TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Филипче: Вториот бран е последица на непочитување на мерките

Deutsche Welle - 03.06.2020

Министерот за здравство Филипче вечерва информира дека речиси 90 отсто од новите случаи се заразиле на семејни прослави и собири пред десетина дена. Од понеделник ќе се одлучува дали ќе продолжи полицискиот час.

Филипче: Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега

Макфакс - 03.06.2020

Се надевам дека конечно и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега. Вирусот нема да замине додека сите не прифатиме дека претставува закана за секој кој не ги почитува мерките за заштита од него, изјави министерот за ...

Филипче: И по 100 прес-конференции дел од граѓаните одбиваат да ја прифатат реалноста

360 степени - 03.06.2020

Филипче соопшти дека од понеделник ќе се одлучува дали ќе продолжи полицискиот час и по викендов Новиот бран на заболени од ковид-19 е директна последица на непочитување на мерките, но и на задоцнета активност на Министерството за внатрешни работи ...

Филипче: Скопје е една функционална единица, со полицискиот час го штитиме целиот град

24Инфо - 03.06.2020

Мерките за ограничено движење за време на претстојниот продолжен викенд во Скопје ги предлагаме за сите општини, бидејќи градот практично е една функционална единица, порача вечерва министерот за задрвство Венко Филипче.

Филипче: И после 100 прес-конференции и апели, има граѓани кои не ја прифаќаат реалноста

Мета - 03.06.2020

Вирусот не е шега и нема да замине додека не прифатиме дека е закана за секој кој не ги почитува мерките. И после 100 oдржани прес-конференции и повторени апели и пораки, еден дел од граѓаните одбива да ја прифати реалноста дека вирусот е сериозна ...

Филипче: Групирањата, непочитувањето на мерките и неказнувањето причина за раст на заболените и враќање на полицискиот ...

Сител - 03.06.2020

Анализите на трендовите во изминатите денови покажуваат дека во овој момент имаме неколку локации во земјата каде има брзо ширење на вирусот и кластери кои се настанати најчесто како резулат на непочитување на пропишаните превентивни мерки.

Владата одлучи, половина држава повторно во карантин

Глас на Америка - 03.06.2020

За општините кои не се критични ќе важи полициски час во текот на продолжениот викенд. Забранета посета на гробишта за празникот Задушница СКОПЈЕ - Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести во целост и од утревечер повеќе од ...

Филипче: Вирусот не е шега и одговорноста е на секој поединец (ВИДЕО)

Канал5 - 03.06.2020

Министерот за здравство Венко Филипче по седницата на Владата , со најнови информации во врска со препораките на Комисијата за зарзни болести за воведување полициски час од утревечер до понеделник .

Владата го враќа полицискиот час по денешната бројка од 101 новозаразен со коронавирус

Сакам да кажам - 03.06.2020

Владата донесе одлука за враќање на полицискиот час, откако само една недела по укинувањето на најголемиот дел од рестриктивните мерки денеска има повеќе од 100 новозаразени со ...

Филипче: Дури 90 отсто од новозаболените се заразиле на семејни настани пред десетина дена

+инфо - 03.06.2020

Министерот рече дека во зависност од случувањата во наредните денови, следната недела ќе се носи одлука дали во некоја форма ќе се врати полицискиот час и во периодот што следува. Дури 90 отсто од новозаболените се заразиле на семејни настани во ...

Филипче: Се надевам дека и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега (ВИДЕО)

Слободен Печат - 03.06.2020

Овој нов бран е директна последица на непочитување на јасно пропишаните мерки, но и задоцнета или слаба активност за казнување, рече министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција, која се одржа во Владата.

Филипче: Вирусот не е шега, повторно враќање на полициски час викендов

Црнобело - 03.06.2020

По најавите за можен карантин викендов, министерот Филипче одржува прес-конференција. На прес-конференцијата министерот соопшти: Комисијата за заразни болести правеше анализа и ги следеше трендовите на новозаболени.

Филипче: Ако било кога било потребно единство во земјата тоа е сега

OhridNews - 03.06.2020

Ниту стотината прес конференции, укажувања, молби, апели не помогнаа некои луѓе да сфатат колку е опасен вирусот Ковид 19, разочарано констатираше министерот за здраватво Венко Филипче на прес конференција вечерва.

„Полицискиот час важи до понеделник, за понатаму ќе носиме одлуки дополнително“, рече Филипче

ТВ21 - 03.06.2020

Граѓаните се прашуваат што ќе биде после понеделник, односно дали ќе остане полицискиот час и натаму на сила? Одговори Филипче на прес-конференцијата вечерва. „Овие одлуки се само за овој продолжен викенд, а за потоа ќе носиме одлуки дополнително.

ЈАНЕВСКИ: Како Филипче стана „добриот“, а Комисијата „лошиот цајкан“ и како „свети Филипче“ ќе ја убие короната со ...

Денешен - 03.06.2020

Дарко ЈАНЕВСКИ Не знам дали забележувате дека последните денови, полека, малку по малку, како се влошуваше ситуацијата, кога одеднаш почнаа да се прават и по 1 000 тестови дневно наместо оние стотина, фокусот на интересот за Ковид 19 почна да се ...

ВО ЖИВO: Венко Филипче ќе ја соопшти одлуката за претстојниот викенд

Слободен Печат - 03.06.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на вечерашнава прес-конференција за медиумите ќе информира за моменталната состојба со вирусот ковид- 19 во земјата, како и ќе соопшти за јавноста за викендот што престои, односно дали е прифатен предлогот на ...

ВО ЖИВО Обраќање на министерот Венко Филипче

+инфо - 22.06.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, во 15:30 часот ќе одржи прес-конференција на која ќе ги информира граѓаните за новите детали поврзани со коронавирусот во земјава. Министерот за здравство, Венко Филипче, во 15:30 часот ќе одржи ...

ВО ЖИВО: Прес на Венко Филипче – дали ќе има целосен викенд-карантин

Либертас - 03.06.2020

Следете го пресот на министерот за здравство Венко Филипче од 20 ...

Прес-конференцијата на министерот за здравство Филипче

OhridNews - 03.06.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, во 20 часот ќе одржи прес конференција на која ќе ги соопшти најновите информации за состојбата со пандемијата предизвикана од Ковид 19 во земјата, која повторно се засилува, како и мерките за спречување на ...

Во тек е владина седница на која се одлучува за предлогот на комисијата

Сител - 03.06.2020

Според неофицијални информации за Сител, Владата веќе одржува седница и веќе има неофицијални најави дека оваа вечер односно во текот на вечерта прес конференција треба да има министерот за здравство Венко Филипче меѓутоа официјална информација кога ...

Заболениот полицаец, центарот за јавно здравје во Гевгелија почна со тестирање

Телма - 03.06.2020

60 странски полицајци што ја чуваат македонско – грчката граница од нелегални преминувања се во самоизолација бидејќи нивни колега од Унгарија којшто беше овде на мисија бил позитивен на корона – вирусот.

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Прес - конференција на Венко Филипче

Фактор - 03.06.2020

Mинистерот за здравство, Венко Филипче во 20 часот, ќе одржи прес-конференција. Во Македонија има нови 101 заразен со коронавирусот. Четворица ја изгубија битката со Ковид - 19, а се бара и карантин за повеќе ...

Прес-конференција на Филипче во 20:00 (ЖИВО)

MTM - 03.06.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче во 20:00 часот ќе оддржи прес-конференција. Следете ја во живо на линкот ...

Во живо: Венко Филипче закажа вонредна прес конференција

Centar - 05.06.2020

министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, денескa, (петок, 05.06.2020 година), во 16:30 часот, ќе одржи прес-конференција. Во живо пресот продледете го во ...

Нови 101 заразени од Ковид-19, се очекува критичен викенд

Deutsche Welle - 03.06.2020

Попладнево се одржува вонреден состанок на министерот за здравство со Комисијата за заразни болести и локалните власти во најпогодените општини. Најголемиот број новозаразени повторно од Скопје.

Ако нема карантин за продолжениот викенд, коронавирусот ќе почне неконтролирано да се шири, сметаат од комисијата за ...

Сакам да кажам - 03.06.2020

Комисијата за заразни болести денеска има и втор вонреден состанок, по зголемените бројки на заразени од коронавирус изминативе неколку дена, а посебно денеска, откако од Институтот за јавно здравје за државната агенција МИА потврдија дека ќе бидат ...

Можно е да се предложи карантин за општините кои се жаришта на Ковид-19, Комисијата стравува од неконтролирано ширење

Фокус - 03.06.2020

Комисијата за заразни болести денеска има и втор вонреден состанок, по зголемените бројки на заразени од корона вирус изминативе неколку дена, на кој присуствува и министерот Венко Филипче и претставници од МВР.

Боки се приклучува кон кривичната пријава за Филипче и Дончев за случајот „Дијамед“, тврди дека е замешана и Рускоска

Република - 03.06.2020

Бојан Јовановски вчера откри дека се приклучува кон кривичната пријава за поранешниот директор на Фондот за здравство и за актуелниот министер Венко Филипче во случајот „Димаед“. Тој вчера изнезе нови детали за овој корупциски случај за кој тврди ...

Вонреден состанок во Влада- можно е воведување на рестрикивни мерки

Press24 - 03.06.2020

Во 12 и 30 часот ќе има вонреден состанок во Владата по неофицијалните сознанија дека бројката на новозаразени изнесува повеќе од 100 лица од кои 59 се од Скопје. Најголем проблем претставува што граѓаните одбиваат да одговорат на епидемиолошките ...

Филипче на средба со КЗБ, Центрите за јавно здравје и МВР ќе дискутира за мерките во општините кои се жаришта на ...

Либертас - 03.06.2020

Министерството за здравство информира дека денеска во 13 часот, министерот за здравство доц. д-р. Венко Филипче ќе одржи состанок со членовите на Комисијата за заразни болести, претставници на локални Центри за јавно здравје и претставници на ...

Сите ја чекаат бројката на новозаразени, Филипче се пофали дека го избегнавме италијанското сценарио

Фактор - 03.06.2020

Во очекување на целата јавност да ја соопшти новата точна бројка на новозаразени од коронавирус во земјава, министерот за здравство Венко Филипче тукушто на фејсбук соопшти дека сме успеале да го избегнеме италијанското сценарио.

Филипче: Регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19.

Frontline - 03.06.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил ги објави промените со бројот на заразени со Ковид-19 кај нас, оздравени и починати во последното деноноќие. Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови ...

Комисијата за заразни смета дека без карантин за Духовден, короната дополнително ќе се шири

Expres - 03.06.2020

Во Комисијата за заразни болести сметаат дека ако за претстојниот продолжен викенд поради празникот Духовден не се вратат рестриктивните мерки во делови од земјата, каде што има многу активни случаи, постои голема опасност коронавирусот да почне ...

Филипче: Оние кои не веруваат во вирусот нека ја погледнат репортажава од Инфективна (ВИДЕО)

365 - 03.06.2020

Големиот пораст на новозаразени не се должи на олабавување на мерките, ниту на укинување на полицискиот час. Напротив, најголем дел од новозаразените се заразиле непочитувајќи ги мерките во сила и за време на полицискиот час, уверуваат надлежните.

ОПШТИНИ ПОД КАРАНТИН ВИКЕНДОВ? Одлука ќе се донесе најдоцна до утре

Фактор - 03.06.2020

Овие два дена Комисијата за заразни болести, анализирајќи ја состојбата, како што велат, од час во час, можно е да препорача, претстојниов продолжен викенд, дел од општините, од каде во изминативе два дена имаше најголем број на заразени, да бидат ...

Нови 76 заразени и еден починат од коронавирус

Deutsche Welle - 02.06.2020

Најголем дел од новозаразените се од Скопје, но министерот Филипче вели дека се знаат сите кластери. До четврток ќе се знае дали претстојниот празничен викенд во некои општини би можел да донесе локални рестрикции.

Скокна бројот на заразени: Министерството за здравство ја дополни статистиката, регистрирани 76 нови случаи

Press24 - 02.06.2020

Скокна бројот на заразени во денешната статистика. Министерството за здравство објави поголем број на инфицирани, но и на тестирани од оној кој претходно на прес-конференција го објави министерот Венко Филипче.

Андоновски: Филипче многу лошо ја менаџира состојбата со корона вирусот тоа го докажува големиот број на заразени во ...

Курир - 02.06.2020

Според сите параметри Македонија е на дното според направени тестови само во Албанија и Бугарија имаат полоши резултати од нас. Македонија има огромна смртност на еден милион жители и се наоѓа во групата н 26 земји во светот кои имаат најголема ...

Андоновски: Не може да се збори за избори кога во Република Македонија се заразуваат два пати повеќе луѓе отколку во ...

Курир - 02.06.2020

Стефан Андоновски, советник на претседателот Христијан Мицкоски за надворешна политика во своето гостување во „Само Вистина“ говореше за одржување на изборите каде посочи дека во државата не можат сега да се одржат избори кога во Република ...

До четврток ќе се донесе одлука за евентуално враќање на рестриктивните мерки

Канал5 - 02.06.2020

Се уште нема одлука во однос на можноста за враќање на рестриктивните мерки, кои што ги најавивме во текот на вчерашниот ден, во смисла на тоа дека Комисијата за заразни болести ги разгледува.

60 полицајци на служба во Гевгелија од денес во изолација поради позитивен колега – странец

А1 On - 02.06.2020

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради постојаната опасност од нов мигрантски бран од денес се во изолација. Министерот за здравство Венко Филипче извести дека полицаец од Унгарија кој бил на служба на границата ...

Во Чаир и Студеничани се тестираат 10 семејства, тврди Филипче

Фокус - 02.06.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција истакна дека во Чаир и Студеничани 10 семејства се тестираат. „ Во Тетово се проверуваат 40 лица од приватна фирма. Вчера во Липково се утврдени 12 заболени, а во Чаир и ...

18: Филипче: Знаеме што се случува, до четврток ќе има одлуки за рестрикции на некои места, сведоштва на пациенти со ...

Frontline - 02.06.2020

Преглед на вестите во 18,00 часот. ФИЛИПЧЕ: Се разгледува можноста за враќање на рестрикциите и во зависност од анализите одлуката дали тие ќе се вратат ќе знаеме во наредниве денови. Точно знаеме што се случува и имаме капацитет да се справиме и со ...

Во четврток ќе се донесе одлука за нови рестрикции во општините со најмногу заболени

Нова ТВ - 02.06.2020

Во четврток ќе се донесе одлука дали ќе има нови рестриктивни мерки за скопските општини Чаир, Сарај и делови од градот каде што има повеќе заболени, како и ограничување на движење викендов кога има нов празник Задушница, информира министерот за ...

СЕ ЗГОЛЕМИ БРОЈОТ: Заразени се 76 луѓе

Фактор - 02.06.2020

Се зголеми бројот на заразени од коронавирусот. Според најновата статистика, бројот на заразени е 76, а тестирани се 885 луѓе. Министерот Филипче претходно соопшти дека бројот на инфицирани е 67.

Вработен во граничната полиција позитивен на ковид-19

360 степени - 02.06.2020

Полицаец од граничната полиција е позитивен на ковид-19, информираше министерот за здравство на денешната прес-конференција. „Вработениот кој е позитивен е полицаец од пограничната полиција од странство, кој по враќањето во Унгарија бил тестиран и е ...

До утре ќе се знае дали ќе има нови рестриктивни мерки против Ковид-19

Сител - 02.06.2020

Комисијата за заразни болести најдоцна до утре ќе одлучи дали ќе предложи враќање на рестриктивните мерки за време на продолжениот викенд, пред христијанскиот празник Духовден. – Одлуката ќе ја донесеме во следните неколку денови, сигурно до ...

Филипче: Не чувствувам одговорност за последните бројки, добро се справуваме со епидемијата

МКД - 02.06.2020

На прашањето за тоа дали министерот за здравство чувствува одговорност за последните бројки на новозаразени и починати, Венко Филипче одговори дека неговиот тим со епидемијата се справуваа многу стручно и професионално и дека така и ќе продолжат.

Огромен број од заболените со ковид-19 во Чаир и Студеничани се поврзани со 10 семејства, соопшти Филипче

МКД - 02.06.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче соопшти дека бројките конечни за заболени од денес не се стасани бидејќи се чека детална анализа од приватна установа, но посочи начелно дека од 868 тестирана има 67 позитивни пациенти во последните 24 часа, 25 ...

Филипче: Игнорирањето на вирусот и негирањето дека тој постои не помага никому

Мета - 02.06.2020

Игнорирањето на вирусот и негирањето дека тој постои не помага никому. Оние кои се одговорни и кои доследно се придржуваат на мерките треба да се пример за сите останати. Рестрикциите се непожелни и ќе ги избегнеме само ако се однесуваме ...