TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Oсмани ги собра, а Димитриевски, Таравари и Ванковска блиску до 10.000 потписи

Канал5 - 27.02.2024

Кандидатот на ДУИ Бујар Османи и официјално влегува во трката за највисоката државна функција, откако ги обезбеди потребните 10 илјади граѓански потписи. Интегративците задоволни од одзивот на граѓаните кој ја поддржале кандидатурата на Османи, а ...

Самонаречениот месија Османи

МКД

Османи ги собра, а Димитриевски, Таравари и Ванковска близу до 10 000 потписи за влез во претседателската трка

360 степени

Адеми: Ахмети понуди прогресивна идеја

Сител

Димитриевски, Таравари и Ванковска блиску до целта во трката за потписи

А1 On

Само Бујар собра потписи: Блиску до целта се Димитриевски и Таравари

Скопје1

ДИК со пресек: На Димитриевски му требаат уште 1600 потписи, Таравари има над 7500

Локално

ТВ21 Скопје1 Алсат-М А1 On 24Инфо Алсат-М 24Инфо 360 степени

ДУИ условуваат, СДСМ одбиваат уцени, само Вевчанци нудат Господин за претседател

Телма - 27.02.2024

ДУИ ќе го условува составот на идната влада со прифаќање на нивното барање, претседателот на државата да се избира во Собранието. Иако деновиве негираа дека ќе го бојкотираат вториот круг на изборите доколку Османи излезе од понатамошната трка, сега ...

ЗАЕДНО ИМААТ СОБРАНО ЕДВАЈ 300 ПОТПИСИ Кои се четворицата кандидати за претседател со досега најслаба поддршка од граѓаните?!

+инфо

Кои се четворицата кандидати за претседател со најмалку потписи, а со големи ветувања?

МКД

ЕВЕ КОЛКУ ПОТПИСИ ДОСЕГА СОБРАА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ КАНДИДАТИ - кој ќе успее да влезе во трката за шеф на државата

Фактор

Османи од домашна атмосфера информира дека се собрани 10 000 потписи за неговата кандидатура за шеф на државата

360 степени

(ФОТО) Познати се бројките: Османи и Димитриевски во водство при собирање потписи, еве ги бројките за останатите претседателски кандидати

Lider

Мицкоски за Ахмети: Фрустрација на поединци

Телма

Локално Независен Сител Нетпрес

Видео: Наследници сме на нашите историски великани

Антропол - 27.02.2024

Презентиран е вториот видео-спот од предкампањата „Потпиши се за Ванковска“ на Левица. Во првите четири дена, кандидатот за претседател Билјана Ванковска собра 6.200 гласа. Може да се очекува во наредните два дена да бидат собрани неопходните 10.000 ...

Апасиев: За прв пат народот ќе добие автентичен кандидат за претседател

Антропол

(ВИДЕО) Ахмети и Таравари ќе ги пропаѓаат претседателските избори? Што испорачуваат Апасиев и Ванковска?

Lider

Ванковска за кандидатурата на Силјановска: Џабе конвенции, џабе потписи, матрицата останала иста

Пулс24

По Османи кој ја надмина бројката од 10.000 потписи, Димитриевски наближува до потребната граѓанска поддршка

24Инфо - 27.02.2024

Според денешното известување од Државната изборна комисија за бројот на потпишани граѓани за претседателските кандидати да учествуваат на изборите закажани за 24 април – прв круг и 8 мај – втор, до 20 часот синоќа кандидатот на ДУИ, Бујар Османи, го ...

Колку потписи досега собраа претседателските кандидати

Скопје инфо

Димитриевски стигна до 8.400 потписи, Ванковска до 6.200

Независен

Османи стигна до потребните потписи, Димитриевски на чекор до целта

Кумановски м.

Максим Димитриевски собра 8.600 потписи

ММС

OСМАНИ: Веста дека се собрани над 10.000 потписи ме најде во домашен амбиент

Фактор

Се множат потписите, никој нема доволно: Османи, Димитриевски и Ванковска имаат најголем број поддржувачи

Скопје1

Скопје1 Антропол Антропол Press24 4NEWS

🎥 ДАЛИ ВИСОК ФУНКЦИОНЕР НА ВМРО-ДПМНЕ ПРЕДЛОЖИЛ ДА СЕ ВНЕСАТ БУГАРИТЕ ВО УСТАВОТ? Партијата на Мицкоски духовито ...

+инфо - 27.02.2024

Ова е уште еден неуспех на Европскиот фронт на СДСМ и на ДУИ, изјавија од ВМРО-ДПМНЕ за Плусинфо. „Еднаш, еден човек кој важи за близок до Бујар Османи, кажа дека министерот за надворешни работи рекол дека Русија е најголемиот стратешки партнер на ...

Докторски дуел за претседател

CivilMedia

ИЗБОРИ 2024/ ДУИ: Бујар Османи е првиот потврден кандидат за Претседател на државата

Бизнис Вести

Гаши: Во СДСМ има распределба на гласовите, поверојатно е Таравари да оди во втор круг

Во Центар

Интересот за освојување на власта ќе ја „изеде” листата на услови за коалиции

Вечер Прес

Мицкоски: Предлозите на ДУИ треба да се игнорираат, наскоро се минато

Алсат-М

Meџити: ДУИ го извади Османи за кандидат за претседател за да ги подели гласовите на Албанците

МКД

Телма +инфо Нова ТВ Frontline Рацин

ДУИ: Со бирањето на претседател во Собранието, граѓаните ќе се поштедат од избори за протоколарна функција

Локално - 27.02.2024

Демократската унија за интеграција е задоволна и благодарна за, како што велат, масовноста на граѓаните за поддршка на кандидатурата на Бујар Османи за претседател на државата. Од вчера Османи е првиот и засега единствен официјален кандидат за ...

Ниту една македонска политичка партија не ја прифаќа идејата на Таравари и Ахмети за избор на претседател во Собранието

MakPress

ДУИ: Со бирање на претседател на државата во Собрание ќе се заштедат над 20 милиони евра

Фокус

ДУИ: Со избор на претседател во Собранието ќе се заштедат 20 милиони евра и ќе се поштедат граѓаните од кампањи

Скопје инфо

Со бирањето на претседател во Собранието, велат од ДУИ, граѓаните ќе се поштедат од избори за протоколарна функција

Нетпрес

ДУИ: Со бирање на претседател на државата во Собрание ќе се заштедат над 20 милиони евра

Либертас

Со избор на претседател на државата во Собрание ќе се заштедат над 20 милиони евра, сметаат од ДУИ

24Инфо

Брза мобилизација на албанската опозиција: Таравари собра 8 илјади потписи за претседателската кандидатура – ...

Lider - 26.02.2024

И покрај притисоците врз вработените во јавната администрација од ДУИ, Вреди собра 8 илјади потписи за да го поддржи Арбен Таравари како кандидат на овие претседателски избори И покрај притисоците врз вработените во јавната администрација од ДУИ, ...

ВРЕДИ: Резултатoт 3 спрема 1 за Таравари

Канал5

Таравари тврди дека е при крај: Официјалното собирање потписи го започнавме пред неколку часа и стигнавме до 8.000 потписи

Скопје1

Таравари тврди дека е при крај: Официјалното собирање потписи го започнавме пред неколку часа и стигнавме до 8.000 потписи

Press24

ТАРАВАРИ: Официјалното собирање потписи го започнавме пред неколку часа и стигнавме до 8.000 потписи+!

Фактор

ТАРАВАРИ СОБРА 8.000 ПОТПИСИ ВО ЕДЕН ДЕН Тоа е колку што ДУИ собра за три дена, тврди Беса

+инфо

Таравари собрал осум илјади потписи во еден ден

А1 On

Независен Фокус Локално

Kаде и кога граѓаните можат да депонираат потписи за претседателските кандидати?

Сител - 26.02.2024

Вкупно единаесет лица се дел од битката за собирање на 10.000 потписи од граѓаните, за да може да ја трчаат претседателската трка. Вело Марковски, професорката Билјана Ванковска а и актуелниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски си определиле ...

ВАНКОВСКА, МАРКОВСКИ И ЈАКИМОВСКИ СОБИРААТ ПОТПИСИ НА НОТАР: За потпис во канцеларија се наплаќа 150 денари, трошокот може да биде или на партијата или на граѓанинот

Фактор

Потпис за кандидат за Претседател кај нотар ќе ве чиини 150 денари

Press24

Апасиев: За 4 дена собрани 2/3 од потписите, затоа вријат вмроидите

Антропол - 26.02.2024

На четвртиот ден, собрани се скоро 2/3 од потребните потписи за проф. Ванковска, вели лидерот на Левица, Димитар Апасиев. -Затоа вријат вмроидите! Оти не очекуваа народна поддршка – без администрација, без поткуп, без списоци, без уцени.

Ванковска собрала половина од потребните потписи, тврди Апасиев

Скопје1

Апасиев: Народе, за еден викенд собравме скоро пола од потребните потписи

Антропол

Кандидатите за претседател во трка за потписи - Бујар Османи најблиску до целта

Deutsche Welle - 26.02.2024

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека е „згрозен од информациите дека се давале пари за потписи за некои кандидати“. Дел од тие случаи се документирани и предадени до МВР, вели тој Ниту еден од кандидатите за претседател досега ги нема ...

Дел од кандидатите за претседател немаат проблем, други се мачат да ги обезбедат неопходните потписи

24 Вести

ДИК: Заклучно со вчера потпишани 14.360 граѓани, најмногу потписи за Османи, Димитриевски и Ванковска

Centar

Над 1000 потписи имаат Османи, Ваконовска и Димитриевски, ДИК од утре еднаш дневно ќе известува за собраните потписи

Во Центар

За два дена 14.360 потписи за кандидатите за претседател – Османи води, по него Димитриевски и Ванковска

MakPress

Никој од кандидатите за претседател се уште ги нема собрано потребните 10 илјади потписи, досега се потпишале 24.830 граѓани

Скопје инфо

Во ПО на ДИК во Охрид се собираат потписи за десет кандидати за претседател, досега собрани околу 400 (обновено)

OhridNews

Press24 ТВ21 МКД Бриф Кајгана Слободен Печат Н.Македонија Сител