TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Европа се појавија првите случаи на „мистериозна“ пневмонија кај децата

Канал5 - 30.11.2023

Болеста што ја потресе Кина, за која се смета дека достигнала ниво на епидемија, во моментов ја тресе и Данска, каде се забележани првите случаи на микоплазмична пневмонија. Данските лидери истакнале дека антибиотиците базирани на пеницилин се ...

Синдромот на „белите дробови“ стигна до Европа: воспалението од Кина се појавило и во Данска, претходно и во Холандија

Макфакс - 30.11.2023

Данска е погодена од бран од ист тип на пневмонија што ја потресе Кина и предизвика страв од нова пандемија, пишуваат локалните медиуми. Данските здравствени власти соопштија дека стапката на микоплазма пневмонија, бактериска инфекција за која некои ...

Болници во Кина со недели се преполни со деца. Кина: Нема нови патогени (ВИДЕО)

МКД - 29.11.2023

Порастот на респираторните болести во Кина, особено кај децата, наводно ги преплави педијатриските одделенија во градските болници, додека властите повикуваат на смирување на паниката, препишувајќи го тоа на бранот болести по завршувањето на ...

Нервоза во Холандија, децата масовно се разболуваат, сите гледаат кон Кина: „Не разбираме што се случува…“

Во Центар - 29.11.2023

Алармантен пораст на случаите на пневмонија кај децата е откриен во Холандија, како одраз на сличен пораст во Кина, пишува Daily Mail. Холандските здравствени експерти велат дека најчесто станува збор за луѓе на возраст од пет до 14 години.

МИСТЕРИОЗНАТА ПНЕВМОНИЈА ОД КИНА ПРИСТИГНА ВО ЕВРОПА – Децата масовно се разболуваат, докторите немаат одговор: Дали на ...

Во Центар - 29.11.2023

Алармантно зголемување на случаите со пневмонија кај деца е откриено во Холандија, што го отсликува сличното зголемување во Кина, пишува Daily Mail . Холандските здравствени експерти велат дека најчесто станува збор за деца на возраст од пет до 14 ...

ДАЛИ МИСТЕРИОЗНАТА ПНЕВМОНИЈА ОД КИНА СТИГНА ВО ЕВРОПА? Холандските болници преполни, научниците не знаат што е ...

Фактор - 29.11.2023

Алармантно голем пораст на случаи на деца со пневмонија е откриен во Холандија, сличен како порастот во Кина. Холандските експерти велат дека најчесто се работи за деца на возраст од пет до 14 години.

Дали „кинескиот вирус“ веќе премина во Европа?

Независен - 29.11.2023

Една европска земја забележа нагло зголемување на бројот на случаи на пневмонија, со симптоми слични на мистериозната пневмонија која беснее меѓу децата во Кина. Холандските здравствени експерти велат дека има впечатливо зголемување на инциденцата ...

Мистериозната пневмонија од Кина пристигна во Холандија? Болниците се полнат!

Вечер Прес - 29.11.2023

Алармантен пораст на случаи на детска пневмонија е откриен во Холандија, слично на оној во Кина. Холандските експерти велат дека најчесто се работи за деца на возраст од пет до 14 години. Бројките покажуваат дека стапката на болеста, која може да ...

„Кинескиот вирус“ веќе помина во Европа?

Centar - 29.11.2023

Една европска земја забележа нагло зголемување на случаите на пневмонија, со симптоми слични на мистериозната пневмонија која беснее меѓу децата во Кина. Според Дејли Мејл, станува збор за Холандија.

„Кинескиот вирус“ веќе помина во Европа?

Пулс24 - 30.11.2023

Една европска земја забележа нагло зголемување на случаите на пневмонија, со симптоми слични на мистериозната пневмонија која беснее меѓу децата во Кина. Според Дејли Мејл, станува збор за Холандија.

Синдромот на „белите дробови“ стигна до Европа: воспалението од Кина се појавило и во Данска, претходно и во Холандија

Опсервер - 30.11.2023

Данска е погодена од бран од ист тип на пневмонија што ја потресе Кина и предизвика страв од нова пандемија, пишуваат локалните медиуми. Данските здравствени власти соопштија дека стапката на микоплазма пневмонија, бактериска инфекција за која некои ...

Синдромот на „воспалени бели дробови“ стигна до Европа, најпогодени децата

Скопје инфо - 30.11.2023

Данска е погодена од бран од ист тип на пневмонија што ја потресе Кина и предизвика страв од нова пандемија, пишуваат локалните медиуми. Данските здравствени власти соопштија дека стапката на микоплазма пневмонија, бактериска инфекција за која некои ...

Синдромот на „белите дробови“ стигна до Европа: воспалението од Кина се појавило и во Данска, претходно и во Холандија

Скопје1 - 30.11.2023

Данска е погодена од бран од ист тип на пневмонија што ја потресе Кина и предизвика страв од нова пандемија, пишуваат локалните медиуми. Данските здравствени власти соопштија дека стапката на микоплазма пневмонија, бактериска инфекција за која некои ...

Во Европа се појавија првите случаи на „мистериозна“ пневмонија кај децата

Слободен Печат - 30.11.2023

Болеста што ја потресе Кина, за која се смета дека достигнала ниво на епидемија, во моментов ја тресе и Данска, каде се забележани првите случаи на микоплазмична пневмонија. Данските лидери истакнале дека антибиотиците базирани на пеницилин се ...

Во Европа се појавија првите случаи на „мистериозна“ пневмонија кај децата

Н.Македонија - 30.11.2023

Болеста што ја потресе Кина, за која се смета дека достигнала ниво на епидемија, во моментов ја тресе и Данска, каде се забележани првите случаи на микоплазмична пневмонија. Данските лидери истакнале дека антибиотиците базирани на пеницилин се ...

Во Европа се појавија првите случаи на „мистериозна“ пневмонија кај децата, антибиотиците на база на пеницилин не ...

Република - 30.11.2023

Болеста што ја потресе Кина, за која се смета дека достигнала ниво на епидемија, во моментов ја тресе и Данска, каде се забележани првите случаи на микоплазмична пневмонија. Данските лидери истакнале дека антибиотиците базирани на пеницилин се ...

„Мистериозната“ пневмонија кај децата се појави и во Данска, антибиотиците на база на пеницилин не делуваат

Денешен - 30.11.2023

Болеста што ја потресе Кина, за која се смета дека достигнала ниво на епидемија, во моментов ја тресе и Данска, каде се забележани првите случаи на микоплазмична пневмонија. Данските лидери истакнале дека антибиотиците базирани на пеницилин се ...

Во Европа се појавија првите случаи на „мистериозна“ пневмонија кај децата, антибиотиците на база на пеницилин не ...

Zoom - 30.11.2023

Болеста што ја потресе Кина, за која се смета дека достигнала ниво на епидемија, во моментов ја тресе и Данска, каде се забележани првите случаи на микоплазмична пневмонија. Данските лидери истакнале дека антибиотиците базирани на пеницилин се ...

Синдромот на белите дробови стигна до Европа: Воспалението од Кина се појави во Данска и во Холандија

Кајгана - 30.11.2023

Данска е погодена од бран од ист тип на пневмонија што ја потресе Кина и предизвика страв од нова пандемија, пишуваат локалните медиуми. Данските здравствени власти соопштија дека стапката на микоплазма пневмонија, бактериска инфекција за која некои ...