TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Европската унија ја менува политиката кон нуклеарните електрани

Порта 3 - 02.03.2021

Нуклеарните електрични централи се втор најголем извор на електрична енергија во Европската унија, веднаш после електраните на фосилни горива, со дури 26% удел во произведената енергија. Во моментот, во ЕУ има 106 активни нуклеарни реактори кои ...

Иран засега одбива да преговара со САД

МКД - 01.03.2021

Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи во неделата изјави дека не се созреани условите за неформални нуклеарни разговори меѓу Иран, САД и другите светски сили. Администрацијата на Бајден ги предложи разговорите како дел од ...

МААЕ: Нашите инспекции во Иран да не станат „монета за поткусурување“

Опсервер - 01.03.2021

– Првиот човек на меѓународната агенција за атомска енергија, Рафаел Гроси, денеска повика нивната инспекциска работа во Иран да не стане „монета за поткусурување“, во момент кога светските сили ги разгледуваат опциите за обновување на преговорите ...

Иран го одби состанокот со САД за оживување на нуклеарниот договор! Прво нека ги укинат санкциите, не е време за ...

Точка - 01.03.2021

Иран го отфрлил одржувањето на неофицијален состанок со САД и три европски сили за оживување на договорот од 2015-та година, кој го ограничува неговиот програм за нуклеарен развој со цел да го спречи во развојот на нуклеарно оружје.

Иран одби да разговара со САД за нуклеарниот договор

Опсервер - 01.03.2021

– Иран не се согласи за одржување на неформален состанок за заживување на Договорот од 2015 за иранската нукеларна програма и побара прво САД да ги укине едностраните економски санкции на САД кон Техеран.

Иран одби да разговара со САД за нуклеарниот договор

Бизнис Вести - 01.03.2021

Иран не се согласи за одржување на неформален состанок за заживување на Договорот од 2015 за иранската нукеларна програма и побара прво САД да ги укине едностраните економски санкции на САД кон Техеран.

Иран одби да разговара со САД за нуклеарниот договор

Сител - 01.03.2021

Иран не се согласи за одржување на неформален состанок за заживување на Договорот од 2015 за иранската нукеларна програма и побара прво САД да ги укине едностраните економски санкции на САД кон Техеран.

Иран одби да разговара со САД за нуклеарниот договор

24Инфо - 01.03.2021

Иран не се согласи за одржување на неформален состанок за заживување на Договорот од 2015 за иранската нукеларна програма и побара прво САД да ги укине едностраните економски санкции на САД кон Техеран.

МААЕ: Нашите инспекции во Иран да не станат „монета за поткусурување”

24Инфо - 01.03.2021

Првиот човек на меѓународната агенција за атомска енергија, Рафаел Гроси, денеска повика нивната инспекциска работа во Иран да не стане „монета за поткусурување”, во момент кога светските сили ги разгледуваат опциите за обновување на преговорите за ...

Иран одби да разговара со САД за нуклеарниот договор

MakPress - 01.03.2021

Иран не се согласи за одржување на неформален состанок за заживување на Договорот од 2015 за иранската нукеларна програма и побара прво САД да ги укине едностраните економски санкции на САД кон Техеран.

МААЕ: Нашите инспекции во Иран да не станат „монета за поткусурување“

MakPress - 01.03.2021

Првиот човек на меѓународната агенција за атомска енергија, Рафаел Гроси, денеска повика нивната инспекциска работа во Иран да не стане „монета за поткусурување“, во момент кога светските сили ги разгледуваат опциите за обновување на преговорите за ...