TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Периќ: Не знам дали ќе останам во Еурофарм Пелистер

24 Ракомет - 28.11.2021

Двегодишниот договор на Јосип Периќ со Еурофарм Пелистер завршува на крајот на оваа сезона. Средниот бек, кој летово беше желба на Загреб, Лајпциг и Ст. Рафаел, се уште нема јасна слика дали ќе остане во Битола или ќе ја смени средината.

Пелистерки ја разгорија битката за плеј-оф со победа во Гевгелија

Gol.mk - 29.11.2021

Иако овој викенд нашата најдобра женска репрезентација во соседна Србија игра тест натпревари со северните соседи, се одигра многу значаен заостанат натпревар од осмото коло на Женската лига.

Лазаревски: Кога е најтешко се гледа победничкиот карактер на Металург

24 Ракомет - 28.11.2021

Ракометарите на Металург неделава ја почнаа со штрајк бидејќи бараа да им бидат исплатени заостанатите плати. Се вратија на тренинзи навреме за да се подготват за дуелот против Пролет и да можат да го одработат овој натпревар на максимум.

Битолчанки ја освоија Гевгелија

24 Ракомет - 28.11.2021

Во рамките од Женската лига, екипата на Пелистер славеше против Гевгелија со резултат 25:21 во натпревар од Групата А. Ракометарките на Пелистер со новите освоени бодови се вклучуваат во борбата за третото место во групата.

Е. Пелистер во победничка атмосфера пред гостувањето во Португалија

Слободен Печат - 27.11.2021

Денеска во 12 коло од машката Суперлига во „братското дерби“ екипата на Е. Пелистер со 38:20 беше подобра од Е. Пелистер 2. Тоа беше 11 победа за играчите на Жељко Бабиќ и остануваат на првото место со 33 бодови, три повеќе од второпласираниот ...

Металург подобар од Тинекс Пролет, фаворитот убедлив во Битола

Дерби - 27.11.2021

Ракометарите на Металург имаа комплицирана недела во која најавија штрајк, па им се вратија на клупските обврски, а денеска го совладаа скопскиот ривал Тинекс Пролет со 29:31. Составот од „Автокоманда“ на полувреме водеше со 13:16, а задржа најголем ...

Металург се врати на победите, Еурофарм Пелистер рутинирано против братскиот тим

Курир - 28.11.2021

Ракометарите на Металург им се вратија на клупските обврски, а вчера го совладаа скопскиот ривал Тинекс Пролет со 29:31. Составот од „Автокоманда“ на полувреме водеше со 13:16, а задржа најголем дел од предноста и во продолжението, при што Хорват со ...

Металург не го кажал последниот збор: Џиновски триумф кај Пролет!

Gol.mk - 27.11.2021

Екипата на Металург иако без тренинзи и еден куп проблеми успеа да забележи нова победа во Суперлигата. Тимот од Автокоманда славеше кај Пролет (29-30) и дојде до значајни три бода во борбата за подобар пласман во македонската елита.

Металург „воскресна“ во „Македонско Сонце“, Пролет е во криза

Екипа - 27.11.2021

Металург и покрај големите финансиски проблеми покажа карактер, славејќи во денешната скопска пресметка со Пролет, на гостински терен во салата„Македонско Сонце“ со резултат 30-32. „Металурзите“ одиграа беспрекорен меч во кој водеа од првата до ...

„Ќе направиме сè да му ја земеме титулата на Вардар“

24 Ракомет - 27.11.2021

Еурофарм Пелистер и Вардар и оваа сезона се двата клуба кои ќе го имаат главниот збор во трката по титулите во домашното првенство и Куп. Со оваа констатација се сложува и капитенот на битолчани, и најавува дека тој и неговите соиграчи ќе се ...

Градскиот дуел нерамноправен, Еурофарм Пелистер слави осма победа по ред

Gol.mk - 27.11.2021

Второто битолско дерби оваа сезона им припадна на ракометарите на Еурофарм Пелистер, кои полесно од предвиденото го совладаа Еурофарм Пелистер 2 со 38-20 (18-9) и ја запишаа осмата победа по ред во Суперлигата.

Ракометно шоу во Битола: Еурофарм го „торпедираше“ Еурофарм Пелистер 2

Екипа - 27.11.2021

Ракометарите на Еурофарм Пелистер ја оправдаа фаворитската улога, па со висока победа го совладаа Еурофарм Пелистер 2, победувајќи го со убедливи 20-38. Битолчани уште еднаш беа сведоци на спектакуарно ракометно шоу, гостите доминираа уште на самиот ...

Металург ја почна неделата со штрајк, ја заврши со победа кај Пролет

24 Ракомет - 27.11.2021

Ракометарите на Металург забележаа голема победа на гостувањето кај Пролет со 31:29 после големо надигрување и 60 минути резултатска тензија што е резултат од кој покрај „металурзите“ ќе биде примен со радост и кај уште неколку други екипи.

ВИДЕО: Металург ги заборави проблемите, шок пораз за Пролет

Дриблинг - 27.11.2021

Ракометарите на Металург, најдоа сили за момент да ги тргнат на страна финансиските проблеми со кои се соочува клубот, откако покажаа карактер и го совладаа Пролет на нивен терен со 31:29.

До вчера штрајкуваа, денеска го совладаа Т. Пролет на гости

SportMedia - 27.11.2021

Ракометарите на Металург направија изненадување совладувајќи го Т. Пролет на гостински терен со 31:29. Клубот кој пред само неколку дена беше во штрајк, се врати на терените победнички. Извонредно издание кај „металурзите“ имаа Хорват и Озтурк, кои ...

Еурофарм Пелистер се загреа за Спортинг, за едно полувреме го реши „помалиот“ брат

24 Ракомет - 27.11.2021

Тимот на Еурофарм Пелистер имаше успешен тест пред гостувањето кај португалскиот Спортинг Лисабон во Лигата на Европа. Избраниците на Жељко Бабиќ без поголеми проблеми славеа во братскиот дуел над Еурофарм Пелистер 2 со 20-38.

Е.Пелистер пресилен за помалиот брат

SportMedia - 27.11.2021

Тимот на Е.Пелистер со конечни 38-20 (18-9) успеа да слави над тимот на Е.Пелистер 2, во рамките од дуелот од редовното коло од домашниот ракометен шампионат Суперлигата. Ова за Битолчани беше осмата победа во серија, а истата беше потврдувана во ...

Гледајте ВО ЖИВО: Пролет – Металург, Еур. Пелистер 2 – Еур. Пелистер, Струга – Радовиш (ЛИНКОВИ)

24 Ракомет - 27.11.2021

Во терминот од 18:00 часот денеска се играат три суперлигашки средби. Во Битола на програмата е братскиот двобој меѓу Еурофарм Пелистер 2 и Еурофарм Пелистер, Пролет ќе се соочи со Металург, додека во Струга домаќините ќе играат со Радовиш.

Во клубската пресметка Еурофарм Пелистер надмоќен над Еурофарм Пелистер 2 (фотогалерија)

Битола Њуз - 27.11.2021

Еурофарм Пелистер 2 – Еурофарм Пелистер 20:38 (9:18) Во клубската пресметка на двата братски клубови од Битола, во второто битолско дерби оваа сезона победија поискусните ракометари на Еурофарм Пелистер кои беа “гости“, кои ги победија Еурофарм ...

ИНТЕРВЈУ ЈОСИП ПЕРИЌ: Еурофарм Пелистер расте во европски клуб – а нашата цел е титула!

24 Ракомет - 27.11.2021

Јосип Периќ е роден во Загреб (во сплет на некои околности) но целото свое детство го минува во Љубушки, каде и почнува неговата ракометна приказна. Како дете тренирал и кошарка и фудбал, но со оглед на тоа дека Љубушки е познат како ракометен ...

„Битолчани убаво ме прифатија – ме застануваат на улица, разговараме, ми даваат и по некој совет“

24 Ракомет - 27.11.2021

Капитенот на Еурофарм Пелистер, Јосип Периќ, вели дека брзо се адаптирал на Битола и дека градот веќе има посебно место во неговото срце затоа што неговиот син е роден тука. Не се чувствува како ѕвезда иако голем број навивачи знаат да го застанат ...

„Еурофарм Пелистер расте во европски клуб“

24 Ракомет - 28.11.2021

Хрватскиот стратег Жељко Бабиќ е една од причините што Јосип Периќ доаѓа во редовите на Еурофарм Пелистер. Покрај тоа, Периќ вели дека луѓето што го водат клубот се многу амбициозни и дека Еурофарм Пелистер расте во европски клуб.

Андоновски: Пролет оди на победа, мораме да играме максимално без оглед на проблемите на Металург

Екипа - 27.11.2021

Ракометарите на Тинекс Пролет максимално мотивирани го очекуваат денешниот домашен дуел против Металург (18 часот, сала „Македонско Сонце“), на кој Андон Бошковски и неговите избраници имаат за задача да го поправат впечатокот по заслужениот пораз ...

„Она што се случува во Металург е нивна работа, наше е да одиграме квалитетен меч“

Gol.mk - 27.11.2021

Ракометарите на Пролет максимално мотивирани го очекуваат денешниот домашен дуел против Металург, на кој Андон Бошковски и неговите избраници имаат задача да го поправат впечатокот по заслужениот пораз од Бутел и експресно да се вратат на победнички ...

Ракометарите го прекинаа штрајкот, Металург ќе игра против Пролет

Gol.mk - 27.11.2021

Екипата на Металург веќе подолго време е во континуирана криза, која пред неколку дена кулминираше со штрајк. Играчите одлучија да не тренираат додека не им се исплатат обврските кон нив, па дури имаше „закани“ дека нема ниту да играат натпревари.

Познати саатниците за пролетните европски натпревари на Еурофарм Пелистер

Gol.mk - 27.11.2021

Европската ракометна федерација (ЕХФ), во соработка со носителите на ТВ правата ги објави термините и саатниците за последните четири кола од групната фаза на ЕХФ лига Европа. Еурофарм Пелистер во февруари и март трипати ќе игра во попладневен и ...

СУПЕР ЛИГА: “Братско дерби“ во Битола – Е. Пелистер 2 на мегдан со Е. Пелистер

SportMedia - 27.11.2021

Денеска се играат четири мечеви од 12.коло во машката ракометна Супер Лига на Македонија. Во очекување сме на интересни дуели, најважно е што Металург го прекина штрајкот и ќе игра против Пролет.