TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Протест пред БНТ: Дваесетина граѓани извикуваа „Македонија е бугарска“ и со проектор го прикажаа документарецот ...

360 степени - 25.01.2022

Информацијата на „360степени“ дека Бугарската национална телевизија (БНТ) вчеравечер неочекувано од својата програма го повлече најавениот документарен филм „Само затоа што беа Бугари“ предизвика многу коментари и критики насочени кон директорот на ...

Вечерва протест пред БНТ поради „првата отстапка на Софија кон Скопје“, се бара и оставка од министерот за култура

360 степени

ВМРО-БНД протестира пред БНТ поради неемитуван филм за прогонот на Бугарите во Македонија

Локално

БНТ го најави документарецот „Само затоа што беа Бугари“, но го симнаа од програмата

Фактор

ВМРО-БНД протестира пред БНТ поради неемитуван филм за прогонот на Бугарите во Македонија

Press24

„Македонија е бугарска“, протест пред БНТ

Скопје1

(ВИДЕО) 360° Прва отстапка од Софија за Скопје

360 степени

Слободен Печат Press24 Скопје1 Независен Република

Скопје и Софија ја форсираат економијата, Радев повика да се решаваат и политичките прашања

Deutsche Welle - 25.01.2022

Радев повика да се расчистат спорните политички прашања со цел Скопје да ги започне преговорите за членство во ЕУ. Франција ги оцени како позитивни сигналите коишто дојдоа од Софија. Владите на ја зајакнуваат економската соработка, за да ги ...

НЕ ГЛЕДАМ НИШТО ПРОБЛЕМАТИЧНО И БУГАРИТЕ КАКО НАРОД ДА СЕ ВПИШАТ ВО УСТАВОТ НА НАШАТА ДРЖАВА: Бујар Османи за бТВ

Фактор

Османи: Не бегаме од темата за рехабилитација на Бугарите - жртви на комунизмот

Deutsche Welle

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Макфакс

Не гледаме ништо проблематично и Бугарите да се впишат во Уставот, рече Бујар Османи за БТВ

Нетпрес

Османи: Бугарија да размисли за промени во составот на историската комисија

360 степени

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

24Инфо

Centar А1 On Точка MTM Фактор Локално Локално Zoom

Средба Османи - Генчовска во Софија

Канал5 - 24.01.2022

Министрите за надворешни работи на Република Бугарија, Теодора Генчовска и на Република Македонија, Бујар Османи разговараа за актуелната состојба на политичкиот дијалог. Министрите за надворешни работи, Теодора Генчовска и Бујар Османи, се сретнаа ...

Генчовска и Османи разговараа за актуелната состојба на политичкиот дијалог

ТВ21

Генчовска и Османи разговараа за актуелната состојба на политичкиот дијалог

4NEWS

Генчовска и Османи разговараа за актуелната состојба на политичкиот дијалог

Макфакс

Генчовска и Османи разговараа за актуелната состојба на политичкиот дијалог

24Инфо

Генчовска и Османи разговараа за актуелната состојба на политичкиот дијалог

Локално

Османи – Генчовска: Директните и интензивни контакти се патот до решенија за отворените прашања

Сител

еМагазин Слободен Печат Frontline 360 степени Точка Нова ТВ МКД CivilMedia

Османи: И од Северна Македонија и од Бугарија се очекуваат резултати

Слободен Печат - 24.01.2022

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, изјави министерот надворешни работи Бујар Османи во интервју за бТВ во пресрет на денешната официјална посета на владиниот тим предводен од премиерот Димитар Ковачевски на Софија каде ...

Османи: И од Северна Македонија и од Бугарија се очекуваат резултати

ТВ21

Османи: И од Македонија и од Бугарија се очекуваат резултати

Канал5

Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Н.Македонија

Османи: И од Северна Македонија и од Бугарија се очекуваат резултати

Frontline

Османи за БТВ: И од Северна Македонија и од Бугарија се очекуваат резултати

Локално

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, вели Османи

Фокус

+инфо Press24 Р.С.Европа Вечер Прес Телма 365 Независен Сител