TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Франција го избрка Февр од скијачкиот тим - немал тимски дух!

Sport 1 - 19.02.2018

Францускиот скијач Матју Февр мораше да го напушти олимпиското село во Пјонгчанг, по одлука на селекторот на скијачкиот тим. Скијачот е избркан од Зимските олимписки игри, поради коментарите кои ги дал по трката во велеслалом во неделата во ...

Видео: Како руските хокеари ги победија Американците на Олимпијадата во Пјонгчанг

Руска реч - 19.02.2018

Хокеарската репрезентација на Русија на Зимските олимписки игри ја победи репрезентацијата на САД со резултат 4:0 и на тој начин обезбеди директен влез во четвртфиналето. Русите самоуверено постигнаа четири погодоци.

Олимпиецот Ристевски излета од патеката

Фокус - 19.02.2018

Македонскиот олимпиец Антонио Ристевски не успеа да стигне до целта на велеслаломската трка на ЗОИ во Пјонг Чанг вчера, и остана без пласман во својот прв настап. Тој не стигна до целта, бидејќи излета од патеката.

Како се изработуваат златните олимписки медали? (фото)

Црнобело - 19.02.2018

23-тите Зимски олимписки игри во Пјонгчанг се во полн ек и се одржуваат од 9 до 25 февруари годинава, а 31-вите Летни олимписки игри се одржаа во Рио де Жанеиро во 2016 година. Олимпиското злато е една од најценетите награди на светот.

Пјонгчанг или Пјонгјанг? Јавен срам на професорка по хрватски јазик

Слободен Печат - 19.02.2018

Хрватската јавност со денови се шегува со јавниот срам на професорка по хрватски јазик на Филозофскиот факултет во Осијек, која е и уредничка на хрватското списание „Језик“. Сандра Хам го привлече вниманието со тоа што на својот фејсбук-профил им ...

Табела на медали: Норвешка го презеде лидерското место од Германија

Екипа - 19.02.2018

За првпат од стартот на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, Германија веќе не е најдобрата нација по бројот на освоени медали. По вчерашниот златен медал на Норвежаните во штафетната трка во крос-кантри, Скандинавците стигнаа до деветтото свое ...

Стох: Не сакам да се разбудам од овој прекрасен сон!

Sport 1 - 18.02.2018

Полскиот ски скокач, Камил Стох беше воодушевен затоа што успешно го одбрани олимпиското злато на големата скокалница на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг. Стох на претходните Олимписки игри, пред четири години во Сочи, беше несопирлив и на ...

Ледецка го освои златниот медал во дисциплината супер велеслалом!

ЗаЗабава - 18.02.2018

Чешката скијачка Естер Ледецка го направи најголемото изненадување во досегашниот тек на Олимпијадта во Пјонгченг, освојувајќи го златниот медал во дисциплината супер ...

За успехот на Ледецка биле заслужни скиите на Шифрин!

Sport 1 - 18.02.2018

Олимпијката од Чешка, Естер Ледецка направи сензација на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг благодарение на скиите, кои претходно ги користеше најдобрата скијачка Микаела Шифрин, а тоа го потврди тренерот на новата олимписка шампионка во ...

Норвежаните го освоија златото во штафета

+инфо - 18.02.2018

Олимпијците од Русија го освоија среброто, а Франција се пласираше на третото место пред Финска и Шведска. Машката репрезентација на Норвешка го освои златото во штафета на четири по десет километри во скијачко трчање на Зимските олимписки игри во ...

Антонио Ристевски не ја заврши велеслаломската трка

МКД - 18.02.2018

Македонскиот претставник во велеслалом, Антонио Ристовски не го заврши своето прво појавување на патеките во Пјонгчанг. Нашиот олимпиец излета од патеката уште во првата трка. На првата мерна станица тој имаше 72.

Ристевски поради грешка не ја заврши велеслаломската трка во Пјонгчанг

Дерби - 18.02.2018

Марсел Хиршер ја потврди доминацијата и успеа да победи и на велесаломската трка во Пјонгчанг, за која вреди да се напомене дека дел од истата беше и нашиот Антонио Ристевски кој за жал не успеа да ја заврши првата од двете предвидени трки.

Норвежаните најбрзи во штафетата во крос-кантри!

Sport 1 - 18.02.2018

Норвежаните ја потврдија својата доминација во крос-кантри, освојувајќи злато во машката штафета 4х10 километри, со што се качи на првото место на табелата со медали на ЗОИ во Пјонгчанг. Цела трка беа втори, постојано тактизираа и само чекаа да ...

Ристевски не ја заврши трката во велеслалом

СуперСпорт - 18.02.2018

И третиот македонски претставник на ЗОИ во Пјонгчанг, Антонио Ристевски немаше успешен настап. Нашиот најискусен олимпиец не успеа да ја заврши првата трка во велеслаломот и остана без пласман во ова натпреварување.

Хиршер го обезбеди и второто олимписко злато во Пјонгчанг

Дерби - 18.02.2018

Марсел Хиршер победи на олимпискиот велеслалом во Пјонгчанг и со тоа стигна до вториот златен медал на оваа зимска олимпијада. Фантастичниот Австриец повторно се погрижи да го совлада најголемиот ривал Хенрик Кристоферсен од Норвешка (со предност од ...

Хиршер триумфираше и во велеслалом

+инфо - 18.02.2018

Тој до златниот медал стигна за време од две минути, 18 секунди и четири стотинки. Австрискиот скијач Марсел Хиршер триумфираше на трката во велеслалом на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.

Антонио Ристевски излета уште на првата велеслаломска трка

Sport 1 - 18.02.2018

Третиот и последен македонски претставник на ЗОИ во Пјонгчанг не успеа да оствари пласман во неговото прво појавување на снегот. Антонио Ристевски остана без пласман во олимпискиот велеслалом, откако излета од патеката уште во првата трка.

Антонио Ристевски не ја заврши трката во велеслалом

Курир - 18.02.2018

Македонскиот репрезентативец Антонио Ристевски имаше неуспешен настап на велеслаломската трка на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Нашиот скијач не успеа да ја заврши патеката, останувајќи без пласман на ова натпреварување.

Трагедија во Пјонгчанг: Пронајден мртов во својата соба

Спортклуб - 18.02.2018

Во олимпиското село на Зимските Олимписки игри во Пјонгчанг утрово е пронајдено мртво лице. Организаторите соопштија дека почина 53-годишене државјанин на Јужа Кореја кој работел како преведувач за јапонса радио станица.

Златното момче Клаебо и Норвешка до златото во штафетната трка 4х10 километри

Екипа - 18.02.2018

Нордиската репрезентација на Норвешка стигна до златниот медал во штафетната трка 4х10 километри на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Норвежаните до олимписката титула стигнаа со време од 1:33.04.9 часа, за 9 секунди подобро од селекцијата на ...

Ристевски не ја заврши трката во велеслаломот во Пјонгчанг

SportMedia - 18.02.2018

Нашиот скијач Антонио Ристевски имаше неуспешен настап на велеслаломската трка на Олимписките игри во Пјонгчанг. Ристевски не успеа да ја заврши патеката. По првото мерно време имаше време од 17,94 секунди, што беше заостанување од 1,24 секунди од ...

Ристевски без пласман на велеслаломот во Пјонгчанг

Спортклуб - 18.02.2018

По Ставре Јада и Викторија Тодоровска својот настап на Зимските Олимписки Игри (ЗОИ) 2018 година во Пјонгчан го имаше и нашиот скијач Антонио Ристевски. Најискусниот наш олимпиец за жал не усепа да ја заврши првата трка од велеслаломот откако ...

Антонио Ристевски не ја заврши велеслаломската трка во Пјонгчанг

Екипа - 18.02.2018

Македонскиот репрезентативец Антонио Ристевски имаше неуспешен настап на велеслаломот на ЗОИ во Пјонгчанг откако нашиот претставник не успеа да ја заврши првата од двете трки, останувајќи без пласман на ова натпреварување.

Хиршер со втор златен медал на ЗОИ

Локално - 18.02.2018

Марсел Хиршер продолжува да забележува триумфи во ски-алпските дисциплини на Олимписките игри во Пјонгчанг По освојувањето на златниот медал во комбинација, денес Австриецот стана шампион во велеслалом.

ЗОИ Пјонгчанг: Клаебо за нова прекрасна норвешка победа (видео)

TopSport - 18.02.2018

Јоханес Хесфлот Клаебо обезбеди нова прекрасна победа за норвешкиот нордиски тим во Пјонгчанг, откако ја предводеше својата репрезентација до победа на 4х10 километри за Норвешка да стигне до петто злато во осум дисциплини во крос кантри скијање.

Смрт во Пјонгчанг-почина 53 годишен маж

Фактор - 18.02.2018

53 годишен маж е пронајден мртов во Пјонгчанг. Организаторите на Зимските Олимписки Игри соопштија дека се работи за срцев удар. Тој бил од Јужна Кореја и работел како преведувач за јапонска радио станица.

ЗОИ: „Мајсторот“ Хиршер со второ злато во Кореја

TopSport - 18.02.2018

Марсел Хиршер, конечно, својата доминација на пренесе и на олимписките патеки. Австриската алпска ѕвезда доминираше во велеслаломската трка за да го победи големиот ривал Хенрик Кристоферсен во велеслаломската трка со огромни 1.27 секунди предност.

Антонио Ристевски по својот најдобар резултат на Олимпијадите!

SportMedia - 18.02.2018

Денес со почеток во 10:00 часот (02:00 часот по македонско време) на Олимписката патека во ПјонгЧанг, ќе започне велеслаломската трка на која ќе учествува и најдобриот македонски алпски скијач Антонио Ристевски (стартен број 87).

(ВИДЕО) Освојувачи на медали на осмиот натпреварувачки ден за ЗОИ

Сител - 17.02.2018

Јапонецот Јузуру Ханју влезе во историјата на Зимските Олимписки Игри. Тој го освои златниот медал во слободната програма во уметничко лизгање, со што стана носител на јубилејниот 1.000-ти златен медал, откако почнаа да се одржуваат ЗОИ во 1924 ...

Камил Стох со ново злато на Олимписките игри

Спортклуб - 17.02.2018

Полскиот ски-скокач го одбрани златото со победа на големата скокалница на ЗОИ во Пјонгчанг. Најдоминантниот ски-скокач оваа сезона, Камил Стох, успеа повторно да дојде до златен медал на Зимските олимписки игри! Полскиот ас, човекот кој ги освои ...

Штох е по трет пат олимписки шампион!

SportMedia - 17.02.2018

Полскиот скокач ја одбрани титулата на олимписки шампион на големата скокалница на Игрите во Пјонгчанг, и дојде до третото злато... После четврттото место на малата скокалница, една недела подоцна Камил Штох покажа зошто е голем шампион.

Неприкосновениот Стох го одбрани и златниот медал на Олимписките игри

Дерби - 17.02.2018

Камил Стох на перфектен начин стигна до победа на новогодишната турнеја „Четири скокалници“, а дека во овој момент е ендоставно неприкосновен и најдобар ски-скокач во светот ни потврди и денеска на големата скокалница во Пјонгчанг.

Задоцни речиси пола час зад победникот, а влезе во целта како шампион (Видео)

SportMedia - 17.02.2018

Герман Мадразо кој има 43 години го оствари најлошиот резултат во историјата на ЗОИ, но и покрај тоа е херојот во Пјонгчанг и тоа е доказ дека олимпискито дух уште живее. Позитивно расположениот Мадзаро до пред две години, никогаш немал стапнато на ...

Херој на ЗОИ: Првпат застана на скии лани, а кога ја мина целта го пречекаа посебни лица! (ВИДЕО)

Sport 1 - 17.02.2018

Герман Мадразо, 43-годишниот Мексиканец, го оствари најлошиот резултат во историјата на зимските олимписки игри, но без оглед на тоа, тој е јунак на ЗОИ во Пјонгчанг и звучи како доказ на олимпискиот дух.

13-ти медал во кариерата на Марит Бјоерген од ЗОИ

Сител - 17.02.2018

Mесто во историјата на зимските олимпијади си обезбеди и Норвежанката, Марит Бјоерген. Токму Бјоерген беше во последната измена во штафетата на Норвешка која го освои златниот медал во крос-кантри трката 4х5.километри, пред Шведска и Русија.

Тотална доминација - Стох леташе најдолго и во Пјонгчанг!

Sport 1 - 17.02.2018

Најдоминантниот ски-скокач во оваа сезона, Камил Стох, успеа да стигне до златото на Зимските олимписки игри. Полскиот ас, момчето кое ги освои сите четири стани на Новогодишната турнеја и убедливо води во Светскиот куп, славеше во Пјонгчанг на ...

Да ви се заледи крвта: Страшната страна на ЗОИ во Пјонгчанг (ФОТО)

Sport 1 - 17.02.2018

Зимските Олимписки Игри (ЗОИ) во Пјонгчанг се во полн ек, а освен новите херои, олимписките медалоносци и егзотичните приказни кои ја прикажуваат вистинската слика на олимпизмот, натпреварувањата во зимските спортови се и – исклучително опасни.

Русите со лекција по хокеј за Американците: Убедлив триумф од 4-0!

Екипа - 17.02.2018

Хокеарите на Русија го запишаа вториот триумф на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, славејќи убедливо во Групата Б против селекцијата на САД со 4-0 (1-0,2-0,1-0). Русите им одржаа вистинска лекција по хокеј на Американците комплетно доминирајќи ...

Камил Штох го одбрани олимпиското злато од Сочи

Екипа - 17.02.2018

Полскиот ски-скокач Камил Штох го освои златниот медал на големата скокалница на Зимските Олимписки Игри во Пјонгчанг. Тој ја одбрани титулата што и пред четири години ја освои во Сочи, и го повтори успехот на легендарниот „летечки Финец“, Мати ...

Штох златен на големата скокалница

Сител - 17.02.2018

Златниот медал на голема скокалница во машка конкуренција поединечно му припадна на Кампл Штох. Полјакот кој две години во низа триумфираше на турнејата Четири Новогодишни скокалници, го освои златниот медал на Олимпијадата во Пјонгчанг, ...

Хокеарките од Финска си закажаа полуфинале со САД

Екипа - 17.02.2018

Хокеарките на Финска ќе играат во полуфиналето на ЗОИ 2018 во Пјонгчанг против селекцијата на САД откако во четвртфиналната пресметка славеа против Шведска со 7-2. Финска на тој начин и се реваншираше на Шведска за поразот во четвртфиналето на ...

Стох неприкосновено го одбрани олимпиското злато во Пјонгчанг

Спортски - 17.02.2018

Камил Стох го одбрани златото на големата скокалница на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Полскиот скијач повторно успеа да дојде до златниот медал со летови од 135 и 136,5 метри. Тој убедливо го има водството во Светскиот Куп, а ги освои и ...

Јапонецот Ханју влезе во историјата на ЗОИ

Сител - 17.02.2018

Јапонецот, Јузуру Ханју влезе во историјата на Зимските Олимписки Игри. Тој го освои златниот медал во слободната програма во уметничко лизгање, со што стана носител на јубилејниот 1.000-ти златен медал, откако почнаа да се одржуваат ЗОИ во 1924 ...

Маер синот влезе во алпската олимписка историја...

Н.Македонија - 17.02.2018

Матијас Маер славеше во супервелеслаломот на ЗОИ во Пјонгчанг, а со златниот медал на ЗОИ 2014 во спуст стана само вториот алпски скијач со олимписки титули во двете брзински трки (прв по Свиндал, кој ја отвори оваа категорија со триумфот во спустот ...

Тауфатофуа од Тонга сега посакува олимписки хет-трик...

Н.Македонија - 17.02.2018

На ЛОИ во Рио тој настапи во теквондо, сега во Пјонгчанг во норидско скијање, а за ЛОИ 2020 вели дека „размислува за нешто што има врска со вода“ Пита Тауфатофуа од Тонга ја заврши својата основна цел на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, а сега ...

Стох го одбрани златото од Сочи...

Н.Македонија - 17.02.2018

Стох го одбрани златото од Сочи Полскиот ски-скокач Камил Стох го освои златото на големата скокалница на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Полјакот ја одбрани шампионската титула од Сочи и е прв натпреварувач, кој освојува две едноподруго ...

Највпечатливите моменти од Игрите во Пјонгчанг...

Н.Македонија - 17.02.2018

Највпечатливите моменти од Игрите во Пјонгчанг Низ фотографии се прикажани највпечатливите моменти од изминатите седум дена на Зимските олимписки игри во ...

Бах: МОК ќе и помогне на Северна Кореја да учествува на Игрите во Токио 2020

Стандард - 17.02.2018

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (МОК), Томас Бах вети дека ќе помогне за полесно учество на Северна Кореја на летните олимписки игри во Токио за две години. Бах беше еден од главните иницијатори Северна и Јужна Кореја да учествуваат ...

ЗОИ: Русите со „лекција“ за Американците, Словенците со важна победа

TopSport - 17.02.2018

Поранешната НХЛ мега-ѕвезда, Илја Ковалчук го предводеше рускиот хокеарски тим во Пјонгчанг до импресивна 4:0 победа над САД за да го обезбедат првото место во групата Б и директно место во четврт-финалето на олимпискиот турнир, додека Американците ...

ЗОИ Пјонгчанг: Стох ја одбрани титулата на големата скокалница

TopSport - 17.02.2018

Камил Стох од Полска ја одбрани титула на големата скокалница во Пјонгчамг и го освои третот злато во кариерата на Зимските олимписки игри. Стох, кој на малата скокалница, го освои четвртото место, во саботата со скоковите од 135 и 136,5 метри ја ...