TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Салмонд: Шкотланѓаните беа измамени да гласаат против независноста

Канал5 - 21.09.2014

Лидерот на шкотските националисти Алекс Салмонд ги обвини британскиот премиер Дејвид Камерон и другите лондонски политичари дека со „расфрлањето“ на ветувањата дека ќе и дадат на Шкотска повеќе ...

Салмонд обвинува дека Шкотите на измама ја отфрлиле независноста

Макфакс - 21.09.2014

Алекс Салмонд, шкотскиот премиер и лидер на шкотските поборници на независноста кои доживеаја неуспех на референдумот од четвртокот, во неделата го обвини британскиот премиер Дејвид Камерон и другите ...

Салмонд: Шкотланѓаните беа измамени да гласаат против независноста

Lider - 21.09.2014

Лидерот на шкотските националисти Алекс Салмонд ги обвини британскиот премиер Дејвид Камерон и другите лондонски политичари дека со „расфрлањето“ на ветувањата дека ќе и дадат на Шкотска повеќе ...

Салмонд: Шкотите без измамени!

Република - 21.09.2014

Алекс Салмонд, шкотскиот премиер и лидер на шкотските поборници на независноста кои доживеаја неуспех на референдумот од четвртокот, во неделата го обвини британскиот премиер Дејвид Камерон и другите ...

Шкотска гласаше 'Не': Што ќе се случува сега?

Нова ТВ - 20.09.2014

Засега, тоа значи дека државата ќе продолжи да биде составен дел на Обединетото Кралство - но за Шкотската деволуција, процес на пренесување на надлежности од Вестминстер врз шкотскиот Парламент, ова ...

Пензионерите ја спасија Велика Британија

Дневник - 19.09.2014

Шкотска останува во Обединетото Kралство, објави Би-би-си по пребројувањето на гласовите од историскиот референдум на кој Шкотска решаваше дали сака да стане независна држава или да остане во унијата ...

Алекс Салмонд се откажува од својата функција по поразот на референдумот

Нова ТВ - 19.09.2014

Алекс Селмонд се повлекува од функцијата премиер на Шкотска откако населението гласаше против независност соопштува Би-Би-Си . Тој исто така ќе поднесе оставка како лидер на Шкотската национална ...

Салмонд се повлекува од функциите по поразот на референдумот

Утрински - 19.09.2014

Првиот министер на Шкотска и лидер на Шкотската национална партија (СНП), Алекс Салмонд, попладнево поднесе оставка на својата функција. Оставката прво ја соопшти неговата партија, затоа што тој се ...

Оставка на шкотскиот прв министер Салмонд

Р.С.Европа - 19.09.2014

Алекс Салмонд изјави дека поднесува оставка како лидер на Шкотската национална партија и оти ќе ја напушти функцијата прв министер на земјата откако на вчерашниот референдум не беше изгласана ...

Салмонд повика на почитување на резултатот од референдумот и на единство

Алфа - 19.09.2014

Првиот министер на шкотската влада и лидер на сепаратистичката,шкотска национална партија (СНП) Алекс Салмонд ги повика Шкотланѓаните на единство и побара од сите да ги почитуаат резултатите од ...

По поразот на референдумот премиерот на Шкотска даде оставка

МКД - 19.09.2014

Лидерот на кампањата за независност на Шкотска, Алекс Салмонд, изјави дека поднесува оставка на местото премиер на Шкотска по поразот на референдумот.

ОСТАВКА: Шкотскиот премиер се повлече по референдумското „НЕ“ за независност

Фактор - 19.09.2014

Шкотскиот премиер Алекс Салмонд, главен промотор на кампањата за независност на Шкотска, попладнево поднесе оставка на сите функции по неуспехот на референдумот за независност.

ОВОЈ човек сака да ја однесе Шкотска во независност по секоја цена

Фактор - 18.09.2014

Лидерот на шкотските националисти Алекс Салмонд речиси целиот свој живот го посвети на денот кога Шкотска ќе стане независна. Ако денеска Шкотите изберат „ДА“, тоа ќе биде остварување на ...

Шкотскиот премиер Салмонд поднесе оставка

Канал5 - 19.09.2014

Првиот министер на Шкотска Алекс Салмонд по објавувањето на резулатите од референдумот за независност на Шкотска поднесе оставка. Салмонд кој беше лидер на сепарастичкото движење , силно се залагаше ...

Салмонд: Признавам пораз, резултатите мора да се почитуваат

Вечер Прес - 19.09.2014

Задоволство од референдумските резултати и задржувањето на целовитоста на Обединетото Кралство изрази и генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, а претседателот на Европскиот парламент, ...

Првиот министер на Шкотска поднесе оставка

Република - 19.09.2014

Алекс Салмонд, првиот министер на Шкотска и лидер на Шкотската национална партија (СНП), Алекс Салмонд попладнево поднесе оставка. Оставката прво ја соопшти неговата партија, затоа што тој се ...

Премиерот на Шкотска поднесе оставка

Макфакс - 19.09.2014

Првиот министер на Шкотска, Алекс Салмонд поднесе во петокот оставка по објавувањето на резултатите за независноста на Шкотска. Салмонд беше лидер на сепаратистичкото движење, силно се залагаше за ...

Салмонд: Шкотланѓаните беа измамени да гласаат против независноста

Н.Македонија - 21.09.2014

Лидерот на шкотските националисти Алекс Салмонд ги обвини британскиот премиер Дејвид Камерон и другите лондонски политичари дека со „расфрлањето“ на ветувањата дека ќе и дадат на Шкотска повеќе ...

По поразот на референдумот, Алекс Селмонд се повлче од премиерската функција

еМагазин - 19.09.2014

Алекс Селмонд се повлекува од функцијата премиер (прв министер) на Шкотска откако граѓаните гласаа против независност соопштува Би-Би-Си . Тој исто така ќе поднесе оставка како лидер на Шкотската ...

Првиот министер на Шкотска поднесе оставка

Н.Македонија - 19.09.2014

Првиот министер на Шкотска и лидер на Шкотската национална партија (СНП), Алекс Салмонд попладнево поднесе оставка на својата функција Оставката прво ја соопшти неговата партија, затоа што тој се ...

Салмонд повика на почитување на резултатот од референдумот и на единство

А1 On - 19.09.2014

Првиот министер на шкотската влада и лидер на сепаратистичката,шкотска национална партија (СНП) Алекс Салмонд ги повика Шкотланѓаните на единство и побара од сите да ги почитуаат резултатите од ...

Салмонд си поднесе оставка по поразот на референдумот

МРТ - 19.09.2014

Првиот министер на Шкотска, Алекс Салмонд и лидер на сепаратистичката шкотска национална партија (СНП), кој беше предводник на отцепувањето доцна попладневно си поднесе оставка.

Премиерот на Шкотска поднесе оставка

Кајгана - 19.09.2014

Првиот министер на Шкотска, Алекс Салмонд поднесе во петокот оставка по објавувањето на резултатите за независноста на Шкотска. Салмонд беше лидер на сепаратистичкото движење, силно се залагаше за ...

Салмонд: Шкотланѓаните беа измамени да гласаат против независноста

Сител - 21.09.2014

Лидерот на шкотските националисти Алекс Салмонд ги обвини британскиот премиер Дејвид Камерон и другите лондонски политичари дека со „расфрлањето“ на ветувањата дека ќе и дадат на Шкотска повеќе ...

Првиот министер на Шкотска поднесе оставка

Алфа - 19.09.2014

Првиот министер на Шкотска и лидер на Шкотската национална партија (СНП), Алекс Салмонд попладнево поднесе оставка на својата функција. Првиот министер на Шкотска и лидер на Шкотската национална ...

Што е, тука е - резултатите од референдумот ќе се почитуваат!

Вечер Прес - 19.09.2014

Алекс Салмонд, првиот министер на Шкотска, по објавувањето на резултатите од референдумот за независност повика на почитување на резултатот и на единство Алекс Салмонд Првиот министер на шкотската ...

Шкотскиот премиер си поднесе оставка

Телеграф - 19.09.2014

Соопштувајќи го заминувањето од врвот на шкотската политика, Салмонд рече дека оставката ја поднесува поради поразот на референдумот за независност Првиот министер на Шкотска и лидер на Шкотската ...

Првиот министер на Шкотска поднесе оставка

Press24 - 19.09.2014

Првиот министер на Шкотска и лидер на Шкотската национална партија (СНП), Алекс Салмонд попладнево поднесе оставка на својата функција. Оставката прво ја соопшти неговата партија, затоа што тој се ...

САЛМОНД: Сите да ја прифатат демократската одлука на Шкотланѓаните

Телеграф - 19.09.2014

Во обраќањето до своите симпатизери и активистите на неговата партија, првиот министер на шкотската влада, Алекс Салмонд, го прифати поразот и призна дека е длабоко разочаран од исходот на ...

Премиерот на Шкотска поднесе оставка

А1 On - 19.09.2014

Премиерот на Шкотска и лидер на Шкотската национална партија (СНП), Алекс Салмонд попладнево поднесе оставка на својата функција. Оставката прво ја соопшти неговата партија, затоа што тој се ...

Алекс Салмонд повика на почитување на резултатот од референдумот

Утрински - 19.09.2014

Првиот министер на шкотската влада и лидер на сепаратистичката,шкотска национална партија (СНП) Алекс Салмонд ги повика Шкотланѓаните на единство и побара од сите да ги почитуаат резултатите од ...

Алекс Салмонд повика на почитување на резултатот од референдумот и на единство

Либертас - 19.09.2014

Првиот министер на шкотската влада и лидер на сепаратистичката,шкотска национална партија (СНП) Алекс Салмонд ги повика Шкотланѓаните на единство и побара од сите да ги почитуаат резултатите од ...

Првиот министер на Шкотска, поборникот за независност, поднесе оставка

+инфо - 19.09.2014

Првиот министер на Шкотска и лидер на Шкотската национална партија (СНП), Алекс Салмонд попладнево поднесе оставка на својата функција. Оставката прво ја соопшти неговата партија, затоа што тој се ...

Првиот министер на Шкотска поднесе оставка

Нетпрес - 19.09.2014

Првиот министер на Шкотска и лидер на Шкотската национална партија (СНП), Алекс Салмонд попладнево поднесе оставка на својата функција. Оставката прво ја соопшти неговата партија, затоа што тој се ...