TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кратово неосвоено, а на Силекс ич не му е романтично (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Екипа - 16.05.2018

Битката за третото место му припадна на Работнички. Дуелот меѓу Силекс и гостите од Скопје заврши без голови, но иако Кратово остана неосвоено, сепак, на домаќините после мечот им не им беше романтично.

Јовановски: Резултатот беше најважен…Тасевски: Не успеавме да дадеме гол

Екипа - 16.05.2018

Силекс и Работнички одиграа без голови во мечот кој беше прогласен како „битка за третото место“. По ова, „романтичарите“ се во добитна позиција и сами решаваат за својата судбина на дуелот против Скопје дома, а Силекс падна на петтото место и ќе ...

Дербито за опстанок за Скопје

Сител - 16.05.2018

Значајна победа на екипата на Скопје во битката за опстанок. Совладан директниот конкурент победа со 1-0 во меч кој беше решен со удар од белата точка. Пеналот успешно го реализира Алексовски. Во Битола Пелистер немоќен во пресметката со Шкупи.

Битките за Европа и опстанок ќе се решаваат во последното коло

МКД - 16.05.2018

35. коло од првенството на Македонија не донесе никаква разврска на табелата, битките за Европа и опстанок ќе се решаваат во последното коло Разврската во ПМФЛ ќе ја видиме во последните 90 минути од оваа сезона.

Прва МФЛ: Дербито во Кратово без голови

Сител - 16.05.2018

Фудбалерите на Силекс и Работнички во директниот дуел за излез во Европа попладнево во Кратово одиграа без голови 0-0. Силекс беше подобар противник и уште на стартот не искористи двојна шанса за погодок кога не реализираа Георгиев и Бујчевски.

На Работнички му треба бод за Европа, а на Шкупи – победа!

Sport 1 - 16.05.2018

Најтрофејниот македонски клуб Вардар со победа го запечати вицешампионското место и заедно со Шкендија засега се двата ситурни европски претставници, а по денешното претпоследно коло во Првата лига, остана отворена битката за преостанатите две места ...

Победа е најблизу до спас, а во најлудо сценарио Пелистер може да го опстане Скопје!

Sport 1 - 16.05.2018

Откако македонската Прва лига дојде до послендите час и половина пред крајот на сезоната, битката за опстанокот остана отворена, но полека се надѕира разрешницата на сезоната во трката за прволигашкиот живот, во која битолски Пелистер е во ...

Битката за Европа остана отворена, голем триумф на Скопје, Пелистер кон Втора лига

Sport 1 - 16.05.2018

Битката за двете места во Европа, како и за Втората лига сепак ќе се решаваат во последното коло в недела во завршницата од оваа сезона во Првата лига, но битолски Пелистер се поблизу е до испаѓање од понизок ранг откако денеска се одигра ...

Максимов со гол во завршницата ја прекина лошата серија на Вардар, Скопје освои важни три бода во борбата за опстанок

Дерби - 16.05.2018

Триесет и петтото коло во Првата македонска фудбалска лига не донесе никакви возбудувања кога е во прашање врвот на табелата, но затоа денеска на програмата беше мечот кој ни донесе директна пресметка меѓу тимовите кои се борат за опстанок во ...

Прволигашите ништо не решија: Во последната рунда „колеж“ за Европа и за опстанок!

Екипа - 16.05.2018

Меѓу Работнички, Силекс и Шкупи во последното коло ќе се одлучува кои две екипи ќе завршат на третата и четвртата позиција на табелата, кои може да донесат европски излез, откако во претпоследното коло Силекс и Работнички ремизираа без голови во ...

ВИДЕО: Шкупи чука на портите на Европа и го закова Пелистер на дното!

Gol.mk - 16.05.2018

Фудбалерите на Шкупи продолжуваат со позитивните резултати во завршницата од Првата македонска фудбалска лига. Попладнево тимот од „Чаир“ во рамки од 35. коло извојува лесна гостинска победа над Пелистер (0-2) и ги задржа шансите за пласман на 4.

Пелистер се поблиску до втора лига, интересно ќе биде и за пласман во Европа

Спортклуб - 16.05.2018

Сезоната во ПМФЛ финишира, а прашањето околу тоа која уште од екипите ќе излезе во втора лига и кој ќе оди во Европа, ќе се одлучува последното коло. Тимот на Скопје со минимални 1:0 славеше против Победа, Пелистер загуби на домашен терен од Шкупи ...

ПМФЛ: Скопје до „злато“ вредни бодови против Победа

Спортски - 16.05.2018

Денес беше одиграно 35 коло во македонската прва лига. Денешните натпревар не донесоа никакви возбудувања кога во прашање е врвот на табелата, од поодамна е познато дека Шкендија е новиот шампион.

ПМФЛ: Ќе следиме голема битка во последното коло, три екипи и натаму во битка за Европа, исто толку и за бараж за ...

24Фудбал - 16.05.2018

Со денешните натпревари се комплетираше редовното 35 коло, претпоследно за оваа сезона во Првата македонска фудбалска лига. Работнички одигра реми без голови на гостувањето кај Силекс во Кратово, а овој резултат очигледно е дека најмногу му ...

Реми без голови против Силекс во Кратово

Sport M - 16.05.2018

Фудбалерите на Работнички ремизираа без голови во претпоследното, 35. коло, од Првата македонска фудбалска лига на гостувањето против Силекс во Кратово. По ова реми за „романтичарите“ останува во последното коло и дефинитивно да го обезбедат ...

ВИДЕО: Ибраими пред историја, Шкендија лесно ја доби пресметката со Ренова

Gol.mk - 16.05.2018

Во последното тетовско градско дерби за оваа сезона, во рамките на 35. коло на ПМФЛ, Шкендија уште еднаш покажа шампионска игра и со 0-3 (0-3) ја совлада Ренова. По почетното испитување на силите, црвен-црните“ го зададоа првиот удар. Се играше 18.

Мрежите во Кратово мируваа, Работнички и Силекс си поделија по бод

Gol.mk - 16.05.2018

Во натпревар без многу убавина и нерасположени стрелци Силекс и Работнички одиграа 0-0 во натпревар од 37. коло на ПМФЛ . Директната борба за излез во Европа заврши без победник, па истата ќе се решава во последното коло овој викенд.

ВИДЕО: Баже Илијоски со феноменален гол го „испраќа“ Пелистер кон Втора лига

Екипа - 16.05.2018

Еден од најдобрите македонски напаѓачи во историја Баже Илијоски го постигна голот на колото во македонската Прва лига… Феноменален погодок во триумфот од 0-2 на Шкупи на гостувањето против Пелистер. Илијоски во 29.

Видео: ЕВРОГОЛ на Баже Илијоски за Шкупи против Пелистер

Спортски - 16.05.2018

Во денешното претпоследно коло во македонското првенство тимот на Шкупи на гостински терен со 0:2 го совлада последнопласираниот Пелистер. На оваа средба човекот кој некогаш го носеше дресот на Пелистер и еден од најдобрите напаѓачи во историјата на ...

ПРВА ЛИГА: „Златен“ пораз за Победа, Пелистер ја загуби најважната битка

SportMedia - 16.05.2018

Скопје го совлада тимот на Победа, и ја „замрси“ дополнително битката за опстанок во Првата лига, која ќе се решава во последното коло од сезоната. Стрелец на единствениот гол во денешниот меч беше Ѓоко Алексовски, а во финишот и двата тима имаа ...

ПРВА ЛИГА ВО ЖИВО: Победа за прволигашкa надеж на Скопје, Шкупи ја освои Битола (ФОТО)

Екипа - 16.05.2018

РЕЗУЛТАТИ ВО ЖИВО… ПРВА ЛИГА, 35.КОЛО Тетово: РЕНОВА – ШКЕНДИЈА (0-3) Ибраими 18′, 20′, Жуниор 30′ Скопје: СКОПЈЕ – ПОБЕДА (1-0) Алексовски 17′(п) Битола: ПЕЛИСТЕР – ШКУПИ (0-2) Илијоски 29′, Имери 33′ Кратово: СИЛЕКС – РАБОТНИЧКИ (0-0) Скопје: ...

Шкендија за 30 минути ја „среди“ Ренова

Sport M - 16.05.2018

Шампионот на Македонија денеска немаше тешка задача и за 30 минути ја обезбеди победата на гостувањето кај Ренова. Македонскиот шампион три пати ја затресе мрежата на Ренова и дојде до нови три бода. Се започна во 18.

ВИДЕО: Шкупи го „праќа“ Пелистер на дното од табелата

Sport M - 16.05.2018

Во 35. коло од ПМФЛ Шкупи го совлада домаќинот Пелистер со 0:2. Со овој пораз Пелистер паѓа на дното од табелата, и остануваат се помалку шанси за да стигне до посакуваната 8. позиција на табелата која носи бараж. Резултатот го отвори Илијоски во 29.

ПМФЛ: Tри екипи во битка за излез во Европа

Курир - 16.05.2018

Силекс и Работнички одиграа 0:0 во Кратово, а Шкупи запиша значајна победа на гостувањето против Пелистер во Битола во дел од денешните натпревари, со кои се комплетираше 35 коло во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ).

ВИДЕО: Илијоски со ЕВРОГОЛ од 25 метри го „стресе“ Пелистер!

Gol.mk - 16.05.2018

Еден од најдобрите напаѓачи во историјата на ПМФЛ , Баже Илијоски продолжува со одличните игри во дресот на Шкупи и денес во Битола му донесе водство на својот тим од 0-1. Некогашниот пелистерец ја искуристи грешката на домашната одбрана и со ...

Скопје ја помина Победа, Вардар, конечно, со триумф!

TopSport - 16.05.2018

Скопје со 1:0 ја совлада Победа во директниот дуел во борбата за опстанок, за да ги помине прилепчани на табелата, шампионот Шкендија продолжи со рутински победи, а Вардар по три натпревари без победа, драматично славеше против Академија Пандев во ...

ПМФЛ: Tри екипи во битка за излез во Европа

Слободен Печат - 16.05.2018

Силекс и Работнички одиграа 0:0 во Кратово, а Шкупи запиша значајна победа на гостувањето против Пелистер во Битола во дел од денешните натпревари, со кои се комплетираше 35 коло во Првата македонска фудбалска лига ...

Силекс и Работнички во директен дуел за излез во Европа

+инфо - 16.05.2018

Силекс е домаќин на Работнички во најинтересниот натпревар од 35.коло на Првата македонска фудбалска лига. Силекс е домаќин на Работнички во најинтересниот натпревар од 35.коло на Првата македонска фудбалска лига.

Последна шанса: Скопје или Победа!?… Пелистер ќе се спасува против Шкупи!

Екипа - 16.05.2018

Скопје, Победа или Пелистер!? Кој е среќникот-еден кој ќе ја избегне преселбата во второлигашката конкуренција… Дефинитивната одлука може да падне и денеска по 35. коло од Првата македонска фудбалска лига! За Скопје единствениот спас се чини е ...

Разврска за Европа и за опстанокот: Ќе биде пекол во Кратово, Скопје и Битола

Sport 1 - 16.05.2018

Три меча од кои два директни судири попладнево (16.15 часот) се центар на вниманието во претпоследната рунда од македонскиот фудбалски шампионат, по кој можно е да има комплетна разврска во битката за место во Европа, но и за опстанокот.

Да се биде или не: Силекс и Работнички во директна пресметка за Европа!

Екипа - 16.05.2018

Финална битка за европски излез. Силекс и Работнички денеска од 16:15 часот во рамките на претпоследното коло од Првата македонска фудбалска лига во директна пресметка во Кратово ќе одлучат кој од двете екипи во голема мера ќе може да се надева на ...

Градското дерби во Тетово ќе се одигра без резултатско значење

Gol.mk - 16.05.2018

Денешната средба во рамките од 35. коло помеѓу Ренова и Шкендија ќе биде одлична подготовка за она што следува во последниот натпревар од сезоната во ПМФЛ . Новиот македонски шампион заедно со своите приврзаници се подготвува за спектакл на 20 мај, ...

Шкупи стои на патот на Пелистер и неговиот опстанок во лигата

Gol.mk - 16.05.2018

Битолски Пелистер ќе има можност да му се реваншира на Шкупи за дебаклот пред една недела, во кој скопскиот тим победи со убедливи 5-2. Екипата од Чаир со триумфот се врати во игра за излез во Европа, но се чини дека шансите се минимални со оглед на ...

„Романтичарите“ во Кратово ќе го заверуваат третото место во ПМФЛ

Gol.mk - 16.05.2018

Во претпоследното коло од ПМФЛ сезоната, една од најинтересните битки ќе биде онаа за излез во Европа. Силекс ќе го пречека Работнички и ќе се обиде да го врати третото место, кое го загуби со поразот во неделата од Победа.

Непредвидлив крај на првенството во ПМФЛ

Алсат-М - 15.05.2018

Шкендија Борбата за титулата е веќе завршена, па во недела по завршувањето на првенството, Шкендија ќе слави со трофеј во рацете. Оваа за нив ќе биде втора шампионска титула, но останува да се види каква ќе биде финалната бодовна разлика и бројот на ...

ФК Скопје освои злато вредни бодови против Победа

Вечер - 16.05.2018

Фудбалскиот клуб Скопје освои големи три бода во директниот дуел за плејофот против екипата на Победа, славејќи на домашен терен со 1:0 со погодокот на Алексовски од белата точка. По оваа средба Скопје и Победа имаат ист број на бодови (35), но ...

ПМФЛ: Tри екипи во битка за излез во Европа

А1 On - 16.05.2018

Силекс и Работнички одиграа 0:0 во Кратово, а Шкупи запиша значајна победа на гостувањето против Пелистер во Битола во дел од денешните натпревари, со кои се комплетираше 35 коло во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ).

Скопје ја помина Победа, Вардар, конечно, со триумф!

Макфакс - 16.05.2018

Скопје со 1:0 ја совлада Победа во директниот дуел во борбата за опстанок, за да ги помине прилепчани на табелата, шампионот Шкендија продолжи со рутински победи, а Вардар по три натпревари без победа, драматично славеше против Академија Пандев во ...

Силекс и Работнички во директен дуел за излез во Европа

А1 On - 16.05.2018

Силекс е домаќин на Работнички во најинтересниот натпревар од 35.коло на Првата македонска фудбалска лига. Исходот од овој натпревар може да биде пресуден за тоа која екипа покрај Шкендија и Вардар ќе ја претставува Македонија во евро-куповите.

Силекс и Работнички во директен дуел за излез во Европа

Sport M - 16.05.2018

Силекс е домаќин на Работнички во најинтересниот натпревар од 35.коло на Првата македонска фудбалска лига. Исходот од овој натпревар може да биде пресуден за тоа која екипа покрај Шкендија и Вардар ќе ја претставува Македонија во евро-куповите.

Силекс и Работнички во директен дуел за излез во Европа

Курир - 16.05.2018

Силекс е домаќин на Работнички во најинтересниот натпревар од 35.коло на Првата македонска фудбалска лига. Исходот од овој натпревар може да биде пресуден за тоа која екипа покрај Шкендија и Вардар ќе ја претставува Македонија во евро-куповите.

Силекс и Работнички во директен дуел за излез во Европа

Независен - 16.05.2018

Силекс е домаќин на Работнички во најинтересниот натпревар од 35.коло на Првата македонска фудбалска лига. Исходот од овој натпревар може да биде пресуден за тоа која екипа покрај Шкендија и Вардар ќе ја претставува Македонија во евро-куповите.