TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски за Венецијанската Комисија: Предупредувавме за ова

Press24 - 09.10.2019

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, се огласи на социјалната мрежа Твитер и напиша дека после одлуката на Европскиот совет во насока на тоа дали Македонија ќе добие или нема да добие датум за преговори треба да се организираат парламентарни ...

Ги заборави ли Уставниот суд претставките за Законот за употреба на јазиците

Н.Македонија - 09.10.2019

Нацрт-извештајот на Венецијанската комисија, со правна оцена и сериозни забелешки за Законот за употреба на јазиците, повторно ја врати на голема врата темата што ја брануваше политичката дебата во Македонија, која изминатиов период се туркаше под ...

Потребно е и Бадентерово мнозинство: Во Собрание тешко ќе се имплементираат забелешките на Венецијанската комисија за ...

еМагазин - 09.10.2019

Мислењето за Законот за употребата на јазиците на Венецијанска комисија е одложено, информираше прес-службата на Комисијата. Истото требаше да биде соопштено на 17. октомври. Од таму не ги откриваат причините за одлагањето, а дел од медиумите ...

Пратеник од владеачкото мнозинство: Законот за јазици и Рамковниот се нефункционални!

Курир - 09.10.2019

Во текот на вчерашното интервју за порталот Лидер , пратеникот од коалицијата на СДСМ, Рубин Земон говореше за актуелни политички прашања и теми. Меѓу другото тој се осврна и на актуелното прашање за Законот за јазици и се согласи со Венецијанската ...

Мислењето на Венецијанската комисија ќе се имплементира, но преку собраниска процедура, се чека конечната верзија

Локално - 09.10.2019

Мислењето на експертите на Венецијанската комисија за Законот за јазицит за едни ќе биде имлементирано во Законот, а за други пак последниот збор го дава Собранието. Државниот врв со став дека треба да се почека конечната верзија па да се коментира ...

Заев: Препораките мора да се почитуваат

Алсат-М - 08.10.2019

Доколку забелешките на Венецијанската комисија за спроведувањето на законот за јазици се официјализираат тие ќе мора да се спроведат, изјави денеска премиерот Зоран Заев. Тој истакна дека забелешките кои беа објавени во објавија не се конечни и дека ...

Зибери: Пристапот на Венецијанската Комисија е погрешен

Алсат-М - 08.10.2019

Критичкиот пристап на Венецијанската комисија според Насер Зибери се базира на погрешна проценка. Според него, на Венецијанската комисија и се испратени само членовите кои ја уредуваат двојазичноста на банкнотите и на униформите, членови кои се уште ...

Одложен ставот на Венецијанската комисија за Законот за јазиците

Р.С.Европа - 08.10.2019

Венецијанската комисија го одложува донесувањето мислење за Законот за јазиците, соопштуваат од Комисијата, јавува дописникот на МИА од Стразбур. Мислењето за Законот за употребата на јазиците требаше да се разгледува на 120-та пленарна сесија на ...

Заев VS Груби: Какофонија меѓу владините партнери за Законот за јазици

Нова ТВ - 08.10.2019

Премиерот Зоран Заев и пратеникот на ДУИ Артан Груби денеска влегоа во вербален дуел, убедувајќи се на јавна сцена кој што рекол во врска со Законот за јазици, откако во јавноста се појавија нацрт заклочоците на Венецијанската комисија.

По барање на Владата, Венецијанската комисија го одложува конечниот став за Законот за јазици

365 - 08.10.2019

Откако побара Венецијанската комисија да го оценува Законот за јазици, сега Владата бара истата таа Венецијанска комисија да го одложи конечниот заклучок за Законот, дознава „тв24“ . Освен одложување, побарани се и дополнителни консултации.

Тв24 дознава: Владата барала одложување на официјалниот извештај на Венецијанската комисија

24 Вести - 08.10.2019

Владата побарала од Венецијанската комисија да го одложи кончениот став за Законот за јазици, дознава Тв24. Извори од владата брифираат дека освен одложување на заклучоците, побарани се и дополнителни консултации за законот, кој според ...

Мислењето на Венецијанската комисија за Законот за јазиците е одложено

Локално - 08.10.2019

Мислењето за Законот за употребата на јазиците во Република Северна Македонија на Венецијанска комисија е одложено, информира прес-службата на Комисијата, јавува дописникот на МИА од Стразбур.

Законот за јазиците ги подели владеачките партии, Владата најавува почитување на мислењето на Венецијанската комисија

Сител - 08.10.2019

Владата ќе ги почитува сите забелешки и препораки за измени на законот за јазици што ќе бидат содржани во официјалното мислење на Венецијанската комисија, ветува премиерот Зоран Заев откако во јавност беше објавена драфт мислењето на странските ...

Алфа ексклузивно: Под притисок на Власта одложен извештајот на Венeцијанската комисија

Алфа - 08.10.2019

Македонските власти побарале од најважната европска експертска институција да ја одложи расправата за мислењето за македонскиот закон за јазици, дознава Алфа. Во прелиминарниот извештај на венецијанската комисија кој беше објавен завчера се вели ...

Мицкоски: Законот и тогаш и денес тврдам дека е противуставен, дека има пречки потврдува и Венецијанската комисија

Курир - 08.10.2019

Мицкоски потенцираше дека овие грешки на СДСМ се провлекуваат долго време, иако за истите биле предупредувани. Исто така додаде дека секое насилие над правото на крајот завршува како со одлуката на Венецијанската комисија.

Владата бега од нов проблем: Побара од Венецијанската коисија да ги одложи заклучоците

Фактор - 08.10.2019

Владата сака да избегне нов проблем, овој пат во меќувладината коалиција, со барање до Венецијанската комисија да ги одложи заклучоците за примената на Законот за јазиците иако самата го побара тоа од ова тело на ЕУ за потоа да ги имплементира ...

Пендаровски предупредува да се почека конечната оценка на венецијанската комисија

Телма - 08.10.2019

Претседателот на државата Стево Пендаровски предупредува да се почека конечната оценка на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците па дури потоа да се коментира. Премиерот Заев смета дека сите препораки од Венецијанската Комисија ...

Наскоро се очекува официјалалната верзија на документот од Венецијанската комисија

Канал5 - 08.10.2019

Официјалните забелешки за Законот за јазици ќе бидат имплементирани – тврди премиерот Заев кој вели дека ќе се почитува конечното мислење на Венецијанската комисија за подобрување на законот за албанскиот јазик.

Забелешките на Венециската комисија за Законот за јазици не се конечна верзија, кажа Заев

Сакам да кажам - 08.10.2019

Премиерот Зоран Заев при денешниот престој во фабриката „Маркарт“ близу Велес кажа дека забелешките на Венециската комисија за Законот за јазици се само драфт верзија, не и конечна. Во следниот период, Комисијата ќе ги собира реакциите од ...

Коалиционите партнери се скараа – Заев и Груби во вербална војна за Законот за јазици

Алфа - 08.10.2019

Двојазичноста повторно ги судри коалиционите партнери СДСМ и ДУИ. Сериозните закани од портпаролот на интегративците Артан Груби дека ниту една цена за имплементација на законот за двојазичност не е поголема од цената на мирот и добрите меѓуетнички ...

Глас за Македонија: Законот за јазиците мора да се повлече по укажувањата на Венециската комисија

Макфакс - 08.10.2019

По укажувањата на Венецијанската комисија, последниот Закон за употреба на јазиците мора да се повлече, велат од партијата „Глас за Македонија“ на Солза Грчева. Од таму додаваат дека во земјава не се зборува за многу посериозни проблеми кои ги имаат ...

Заев vs. Османи: Ќе ги имплементираме сите укажувања од Венецијанската комисија

365 - 08.10.2019

„Законот е право, човечко право кое произлегува од правото на употреба на јазици. Јазикот е средство да се разбереме, да го направиме животот да ни биде полесен, покомуникативен и слично. Оттука доаѓа потребата, буквално, на употребата на јазиците.

(видео) Заев: Препораките од Венецијанската комисија треба да се почитуваат

Телма - 08.10.2019

Откако вчера во јавноста се појави драфт верзија од заклучоците на Венецијанската комисија, во кои се вели дека законот наметнува нереални и скапи обврски на јавните институции, денеска премиерот Заев е дециден дека мора да се имлепентираат ...

Османи: Нема конечен извештај од Венецијанската комисија за Законот за јазици

CivilMedia - 08.10.2019

„Не е точно дека Венецијанска комисија дала некаков извештај. Тоа се работни верзии во моментот, кои даваат размислување на известувачите по однос на впечатокот што го добиле од еднодневната посета овде на 7 септември и тоа треба дополнително да се ...

Османи: Нема конечен извештај од Венецијанската комисија за Законот за јазиците

А1 On - 08.10.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска изјави дека во врска со Законот за јазиците треба да се почека Венецијанската комисија да излезе со конечен извештај, по што ќе се види што од тоа може да одговара на нашиот политички контекст, ...

Заев: Подготвени сме да го имплементираме мислењето на Венецијаската комисија

Независен - 08.10.2019

Како институција сме подготвени да го имплементираме мислењето на експертите на Венецијанската комисија за Законот за јазиците, рече премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање при денешната посета на фабриката за производство на ...

Заев за Груби: Ние политичарите знаеме понекогаш да лупаме глупости

Република - 08.10.2019

Ниту една цена за имплементација на некој закон не е поголема од цената на мирот и добрите меѓуетнички односи, а зaконoт за јазици тоа го носи. Ова вчера го изјави пратеникот на ДУИ Артан Груби за драфт мислењето на Венецијанската комисија за ...

Попрво Венецијанската комисија ќе се изјасни за Законот за јазиците отколку Уставниот суд

Република - 08.10.2019

Венецијанската комисија за неколку дена треба да ја даде конечната оценка за контроверзниот Закон за јазици откако излезе првична верзија во која имаше бројни забелешки. Комисијата посочи на бројни недостатоци и побара измени во Собранието но без ...

Законот за јазици повторно на политичкото мени

Deutsche Welle - 07.10.2019

Година и пол откако беше донесен со силно негодување од опозицијата, Законот за јазици се враќа во жариштето на политичкиот интерес по објавувањето на нацрт-заклучоците на Венецијанската комисија.

Реакции по препораките на Венецијанската комисија

Алсат-М - 07.10.2019

Првите реакции за неофицијалното мислење на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците дојдоа од ВМРО ДПМНЕ која од самото усвојување на Законот во 2018 беше против. ВМРО ДПМНЕ смета дека законот од 2008 година со мали корекции е ...

Венецијанската комисија најде забелешки на изгласаниот Закон за јазици

IRL - 07.10.2019

Законот за јазиците оди премногу далеку, наметнувајќи нереални обврски на институциите, особено што се предвидува употребата на албанскиот јазик во судските постапки, кои се формулирани на толку широк начин што сигурно би барале повеќегодишна ...

Судовите се уште не го применуваат новиот закон за јазици

Канал5 - 07.10.2019

Токму двојазичноста во судските постапки е посочена како главна забелешка во драфт верзијата на заклучоците на Венецијанската комсиија. Клучната новина во веќе донесениот Законот за употреба на јазиците е дека албанскиот јазик ќе мора задолжително ...

Министерството за правда ќе послуша само официјално мислење на Венецијанската комисија за законот за јазици

Телма - 07.10.2019

Министерството за правда ќе започне со имплементација на препораките на Венецијанската комисија веднаш по усвојувањето на мислењето на експерите. Правда и Владата се воздржуваат од каков било коментар по објавувањето на документот од ,, Плус инфо,, ...

ВМРО инсистира предлогот за законот за обвинителство да се прати до Венецијанската комисија

Алсат-М - 07.10.2019

Опозицијата инсистира предлог-законот за Јавно обвинителство да биде испратен до експертската Венецијанска комисија. Од ВМРО-ДПМНЕ исто така бараат и Законот за Академија за судии и јавни обвинители да биде доставена до истата меѓународна ...

Министерството за правда ќе постапи по мислењето на Венецијанската комисија за законот за јазици

24 Вести - 07.10.2019

Министерството за правда ќе ги почитува забелешките на Венецијанската комисија и штом станат официјални ќе бидат имплементирани во Законот за Јазици. Од таму не ги коментираат критиките во нацрт-заклучоците што ги објави Плус Инфо, а во кои ...

Нацрт заклучоци на Венецијанска комисија: Законот за јазици ќе го загрози судскиот систем

Канал5 - 07.10.2019

Вистинска бура од реакции во јавноста предизвика нацрт верзијата на заклучоците на Венецијанската комисија за законот за јазиците. Главната забелешка е дека тој ги надминува европските стандарди и може да го загрози функционирање на судскиот систем.

Милошоски: Венецијанска и удри правна шлаканица на Владата на Заев за Законот за јазиците

+инфо - 07.10.2019

Правна шлаканица за Владата. Ова е коментарорт на ВМРО-ДПМНЕ за драфт заклучоците на Венецијанската комисија за законот за јазиците, во кои како што објави Плусинфо , се наведува дека законот ќе го загрози функционирањето на правниот систем особено ...

(Видео) Костадинов: Мислењето на Венециската комисија сѐ уште не е официјално

Макфакс - 07.10.2019

Мислењето на Венецијанската комисија сѐ уште не е официјално, комуникацијата на ниво на институции продолжува. Ова го изјави портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов, запрашан за коментар во врска со драфт верзијата од Венецијанската комисија за ...

Груби: Цената на мирот е неспоредлива со цената на имплементацијата на Законот за јазиците

+инфо - 07.10.2019

Забелешките на Венецијанската комисија за Законот за јазиците треба да се извагаат за да се оцени што донесуваат и што нарушуваат, смета пратеникот на ДУИ Артан Груби. Според него, ако забелешките ги нарушуваат меѓуетничките односи, еднаквоста меѓу ...

Венецијанската комисија за Законот за јазици – бараат да не се применува во судскиот систем

ТВ21 - 07.10.2019

Министерството за правда ќе ги почитува препораките на Венецијанската комисија и ќе ги започне измените на Законот за јазиците откако ќе го добие официјалното мислење. Ова се наведува во сооопштението на министерството откако од Комисијата побараа ...

Венецијанска со погрешен пристап за албанскиот јазик? Зибери: Албанскиот јазик не е јазик на малцинствата

ТВ21 - 07.10.2019

Пристапот за тоа како Венецијанската комисија го оценува законот за употреба на јазиците е погрешен, смета познавачот на правни прашања Насер Зибери. Во точка 99 од предлог заклучокот споделен на интернет, кој се уште не е официјален, пишува дека: ...

Црвениот картон од Венецијанската Комисија ги разгоре страстите кај политичарите

Алфа - 07.10.2019

Ниту една цена за имплементација на законот за двојазичност не е поголема од цената на мирот и добрите меѓуетнички односи – значи ли ваквата изјава на Артан Груби закана за стабилноста во Македонија откако Венецијанската комисија сериозно забележува ...

Груби: Комисијата дава позитивно мислење за употребата на албанскиот јазик кај партиите и униформите и ние ќе го ...

Локално - 07.10.2019

Од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека драфт мислењето на Венецијанската комисија за законот за јазици е правно политички срам за државата која го нанесува владата на Зоран Заев.

Зибери посочува на проблем во пристапот на Венецијанската комисија: Албанскиот не е јазик на малцинствата

365 - 07.10.2019

Во член 99 од неофицијалното нацрт-мислење на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците од 2018-та година, Комисијата оценува дека „Многу одредби од Законот за јазици (од 2018 година) ги надминуваат европските стандарди дефинирани ...

(ВИДЕО): Што предвидува законот за јазиците

360 степени - 07.10.2019

Законот за употребата за јазиците ќе биде предмет на разгледување на Венецијанската комисија веќе во петок, на 11 октомври 2019 година, според агендата на 120-ата пленарна сесија на Комисијата.

Груби: Цената на Законот за јазици е неспоредлива со цената на мирот и меѓуетничките односи

365 - 07.10.2019

Иако според ВМРО-ДПМНЕ забелешките изнесени во нацрт-мислењето на Венецијанската комисија за Законот за јазици се правен шaмap за Владата, а самиот закон е политички и не ги унапредува јазичните права, за Артан Груби нема дилема дека посочените ...

Укинување или ревидирање: Дали власта ќе ги послуша препораките на Венецијанската комисија за Законот за јазици?

PressingTV - 07.10.2019

Целосно неизвесно е што ќе се случува со законот за јазици откако во медиумите се појави драфт верзијата со забелешките од Венецијанската комисија. Владата во јануари годинава го испрати на оценка Законот иако тој е веќе донесен од страна на ...

МП не го кометира мислењето на Венецијанската комисија сè додека не стане официјално

MakPress - 07.10.2019

Министерството за правда нема да го кометира мислењето на експертите на Венецијаската комисија за Законот за јазиците сè до неговото усвојување од комисијата кога станува официјално. – Мислењето на експертите на Венецијаска комисија е класифицирано ...

Венецијанската комисија најде куп забелешки на Закон за јазици кој е изгласан во Собранието

еМагазин - 07.10.2019

Порталот „Плусинфо“ објави делови од заклучоците на Венецијанската комисија за Законот за јазици, кој во македонското Собрание беше донесен во март 2018 година и кој веќе се применува на терен.

ВМРО-ДПМНЕ бара законот за СЈО да се испрати до Венецијанската комисија

Фактор - 07.10.2019

ВМРО-ДПМНЕ бара предлог-законот за Јавно обвинителство, со кој се одредува натамошно функционирање на СЈО но во друга форма, да биде испратен на мислење до експертската Венецијанска комисија.