TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бошњаковски: Неделава Законот за аудиовизуелни уметности пред Владата

Нова ТВ - 14.02.2018

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски на денешната прес конференција најави можност до крајот на неделата да се одржи посебна седница Владата на кој ќе се усвои Предлог-законот за измени и дополнување на Законот за аудио и аудио-визуелни уметности со ...

Бошњаковски: Цветковски ќе биде директор на МРТ до усвојувањето на новиот закон

МКД - 14.02.2018

Веднаш по усвојување на новиот закон за аудио и аудиовизуелни услуги ќе се овозможи овие раководни позиции во МРТ да ги водат професионалци, непартиски личности. Истото ќе ваќи и за Агенцијата за аудио и аудиовизуелни услуги (АВМУ).

Бошњаковски: Новото раководство на МРТ ќе трае до новиот закон

Мета - 14.02.2018

Владата на Република Македонија нема никаква поврзаност со изборот на директорот на Македонската радио телевизија. Овој избор е одлука на Програмскиот совет на МРТ кој се уште функционира во стариот состав, а граѓаните на Република Македонија „добро ...

Бошњаковски: Ќе се овозможи професионално и непартиско раководење на МРТ и АВМУ

ТВ21 - 14.02.2018

Владата на Република Македонија нема никаква поврзаност со изборот на директорот на Македонската радио телевизија. Овој избор е одлука на Програмскиот совет на МРТ кој се уште функционира во стариот состав, а граѓаните на Република Македонија добро ...

Бошњаковски: Изборот на раководството на МРТ ќе важи додека да се промени Законот

Слободен Печат - 14.02.2018

Владата на РМ нема никаква п оврзаност со изборот на директор на МРТ, изборот е одлука на Програмскиот совет на МРТ кој фунционира во стариот состав, граѓаните знаат кој членува таму под чие влијание тој работи, вели Миле Бошњаковски портпарол на ...

Марјан Цветковски реизбран за директор на МРТ од 13 пријавени кандидати

Мета - 14.02.2018

Актуелниот директор на Македонската радио телевизија (МРТ), Марјан Цветковски, во конкуренција од 12 пријави вчера е реизбран на чело на јавниот сервис, потврди за „Мета“ Смилка Јанеска – Саркањац, претседател на Програмскиот совет на МРТ.

Бејкова: Изборот на Цветковски е исмеjување и мајтапење со процедурата

Слободен Печат - 14.02.2018

Владата доцни со реформите во јавниот сервис, а изборот на Марјан Цветковски за старо-нов директор на МРТ е мајтапење и исмејување со законската процедура, вели Бијлана Бејкова од НВО Инфоцентар.

МРТ го реизбра Марјан Цветковски за директор

Press24 - 14.02.2018

Директорот на Македонската радио и телевизија, Марјан Цветковски, повторно е реизбран за директор на таа функција, која ја извршува од 2012. година. По објавениот конкурс за избор на нов директор, Програмскиот совет на МРТ повторно го избра ...

Кога џукелите завиваат!

CivilMedia - 14.02.2018

пишува: Голема е веројатноста дека за него никогаш не сте слушнале, доколку не сте член на раководството на партијата на Никола Груевски или ако, баш, не сте вработен во МРТВ. Да ви наредам десет фотографии за негово распознавање, претпоставувам, а ...

Прва не се менува - МРТ си остана со истиот директор

Фактор - 14.02.2018

Прва како што многумина граѓани ја викаа МРТ кога ја програмираа на бројот 1 на нивниот далеченски менувач. ја задржува традицијата на бавни и долговечни промени. Така актуелниот директор на МРТ Марјан Цветковски е повторно избран да ја извршува ...

Во МРТ нема промени – Марјан Цветковски повторно е избран за директор

Канал 77 - 14.02.2018

Управниот одбор на Македонската Радио Tелевизија на одржаната седница за нов извршен директор повторно го избра Марјан Цветковски, а за негов заменик Харун Ибраими. На Цветковски мандатот му истекува во март годинава.

Марјан Цветковски реизбран за директор на МРТ

еМагазин - 14.02.2018

Програмскиот совет на Македонската радио-телевизија на седница за нов извршен директор го реизбра Марјан Цветковски, а за негов заменик Харун Ибраими. Мандатот на новиот директор и заменик-директор на МРТ трае три години со можност за реизбор.

Во МРТ ништо ново, Марјан Цветковски пак избран за директор

МКД - 13.02.2018

Марјан Цветковски, директорот на Македонската радио и телевизија од 2012, останува на таа функција уште три години. По објавениот конкурс за избор на нов директор, Програмскиот совет на МРТ повторно го избра Цветковски.

Во МРТ нема промени – Марјан Цветковски повторно е избран за директор

Макфакс - 13.02.2018

Управниот одбор на Македонската Радио Tелевизија на одржаната седница за нов извршен директор повторно го избра Марјан Цветковски, а за негов заменик Харун Ибраими. На Цветковски мандатот му истекува во март годинава.

Марјан Цветковски останува директор на МРТ

+инфо - 13.02.2018

Мандатот на новиот директор и заменик-директор на МРТ трае три години со можност за реизбор. Програмскиот совет на Македонската радио-телевизија на одржаната седница за нов извршен директор повторно го избра Марјан Цветковски, а за негов заменик ...

Марјан Цветковски е реизбран за Генерален директор на МРТВ

AKO - 13.02.2018

Актуелниот директор на МРТВ, Марјан Цветковски, е реизбран на оваа функција, откако стариот Програмски совет, чиј мандат истекува кон крајот на годината, на 26 јануари распиша конкурс за нов директор.

МРТ доби опомена за недоволно емитување сопствена програма, а „Нова“ зашто не пуштала македонска музика

Макфакс - 13.02.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги при редовен програмски надзор врз програмските сервиси на Македонска Радиотелевизија МРТ 1 и МРТ 2, и ТВ Нова, констатираше непочитување на законските одредби коишто се однесуваат на обврските за ...

Бошњаковски: Ќе се овозможи професионално и непартиско раководење на МРТ и АВМУ

Канал5 - 14.02.2018

Владата на Република Македонија нема никаква поврзаност со изборот на директорот на Македонската радио телевизија. Овој избор е одлука на Програмскиот совет на МРТ кој се уште функционира во стариот состав, а граѓаните на Република Македонија добро ...

Цветковски ќе директорува со МРТ додека Владата не го промени законот

Фокус - 14.02.2018

Директорот на МРТ, Марјан Цветковски, кому Програмскиот совет на МРТ му додели уште еден мандат, ќе биде на чело на јавниот сервис се додека Владата не го промени законот. Владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, денеска изјави дека Владата нема ...

МРТ го реизбра Марјан Цветковски за директор

Нетпрес - 14.02.2018

Директорот на Македонската радио и телевизија, Марјан Цветковски, повторно е реизбран за директор на таа функција, која ја извршува од 2012. година. По објавениот конкурс за избор на нов директор, Програмскиот совет на МРТ повторно го избра ...

Кога џукелите завиваат!

iPortal - 14.02.2018

Г осподинот Марјан Цветковски е реизбран за генерален директор на МРТВ, со одлука на Програмскиот совет на јавниот радиодифузер. Новиот мандат ќе му трае уште три години, иако на таа функција се наоѓа од 2012 година.

Во МРТ нема промени – Марјан Цветковски повторно е избран за директор

Вечер - 13.02.2018

Стариот управен одбор на Македонската радио-телевизија на одржаната седница за нов извршен директор повторно го избра Марјан Цветковски, а за негов заменик Харун Ибраими. На Цветковски мандатот му истекува во март годинава.

Марјан Цветковски останува директор на МРТ

МК News - 14.02.2018

Програмскиот совет на Македонската радио-телевизија на одржаната седница за нов извршен директор повторно го избра Марјан Цветковски, а за негов заменик Харун Ибраими. На Цветковски мандатот му истекуваше во март годинава.

Марјан Цветковски реизбран за директор на МРТ

Фокус - 13.02.2018

Актуелниот директор на МРТ, Марјан Цветковски, е реизбран на оваа функција, откако стариот Програмски совет, чиј мандат истекува кон крајот на годината, на 26 јануари распиша конкурс за нов директор.

МРТ доби опомена за недоволно емитување сопствена програма, а НОВА зашто не пуштала македонска музика

Вечер - 13.02.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги при редовен програмски надзор врз програмските сервиси на Македонска Радиотелевизија МРТ 1 и МРТ 2, и ТВ Нова, констатираше непочитување на законските одредби коишто се однесуваат на обврските за ...

Бошњаковски ветува професионално и непартиско раководење на МРТ и АВМУ

Стандард - 14.02.2018

Владата на Република Македонија нема никаква поврзаност со изборот на директорот на Македонската радио телевизија. Овој избор е одлука на Програмскиот совет на МРТ кој се уште функционира во стариот состав, а граѓаните на Република Македонија добро ...

Цветковски ќе директорува со МРТ додека Владата не го промени законот

Либертас - 14.02.2018

Директорот на МРТ, Марјан Цветковски, кому Програмскиот совет на МРТ му додели уште еден мандат, ќе биде на чело на јавниот сервис се додека Владата не го промени законот. Владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, денеска изјави дека Владата нема ...

МРТ го реизбра Марјан Цветковски за директор

Точка - 14.02.2018

Директорот на Македонската радио и телевизија, Марјан Цветковски, повторно е реизбран за директор на таа функција, која ја извршува од 2012. година. По објавениот конкурс за избор на нов директор, Програмскиот совет на МРТ повторно го избра ...

Kога џукелите завиваат!

Либертас - 14.02.2018

Господинот Марјан Цветковски е реизбран за генерален директор на МРТВ, со одлука на Програмскиот совет на јавниот радиодифузер. Новиот мандат ќе му трае уште три години, иако на таа функција се наоѓа од 2012 година.

Марјан Цветковски повторно избран за извршен директор на МРТ

А1 On - 13.02.2018

Стариот управен одбор на Македонската радио-телевизија на одржаната седница за нов извршен директор повторно го избра Марјан Цветковски, а за негов заменик Харун Ибраими. На Цветковски мандатот му истекува во март годинава.

Марјан Цветковски реизбран за извршен директор на МРТ

ТВ21 - 14.02.2018

Програмскиот совет на Македонската радио-телевизија на одржаната седница за нов извршен директор повторно го избра Марјан Цветковски, а за негов заменик Харун Ибраими. На Цветковски мандатот му истекуваше во март годинава.

МРТ во следните три години останува со истиот директор

Нова ТВ - 13.02.2018

Актуелниот директор на МРТВ, Марјан Цветковски, е реизбран на оваа функција, откако стариот Програмски совет, чиј мандат истекува кон крајот на годината, на 26 јануари распиша конкурс за нов директор – објави порталот „ Актуелно “.

МРТ доби опомена за недоволно емитување сопствена програма, а НОВА зашто не пуштала македонска музика

А1 On - 13.02.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги при редовен програмски надзор врз програмските сервиси на Македонска Радиотелевизија МРТ 1 и МРТ 2, и ТВ Нова, констатираше непочитување на законските одредби коишто се однесуваат на обврските за ...

Бошњаковски: Ќе се овозможи професионално и непартиско раководење на МРТ и АВМУ

А1 On - 14.02.2018

Владата на Република Македонија нема никаква поврзаност со изборот на директорот на Македонската радио телевизија. Овој избор е одлука на Програмскиот совет на МРТ кој се уште функционира во стариот состав, а граѓаните на Република Македонија добро ...

Во МРТ нема промени – Марјан Цветковски повторно е избран за директор

Точка - 13.02.2018

Управниот одбор на Македонската Радио Tелевизија на одржаната седница за нов извршен директор повторно го избра Марјан Цветковски, а за негов заменик Харун Ибраими. На Цветковски мандатот му истекува во март годинава.

Марјан Цветковски реизбран за директор на МРТ

Локално - 13.02.2018

Актуелниот директор на МРТ, Марјан Цветковски, е реизбран на оваа функција, откако стариот Програмски совет, чиј мандат истекува кон крајот на годината, на 26 јануари распиша конкурс за нов директор, објави порталот Актуелно.

МРТ доби опомена за недоволно емитување сопствена програма, а „Нова“ зошто не пуштала македонска музика

Точка - 13.02.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги при редовен програмски надзор врз програмските сервиси на Македонската радио-телевизија, МРТ 1 и МРТ 2, и ТВ „Нова“, констатира непочитување на законските одредби што се однесуваат на обврските за ...

Владата вели дека раководството на МРТ ќе трае додека да се промени законот

+инфо - 14.02.2018

Портпаролот на Владата вели дека ќе се овозможи професионално и непартиско раководење на МРТ и АВМУ. Владата нема никаква поврзаност со изборот на директорот на Македонската радио телевизија.

Во МРТ нема промени – Марјан Цветковски повторно е избран за директор

Поглед - 13.02.2018

Стариот управен одбор на Македонската радио-телевизија на одржаната седница за нов извршен директор повторно го избра Марјан Цветковски, а за негов заменик Харун Ибраими. На Цветковски мандатот му истекува во март годинава.

Марјан Цветковски повторно избран за директор на МРТ

Слободен Печат - 13.02.2018

Актуелниот директор на Македонската радио телевизија, Марјан Цветковски, е реизбран на оваа позиција, откако на 26 јануари беше распошан конкурс за нов директор. На Цветковски мандатот му истекува во март годинава, но конкурсот беше распишан пред ...

Опомена за МРТ за недоволно емитување сопствена програма, НОВА не пуштала македонска музика

Слободен Печат - 13.02.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги при редовен програмски надзор врз програмските сервиси на Македонска Радиотелевизија МРТ 1 и МРТ 2, и ТВ Нова, констатираше непочитување на законските одредби коишто се однесуваат на обврските за ...

Бошњаковски: Ќе се овозможи професионално и непартиско раководење на МРТ и АВМУ...

Н.Македонија - 14.02.2018

Бошњаковски: Ќе се овозможи професионално и непартиско раководење на МРТ и АВМУ Владата на Република Македонија нема никаква поврзаност со изборот на директорот на Македонската радио телевизија.

Во МРТ нема промени – Марјан Цветковски повторно е избран за директор

Република - 13.02.2018

Управниот одбор на Македонската Радио Tелевизија на одржаната седница за нов извршен директор повторно го избра Марјан Цветковски, а за негов заменик Харун Ибраими. На Цветковски мандатот му истекува во март годинава.

Цветковски реизбран за директор на МРТВ

Стандард - 13.02.2018

Актуелниот директор на МРТВ, Марјан Цветковски, е реизбран на оваа функција, откако стариот Програмски совет, чиј мандат истекува кон крајот на годината, на 26 јануари распиша конкурс за нов директор.

МРТ доби опомена за недоволно емитување сопствена програма, а „Нова“ зашто не пуштала македонска музика

Sky - 13.02.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги при редовен програмски надзор врз програмските сервиси на Македонската радио-телевизија, МРТ 1 и МРТ 2, и ТВ „Нова“, констатира непочитување на законските одредби што се однесуваат на обврските за ...

Бошњаковски: Ќе се овозможи професионално и непартиско раководење на МРТ и АВМУ

МК News - 14.02.2018

Владата на Република Македонија нема никаква поврзаност со изборот на директорот на Македонската радио телевизија. Овој избор е одлука на Програмскиот совет на МРТ кој се уште функционира во стариот состав, а граѓаните на Република Македонија добро ...

Во МРТ нема промени – Марјан Цветковски повторно е избран за директор

Sky - 14.02.2018

Стариот програмски совет на Македонската радио-телевизија на одржаната седница за нов извршен директор повторно го избра Марјан Цветковски, а за негов заменик Харун Ибраими. На Цветковски мандатот му истекува во март годинава.

Марјан Цветковски реизбран за директор на МРТ

Либертас - 14.02.2018

Актуелниот директор на МРТ, Марјан Цветковски, е реизбран на оваа функција, откако стариот Програмски совет, чиј мандат истекува кон крајот на годината, на 26 јануари распиша конкурс за нов директор, објави порталот Актуелно.

Во МРТ нема промени – Марјан Цветковски повторно избран за директор

Кајгана - 14.02.2018

Стариот програмски совет на Македонската радио-телевизија на одржаната седница за нов извршен директор повторно го избра Марјан Цветковски, а за негов заменик Харун Ибраими. На Цветковски мандатот му истекува во март годинава.