TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Најчевска: Зошто се уште мислам дека Уставниот суд застанува во одбрана на неправото

iPortal - 02.12.2019

Зошто мислев и зошто се уште мислам дека Уставниот суд застанува во одбрана на неправото: 1. Уставниот суд не видел неуставност во одредбите на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 година цели 7 години 2.

Нејаснотии во Собранието околу иницијативата за автентично толкување на Законот за помилување

Алсат-М - 02.12.2019

Нејаснотии во Собранието околу идните политички позиции за автентичното толкување на Законот за помилување. И по вообичаената понеделничка координација, не се знае како ќе заврши иницијативата за толкување на членот 11 од законот.

Артан Груби: За спорниот член од законот за помилување ќе се дебатира во Собранието и Уставниот суд

24 Вести - 02.12.2019

Централното претседателство на ДУИ не ја коментира „правната војна" која ја отвори иницијативата пред Уставниот суд, а со која би можело повторно да се врати на сила амнестијата на Ѓорѓе Иванов на сите политичари обвинети од сјо, меѓу кои има и ...

На Собранието не му се брза, автентичнот толкување за помилувањата по 11-ти декември

Нетпрес - 02.12.2019

Одлуката за барањето за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување Собранието ќе носи по 11-ти декември. Претседателот на Собранието, Талат Џафери вели дека оваа точка на дневен ред на пленарна седница ќе може да биде ставен откако ...

„Отворањето на темата за амнестија, политичка калкулација“ – СДСМ вината ја префрла во судот

ТВ21 - 02.12.2019

Автентичното читање на законот за амнестија, за албанската опозиција е само „политичка пресметка“. Барање за автентично читање на член 11 од Законот за амнестија, доставено од парламентарната група на СДСМ во Собрание, не стигнало до ниедна ...

Зибери: Член 11 не постои – Уставен: Не ни вршете притисок

ТВ21 - 02.12.2019

Уставен суд не се откажува од разгледувањето на член 11 од законот за амнестија, а од друга страна правниот експерт Насер Зибери вели дека член 11 не постои и дека нема ниту потреба од негово автентично читање.

Кекеновски: За жал не успеавме да се издигнеме над партиските интереси

Слободен Печат - 02.12.2019

Автентичното толкување ќе донесе сите да го толкуваме тоа на еден ист начин, рече Кекеновски. Пратениците треба да се ослободат од партиските интереси и да одлучат како им носи совеста во врска со автентичното толкување на Законот за помилување, за ...

На пратениците не им се брза, автентичното толкување најрано на 11 декември на седница

24 Вести - 02.12.2019

Идната среда,автентичното толкување најрано ќе се најде пред народните избраници. Првиот човек на законодавниот дом за ТВ 24 вели дека, процедурата е сложена, но и дека во Собранието мора да заврши комисиската расправа за буџет.

Нема автентично толкување на членот 11 пред 11 декември, Уставниот суд в среда ќе одлучува за амнестија во случаите на ...

Сител - 02.12.2019

Автентичното толкување за член 11 од законот за помилување што го бара СДСМ нема да се најде на седница пред 11 декември, брифира за Сител собранискиот спикер Талат Џафери. Тој прво, ќе чека да помине комисиската расправа за буџетот за 2020 година.

Амнестијата за 27-ми април пред Уставниот суд

Телма - 02.12.2019

Уставниот суд е пред нов предизвик. Деветмината судии в среда ќе одлучуваат дали амнестијата на лицата кои направија кривични дела на 27-ми април 2017-та треба да одговараат или да бидат поштедени од одговорност.

ФОКУС НА ДЕНОТ: Aнтикорупционерите ќе ги проверат судиите, автентичното толкување за помилувањето ја бранува јавноста

Фактор - 02.12.2019

Антикорупциска комисија го прифати вчерашниот повик на премиерот Зоран Заев и потврдно му одговори дека ќе започне со проверка на имотната состојба на судиите, поротниците и обвинителите, како и нивните семејства, откако ќе го изготви потребниот ...

Најважно во овој момент е да се затвори нелегалната аболиција на Иванов, бара СДСМ

Глас на Америка - 02.12.2019

ВМРО - ДПМНЕ ќе даде поддршка на иницијативата за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување, потврди денеска лидерот на опозицијата СКОПЈЕ — 11 декември е најрано што Собранието може да расправа за барањето на владејачката СДСМ за ...

Алијанса за Албанците: Помилувањето на претседателот Иванов не може да важи било неговата одлука да е поништена или не

Канал5 - 02.12.2019

Судиите, обвинителите, службениците, па дури и целиот судски систем може слободно да се нарече корумпиран! Ова го потврдуваат последните напори на Уставниот суд, според кои треба да се измени член 11-а од Законот за помилување што му овозможува на ...

Уставниот суд в среда ќе ја разгледа иницијативата за законот за амнестија

24 Вести - 02.12.2019

А уставниот суд в о среда на седница ќе ја разгледува иницијативата за уставноста и законитоста на членот 1 и членот 2 од законот за амнестија врз основа на кои беа амнестирани инволвирани во насилството во собранието на 27 април 2017 година.

Автентичното толкување за амнестиите пред пратениците после 11 декември

Телма - 02.12.2019

Седницата за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување се очекува да се најде на дневен ред пред пратениците по 11 декември. Собранискиот спикер Талат Џафери го испратил барањето до Законодавно правната комисија и до Владата која ...

(Не)јасно барање за автентично толкување на Законот за помилување

360 степени - 02.12.2019

Дали Собранието ќе донесе автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување со широк консензус меѓу сите партии ќе биде познато најрано на 11 декември, за кога претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави дека најбргу може да се закаже ...

Уставниот суд в среда ќе ја разгледа иницијативата за Законот за амнестија за „27 април“

Канал5 - 02.12.2019

Дали законот за амнестијата што ја добија дел од обвинетите за „27 април“, ќе се прогласи за неуставен, ќе се одлучува во среда. Од Уставниот суд за Канал 5 брифираат дека селективноста на амнестијата е основата врз која ќе се оценува дали Законот ...

Седница за автентичното толкување за аболицијата на Иванов нема пред 11 декември

Канал5 - 02.12.2019

Автентичното толкување на членот 11 од Законот за помилување нема да се најде на пленарна седница пред 11-ти декември, брифира претседателот на Собранието, Талат Џафери. Собранискиот спикер за Канал 5 објаснува дека и законодавната комисија да ...

Џафери: Седницата за автентичното толкување најрано на 11 декември

Телма - 02.12.2019

Џафери изјави дека со ова ќе започне собраниската процедура за барањето за автентично толкување, но предупредува дека и ЗКП и мислењето од Владата да стасаат до него во најскусо време, пленарна седница може да се закаже дури по завршување на ...

Ќе се чека мислење од Владата, па ќе се расправа за барањето за автентично толкување

Фокус - 02.12.2019

Законодавно-правната комисија (ЗКП) ќе чека мислење од Владата пред да расправа за барањето за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување, соопшти денеска претседателката на Комисијата, Соња Мираковска.

Џафери за тв 24: Автентичното толкување на Законот за помилување пред пратениците најрано на 11 декември

24 Вести - 02.12.2019

Автентичното толкување на законот за членот 11 од Законот за помилување, нема пред 11 ти декември да се најде пред народните избраници, вели за тв 24 собранискиот Спикер Талат Џафери. Џафери вели дека има процедура која мора да се испочитува, а е ...

Мираковска ќе чека мислење од влада, па ќе свика седница за помилувањето

+инфо - 02.12.2019

За разлика од 2011 година, кога со автентично толкување на Закон за амнестија беа ослободени од одговорност инволвираните во хашките случаи, овој пат целта е да се оневозможи помилување за случаите што произлегоа од снимките од масовното нелегално ...

Мицевски: Заеднички да донесеме закон против аболицирани политичари

Сител - 02.12.2019

Пратеничаката група на ВМРО-ДПМНЕ се уште не го добила барањето за автентично толкување, но ние остануваме на ставот на претседателот на партијата Мицковски за нов закон со кој ќе се забрани носител на фунцкија да биде веќе аболицирани или ...

(Видео) Калеска-Ванчева: Пратениците да го поддржат барањето за автентично толкување на членот 11 од Законот за ...

Макфакс - 02.12.2019

Во името на заштитата на правдата ги повикуваме сите пратеници, од сите парламентарни партии, пред се пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, да го поддржат барањето на СДСМ за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување, изјави Снежана Калеска ...

Џафери: Седница за автентичното толкување нема пред 11 декември

Сител - 02.12.2019

Автентичното толкување за член 11 од законот за помилување што го бара СДСМ нема да се најде на седница пред 11 декември, брифира за Сител собранискиот спикер Талат Џафери. Како што ни изјави Џафери, ќе чека да помине комисиската расправа за буџетот ...

Правда за Уставниот суд

Призма - 02.12.2019

Претпоставувам дека само некој вонземјанин, дојденец од планетата Нуркон, кого погрешната навигација и расипаниот вселенски брод го натерале да се приземји во Овчеполието, би бил изненаден од одлуката на Уставниот суд за прифаќање на иницијативата ...

И „селективната“ амнестија за 27 април на тест во Уставниот суд

+инфо - 02.12.2019

Селективноста на амнестијата е основата врз која ќе се оценува дали Законот за амнестија е во согласност со Уставот, кој предвидува еднаквост на граѓаните пред ...

СДСМ: Мицкоски јавно да ги повика пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат автентичното толкување поднесено од СДСМ

Канал5 - 02.12.2019

Наместо да измислува и да пласира несериозни предлози кои се во функција на одбрана на криминал, Христијан Мицкоски треба јавно да ги повика пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат автентичното толкување поднесено од СДСМ.

Денеска координација кај спикерот Џафери, ќе ја спречи ли СДСМ амнестијата на Иванов?

Слободен Печат - 02.12.2019

Уставниот суд ја разбуди заспаната иницијатива за аболицијата на поранешниот претседател Ѓорѓе Иванов со кој се опфатени 56 поранешни високи партиски и владини функционери на ВМРО-ДПМНЕ, меѓу кои екс премиерот Никола Груевски, министрите, Гордана ...

Џафери: Седницата за автентичното толкување најрано на 11 декември

Опсервер - 02.12.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска до Владата и до претседателката на Законодавно-правната комисија ќе достави писма со барањето од СДСМ за автентично толкување на членот 11 од Законот за ...

Пред одлуката на Уставен : на кого најмногу му одговара да „воскресне“ темата со аболициите?

Локално - 02.12.2019

Целосно демолирана Канцеларијата на Претседателот и Министерството за правда, жестоки судири со полицијата и приведени демонстранти, беше епилогот од протестите против тогашната одлука на Иванов за прекинување на сите кривични постапки против лица ...

Мицевски: Нејасно е барањето за автентично толкување на СДСМ

4NEWS - 02.12.2019

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски денеска изјави дека е нејасно зошто барањето за автентично толкување на СДСМ се однесува на членот 11 од Законот за помилување, кога Владата го коментира членот 11-а од Законот.

Се чека одговор од пратениците за автентичното толкување

Слободен Печат - 02.12.2019

Од Кабинетот на Џафери информираат дека барањето за автентично толкување што пристигнало во петокот веднаш е проследено до пратениците. Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторите на пратеничките групи денеска на редовната понеделничка ...

Уставниот суд в среда ќе ја разгледа иницијативата за Законот за амнестија

Курир - 02.12.2019

Уставниот суд в среда на седница ќе ја разгледува иницијативата за уставноста и законитоста на членот 1 и членот 2 од Законот за амнестија. Со иницијативата се бара да се разгледа уставноста и законитоста на овие два члена од Законот за амнестија ...

НЕДЕЛА НА ЛИЦА БЕЗ МАСКИ - ќе видиме ли јасно кој е „за“ а кој „против“ аболициите на Иванов

Фактор - 02.12.2019

Зошто помалиот брат во владејачката коалиција, Демократската унија за интеграција, не застана рамо до рамо со своите партнери од СДСМ, кога тие поднесоа барање за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување? И зошто партијата има ...

Автентични толкувања за свој интерес, амнестијата ќе биде „амнезија“ за „27 април“ и криминалот во „бомбите“

4NEWS - 02.12.2019

Уставниот суд на закажана редовна седница ќе одлучува дали екс-претседателот Иванов, имал право да ја повлече амнестијата која претходно ја дал за 56 лица меѓу кои и целото тогашнот раководство на ВМРО-ДПМНЕ.

Зошто Уставен сака да го оживее членот 11 од Законот за помилување?

Слободен Печат - 02.12.2019

Во 2016 година, Уставниот суд го укина Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 година, за да го врати членот 11 од 1993 година со кој Иванов амнестираше 56 лица обвинети од СЈО.

ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи автентичното толкување што го бара СДСМ

Фактор - 01.12.2019

ВМРО -ДПМНЕ ќе ја поддржи иницијативата на СДСМ за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување во обид да се спречи Уставниот суд повторно да ја активира фамозната аболиција на поранешниот претседател Ѓорѓе Иванов.

Мицкоски: ВМРО – ДПМНЕ ќе го поддржи автентично толкување

Алсат-М - 01.12.2019

ВМРО – ДПМНЕ ќе даде поддршка на иницијативата за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување. Лидерот на опозицијата. Христијан Мицкоски денеска порача дека се против амнестија но и упати две барања – да се направат законски измени ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи автентичното толкување на членот 11а во Собрание

Канал5 - 01.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја поддржи иницијативата за автентично толкување во Законодавниот дом на членот 11а од Законот за помилување што ја покрена СДСМ. Да се направат законски измени со кои ќе се забрани секое лице кое ќе добие амнестија да се занимава со ...

Сите пратеници да го поддржат Барањето да направиме се за да ја зајакнеме правната држава

24Инфо - 01.12.2019

П1: ВМРО-ДПМНЕ тврди дека има грешки во барањето што сте го доставиле, сте побарале толкување на член 11, а не на член 11а? Александар Николовски рече дека просто правата била грешка во оваа држава, мислејќи дека се врзуваат по однос на некоја ...

Мицкоски да ги повика пратениците на ВМРО ДПМНЕ да го поддржат автентичното толкување, нелегалната амнестија на Иванов ...

24Инфо - 01.12.2019

Трет ден Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не одговараат дали ќе го поддржат Барањето на СДСМ за автентично толкување за членот 11 од Законот за помолување. Со поднесување на автентичното толкување во Собранието СДСМ се бори за правда, за одговорност, ...

СДСМ: Ајде Мицкоски, повикај ги пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат барањето на СДСМ за автентично толкување

Канал5 - 01.12.2019

Зошто Христијан Мицкоски тактизира, врти од околу, не кажува јасен став и не ги повикува пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат Барањето поднесено од пратеници на СДСМ за автентично толкување?,се наведува во соопштението на СДСМ.

На Уставен суд после три години му „текнало“ да расправа за укинатото помилување

еМагазин - 01.12.2019

Иницијативата до Уставниот суд за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година адвокатот Зоран Стојановски ја поднел пред три години.

СДСМ: Ајде Мицкоски повикај ги пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за автентичното толкување

MakPress - 01.12.2019

Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ втор ден не се изјаснуваат дали ќе го поддржат Барањето поднесено од СДСМ за автентично толкување на член 11 од Законот за помилување, за да се спречат најавите да се врати незаконската аболиција на Иванов.

ДУИ ќе се консултира со странски експерти за Законот за помилување

365 - 01.12.2019

Од ДУИ нема подршка за иницијативата на СДСМ за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување. Коалиционите партнери засега се без усогласен став по одлуката Уставен да преиспитува дали поранешниот Претседател Ѓорѓе Иванов имал или ...

Иницијативата пред Уставен поднесена пред три години, иницијаторот тврди дека нема политичка заднина

Опсервер - 01.12.2019

Иницијативата до Уставниот суд за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година адвокатот Зоран Стојановски ја поднел пред три години.

Иницијативата пред Уставен поднесена пред три години, иницијаторот тврди дека нема политичка заднина

MakPress - 01.12.2019

Иницијативата до Уставниот суд за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година адвокатот Зоран Стојановски ја поднел пред три години.