лечењето.

Една третина од болницата „8 Септември“ наменета за интервенции врз пациенти заразени со Ковид-19

Точка - 07.04.2020

Капацитетите на Градската општа болница „8 Септември“ се ставени во функција за потребите во справување со ширењето на инфекцијата на коронавирусот. Болницата, која досега беше наменета за пациенти коишто беа сомнителни или позитивни на ...

Огромна среќа на лицата на пациентите кои се излечија од коронавирусот во Италија

Скопје инфо - 07.04.2020

На интернет се појави видео со наслов „Трка против времето” која е снимена од здравствените работници на одделението за реанимација во една од болниците на Италија. На снимката може да се види неопислива среќа на лицата на пациентите кои успеале да ...

Србија за брзо ќе започне со лечење на заболените со крвна плазма

Скопје1 - 07.04.2020

Во Србија за десетина дена ќе почне таканаречената плазна терапија за заболените со коронавирус, објави српската премиерка Ана Брнабиќ. Таа вели дека ќе бидат користени антитела од крвта на луѓе коишто се излечиле и ќе им биде давана трансфузија на ...

Турција почна да ги лекува заболените од Ковид-19 со крвна плазма

24Инфо - 07.04.2020

Универзитетот во Источна Турција започна со користење на крвна плазма за пасивно да ги имунизира пациентите заразени со новиот коронавирус, јави агенцијата Анадолија. Третманот се изведува со земање плазма од пациент кој се опоравува од Ковид-19, и ...

Турција почна да ги лекува заболените од Ковид-19 со крвна плазма

Опсервер - 07.04.2020

Анкара, 7 април 2020 () – Универзитетот во Источна Турција започна со користење на крвна плазма за пасивно да ги имунизира пациентите заразени со новиот коронавирус, јави агенцијата Анадолија.

Четири нови смртни случаи од корона вирусот

Фокус - 07.04.2020

Починаа четири нови пациенти заболени од корона вирусот, објави телевизија Алсат, повикувајќи се на сопствени извори. Според информаците на телевизијата, станува збор за пациенти од Куманово, Лабуништа (струшко), Челопек (тетовско) и еден од Штип.

Турција почна да користи крвна плазма за лекување на заразените со коронавирусот

Слободен Печат - 07.04.2020

Универзитетот во Источна Турција започна со користење на крвна плазма за пасивно да ги имунизира пациентите заразени со новиот коронавирус, јави агенцијата Анадолија. Третманот се изведува со земање плазма од пациент кој се опоравува од Ковид-19, и ...

Турција почна да ги лекува заболените од Ковид-19 со крвна плазма

Фокус - 07.04.2020

Универзитетот во Источна Турција започна со користење на крвна плазма за пасивно да ги имунизира пациентите заразени со новиот корона вирус, јави агенцијата Анадолија. Третманот се изведува со земање плазма од пациент кој се опоравува од Ковид-19, и ...