TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Специјализирани компании за гаснење на пожарот на депонијата во Желино

Алсат-М - 18.09.2023

Недостатокот на противпожарна механизација и подготовки, ја принуди општина Желино да ангажира специјализирана противпожарна компанија во депонијата која со денови гори во оваа општина. Началникот на противпожарната единица во Тетово, Авни Амети, ...

По осум денa, конечно изгаснат пожарот на депонијата во село Добарце близу групчин

Сакам да кажам - 18.09.2023

По осум дена, конечно е изгасен пожарот на депонијата во тетовското село Добарце. Осум денa тетовските пожарникари се обидуваа да го изгаснат пожарот на депонијата, секојдневно интервенираа со по неколку цистерни со вода, но залудно.

Полог на мака со палењето депонии – изгасната во Дебарце, запалени други две во Тетово

ТВ21 - 18.09.2023

По осум дена конечно е изгаснат пожарот во депонијата на селото Дебарце во општина Желино. Од општината велат дека ваквата состојба била толку тешка што не било можно да се запрат пламените јазици.

Пожарот на депонијата во Добарце изгаснат со хемиски препарат

Канал5 - 18.09.2023

Десет дена откако избувна пожарот на депонијата во село Добарце е целосно изгаснат во текот на вчерашниот ден со употреба на хемиски препарат, оценија денес од Општина Желино и Територијалната противпожарна единица Тетово на заедничка ...

ВИДЕО+ФОТО: Тетовци страдни за чист воздух, со недели горат диви депонии

Слободен Печат - 18.09.2023

За неколку месеци тетовци повеќето од времето ќе треба да го поминуваат дома оти доаѓа сезона на загаден воздух. За време на зимските месеци концетрацијата на штетни ПМ десет честички е и за десетина пати поголема од дозволени граници.

Пожарот на депонијата во Добарце изгаснат со хемиски препарат

MakPress - 19.09.2023

– Десет дена откако избувна пожарот на депонијата во село Добарце е целосно изгаснат во текот на вчерашниот ден со употреба на хемиски препарат, оценија денес од Општина Желино и Територијалната противпожарна единица Тетово на заедничка ...