TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Датум летово нема, продолжува борбата за почеток на преговори со ЕУ до крај на годината

Слободен Печат - 13.06.2019

Од сите опции за тоа што следува понатаму предвремените избори се најмалку потреби, коментираат познавачите. Ова лето дефинитно нема да добиеме датум за почеток на преговорите за членство во ЕУ, но сепак постои шанса, според едни помала, според ...

Заев вика датум, Меркел вели стабилност, крајот на јуни реконструкција на владата!

Магазин - 13.06.2019

На својата ФБ страна, премиерот Заев напиша: “Канцеларката Меркел нѐ информираше дека Бундестагот ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт на преговорите на ЕУ со Македонија, согласно утврдените процедури на Германија за прашањата за ...

Брисел „не разликува“ датум од членство

Н.Македонија - 13.06.2019

Додека македонскиот политички врв лобира во ЕУ за добивање датум за почеток на преговорите со ЕУ уште овој месец, во јавноста сѐ погласни се коментарите дека доделувањето датум, всушност, не претставува полноправно членство во Унијата туку заслужена ...

Ако ЕУ-датумот задоцни, евроскептицизмот нема да чека

Призма - 13.06.2019

Ќе се „разоружаат“ проевропските сили и ќе порасне евроскептицизмот. Ваквата ситуација може да ја злоупотребат политичките популисти, со што државава би се вратила во состојбата по Букурешкиот самит во 2008 година.

Датум ќе добиеме, некогаш

Н.Македонија - 13.06.2019

Една година по добивањето „датум без датум“, во стилот на југословенската серија „Ѓекна уште не е умрена, а кога не знаеме“, сега сме пред нова епизода „Датум ќе добиеме, некогаш“. Македонија по втор пат во период од една година се доведува во ...

(ВИДЕО) 360˚ Заев од Берлин: Одлагање на преговорите со ЕУ ќе додаде гориво на ултранационализмот на моите претходници ...

Либертас - 12.06.2019

Пред утрешната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, премиерот Зоран Заев вечерва од Берлин порача дека одлагањето на почетокот на преговори со ЕУ за земјава не само што ќе ја доведе во прашање стабилноста на владејачката коалиција туку и ...

Заев утре на средба со канцеларката Меркел

Алсат-М - 12.06.2019

Премиерот Зоран Заев е на службен пат во Германија каде утре ќе се сретне со канцеларката Ангела Меркел од која се очекува да добие јасен одговор дали Скопје ќе добие или не датум за отпочнување на преговорите за членство во ЕУ.

Премиере, пица се испорачува, а Македонија треба да се води!

+инфо - 12.06.2019

Заев малку да си се потсмири. Нека прошета низ Берлин, на чист воздух. А потоа, со фрау Меркел, нека разговара како вистински државник, како иден нобеловец, како човек од кого се очекува да води земја кандидатка за членка на ЕУ, а не како диливери ...

Државниот врв бара преговори со ЕУ веднаш, аналитичарите скептични

Р.С.Европа - 12.06.2019

И додека македонскиот државен врв лобира во европските престолнини и ги убедува нивните државници дека земјава е подготвена за почеток на преговорите со ЕУ, аналитичарите велат дека најверојатно нема да има одлука за датум за преговори во јуни, туку ...

Бучковски: Би било големо изненадување ако Заев добие ветување од Меркел за датум во јули

PressingTV - 12.06.2019

Би било големо изненадување ако нашиот премиер добие ветување од канцеларката Меркел дека во јули би можеле да добиеме датум за преговори. Максимално што очекувам да се добие уверување од канцеларката Меркел дека на јунскиот или јулскиот самит ќе ...

Пораката од Меркел ќе ги одлучи идните чекори на Владата

Телма - 11.06.2019

Од пораката што канцеларката Ангела Меркел ќе му ја испорача задутре на премиерот Заев за тоа кога Македонија може да се надева на датум за преговори со ЕУ и конечната одлука на Европскиот Совет ќе зависат идните потези на владата дали ќе има ...

Заев: Ние направивме се на ред е ЕУ

Press24 - 11.06.2019

Заев се огласи денеска на Фејсбук за се што е постигнато за ЕУ. Фокусот на нашата земја, но и на целиот регион и на Европа, е во реализација на заклучоците од Советот на ЕУ во јуни 2018, што го поставија патот кон отворање преговори во јуни 2019.

Заев очекува по средбата со Меркел точно да се определи кога ќе добиеме датум

+инфо - 11.06.2019

Канцеларката Ангела Меркел, Германија и сите 28 земји членки на ЕУ се конечно позитивни за Република Северна Македонија. Петнаесет години го чекаме овој датум за почеток на преговорите. Заслуживме како никогаш досега.

Како датумот за преговори стана закана до Брисел?

MakPress - 12.06.2019

Датумот за почеток на преговорите е неизвесен и за на есен. Но премиерот не се откажува, па утре заминува на средба со германската канцеларка во обид да издејствува поинакво решение. Но неговиот оптимизам секојдневно се покрива со ново демантирање.

Заев: Блескав е извештајот, ако нема летово, ЕУ да каже зошто нема датум за преговори

24Инфо - 11.06.2019

Ние направивме се што требаше, сега треба Европа да го стори истото, изјави премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на телевизија 24 на тема „Две години Влада“. Според премиерот, консталацијата на односите во регионот, односот Белград-Приштина, ...

Тринаесет европски земји лобираат за датум во јуни за Македонија

Вечер Прес - 11.06.2019

Министрите за надворешни работи на Чешка, Естонија, Летонија, Литванија, Унгарија и Бугарија, како и на Италија, Малта, Австрија, Хрватска, Словенија, Полска и Словачка денеска во заедничко соопштение ги повикаа членовите на Европскиот совет да ...

Заев очекува по средбата со Меркел прецизно определување кога ќе го добиеме датумот за преговори

Слободен Печат - 11.06.2019

Посочи дека очекува моќта на привлекување на ЕУ на земјите кандидатки да опстои и двете стратешки цели, членство во НАТО и добивање на датум за почеток на преговорите ќе бидат исполнети годинава.

Заев кажа дали се чувствува изневерено од ЕУ

Фактор - 11.06.2019

Премиерот Зоран Заев во Отворено на 24 ТВ вечерва изјави дека 15 години го чекаме датумот за преговори со Европската Унија и дека заслужуваме да го добиеме. Тој рече дека нема да избрзува да каже дали е изигран, но вели дека животот е борба, животот ...

Тринаесет членки на ЕУ бараат датум за Северна Македонија и Албанија

Либертас - 11.06.2019

Во заедничко соопштение министрите за надворешни работи на 13 земји – членки на ЕУ бараат во јуни Северна Македонија и Албанија да добијат датум за отпочнување на преговори со ЕУ. Според нив, од суштинско значење е да се обезбеди севкупен напредок ...

Шекеринска: На ред е ЕУ да ги вреднува нашите резултати

MakPress - 11.06.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска е убедена дека средбата помеѓу премиерот Зоран Заев и канцеларката Ангела Меркел во четврток во Берлин ќе испрати порака оти Република Северна Македонија го исполни својот дел од обврските и сега Европската ...

Заев: Од пораката на Меркел зависат одлуките што ќе ги носиме дома

Expres - 11.06.2019

„Денеска добивме сериозно охрабрување од земја членка која е прилично влијателна во ЕУ, посебно во новите констелации во политичкиот дел и поставеноста на Алте груп, но и од Германија и пораката што ќе ја добиеме од канцеларката Ангела Меркел и ...

(ВИДЕО) 360˚ Заев од Берлин: Одлагање на преговорите со ЕУ ќе додаде гориво на ултранационализмот на моите претходници ...

Бриф - 12.06.2019

Пред утрешната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, премиерот Зоран Заев вечерва од Берлин порача дека одлагањето на почетокот на преговори со ЕУ за земјава не само што ќе ја доведе во прашање стабилноста на владејачката коалиција туку и ...

Заев малку да се потсмири, нека прошета низ Берлин на чист воздух и со фрау Меркел, нека разговара како државник

Магазин - 12.06.2019

Најискрено, ама навистина најискрено, посакувам средбата на премиерот Зоран Заев со германската канцеларка Ангела Меркел да заврши успешно. Мислам дека освен неразумно манифестираната нервоза на нашиот премиер пред важниот настан, нема друга ...

Бучковски песимист – очекува датум, но „не овој вторник, следниот петок“

Република - 12.06.2019

Би било големо изненадување ако нашиот премиер добие ветување од канцеларката Меркел дека во јули би можеле да добиеме датум за преговори. Максимално што очекувам да се добие уверување од канцеларката Меркел дека на јунскиот или јулскиот самит ќе ...

Заев очекува по средбата со Меркел прецизно определување кога ќе го добиеме датумот за преговори

Независен - 11.06.2019

Канцеларката Ангела Меркел, Германија и сите 28 земји членки на ЕУ се конечно позитивни за Република Северна Македонија. Петнаесет години го чекаме овој датум за почеток на преговорите. Заслуживме како никогаш досега.

Заев потврди, нема да имаме датум за преговори

Курир - 11.06.2019

Ние направивме се што требаше, сега треба Европа да го стори истото, изјави премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на телевизија 24 на тема „Две години Влада“. Според премиерот, консталацијата на односите во регионот, односот Белград-Приштина, ...

13 земји членки на ЕУ со заедничко писмо до Советот на ЕУ – се бара итен и безусловен датум за преговори

24 Вести - 11.06.2019

Северна Македонија и Албанија да добијат датум за отпочнување на преговори со ЕУ на јунскиот Совет за општи работи, бараат шефовите на дипломатиите на 13 земји членки на ЕУ во заедничката изјава објавена денеска.

Заев во 24 Отворено: Европската Унија тоа што го вети треба да го исполни

24 Вести - 11.06.2019

„Канцеларката Ангела Меркел, Германија и сите 28 земји членки на ЕУ се конечно позитивни за Република Северна Македонија. Петнаесет години го чекаме овој датум за почеток на преговорите. Заслуживме како никогаш досега.

Заев: Политичката ситуација во земјата ќе се одвива согласно пораките од ЕУ и Меркел

MakPress - 11.06.2019

Политичките одлуки во земјата за тоа дали ќе има реконструкција на Влада или предвремени избори ќе зависат од одлуката на Европскиот совет и како европските земји ќе ги постават работите, како и од пораките што ќе ги добиеме од германската ...

Заврши средбата Меркел-Заев во Брисел

Независен - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев претпладнево во Берлин имаше 40-минутна средба со германската канцеларка Ангела Меркел на која, според најавите, една од клучните теми требаше да биде датумот за старт на преговорите со ЕУ.

Премиере, пица се испорачува, а Македонија треба да се води!

Република - 12.06.2019

Најискрено, ама навистина најискрено, посакувам средбата на премиерот Зоран Заев со германската канцеларка Ангела Меркел да заврши успешно. Мислам дека освен неразумно манифестираната нервоза на нашиот премиер пред важниот настан, нема друга ...

Заев во Берлин по поддршка од Меркел за датум за преговори

Нова ТВ - 11.06.2019

Премиерот Зоран Заев во пресрет на самитот на Европскиот совет што треба да се одржи на крајот од јуни во Брисел, на кој треба да се утврди датум за пристапни преговори на нашата земја со ЕУ, денеска заминува во посета на Германија каде очекува ...

Заев: Блескав е извештајот, очекувам ЕУ да возврати

Нетпрес - 11.06.2019

Ние направивме сѐ што требаше, сега треба Европа да го стори истото, изјави премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на телевизија 24 на тема „Две години Влада“. Според премиерот, консталацијата на односите во регионот, односот Белград-Приштина, ...

Заврши средбата Меркел – Заев во Брисел

Локално - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев претпладнево во Берлин имаше 40-минутна средба со германската канцеларка Ангела Меркел на која, според најавите, една од клучните теми требаше да биде датумот за старт на преговорите со ЕУ.

Заев во Берлин по поддршка од Меркел за датум за преговори

Независен - 12.06.2019

Премиерот Зоран Заев во пресрет на самитот на Европскиот совет што треба да се одржи на крајот од јуни во Брисел, на кој треба да се утврди датум за пристапни преговори на нашата земја со ЕУ, денеска заминува во посета на Германија каде очекува ...

Заев по средбата со Меркел очекува датум за преговори

Press24 - 11.06.2019

Канцеларката Ангела Меркел, Германија и сите 28 земји членки на ЕУ се конечно позитивни за Република Северна Македонија. Петнаесет години го чекаме овој датум за почеток на преговорите. Заслуживме како никогаш досега.

Заев потврди, нема да имаме датум за преговори

Сител - 11.06.2019

Ние направивме се што требаше, сега треба Европа да го стори истото, изјави премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на телевизија 24 на тема „Две години Влада“. Според премиерот, консталацијата на односите во регионот, односот Белград-Приштина, ...

Почна средбата Меркел-Заев

Press24 - 13.06.2019

Во кабинетот на германската канцеларка во Берлин во 9:30 часот почна средбата на Ангела Меркел со премиерот Зоран Заев, пренесува „ 360 степени “ . Пред денешната средба со Меркел, премиерот Заев синоќа од средбата со германските стопанственици во ...

Заев заминува за Берлин по поддршка од Меркел за датум за преговори

Локално - 12.06.2019

Премиерот Зоран Заев во пресрет на самитот на Европскиот совет што треба да се одржи на крајот од јуни во Брисел, на кој треба да се утврди датум за пристапни преговори на нашата земја со ЕУ, денеска заминува во посета на Германија каде очекува ...

Прецизен датум за почеток на преговорите со ЕУ Заев очекува по средбата со Меркел

Вечер Прес - 11.06.2019

Канцеларката Ангела Меркел, Германија и сите 28 земји членки на ЕУ се конечно позитивни за Република Северна Македонија. Петнаесет години го чекаме овој датум за почеток на преговорите. Заслуживме како никогаш досега.

Заврши средбата Меркел – Заев во Берлин!

24 Вести - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев претпладнево во Берлин имаше 40-минутна средба со германската канцеларка Ангела Меркел на која, според најавите, една од клучните теми требаше да биде датумот за старт на преговорите со ЕУ.

Заев во дводневна посета на Берлин по поддршка од Меркел за датум за преговори

Press24 - 12.06.2019

Премиерот Зоран Заев во пресрет на самитот на Европскиот совет што треба да се одржи на крајот од јуни во Брисел, на кој треба да се утврди датум за пристапни преговори на нашата земја со ЕУ, денеска заминува во посета на Германија каде очекува ...

Заев очекува по средбата со Меркел прецизно определување кога ќе го добиеме датумот за преговори

1tv - 11.06.2019

Канцеларката Ангела Меркел, Германија и сите 28 земји членки на ЕУ се конечно позитивни за Република Северна Македонија. Петнаесет години го чекаме овој датум за почеток на преговорите. Заслуживме како никогаш досега.

Заврши средбата Меркел – Заев во Брисел

24Инфо - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев претпладнево во Берлин имаше 40-минутна средба со германската канцеларка Ангела Меркел на која, според најавите, една од клучните теми требаше да биде датумот за старт на преговорите со ЕУ.

Заев во Берлин по поддршка од Меркел за датум за преговори

Сител - 12.06.2019

Премиерот Зоран Заев во пресрет на самитот на Европскиот совет што треба да се одржи на крајот од јуни во Брисел, на кој треба да се утврди датум за пристапни преговори на нашата земја со ЕУ, денеска заминува во посета на Германија каде очекува ...

Заев очекува по средбата со Меркел прецизно определување кога ќе го добиеме датумот за преговори

Бриф - 11.06.2019

Канцеларката Ангела Меркел, Германија и сите 28 земји членки на ЕУ се конечно позитивни за Република Северна Македонија. Петнаесет години го чекаме овој датум за почеток на преговорите. Заслуживме како никогаш досега.

Премиерот Заев на средба со канцеларката Меркел

Канал5 - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев денеска има средба со канцеларката Ангела Меркел на која една од клучните теми ќе биде токму датумот за старт на преговорите со ЕУ . Датумот ќе треба да биде утврден и на претстојниот самит на лидерите на земјите членки на ...

Заев во Берлин по поддршка од Меркел за датум за преговори

Канал5 - 12.06.2019

Премиерот Зоран Заев денеска заминува во посета на Германија каде очекува позитивна порака од канцеларката Ангела Меркел во однос на добивањето на датумот за преговори. Скопје, 12 јуни 2019 (МИА) – Премиерот Зоран Заев во пресрет на самитот на ...

Заев: Јасно ми е дека нема да добиеме во јуни, можеби јули, чекаме од Меркел

Република - 11.06.2019

Канцеларката Ангела Меркел, Германија и сите 28 земји членки на ЕУ се конечно позитивни за Република Северна Македонија. Петнаесет години го чекаме овој датум за почеток на преговорите. Заслуживме како никогаш досега.

Заев денеска на средба со канцеларката Меркел

Нетпрес - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев денеска во рамки на дводневната посета на Германија ќе има средба со канцеларката Ангела Меркел на која една од клучните теми ќе биде токму датумот за старт на преговорите со ЕУ што треба да биде утврден и на претстојниот самит ...