TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Велика Британија и ЕУ заглавија на нова „сопка“ во преговорите за Брегзит

Телма - 12.10.2017

Можеби јазикот на кој ја започна заедничката пресконференција, главниот преговарач на Унијата, Мишел Барние, кажува неколку работи за преговорите меѓу Лондон и Брисел за Брегзит. „Еве сме повторно истите двајца луѓе. Ќе се префрлам на француски.

Џонсон побара ЕУ да ги забрза преговорите за „Брегзит“

Стандард - 12.10.2017

Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон побара од ЕУ да го забрза темпото на преговорите за „Брегзит“ по петтиот круг преговори, кој заврши без значителен напредок, пренесе „Франс прес“, цитирана од агенциите.

Барние: Преговорите со Велика Британија се во ќор-сокак

Алсат-М - 12.10.2017

Главниот преговарач на ЕУ за Брегзит, Мишел Барние изјави денеска на прес-конференција дека преговорите со Лондон се наоѓаат во ќор-сокак. Според него, и покрај „конструктивниот дух“, направен е мал чекор со Велика Британија за време на петтата ...

ПРЕГОВОРИТЕ ТАПКААТ ВО МЕСТО: Една валута губи

Фактор - 12.10.2017

Преговарачот на ЕУ за Брегзит, Мишел Барние рече дека во последната рунда преговори не е остварен напредок. По ова следеше пад на британската фунта. Барние кажа дека не е направен чекор напред.

Барние: Преговорите меѓу ЕУ и Лондон во слепа улица

Нетпрес - 12.10.2017

Главниот европски преговарач за излегувањето на Велика Британија од Европската унија, Мишел Барние, изјави во четвртокот дека на челниците на ЕУ кои ќе се соберат следната седмица нема да може да им предложи отворање на преговорите за идните односи ...

Барние: Преговорите за „Брегзит“ во првата фаза се неуспешни

Стандард - 12.10.2017

Во првата фаза, разговорите за излегување на Велика Британија од структурите на Европската унија не ја постигнаа својата цел. Ова го изјави главниот преговарач на ЕУ за „Брегзит“, Мишел Барние, пренесе германски ФАЦ.

Барние: Ќор-сокак за британскиот закон за брегзит

Макфакс - 12.10.2017

Главниот преговарач на ЕУ, Мишел Барние, вели дека нема доволно напредок за да се премине во следната фаза од разговорите за брегзит, како што сака Велика Британија, пренесе Би-би-си. Тој рече дека има нов импулс во процесот, но сè уште постои ...

Барние: Преговорите со Велика Британија се во ќор-сокак

Алфа - 12.10.2017

Главниот преговарач на ЕУ за Брегзит, Мишел Барние изјави денеска на прес-конференција дека преговорите со Лондон се наоѓаат во ќор-сокак. Главниот преговарач на ЕУ за Брегзит, Мишел Барние изјави денеска на прес-конференција дека преговорите со ...

Барние: Ќор-сокак околу британскиот закон за Брегзит

Sky - 12.10.2017

Главниот преговарач на ЕУ, Мишел Барние, вели дека нема доволно напредок за да се премине во следната фаза од разговорите за Брегзит, како што сака Велика Британија, пренесе БиБиСи. Тој рече дека има “нов импулс” во процесот, но се уште постои ...

Меј одби да каже дали и денес би гласала за Брегзит

Нова ТВ - 11.10.2017

Британската премиерка одби да каже, во едно интервју, дали денес би гласала за излегување на Велика Британија од ЕУ. Тереза Меј вчера даде интервју за радиото Ел-Би-Си и беше прашана дали, во случај на нов референдум, би гласала за Брегзит.

Барние: Преговорите со Велика Британија се во ќор-сокак

А1 On - 12.10.2017

Главниот преговарач на ЕУ за Брегзит, Мишел Барние изјави денеска на прес-конференција дека преговорите со Лондон се наоѓаат во ќор-сокак. Според него, и покрај „конструктивниот дух“, направен е мал чекор со Велика Британија за време на петтата ...

Барние: Ќор-сокак околу британскиот закон за Брегзит

Точка - 12.10.2017

Главниот преговарач на ЕУ, Мишел Барние, вели дека нема доволно напредок за да се премине во следната фаза од разговорите за Брегзит, како што сака Велика Британија, пренесе БиБиСи. Тој рече дека има “нов импулс” во процесот, но се уште постои ...

Меј одби да каже дали и денес би гласала за Брегзит

Поглед - 11.10.2017

Британската премиерка одби да каже, во едно интервју, дали денес би гласала за излегување на Велика Британија од ЕУ. Тереза Меј вчера даде интервју за радиото Ел-Би-Си и беше прашана дали, во случај на нов референдум, би гласала за Брегзит.

Барние: Ќор-сокак околу британскиот закон за Брегзит

Денар - 12.10.2017

Главниот преговарач на ЕУ, Мишел Барние, вели дека нема доволно напредок за да се премине во следната фаза од разговорите за Брегзит, како што сака Велика Британија, пренесе БиБиСи. Тој рече дека има “нов импулс” во процесот, но се уште постои ...