TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груби не се поклони на Гоце Делчев

Република - 04.02.2023

Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ реагира што Вицепремиерот Артан Груби не се поклони на одбележувањето на роденденот на Гоце Делчев. На фотографијата од црквата Св.Спас убаво се гледа дека само Груби не му оддава чест на македонскиот револуционер.

Институциите во Македонија покажаа одговорност, МВР беше професионална – Радикалите во Македонија и Бугарија поразени во обидот да предизвикаат инциденти на чествувањето на раѓањето на Гоце Делчев

Centar

Чествувањето на Гоце Делчев, покрај без инциденти, помина и без националистички симболи

24Инфо

Силно полициско обезбедување и ограничено движење во Скопје, бугарскиот министер не е задоволен од работата на колегите

Сител

ДЕНЕСКА ИМАВМЕ УШТЕ ЕДНА КЛАСИЧНА ЗЛОУПОТРЕБА НА БУГАРСКИТЕ РАДИКАЛНИ СТРУКТУРИ: Проф. Георгиев за Фактор

Фактор

Политичарите над обичните луѓе: Граѓаните со часови чекаа функционерите се сликаат пред гробот на Гоце Делчев

Алфа

Чествување на 151-та годишнина од раѓањето на Гоце Делчев - дојде и бугарската делегација

Канал5

Макфакс Фокус ТВ21 Фокус Курир Курир Zoom MakPress

Одбележување на 151-та годишнина од раѓањето на Гоце Делчев: Негаторите на Македонците нема да влезат во Македонија

Слободен Печат - 04.02.2023

Негаторите на македонскиот народ и македонската држава нема да влезат во државата, рече вчера премиерот Димитар Ковачевски во врска со денешното чествување на 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, со што практично најави дека европратеникот и ...

Ковачки до премиерот: Не е првпат Груби да не се поклонува при оддавање почит

Скопје1

Ковачевски: Провокаторите и негаторите на македонскиот народ и држава нема да можат да влезат во земјава

24 Вести

Владата најавува: Провокатори и негатори нема да бидат пуштени во Македонија

Сител

Ковачевски повика на смиреност на утрешниот ден: Да бидеме обединети и горди

Centar

Ковачевски: Провокатори нема да влезат во Македонија- не сакаше конкретно да одговори дали ќе бидат пуштени Џамбаски и Костадинов

Алфа

Владата најави: Провокатори нема да бидат пуштени во Македонија!

Фокус

Телма Р.С.Европа 360 степени Глас на Америка Локално Локално Во Центар MakPress

Спасовски: Во официјалниот дел само пријавени делегации ќе може да се поклонат на гробот на Гоце Делчев

Бриф - 04.02.2023

„Важно е кога ќе биде официјалниот дел да ги имаме пријавено делегациите. Само така може да воспоставиме ред и да превенираме активности, спротивни на тоа што го посакуваме“ рече министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во „360 степени“ на ...

Видео:Спасовски: МВР презема мерки за достоинствено чествување на Гоце Делчев

Либертас

Спасовски: Постојат структури коишто сакаат тензии на 4 февруари

Алсат-М

Спасовски: Сите пријавени делегации ќе може достоинствено да чествуваат, не се дозволени собирања во заштитената зона

24Инфо

Спасовски: Постојат структури кои не сакаат мирно чествување и сакаат тензии на утрешниот ден

24Инфо

Спасовски за Канал 5: На сите најавени делегации ќе им биде овозможено да се поклонат пред гробот на Делчев, повикувам на достоинствено чествување на 4 февруари, без транспаренти и туѓи знамиња

Бриф

Утре нема спонтано доаѓање на гробот на Делчев бидејќи ризикот е на повисоко ниво, порача Спасовски

Локално

Курир +инфо Press24 Фокус 24Инфо Zoom Н.Македонија Frontline

ВМРО-ДПМНЕ: Осудуваме цензура,вечерва забрануваат известување за чествувањето на Гоце Делчев

Канал5 - 03.02.2023

Владата забранува на дел од новинарите и медиумите да известуваат за утрешното чествување на Гоце Делчев, без образложение недоделувајќи акредитации на одредени медиуми, новинари и фоторепортери, се наведува во партиското соопштение.

ВМРО-ДПМНЕ: Осудуваме цензура на медиуми и новинари, Ковачевски и владата прво забрануваа новинарски прашања, вечерва забрануваат известување за чествувањето на Гоце Делчев

Курир

ВМРО-ДПМНЕ го осуди цензурирањето на медиумите од страна на Владата

Република

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на одредени медиуми им забрани известување за чествувањето на Гоце Делчев

А1 On

ВМРО-ДПМНЕ: Осудуваме цензура на медиуми и новинари, Ковачевски и владата прво забрануваа новинарски прашања, вечерва забрануваат известување за чествувањето на Гоце Делчев

Lider

ВМРО-ДПМНЕ: Осудуваме цензура,вечерва забрануваат известување за чествувањето на Гоце Делчев

Press24

ВМРО-ДПМНЕ: Осудуваме цензура на медиуми и новинари, Ковачевски и владата прво забрануваа новинарски прашања, а сега и известување за чествувањето на Гоце Делчев

Нетпрес

Макфакс 360 степени MakPress