TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЈП сака зонско паркирање и по „Беличица“ – полицијата утврдила дека нема законски услови

Gostivarpress.mk - 08.11.2019

Во Гостивар нема доволно места за паркирање на автомобилите и со години наназад постои потреба од проширување на капацитетот на паркиралиштата. Општината планира да гради катна гаража, по моделот јавно-приватно партнерство, за што неофицијално биле ...

На центарот на Скопје му фалат најмалку 4.000 паркинг места, велат од ПОЦ

Мета - 08.11.2019

Во центарот на Скопје има значително поголема побарувачка на места за паркирање во споредба со капацитетот на постојните паркиралишта. ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ (ПОЦ), само во делот на паркинг зоните со кои стопанисува, во моментов забележува ...

Скопјанец истепал Комунален редар оти му пишал казна за паркирање во трева

Сакам да кажам - 08.11.2019

Комунален редар од Град Скопје минатиот викенд бил истепан од граѓанин на кој му пишал казна оти се паркирал во зеленило во населбата Аеродром. Комуналните редари вршеле контрола низ општината и на булеварот Јане Сандански затекнале возило паркирано ...

Град Скопје: Дипломатите ќе добијат блокатори ако не паркираат прописно

Канал5 - 07.11.2019

Град Скопје нема повеќе да ги толерира дипломатските возила кои не се прописно паркирани. Од таму наведуваат дека сите странски претставништва во земјава се информирани и дека од сега натаму ќе треба возилата да ги паркираат исклучиво на ...

Полицијата толерира паркирање на пешачката улица Македонија во Скопје

Сакам да кажам - 07.11.2019

Возила секој ден слободно се паркираат на улица Македонија и споредната Луј Пастер во строгиот центар на градот. Долж пешачката улица по цел ден слободно си влегуваат коли и комбиња и се паркираат кај што ќе стигнат.

Богоев размислува да воведе зонско паркирање во Карпош – Ако се согласат граѓаните

Слободен Печат - 07.11.2019

Проблемот со паркирањето му е познат и на градоначалникот Стефан Богоев, кој најавува решевање на проблемот преку воведување зонско паркирање, но само доколку добие согласност од жителите на Карпош.

За една недела отстранети 288 непрописно паркирани возила

Вечер Прес - 07.11.2019

Во текот на изминатата недела (31.10 – 06.11.2019 година) со специјалните возила пајак на ЈП „Градски паркинг“ подигнати се 288 возила од јавните површини. Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила, 48 се отстранети од зонските ...

Градот ќе тренира строгост и врз дипломатските возила

Скопје инфо - 07.11.2019

Градот Скопје ги информираше сите претставништва на странски држави во нашата земја дека своите службени возила треба да ги паркираат исклучиво на предвидените паркинг-места во градот, а во спротивно, возилата со дипломатски таблички ќе имаат ист ...

Бесплатен паркинг во најстрогиот центар – на улица Македонија

Република - 07.11.2019

Кој каде сака си паркира, а онаму каде што не е предвидено паркирање, не е предвидено ниту плаќање. Па така, пешачката улица Македонија им се видела совршена на овие „одговорни“ скопјани, кои се повеќе од сигурно застанати „на 5 минути“.

Град Скопје до амбасадите: Дипломатите ќе добијат блокатори ако не паркираат прописно

Фокус - 07.11.2019

Градот Скопје ги информираше сите претставништва на странски држави во нашата земја дека своите службени возила треба да ги паркираат исклучиво на предвидените паркинг-места во градот, а во спротивно, возилата со дипломатски таблички ќе имаат ист ...

Град Скопје нема да толерира непрописно паркирање на дипломатските возила

Канал5 - 07.11.2019

Контролорите на ЈП „Градски паркинг" секојдневно се соочуваат со непрописно паркирани возила со дипломатски таблички. Градот Скопје ги информирал сите претставништва на странски држави во нашата земја дека своите службени возила треба да ги ...

Град Скопје нема да толерира непрописно паркирање на дипломатските возила

24 Вести - 07.11.2019

Градот Скопје ги информирал сите претставништва на странски држави во нашата земја дека своите службени возила треба да ги паркираат исклучиво на предвидените паркинг места во градот, потенцирајќи дека во спротивно возилата со дипломатски таблички ...

Град Скопје нема да толерира непрописно паркирање на дипломатските возила

Слободен Печат - 07.11.2019

Одделението за односи со јавноста на Град Скопје информира дека во изминатиов период, скопскиот градоначалник неколкупати писмено се обраќаше до амбасадите кои не ги почитуваат прописите за паркирање со потсетување дека своите службени возила треба ...

Град Скопје нема да толерира непрописно паркирање на дипломатските возила

Сител - 07.11.2019

Градот Скопје ги информирал сите претставништва на странски држави во нашата земја дека своите службени возила треба да ги паркираат исклучиво на предвидените паркинг места во градот, потенцирајќи дека во спротивно возилата со дипломатски таблички ...

Дипломатските возила да не се паркираат непрописно – апелира Град Скопје

ММС - 07.11.2019

Претставништвата на странски држави во земјава, своите службени возила треба да ги паркираат исклучиво на предвидените паркинг-места во градот, а во спротивно, возилата со дипломатски таблички ќе имаат ист третман од ЈП „Градски паркинг“ како и сите ...

Град Скопје нема да толерира непрописно паркирање на дипломатските возила

Нетпрес - 07.11.2019

Градот Скопје ги информирал сите претставништва на странски држави во нашата земја дека своите службени возила треба да ги паркираат исклучиво на предвидените паркинг места во градот, потенцирајќи дека во спротивно возилата со дипломатски таблички ...

Шилегов им се закани на дипломатите

Вечер Прес - 07.11.2019

Град Скопје нема да толерира непрописно паркирање, а ова важи и за дипломатските возила. Па, така е можно возило на некој амбасадор да биде „фатено во пајаковата мрежа“, ако е паркирано на непрописно место.

Нема да се толерира ниту непрописното паркирање на дипломатските возила

Н.Македонија - 07.11.2019

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, неколкупати писмено се обратил до амбасадите кои не ги почитуваат прописите за паркирање со потсетување дека своите службени возила треба да ги паркираат на површини означени како паркиралишта.

Шилегов им се налути на амбасадорите: Ќе им става блокатори ако не научат да паркираат и да плаќаат паркинг

+инфо - 07.11.2019

Град Скопје ги повика амбасадите на странски држави во нашата земја да си ги паркираат прописно своите возило или ќе добијат ист третпан како и сите останати. „Во изминатиов период, градоначалникот на Град Скопје неколкупати писмено се обраќаше до ...

Шилегов им објави војна на дипломатските возила

Република - 07.11.2019

Град Скопје ги повика амбасадите на странски држави во нашата земја да си ги паркираат прописно своите возило или ќе добијат ист третпан како и сите останати. Во изминатиов период, градоначалникот на Град Скопје неколкупати писмено се обраќаше до ...

За една недела отстранети 288 непрописно паркирани возила

24Инфо - 07.11.2019

Во текот на изминатата недела (31.10 – 06.11.2019 година) со специјалните возила пајак се подигнати 288 возила од јавните површини. Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила, 48 се отстранети од зонските паркиралишта, а преостанатите ...

Град Скопје: Нема да толерираме непрописно паркирање ниту за дипломатски возила

Точка - 07.11.2019

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, неколкупати писмено се обратил до амбасадите кои не ги почитуваат прописите за паркирање со потсетување дека своите службени возила треба да ги паркираат на површини означени како паркиралишта.

Град Скопје: Нема да толерираме непрописно паркирање на дипломатските возила

Локално - 07.11.2019

Градот Скопје ги информирал сите претставништва на странски држави во нашата земја дека своите службени возила треба да ги паркираат исклучиво на предвидените паркинг-места во градот, а во спротивно, возилата со дипломатски таблички ќе имаат ист ...

Таткото на град Скопје: Нема да толерира непрописно паркирање ниту за дипломатски возила

Скопје24 - 07.11.2019

Во изминатиов период, градоначалникот на Град Скопје неколкупати писмено се обраќаше до амбасадите кои не ги почитуваат прописите за паркирање со потсетување дека своите службени возила треба да ги паркираат на површини означени како паркиралишта.

Град Скопје: Нема да толерираме непрописно паркирање на дипломатските возила

iPortal - 07.11.2019

Градот Скопје ги информирал сите претставништва на странски држави во нашата земја дека своите службени возила треба да ги паркираат исклучиво на предвидените паркинг-места во градот, а во спротивно, возилата со дипломатски таблички ќе имаат ист ...

Град Скопје нема да толерира непрописно паркирање ни за дипломатските возила

Скопје1 - 07.11.2019

Градот Скопје ги информираше сите претставништва на странски држави во нашата земја дека своите службени возила треба да ги паркираат исклучиво на предвидените паркинг-места во градот, а во спротивно, возилата со дипломатски таблички ќе имаат ист ...

За една недела отстранети 288 непрописно паркирани возила

Скопје инфо - 07.11.2019

Во текот на изминатата недела (31.10 – 06.11.2019 година) со специјалните возила пајак на ЈП „Градски паркинг“ подигнати се 288 возила од јавните површини. Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила, 48 се отстранети од зонските ...

Градот Скопје нема да толерира погрешно паркирање ни за дипломатските возила

MakPress - 07.11.2019

Градот Скопје ги информираше сите претставништва на странски држави во нашата земја дека своите службени возила треба да ги паркираат исклучиво на предвидените паркинг-места во градот, а во спротивно, возилата со дипломатски таблички ќе имаат ист ...

Отстранети 288 непрописно паркирани возила од јавните површини

MakPress - 07.11.2019

Во текот на изминатата недела (31.10 - 06.11.2019 година) со специјалните возила пајак се подигнати 288 возила од јавните површини. Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила, 48 се отстранети од зонските паркиралишта, а преостанатите ...

Град Скопје: Нема да толерираме непрописно паркирање ниту за дипломатски возила

Centar - 07.11.2019

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, неколкупати писмено се обратил до амбасадите кои не ги почитуваат прописите за паркирање со потсетување дека своите службени возила треба да ги паркираат на површини означени како паркиралишта.

За една недела: Отстранети 288 непрописно паркирани возила од јавните површини

Курир - 07.11.2019

Во текот на изминатата недела (31.10 – 06.11.2019 година) со специјалните возила пајак се подигнати 288 возила од јавните површини. Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила, 48 се отстранети од зонските паркиралишта, а преостанатите ...

Град Скопје нема да толерира непрописно паркирање на дипломатските возила

Либертас - 07.11.2019

– Градот Скопје ги информирал сите претставништва на странски држави во нашата земја дека своите службени возила треба да ги паркираат исклучиво на предвидените паркинг места во градот, потенцирајќи дека во спротивно возилата со дипломатски таблички ...

НУЛТА ТОЛЕРАНЦИЈА ВО СКОПЈЕ: Пајакот на Шилегов ќе дига и дипломатски возила

Денешен - 07.11.2019

Град Скопје нема да толерира непрописно паркирање ни за дипломатските возила, соопшти денеска градската администрација на градоначалникот Петре Шилегов. – Градот Скопје ги информираше сите претставништва на странски држави во нашата земја дека ...

Шилегов ќе става „блокатори“ на непрописно паркирани дипломатски возила

Expres - 07.11.2019

Градот Скопје ги информираше сите претставништва на странски држави во нашата земја дека своите службени возила треба да ги паркираат исклучиво на предвидените паркинг-места во градот, а во спротивно, возилата со дипломатски таблички ќе имаат ист ...

Град Скопје веќе нема да ги толерира непрописно паркираните дипломатски возила

AKO - 07.11.2019

Градот Скопје ги информираше сите претставништва на странски држави во нашата земја дека своите службени возила треба да ги паркираат исклучиво на предвидените паркинг-места во градот, а во спротивно, возилата со дипломатски таблички ќе имаат ист ...

Град Скопје нема да толерира непрописно паркирање ни за дипломатските возила

Бизнис Вести - 08.11.2019

Градот Скопје ги информираше сите претставништва на странски држави во нашата земја дека своите службени возила треба да ги паркираат исклучиво на предвидените паркинг-места во градот, а во спротивно, возилата со дипломатски таблички ќе имаат ист ...

Истепан редар оти му пишал казна на скопјанец паркиран во зеленило

Република - 08.11.2019

Комунален редар од Град Скопје минатиот викенд бил истепан од граѓанин на кој му пишал казна оти се паркирал во зеленило во населбата Аеродром. Комуналните редари вршеле контрола низ општината и на булеварот Јане Сандански затекнале возило паркирано ...

Отстранети 288 непрописно паркирани возила од јавните површини

Бизнис Вести - 08.11.2019

Во текот на изминатата недела (31.10 – 06.11.2019 година) со специјалните возила пајак се подигнати 288 возила од јавните површини. Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила, 48 се отстранети од зонските паркиралишта, а преостанатите ...

Во Аеродром: Скопјанец истепал комунален редар бидејќи му пишал казна

Скопје инфо - 08.11.2019

Комунален редар од Град Скопје минатиот викенд бил истепан од граѓанин на кој му пишал казна оти се паркирал во зеленило во населбата Аеродром, jaвува СДК.мк. Комуналните редари вршеле контрола низ општината и на булеварот Јане Сандански затекнале ...

На центарот на Скопје му фалат најмалку 4.000 паркинг места, велат од ПОЦ

Либертас - 08.11.2019

Во центарот на Скопје има значително поголема побарувачка на места за паркирање во споредба со капацитетот на постојните паркиралишта. ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ (ПОЦ), само во делот на паркинг зоните со кои стопанисува, во моментов забележува ...

Во центарот на Скопје недостигаат најмалку 4.000 паркинг места

Слободен Печат - 08.11.2019

Од „ПОЦ“ потенцираат дека надминувањето на проблемот со паркирањето во центарот на Скопје не може да се темели на драстично зголемување на изведбата на нови паркинзи. Во центарот на Скопје има значително поголема побарувачка на места за паркирање во ...

На центарот на Скопје му фалат 4.000 паркинг места, велат од ПОЦ

Независен - 09.11.2019

Фото: Б.Грданоски Во центарот на Скопје има значително поголема побарувачка на места за паркирање во споредба со капацитетот на постојните паркиралишта. ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ (ПОЦ), само во делот на паркинг зоните со кои стопанисува, во ...

На Центар му фалат 4.000 паркинг места

Скопје инфо - 09.11.2019

Во центарот на Скопје има значително поголема побарувачка на места за паркирање во споредба со капацитетот на постојните паркиралишта. ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ (ПОЦ), само во делот на паркинг зоните со кои стопанисува, во моментов забележува ...