TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Османи незадоволна од ставот на Лајчак за независноста на Косово

Слободен Печат - 13.01.2021

Вршителката на должноста претседател на Косово, Вјоса Османи реагираше на наводите на специјалниот претставник на Европската унија за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак. Тој рече дека доколку Белград го промени ставот кон Приштина, ...

ЕУ го отстрани зборот „република“ пред „Косово“ од твитот за средбата на Вархеји – Османи

Акцент - 13.01.2021

Синоќа Европската унија го отстрани твитпт во кој ја опиша Вјоса Османи за „Претседател на Република Косово“. Во новата објава, овој пат недостасуваше зборот „Република“ и остана само Косово.