TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО ДПМНЕ не ја прифати понудата од Владата да ги формулира уставните промени

Алсат-М - 21.03.2023

ВМРО-ДПМНЕ нема да назначи свои претставници во работната група во Министерството за правда што ќе ги крои уставните амандмани. Од партијата ваквиот став го повторија и откако вчера во телевизиско интервју, вицепремиерот за европски прашања Бојан ...

ВМРО-ДПМНЕ одбива да назначи експерти во групата за уставни измени

360 степени - 21.03.2023

Вицепремиерот Маричиќ, пак, вчера најави дека ќе испратат писмо до партиите да номинираат свои експерти за групата за уставни измени, а рече и оти власта е подготвена да ѝ препушти на опозицијата таа да ги формулира уставните амандмани Опозициската ...

Митева: Власта нема поддршка за уставните измени од граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ нема да назначи членови и да учествува во ...

Курир - 21.03.2023

Марија Митева, портпарол и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес конференција одговарајќи на новинарско прашање дали партија ќе назначи членови во работната група за уставните измени, вели дека целиот процес што го води власта е ...

Реакција на СПМ на интервјуто на Маричиќ

Опсервер - 21.03.2023

Социјалистичка партија на Македонија проследувајќи го интервјуто на вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, генерално го цени за несодржајно. Тој уште еднаш се обиде да ја промовира тезата на наводно „заедништво“ и „транспарентност“ на ...

ВМРО-ДПМНЕ нема да определи свои експерти во работната група за уставни измени

Локално - 21.03.2023

ВМРО-ДПМНЕ нема да определи свои експерти во работната група за уставните измени. Ова денеска го истакна портпаролката на партијата, Марија Митева на прес-конференција. Според неа, целиот процес што го води власта е нелегитимен, бидејќи како што ...

Владата е подготвена да ѝ даде на ВМРО-ДПМНЕ да ги формулира амандманите за вметнување на Бугарите во Уставот, вели ...

360 степени - 20.03.2023

Доколку, според него, ја пропуштиме шансата за ЕУ годинава, тогаш ќе влеземе во групата со Босна и Херцеговина и Косово. За таа цел, најави тој дека до крајот на 2023 многу официјални лица од ЕУ и пошироко ќе ја посетат Северна Македонија за да им ...

Маричиќ: Подготвени сме да дозволиме опозицијата да го формулира амандманите за уставните измени

Centar - 20.03.2023

„Во наредните денови ќе објавиме кои имиња ќе ги поканиме во експертската група за уставните измени. Ќе испратиме и писма до сите политички партии во Собранието да номинираат експерти или личности на кои им веруваат да бидат во таа комисија.

Маричиќ: Подготвени сме да дозволиме опозицијата да ги формулира амандманите за уставните измени

Press24 - 20.03.2023

„Во наредните денови ќе објавиме кои имиња ќе ги поканиме во експертската група за уставните измени. Ќе испратиме и писма до сите политички партии во Собранието да номинираат експерти или личности на кои им веруваат да бидат во таа комисија.

Владата е подготвена да ѝ даде на ВМРО-ДПМНЕ да ги формулира амандманите за вметнување на Бугарите во Уставот, вели ...

Либертас - 20.03.2023

Владата до сите политички партии деновиве ќе испрати писма преку кои ќе им побара да номинираат експерти во кои тие веруваат за да бидат дел од групата за уставните измени со кои Бугарите и други заедници ќе се вметнат во Уставот.

Подготвени сме да дозволиме опозицијата да ги формулира амандманите за уставните измени, вели Маричиќ

Локално - 20.03.2023

„Во наредните денови ќе објавиме кои имиња ќе ги поканиме во експертската група за уставните измени. Ќе испратиме и писма до сите политички партии во Собранието да номинираат експерти или личности на кои им веруваат да бидат во таа комисија.

Маричиќ: Подготвени сме да дозволиме опозицијата да ги формулира амандманите за уставните измени

Бриф - 20.03.2023

„Во наредните денови ќе објавиме кои имиња ќе ги поканиме во експертската група за уставните измени. Ќе испратиме и писма до сите политички партии во Собранието да номинираат експерти или личности на кои им веруваат да бидат во таа комисија.

Маричиќ: Владата е подготвена да ѝ даде на ВМРО-ДПМНЕ да ги формулира амандманите за Бугарите во Уставот

Фактор - 20.03.2023

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ во гостувањето во емисијата вечерва изјави дека Владата е подготвена да ѝ даде на ВМРО-ДПМНЕ да ги формулира амандманите за вметнување на Бугарите во Уставот.

Маричиќ: Подготвени сме да дозволиме опозицијата да ги формулира амандманите за уставните измени

Нова ТВ - 20.03.2023

Во наредните денови ќе објавиме кои имиња ќе ги поканиме во експертската група за уставните измени. Ќе испратиме и писма до сите политички партии во Собранието да номинираат експерти или личности на кои им веруваат да бидат во таа комисија.

Владата ќе ѝ понуди на опозицијата да ги формулира амандманите за уставните измени

Независен - 20.03.2023

Владата го подготвува списокот на имињата на експертите кои ќе ги покани во експертската група за уставните измени. Во исто време ќе испрати и писма до сите политички партии во Собранието да номинираат експерти или личности на кои им веруваат да ...

Маричиќ: Владата е подготвена да и овозможи на опозицијата да ги формулира амандманите за уставните измени

Во Центар - 20.03.2023

– Во наредните денови ќе објавиме кои имиња ќе ги поканиме во експертската група за уставните измени. Ќе испратиме и писма до сите политички партии во Собранието да номинираат експерти или личности на кои им веруваат да бидат во таа комисија.

Маричиќ: Подготвени сме да ѝ овозможиме на опозицијата да ги формулира уставните амандмани

Слободен Печат - 20.03.2023

Во наредните денови ќе објавиме кои имиња ќе ги поканиме во експертската група за уставните измени. Ќе испратиме и писма до сите политички партии во Собранието да номинираат експерти или личности на кои им веруваат да бидат во таа комисија.

Маричиќ: Владата е подготвена да ѝ овозможи на опозицијата да ги формулира амандманите за уставните измени

Република - 20.03.2023

Во наредните денови ќе објавиме кои имиња ќе ги поканиме во експертската група за уставните измени. Ќе испратиме и писма до сите политички партии во Собранието да номинираат експерти или личности на кои им веруваат да бидат во таа комисија.

Во наредните денови ќе ги објавиме имињата кои ќе ги подготвуваат амандманите за Уставните измени

MakPress - 21.03.2023

Во наредните денови ќе објавиме кои имиња ќе ги поканиме во експертската група за уставните измени. Ќе испратиме и писма до сите политички партии во Собранието да номинираат експерти или личности на кои им веруваат да бидат во таа комисија.

Митева: Власта нема поддршка за уставните измени од граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ нема да назначи членови и да учествува во ...

MakPress - 21.03.2023

Марија Митева, портпарол и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес конференција одговарајќи на новинарско прашање дали партија ќе назначи членови во работната група за уставните измени, вели дека целиот процес што го води власта е ...

Митева: Власта нема поддршка за уставните измени од граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ нема да назначи членови и да учествува во ...

Република - 21.03.2023

Марија Митева, портпарол и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес конференција одговарајќи на новинарско прашање дали партија ќе назначи членови во работната група за уставните измени, вели дека целиот процес што го води власта е ...

Власта нема поддршка за уставните измени од граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ нема да назначи членови и да учествува во работните ...

Нетпрес - 21.03.2023

Марија Митева, портпарол и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес конференција одговарајќи на новинарско прашање дали партија ќе назначи членови во работната група за уставните измени, вели дека целиот процес што го води власта е ...

ВМРО-ДПМНЕ одбива да назначи експерти во групата за уставни измени

Либертас - 21.03.2023

Вицепремиерот Маричиќ, пак, вчера најави дека ќе испратат писмо до партиите да номинираат свои експерти за групата за уставни измени, а рече и оти власта е подготвена да ѝ препушти на опозицијата таа да ги формулира уставните амандмани Опозициската ...

ВМРО-ДПМНЕ одбива да назначи експерти во групата за уставни измени

Алсат-М - 21.03.2023

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја отфрли идејата на власта да номинира свои претставници во работната група за уставните измени со кои Бугарите и други заедници треба да се вметнат во Уставот. Портпаролката на партијата, Марија Митева, кој е и член на ...

ВМРО-ДПМНЕ не сака да чуе, а СДСМ ѝ нуди да ги напише уставните амандмани!

Вечер Прес - 21.03.2023

Владата е подготвена опозицијата да ги формулира уставните амандмани, како што мислат тие дека треба во согласност со преговарачката рамка за да стекнат доверба во процесот дека нема ништо тајно, најави вицепремиерот за европски прашања Бојан ...